logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

România, prin BID, se alătură unui ''fond de fonduri'' dedicat infrastructurii strategice în Europa Centrală și de Est

Image

România, prin Banca de Investiții și Dezvoltare (BID), a semnat, un memorandum de participare la dezvoltarea unui ''fond de fonduri'' dedicat infrastructurii strategice, alături de Fondul European de Investiții (FEI) și de alte patru bănci naționale de dezvoltare din Polonia, Lituania, Slovenia și Croația.

Potrivit unui comunicat al BID, remis marți AGERPRES, documentul a fost semnat la Summitul Inițiativei celor Trei Mări din Dubrovnik, Croația, iar inițiativa urmărește mobilizarea a cel puțin 2 miliarde de euro pentru proiecte de infrastructură în Europa Centrală și de Est, sumă care are potențial de a crește prin atragerea altor instituții financiare de dezvoltare.

Mandatată de Guvernul României, Banca de Investiții și Dezvoltare reprezintă statul în acest vehicul investițional de tip ''fond de fonduri'', administrat de FEI și dedicat dezvoltării infrastructurii regionale.

''Această inițiativă reflectă angajamentul României de a sprijini investițiile strategice și de a accelera convergența economică în regiune. Implicarea BID demonstrează capacitatea noastră de a utiliza instrumente financiare moderne pentru a atrage capital și a susține dezvoltarea infrastructurii naționale și regionale'', a declarat ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, citat în comunicat.

Fondul Fondurilor pentru Infrastructură al Inițiativei celor Trei Mări, propus de FEI, completează eforturile de investiții regionale existente, inclusiv Fondul de Inovare și Fondul de Investiții ale Inițiativei celor Trei Mări.

Acest nou instrument consolidează rolul de lungă durată al băncilor de dezvoltare, inclusiv BID, și al Grupului BEI în sprijinirea dezvoltării infrastructurii și creșterii economice în Europa Centrală și de Est.

''Participarea BID la această inițiativă marchează un pas important în consolidarea rolului nostru ca investitor instituțional activ în proiecte strategice de infrastructură. Prin colaborarea cu FEI și cu partenerii regionali, contribuim la crearea unui cadru eficient pentru mobilizarea capitalului și dezvoltarea unor proiecte cu impact real în economie'', a afirmat, la rândul său, directorul general al Băncii de Investiții și Dezvoltare, Raluca Nicolescu.

Structura propusă a fondului prevede mobilizarea a cel puțin 500 de milioane de euro din surse publice, incluzând contribuții de 250 de milioane de euro din partea țărilor participante prin băncile lor de dezvoltare și 250 de milioane de euro din partea FEI, potrivit comunicatului. Prin atragerea investițiilor private și efectul de multiplicare, mecanismul este conceput pentru a mobiliza o parte semnificativă din capitalul necesar proiectelor din statele Inițiativei celor Trei Mări. Fondul va sprijini proiecte în domenii precum energia, transportul, conectivitatea digitală și infrastructura socială, se arată în comunicat.

''Creăm premise esențiale pentru o creștere economică mai rapidă, consolidând în același timp reziliența Europei. Parteneriatul nostru va debloca sprijin la scară largă pentru proiecte de infrastructură din Europa Centrală și de Est, în sectoare critice pentru competitivitate, sustenabilitate și convergență regională, generând locuri de muncă și noi oportunități de afaceri'', a spus vicepreședintele Grupului BEI Marko Primorac.

Modelul de tip ''fond de fonduri'' permite dezvoltarea pieței de investiții în infrastructură. BID va colabora cu FEI și cu ceilalți parteneri pentru a atrage investitori privați interesați, facilitând accesul la finanțare pentru proiecte de anvergură.

În plus, inițiativa va sprijini atât manageri de fonduri internaționali cu experiență, cât și echipe emergente din Europa Centrală și de Est, contribuind la dezvoltarea unei piețe locale de investiții mai puternice și îmbunătățind accesul la capital pe termen lung.

''Reunim resurse naționale și expertiza FEI pentru a sprijini noua generație de investiții în infrastructură în regiunea celor Trei Mări, inclusiv în România. Aceste investiții transformă tranzițiile verde și digitală în proiecte concrete și demonstrează impactul real al FEI asupra economiei europene'', susține directorul general al FEI, Marjut Falkstedt.

Banca de Investiții și Dezvoltare este singura bancă de dezvoltare deținută 100% de statul român, prin Ministerul Finanțelor. Creată la sfârșitul anului 2023, prin Planul Național de Redresare și Reziliență, BID contribuie la crearea unui mediu economic durabil și prosper, pregătit să facă față provocărilor și schimbărilor viitoare.

