IMM România: Numărul de SRL-uri înființate a scăzut cu 7% în primul trimestru; PFA-urile au crescut cu 71%
Numărul societăților cu răspundere limitată (SRL) nou înființate în primul trimestru din 2026 a scăzut cu 7% față de perioada similară din 2025, în timp ce înmatriculările de persoane fizice autorizate (PFA), întreprinderi individuale și familiale au crescut cu 71%, pe fondul modificărilor fiscale și al reconfigurării mediului de afaceri, informează IMM România, care citează date ale Registrului Comerțului.
'În anul 2026, modificările fiscale aplicabile de la începutul anului (scăderea plafonului pentru microîntreprinderi la 100.000 de euro și creșterea impozitului pe dividende) au implicații profunde pentru mediul de afaceri, în care SRL-urile reprezintă coloana vertebrală a economiei naționale prin ponderea importantă în numărul total de agenți economici. Datele statistice arată că numărul de societăți cu răspundere limitată nou înființate în primul trimestru din 2026 este în scădere față de perioada similară din anul anterior', se menționează într-un comunicat remis AGERPRES.
În trimestrul I al anului 2026, evoluția numărului de entități juridice (societăți comerciale, PFA, întreprinderi individuale - II și întreprinderi familiale - IF) reflectă o perioadă de reorganizare a mediului de afaceri din România, determinată în principal de schimbările fiscale și de contextul economic general, menționează sursa citată.
'Chiar dacă, per total, numărul de înmatriculări din primul trimestru din 2026 îl depășește pe cel din primul trimestru din 2025 cu 15%, înființarea societăților cu răspundere limitată (SRL) în primul trimestru din 2026 a scăzut cu 7% raportat la primul trimestru din 2025', susțin reprezentanții IMM România.
Această evoluție reflectă impactul modificărilor legislative aplicabile din 2026, inclusiv ajustarea regimului microîntreprinderilor și creșterea impozitării dividendelor, care au determinat antreprenorii să caute soluții mai flexibile și mai avantajoase de înființare a noilor afaceri, se mai arată în document.
În același timp, se remarcă o creștere substanțială a formelor de organizare independente, precum persoanele fizice autorizate (PFA), întreprinderile individuale (II) și întreprinderile familiale (IF).
'Numărul de PFA-uri înmatriculate în primul trimestru din 2026 a fost cu 71% mai mare decât în perioada similară din 2025, acestea devenind opțiuni tot mai atractive pentru desfășurarea activităților în domenii precum servicii profesionale, IT și consultanță, datorită flexibilității operaționale și a unei structuri fiscale adaptabile', precizează IMM România.
Un fenomen important observat în primul trimestru al anului este creșterea numărului de radieri și suspendări, în special în rândul entităților cu activitate redusă sau inexistentă. Această dinamică sugerează un proces de consolidare a mediului de afaceri, prin eliminarea structurilor neperformante și orientarea către modele sustenabile.
Statisticile comunicate de Registrul Comerțului au stat la baza analizei evoluției numărului de firme, luând în calcul atât firmele înmatriculate, cât și pe cele suspendate, dizolvate și radiate în trimestrul I din 2026.
Analizând numărul total de înmatriculări și numărul total de suspendări, dizolvări și radieri pentru perioada ianuarie - martie 2026, se observă că, în luna ianuarie 2026, au fost înmatriculați 11.075 de agenți economici, iar 13.761 au fost suspendați, dizolvați și radiați, se mai arată în comunicat.
Totodată, în luna februarie 2026 au fost înmatriculați 13.139 de agenți economici, iar 13.258 au fost suspendați, dizolvați și radiați.
În luna martie 2026 au fost înmatriculați 14.429 de agenți economici, iar 15.609 au fost suspendați, dizolvați și radiați.
Se poate observa că, în trimestrul I din anul 2026, numărul de firme înmatriculate este mai mic decât numărul celor suspendate, dizolvate și radiate, de la lună la lună.
