logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Hanwha Aerospace alocă 1,3 miliarde de euro pentru consolidarea capacităților suverane de apărare ale României

Image

Hanwha Aerospace România a prezentat un pachet industrial în valoare de 1,3 miliarde de euro, destinat consolidării capacităților suverane de apărare ale României și poziționării țării ca un centru important de producție și inovare în industria de apărare europeană, a anunțat compania, printr-un comunicat.

'Inițiativa depășește modelul de achiziții tranzacționale, concentrându-se pe localizare pe termen lung și transfer de tehnologie pentru a susține prioritățile naționale de apărare și dezvoltarea industrială a României. Pachetul de 1,3 miliarde de euro este structurat pe doi piloni complementari: investiții industriale directe și investiții pe termen lung în tehnologie și capabilități. Împreună, programul este estimat să genereze 14,4 miliarde de euro valoare economică totală, susținând peste 9.400 de locuri de muncă directe și indirecte în următorul deceniu, în principal legate de producția obuzierelor autopropulsate K9, a vehiculelor de reaprovizionare cu muniție K10 și, potențial, a vehiculelor de luptă pentru infanterie Redback', se precizează în comunicat.

Componenta de investiții directe se concentrează pe dezvoltarea capacității de producție în țară, inclusiv infrastructură, facilități de fabricație și transfer de tehnologie integrat, pentru a crea o capacitate industrială de apărare suverană în România. În context, se are în vedere înființarea unor facilități integrate de producție și testare, susținute de capacitate inginerească locală și know-how industrial.

Totodată, va fi inițiat un program de drone 'Made in Romania', se vor pune bazele unui hub industrial pentru vehicule terestre fără echipaj (UGV) și se va realiza o localizare a producției de rachete cu rază medie și lungă, prin transfer structurat de tehnologie și parteneriate de tip joint venture.

În paralel, al doilea pilon vizează investiții pe termen lung în tehnologie și capabilități, axate pe cercetare-dezvoltare, sisteme viitoare și inovare, susținând rolul în creștere al României în cooperarea europeană în domeniul tehnologiilor avansate de apărare.

'Domenii cheie: capabilități suverane ISR și de avertizare timpurie (dezvoltarea de sisteme ISR bazate pe satelit și platforme fără echipaj); soluții ISR prin satelit și inteligență artificială (constelații EO/SAR integrate cu platforme de analiză bazate pe AI); sisteme autonome pentru contramăsuri la mine maritime (MCM) (dezvoltare comună de sisteme maritime fără echipaj pentru consolidarea securității la Marea Neagră); cercetare-dezvoltare în domeniul rachetelor și capabilităților viitoare (inițiative comune pentru sisteme de rachete de nouă generație și tehnologii de luptă terestră)', se mai precizează în comunicat.

Hanwha Aerospace România a obținut deja aprobările de reglementare necesare pentru a continua investiția, inclusiv autorizarea investițiilor străine directe (FDI) din partea autorităților române. Prezența industrială locală și structura operațională sunt, de asemenea, aliniate cerințelor de eligibilitate ale instrumentului european SAFE (Security Action for Europe), se precizează în comunicat.

'Suntem aici pentru a sprijini interesul național al României, consolidarea securității, dezvoltarea industriei de apărare și generarea de valoare economică pe termen lung. Angajamentul nostru este de a construi capacitate industrială durabilă prin producție, mentenanță și oportunități viitoare de export. Acest pachet industrial de 1,3 miliarde de euro înseamnă consolidarea capabilităților suverane, crearea de locuri de muncă de calitate și întărirea autorității industriale a României pentru deceniile următoare', a declarat Lino Lim, CEO Hanwha Aerospace România, în comunicat.

Potrivit documentului citat, ceremonia recentă de inaugurare a Hanwha Armoured Vehicle Centre of Excellence Europe (HACE Europe) marchează un moment important, nu doar ca o nouă unitate de producție, ci ca simbol al unui parteneriat industrial pe termen lung și al localizării în România. Facilitatea HACE Europe este proiectată pentru a susține producția, integrarea, testarea și mentenanța sistemelor terestre avansate, creând o bază solidă pentru dezvoltarea capacităților industriale și cooperarea în România și la nivel european.