Misiunea BID este sprijinirea dezvoltării economice și sociale, a competitivității economice, a inovării, a creșterii economice sustenabile și atingerii neutralității climatice în scopul remedierii disfuncționalităților de pe piața financiară.

Fondul European de Investiții (FEI) este filiala Grupului BEI specializată în furnizarea de garanții și capital de tip equity pentru a îmbunătăți accesul la finanțare al întreprinderilor mici și mijlocii și al startup-urilor din întreaga Europă. În calitate de investitor ancoră, prin rețeaua sa extinsă de bănci partenere și fonduri de investiții, FEI mobilizează investiții private și contribuie la dezvoltarea ecosistemului fondurilor de investiții, sprijinind antreprenorii europeni inovatori.

Inițiativa celor Trei Mări este o platformă politică și economică care reunește 13 state membre ale Uniunii Europene aflate între mările Adriatică, Baltică și Neagră. Principiile de bază ale Inițiativei celor Trei Mări sunt promovarea dezvoltării economice, creșterea coeziunii la nivel European, precum și consolidarea legăturilor transatlantice. România este membră a Inițiativei din 2016, găzduind primul Forum de Afaceri al Inițiativei în 2018.

Cele 13 state membre ale Inițiativei sunt: Austria, Bulgaria, Croația, Cehia, Grecia, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, România, Slovacia și Slovenia. Inițiativa are următoarele state membre asociate: Ucraina, Republica Moldova, Albania și Muntenegru.

Inițiativa are următorii parteneri strategici: Statele Unite ale Americii, Comisia Europeană, Germania, Japonia, Spania și Turcia. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 700

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 15-08-2026 10:22

InfoCons a lansat Centrul de Protecția Consumatorilor în Domeniul Energiei

Consumatorii vor putea avea acces la consiliere și consultanță privind depunerea unei sesizări în domeniul energiei, prin intermediul Centrului de Protecția Consumatorilor în Domeniul Energiei, lansat de InfoCons. 'Într-o perioadă în care subiectul energiei electrice și al facturilor la curent se află zilnic î

Economic Intern 14-08-2026 18:38

Rompetrol Rafinare a afișat o cifră de afaceri în creștere cu 25%, după prima jumătate a anului

Rompetrol Rafinare a înregistrat, în prima jumătate a acestui an, o cifră de afaceri brută consolidată de 3,5 miliarde de dolari, în creștere cu 25% față de perioada similară din 2025, rezultate susținute de condițiile de piață, inclusiv de nivelul cotațiilor internaționale la materii prime, produse petroliere și componenți bio, dar și de o creștere a consu

Economic Intern 14-08-2026 17:21

AAC solicită control și trasabilitate completă a cerealelor ucrainene în tranzit: solidari cu Ucraina, dar nu cu prețul bunăstării fermierilor români

Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC) solicită, într-o scrisoare deschisă adresată președintelui, premierului și președinților celor două Camere ale Parlamentului, controlul riguros și trasabilitatea completă a cerealelor ucrainene aflate în tranzit, precum și măsuri concrete pentru protejarea intereselor economice ale României. '

Economic Intern 14-08-2026 16:46

Pîslaru: 369 de persoane vulnerabile din 14 județe, găzduite de persoane fizice, figurau în evidențele ANPIS

Un număr de 369 de persoane vulnerabile din 14 județe, găzduite de persoane fizice, figurau în evidențele Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS), în urma controalelor efectuate în ultimii ani, iar măsurile dispuse pentru remedierea situațiilor constatate au fost puse în aplicare cel mult parțial, a anunțat, vineri, ministrul inte

Economic Intern 14-08-2026 16:25

Pîslaru spune că a primit de la partide pe e-mail varianta grilei pentru demnitari din proiectul legii salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, a declarat, vineri, că a primit prin e-mail de la Camera Deputaților, de la liderii grupurilor parlamentare politice, grila în care sunt încadrați demnitarii în proiectul legii salarizării din sistemul public. 'Am primit un e-mail de

Economic Intern 14-08-2026 16:00

Romsilva, locul 2 pe țară la atribuirea contractelor prin proceduri de negociere fără publicare în 2025, după Spitalul de Urgență Moinești

Romsilva a derulat anul trecut 371 de proceduri de negociere fără publicare prealabilă, cu o valoare totală atribuită de 28,25 milioane de lei, menținându-se pe locul al doilea la nivel național, iar 82,75% dintre proceduri au fost justificate prin 'extremă urgență', informează, vineri, Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP). Potrivit

