Pîslaru: Odată ce am încasat 3 miliarde de euro pe cererile 3 și 4, intrăm pe ultima turnantă, cu o cerere mai mică, 5, de un miliard și un pic
România va încasa 3 miliarde de euro pentru cererile de plată 3 și 4 din PNRR, iar aprobarea va veni curând, apoi intrăm pe ultima turnantă, unde vom avea o cerere mai mică, nr. 5, de peste un miliard de euro, ca să vină decontul final pe 31 august, cu 8,8 miliarde de euro, a declarat, marți seara, ministrul de resort, Dragoș Pîslaru, la audierile din comisiile reunite de buget-finanțe.
'În ceea ce privește cererile de plată, sper să vă dau această veste care este importantă și m-ați mai auzit spunând vom avea 3 miliarde de euro încasate pentru cererile 3 și 4 pe care sperăm să avem aprobarea cât de curând. Sunt niște măsuri în implementare în zona de energie, care țin de decizia care a fost luată de Guvern legată de decarbonizare și care acum sunt pe ultima sută de metri, iar cealaltă măsură, pe care colegii de la Finanțe o știu foarte bine, pe care o mai avem de bifat este adoptarea bugetului, pentru că avem jalonul de bugetare verde inclus în cererea de plată 4. Cu aceste lucruri, noi suntem practic închiși cu cererea de plată 4 și gata să putem obține finanțarea pentru 3 și 4. Vă asigur că eforturile - și ale mele și ale întregii echipe și ale întregului Guvern și, sper eu, ale întregii societăți - vor fi astfel încât să nu pierdem niciun ban nerambursabil sau să ne concentrăm pe obținerea banilor nerambursabili din PNRR și evident să ne ducem proiectele până la capăt', le-a transmis Pîslaru parlamentarilor.
Acesta a subliniat conlucrarea bună între ministerul pe care îl reprezintă și Ministerul Finanțelor în procesul de renegociere a PNRR, remarcând totodată că România are prevăzute în bugetul pe 2026 fonduri în creștere pentru investiții, deși se află în proces de ajustare fiscal-bugetară.
'Cred că unul dintre atuurile acestei guvernări a fost faptul că cele două ministere - Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene și Ministerul Finanțelor - au lucrat mult mai bine ca în trecut, pentru că raportarea între noi n-a mai fost că un minister contractează bani și alt minister ține robinetul, ci mai degrabă că am încercat să lucrăm împreună și la renegocierea PNRR, și la modul în care am trecut practic investiții de pe fonduri naționale pe fonduri europene, și la modul în care ne-am asigurat după aceea că și proiectele care au ieșit din PNRR s-au regăsit apoi pe Politica de Coeziune și le-am recuperat pe fonduri europene în alte surse. Și cumva aș vrea să vă spun (...) și astea sunt niște cifre importante, că noi practic am avut un transfer important în structura investițiilor de pe fonduri naționale pe fonduri europene și asta a ajutat foarte mult și la bugetul anterior (...) și mai ales pentru bugetul de anul acesta. Mi se pare absolut remarcabil faptul că noi suntem acum cu ajustare fiscal-bugetară în paralel cu investiții care sunt în creștere și știți din structura bugetului acest lucru, iar acest lucru este posibil numai pentru că avem o sumă de circa 10 miliarde de euro pe PNRR și o sumă de peste 5 miliarde de euro pe Coeziune pe care o vom absorbi în acest an', a susținut ministrul.
Potrivit acestuia, după cererile 3 și 4, România va mai încasa peste un miliard de euro pentru cererea 5, iar decontul final va fi pe 31 august.
'Foarte important de spus că, practic, în acest moment, odată ce am încasat și cele 3 miliarde aferente cererilor 3 și 4, intrăm pe ultima turnantă, unde vom mai avea o cerere mai mică, 5, de un miliard și un pic, și după aceea decontul final vine pe 31 august pe PNRR, unde avem într-adevăr o cerere foarte mare, de 8,8 miliarde, care este o cerere crucială pentru România, de aceea avem nevoie de mobilizarea aceasta totală', a adăugat Dragoș Pîslaru.