'În mod particular, potențiala producție a vehiculului Redback în România ar genera avantaje operaționale și industriale semnificative. Construit pe același powerpack ca platforma K9, acesta permite eficiențe în mentenanță, logistică, instruire și suport pe ciclul de viață, reducând costurile și crescând nivelul de pregătire operațională. În același timp, această compatibilitate consolidează sinergiile industriale, permițând României să maximizeze producția locală, să aprofundeze integrarea în lanțurile de aprovizionare și să dezvolte capabilități suverane scalabile pe multiple platforme', se arată în comunicat. AGERPRES/(AS - editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 887

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 08-06-2026 22:55

Câștigul salarial real se va menține în teritoriu negativ în 2026 (CNSP)

Câștigul salarial mediu brut este estimat să se majoreze în 2026 cu 5,8%, până la un nivel de 9.217 lei, ceea ce reprezintă o creștere moderată pe fondul măsurilor de echilibrare a cheltuielilor salariale, însă câștigul salarial real se va menține în teritoriu negativ, fiind determinat de interacțiunea dintre creșterile nominale mo

Economic Intern 08-06-2026 22:53

CNSP estimează pentru acest an o creștere economică de 0,1%, în scădere cu 0,9% față de prognoza anterioară

Comisia Națională de Strategie și Prognoză (CNSP) estimează pentru anul 2026 o scădere a creșterii economice cu 0,9 puncte procentuale, de la 1% în prognoza anterioară la 0,1%, ca urmare a condițiilor macroeconomice actuale. Astfel, pentru 2026, Produsul Intern Brut este preconizat la 2.056 miliarde lei, față de 1.916 miliarde lei î

Economic Intern 08-06-2026 22:08

UPDATE Comisia Națională de Strategie și Prognoză a revizuit în urcare inflația medie anuală pentru 2026, la 7,9%

Comisia Națională de Strategie și Prognoză (CNSP) a revizuit în sus, la 7,9%, estimările privind inflația medie anuală în 2026, cu 1,4% în creștere față de previziunile din toamnă, ca urmare a intensificării conflictului din Orientul Mijlociu, se arată în prognoza macroeconomică 2026 - 2029 varianta de primăvară. Tot &i

Economic Intern 08-06-2026 21:17

Pistol (CNAIR): Obiectivul nostru este ca anul acesta să putem circula pe 397 kilometri de autostradă de la București la Pașcani

Antreprenorul român UMB Spedition a început asfaltarea pe primii kilometri ai lotului 3 Mircești - Pașcani și s-a angajat să deschidă circulația pe acest tronson al Autostrăzii Moldovei (A7) până la finalul anului, a anunțat, luni, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol.

Economic Intern 08-06-2026 21:05

Trenurile de călători nu vor avea oprire în stația Costinești Tabără, în perioada 13 - 30 iunie

Trenurile de călători nu vor avea oprire în stația Costinești Tabără, în perioada 13 - 30 iunie, însă vor staționa în stația Costinești, informează luni CFR Călători. 'Urmare a comunicării primite de la managerul infrastructurii feroviare, CNCF CFR SA, privind redeschiderea circulației pe secția Hm Costinești - Mangalia pe înt

Economic Intern 08-06-2026 19:56

BCR respinge concluziile comunicate de Consiliul Concurenței și le consideră neîntemeiate, atât în fapt, cât și în drept

Banca Comercială Română a luat act de comunicarea publică a Consiliului Concurenței referitoare la sancționarea sa în cadrul anchetei privind procedura de stabilire a ROBOR, dar nu a primit decizia finală motivată, și respinge 'în mod ferm' concluziile comunicate, pe care le consideră neîntemeiate, atât în fapt, cât ș

Economic Intern 08-06-2026 19:29

Titlurile de stat Tezaur revin cu dobânzi de până la 7,25%; românii au investit peste 1, 8 miliarde lei în ediția precedentă