Economic Intern 14-08-2026 15:52

DNSC pune accentul pe atragerea și integrarea rapidă a unui grup semnificativ de debutanți și studenți, în 2026

Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) va continua operaționalizarea structurilor sale din București și din principalele orașe ale țării, în acest an, prin atragerea resursei umane, cu organizarea de concursuri și examene, iar la fel ca în strategia de recrutare pentru 2025, accentul va fi pus pe atragerea și integrarea rapidă a unui grup semnific

Economic Intern 14-08-2026 15:51

DNSC: Incidentele de compromitere a conturilor au crescut cu 353% în 2025; phishing-ul a avansat cu 70,6%

Numărul incidentelor de phishing a crescut cu 70,6% în 2025, la 4.975, iar cele de compromitere a conturilor au înregistrat un avans de 353%, până la 1.125, potrivit raportului anual de activitate al Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC). Conform raportului, incidentele de fraudă și tentativă de fraudă au crescut cu 91%, de

Economic Intern 14-08-2026 15:47

TPBI: Program prelungit pentru linia 41, sâmbătă și luni, pentru preluarea spectatorilor de la meciurile de fotbal

Linia de tramvai 41 va avea program de circulație prelungit în serile de sâmbătă, 15 august, și luni, 17 august, pentru preluarea spectatorilor care vor asista la meciurile Rapid București - Dinamo București și FCSB - FC Botoșani, informează Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Potrivit sursei ci

Economic Intern 14-08-2026 15:21

ASF: BET a crescut cu 47,1% în 2026, iar randamentul real, după ajustarea cu inflația, este de 41,8%

Bursa de Valori București înregistrează, în 2026, un avans nominal de 47,1% al indicelui BET de la începutul anului, iar după ajustarea cu inflația acumulată randamentul real se menține la 41,8%, România ocupând locul al șaptelea la nivel mondial, potrivit unei analize semnate de președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Alexand

Economic Intern 14-08-2026 15:20

ANPC: Amenzi de peste 2,9 milioane de lei și produse de peste 220.000 de lei, oprite definitiv de la comercializare

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat, la nivel național, acțiuni de control și supraveghere a pieței, în urma cărora a aplicat amenzi de peste 2,9 milioane de lei și a oprit prestarea serviciilor până la remedierea deficiențelor în cazul a 23 de operatori economici. Potrivit unui comunicat al instituției,

Economic Intern 14-08-2026 14:10

Nazare: Economia României intră într-o etapă de reechilibrare; investițiile, principalul motor al activității economice

Datele din prima parte a anului 2026 oferă primele semnale ale procesului de reechilibrare, în condițiile în care contracția economică s-a temperat, investițiile finanțate din fonduri europene au accelerat, contribuția exporturilor nete s-a îmbunătățit, deficitul extern se reduce, iar inflația a reintrat pe o traiectorie descendentă, susține ministrul inter

Economic Intern 14-08-2026 14:03

Contul curent al balanței de plăți a înregistrat un deficit în creștere la 14,2 miliarde euro, în primul semestru

Contul curent al balanței de plăți a înregistrat un deficit de 14,202 miliarde de euro, în perioada ianuarie-iunie 2026, comparativ cu 13,555 miliarde euro în perioada ianuarie-iunie 2025, a anunțat vineri Banca Națională a României (BNR). În structura acestuia, balanța bunurilor a consemnat un deficit mai mare cu 121 milioane eur

Economic Intern 14-08-2026 14:02

Transgaz: Profit și afaceri în scădere, în prima jumătate a anului, la nivel consolidat

Transgaz a raportat la mijlocul anului un profit net de 303,658 milioane de lei, mai mic cu 41,49% față de cel înregistrat în primul semestru din 2025, care a fost de 518,969 milioane de lei, și afaceri în scădere cu aproape 8%, la 1,594 miliarde de lei, potrivit rezultatelor financiare consolidate ale companiei, date vineri publicității. Com

Economic Intern 14-08-2026 13:19

Nuclearelectrica a obținut un profit net de aproape 1,2 miliarde lei în primul semestru, în creștere cu 36,6%

Societatea Națională Nuclearelectrica (SNN) a obținut în primul semestru al acestui an un profit net de 1,184 miliarde lei, în creștere cu 36,6% față de perioada similară a anului trecut, potrivit raportului semestrial transmis, vineri, Bursei de Valori București (BVB). În primele șase luni din 2025, compania a raportat un pr