'Totalul agenților economici înființați în primele trei luni ale anului 2026 a fost de 38.643 (din care 17.399 PFA-uri și 21.244 SRL-uri și SA-uri), iar numărul celor care au părăsit piața a fost de 42.628, rezultând o scădere de 3.985 de societăți, PFA. În perioada ianuarie - martie 2026, cele mai multe radieri au avut loc la firmele din sectoarele: comerț cu ridicata și cu amănuntul; transport și depozitare; alte activități de servicii; activități profesionale, științifice și tehnice', se mai arată în document.
Conform sursei citate, analizând firmele care au fost dizolvate în trimestrul I din anul 2026, se observă că cele mai multe dizolvări au avut loc în București, în creștere cu 39,56% față de trimestrul I din 2025, iar în județele Cluj, Ilfov și Timiș s-a înregistrat, de asemenea, un număr ridicat de dizolvări.
'Codurile CAEN cele mai afectate sunt: comerț cu ridicata și cu amănuntul; activități profesionale, științifice și tehnice; telecomunicații; activități de programare și de consultanță în tehnologia informației; alte servicii informaționale; transport și depozitare', se mai arată în document.
IMM România atrage atenția că preferința antreprenorilor pentru PFA, ca formă de organizare a afacerii, este mai ușor de gestionat la înființare și implică costuri mai mici, dar, pe termen mediu și lung, limitările legale și tipul de răspundere aferent acestui mod de organizare se pot dovedi dezavantajoase.
'Această tendință arată necesitatea măsurilor de sprijinire a societăților cu răspundere limitată, de la simplificarea înființării sau modificării statutelor, până la măsuri active din partea tuturor autorităților, prin oferirea de asistență și reducerea birocrației în relația cu instituțiile publice', precizează reprezentanții organizației. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
ANSVSA: Aproape două tone de alimente neconforme, retrase de la consum pe litoral; amenzi de circa 3 milioane de lei
Aproape două tone de produse alimentare neconforme au fost retrase de la consum în urma celor 1.988 de controale desfășurate pe litoral, în perioada 29 iunie - 23 august, iar valoarea amenzilor aplicate s-a apropiat de trei milioane de lei, informează, miercuri, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).
Peste 30.400 de locuri de muncă vacante la nivel național; 116 posturi disponibile în Spațiul Economic European
Angajatorii din România oferă 30.409 locuri de muncă la nivel național, iar alte 116 posturi sunt disponibile în Spațiul Economic European (SEE), prin intermediul rețelei EURES România, informează miercuri Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Cele mai multe locuri de muncă sunt oferite pentru: conducător
Specialistul român Bogdan Leu, ales la Paris în funcția de președinte al CIGRE Next Generation Network
Inginerul și specialistul român în energie Bogdan Leu a fost ales în funcția de președinte Internațional NGN al CIGRE pentru a conduce comunitatea globală CIGRE Next Generation Network în mandatul 2026-2028. În noua structură de conducere, Bogdan Leu va lucra alături de Logan Rolles din Statele Unite ale Americii,
Inspectorii fiscali, mai exigenți în controale cu ajutorul digitalizării (avocat)
Digitalizarea permite inspectorilor ANAF să fie mai exigenți în controale, iar accesul la date privind tranzacțiile contribuabililor și utilizarea agenților AI contribuie la derularea mai rapidă a inspecțiilor fiscale și la o argumentație mai greu de combătut, susține avocatul Luisiana Dobrinescu. Potrivit unui comunicat remis AGERPRES,
România nu-și mai poate permite finanțarea consumului pe datorie; 84 de miliarde de euro ajung la scadență în 2027-2030 (organizație)
România nu-şi mai poate permite finanţarea consumului pe datorie, în condiţiile în care aproximativ 83,9 miliarde de euro din principalul datoriei publice vor ajunge la scadenţă în perioada 2027-2030, susţine preşedintele Pactului Naţional pentru Agricultură şi Dezvoltare Durabilă (PNADD), Nicu Vasile. "Aproape 84 de mi
Codirlașu (CFA România): Indicatorul de încredere a crescut în iulie; riscul de recesiune rămâne actual