Românii au investit peste 1,8 miliarde lei în cadrul ediției Tezaur desfășurate în perioada 11 mai - 4 iunie 2026, prin 44.598 de subscrieri, din care peste 346 milioane de lei au fost subscrise prin platforma Ghișeul.ro, informează luni Ministerul Finanțelor. Potrivit unui comunicat al MF, românii pot investi din nou &

Economic Intern 08-06-2026 17:27

Exim Banca Românească va contesta în instanță sancțiunea din investigația ROBOR

Exim Banca Românească a anunțat că va contesta în instanță decizia Consiliului Concurenței luată în cadrul investigației privind conduita băncilor în procesul de fixing al pieței monetare, susținând că și-a desfășurat activitatea cu respectarea deplină a normelor impuse de Banca Națională a României (BNR). &

Economic Intern 08-06-2026 15:39

Chirițoiu, despre investigația pe ROBOR: După ce publicăm decizia, în baza ei se pot face cereri în procese civile

Oamenii ar putea merge în instanță să ceară despăgubiri de la bănci, din cauza comportamentului acestora în perioada fixingului ROBOR, după ce va fi redactată decizia Consiliului Concurenței, existând legislație europeană în sensul ăsta, respectiv o directivă privind despăgubirile, a declarat, luni, președintele instituției, Bogdan Chirițoiu.

Economic Intern 08-06-2026 15:05

CONAF: 150 de elevi din 12 școli din Argeș au participat la 'Biblioteca Vie - Pactul pentru Tineri'

Aproximativ 150 de elevi din 12 școli din județul Argeș au participat la 'Biblioteca Vie - Pactul pentru Tineri', eveniment organizat de Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș și Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București - Centrul Universitar Piteșt

Economic Intern 08-06-2026 14:57

BERD sprijină proiectele PPC din Bulgaria, Grecia și România cu un credit de 175 milioane de euro

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a anunțat luni că va furniza un împrumut de 175 de milioane de euro grupului elen de utilități Public Energy Corporation (PPC), pentru a sprijini proiecte sale de energie regenerabilă din Bulgaria, Grecia și România, informează un comunicat de presă al instituției financiare.

Economic Intern 08-06-2026 14:35

Apele Române: Acumulările Măneciu și Paltinu au atenuat viituri puternice după ploi de peste 200 l/mp

Acumulările Măneciu și Paltinu au avut un rol esențial în atenuarea a două viituri semnificative formate în urma precipitațiilor abundente din județul Prahova, unde s-au înregistrat cantități de apă de peste 200 l/mp, a anunțat luni Administrația Națională 'Apele Române'. Potrivit instituției, în zona acum

Economic Intern 08-06-2026 14:05

Pistol: Continuă așternerea asfaltului pe ultimii km ai lotului 2 al secțiunii dintre Focșani și Bacău a Autostrăzii Moldovei

Peste 40 de muncitori și aproximativ 20 de utilaje lucrează, pe Autostrada Moldovei, la așternerea stratului asfaltic de legătură pe sectorul Sascut-Berești (județul Bacău), a anunțat, luni, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Continuă așternerea asfaltului pe ultim

Economic Intern 08-06-2026 13:24

Arieratele bugetului general consolidat au crescut cu aproape 9%, în aprilie 2026

Arieratele bugetului general consolidat au crescut cu 8,9%, în aprilie 2026, până la 769,1 milioane de lei, de la 706 milioane de lei, în luna precedentă, conform datelor publicate pe site-ul Ministerului Finanțelor (MF), consultate de AGERPRES. Arieratele de peste 90 de zile au crescut cu 24,8%, la 215,3 milioane de lei, de la 172,5 milioane

Economic Intern 08-06-2026 13:07

ANAF a recuperat peste 18 milioane lei prin e-Licitații

Platforma e-Licitații ANAF a generat încasări de peste 18 milioane de lei la bugetul de stat în primele două luni de la lansare, atât prin valorificarea online a bunurilor sechestrate, cât și prin plata voluntară a datoriilor de către contribuabili, a anunțat Ministerul Finanțelor. Potrivit instituției, de la lansarea platformei, la 30