Indicatorul de încredere a crescut în luna iulie, în contextul confirmării ratingului investment grade al României de către agențiile de rating, însă economia va continua să stagneze, indicând un risc ridicat de recesiune, consideră președintele Asociației CFA România, Adrian Codirlașu. 'Indicatoru
Afacerile din comerțul cu ridicata au crescut cu 0,8% în primul semestru din 2026 (INS)
Cifra de afaceri din comerțul cu ridicata (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete) s-a majorat, în primul semestru al acestui an, atât ca serie brută (+0,8%), cât și ca serie ajustată, în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate (+0,6%), comparativ cu aceeași perioadă din 2025, arată datele publicate, miercuri, d
Ministerul Energiei: Demisia lui Cosmin Ghiță de la conducerea Nuclearelectrica intervine în contextul unei noi oportunități profesionale
Decizia lui Cosmin Ghiță de a renunța la mandatul de director general al SN Nuclearelectrica intervine în contextul unei noi oportunități profesionale, a anunțat, marți seara, Ministerul Energiei. 'Ministerul Energiei a luat act de decizia domnului Cosmin Ghiță de a renunța la mandatul încredințat de CA SNN, respectiv de a demi
Cosmin Ghiță renunță la mandatul de director general al Nuclearelectrica
Directorul general al Nuclearelectrica, Cosmin Ghiță, a solicitat încetarea contractului de mandat, urmând să comunice data efectivă la care renunțarea își va produce efectele, a anunțat marți compania. 'Societatea Națională Nuclearelectrica informează acționarii și investitorii că în data de 25 august 2026 a fost notificată cu priv
Paraschiv (FSAB): Întâlnirea cu ministrul Muncii a fost de complezență; oamenii nu mai pot rămâne fără contracte colective de muncă
Întâlnirea sindicaliștilor cu ministrul interimar al Muncii a fost una 'de complezență', în cadrul căreia a fost transmis un semnal de alarmă că oamenii nu mai pot rămâne fără contracte colective de muncă, a declarat marți Constantin Paraschiv, președintele Federației Sindicatelor din Asigurări și Bănci (FSAB). Sindicali
Consiliul Concurenței:Principalii operatori de pe piața carburanților au respectat prevederile referitoare la plafonarea adaosului comercial
Principalii operatori de pe piața carburanților au respectat prevederile privind plafonarea adaosului comercial, în perioada aprilie - iunie 2026, iar marjele acestora nu au depășit nivelul mediu înregistrat în anul 2025, arată o analiză preliminară, publicată marți de Consiliul Concurenței. 'Principalii operatori de pe piața carburanțilo
România, pe ultimul loc în UE la competențele digitale; doar o treime din populație are competențe de bază (Infografic)
Doar 31,84% din populația României deține competențe digitale de bază sau superioare, cel mai redus nivel din Uniunea Europeană și la o distanță considerabilă față de media UE de 60,4%, arată o analiză Monitorul Social, pe baza datelor Eurostat din 2025. Potrivit sursei citate, România a făcut progrese importante în ceea ce privește accesul ș
Ministerul Mediului a semnat un contract de peste 49 milioane de lei pentru protejarea păsărilor și a biodiversității
Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) anunță semnarea contractul de finanțare pentru proiectul 'Consolidarea sistemului național de gestiune și monitorizare a speciilor de păsări din România' , cu o valoare totală de peste 49 milioane de lei. Potrivit ministerului de resort, din valoarea totală alocată proiectului, 41,7 milioane de lei
Petrescu (ASF): Piața de capital din România, tot mai aproape de circuitul investițional internațional
Două noi companii listate la Bursa de Valori București (BVB) vor fi incluse, începând cu 21 septembrie, în indicele FTSE Global All Cap, ceea ce reprezintă o nouă confirmare a evoluției pieței de capital din România și a integrării acesteia în circuitul investițional internațional, susține președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF
Bușoi: România se află peste media europeană în ceea ce privește nivelul de înmagazinare a gazelor
România se află într-o situație mult mai bună față de alte țări europene în ceea ce privește gazele naturale pentru perioada următoare, iar în privința nivelului de înmagazinare a gazelor este peste media Uniunii Europene, a precizat secretarul de stat din Ministerul Energiei, Cristian Bușoi, într-o postare publicată, marți, pe pagina sa d