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a fost prezent marți seara la dezbaterile pe marginea proiectului de buget pe 2026 din comisiile reunite de buget-finanțe. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Andreea Preda)
Citeşte şi:
* LIVE UPDATE Comisiile reunite de buget-finanţe dezbat bugetul de stat pe anul 2026
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
O nouă inițiativă BEI mobilizează până la 80 miliarde de euro pentru finanțarea unicornilor tech
România susține lansarea noului instrument strategic de finanțare a inovației prin Banca Europeană de Investiții (BEI), care mobilizează până la 80 de miliarde de euro pentru finanțarea unicornilor tech, a anunțat ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Europa are un nivel ridicat al cercetării, antreprenori și companii tehnologic
Pîslaru: Comisia Europeană tocmai a aprobat astăzi propunerea de renegociere a PNRR
Comisia Europeană a aprobat luni propunerea de renegociere a PNRR iar aprobarea formală de către Consiliul Uniunii Europene este așteptată pe 7 august, potrivit ministrului interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'O veste bună, în exclusivitate, de la Bruxelles: Comisia Europeană tocmai a aprobat astăzi propunerea de
Un câștig de circa 380.000 de lei s-a înregistrat duminică, la tragerea Noroc
Un câștig în valoare de 379.289,28 de lei s-a înregistrat duminică la tragerea Noroc, la categoria a II-a, informează, luni, Loteria Română. Biletul norocos a fost jucat online, pe bilete.loto.ro. Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/
APIA: Eșantionul de control pentru Campania 2026 cuprinde 14.802 de fermieri
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a extras eșantionul de control aferent Campaniei 2026, care cuprinde 14.802 fermieri (fermieri distincți), pentru care se vor efectua verificări privind respectarea criteriilor de eligibilitate, a normelor de condiționalitate și a cerințelor specifice intervențiilor solicitate. Conform unui comunicat al
ANPC: 164 amenzi de peste 750.000 lei, aplicate într-o săptămână în urma controalelor pe litoralul românesc
Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) au desfășurat, în perioada 6-12 iulie, controale în stațiunile de pe litoralul românesc și au aplicat 164 amenzi contravenționale, în valoare de peste 750.000 lei, precum și 191 avertismente. Potrivit unui comunicat al instituției, valoarea totală a
Inflația ar putea coborî sub 10% în a doua jumătate a anului, dacă nu vor fi introduse noi taxe (profesor de economie)
Rata anuală a inflației ar putea coborî sub 10% în a doua jumătate a anului, dacă nu vor fi introduse noi taxe și va continua consolidarea fiscal-bugetară, a declarat luni, pentru AGERPRES, profesorul universitar de economie Cristian Păun. 'Dacă nu se mai umblă la taxe și se continuă ajustarea deficitului, posibil vom vedea o temperare a inflaț
LAPAR: Omnibusul fitosanitar trebuie să țină cont de realitățile din fiecare stat-membru al UE
Actualele negocieri privind Omnibusul fitosanitar reprezintă un moment important pentru viitorul agriculturii europene, dar această reformă trebuie să țină cont de realitățile din fiecare stat-membru și de diferențele dintre zonele agricole ale Europei, susțin reprezentanții Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR).
ANSVSA: Nu există cazuri confirmate de antrax la animale sau la oameni în județul Botoșani
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) infirmă informațiile apărute în spațiul public privind existența unui focar de antrax la bovine și a unui caz de antrax cutanat la om în județul Botoșani, precizând că verificările clinice și de laborator nu au confirmat existența unor astfel de cazuri.
Hidroelectrica raportează un randament agregat al acțiunilor de 141%, la trei ani de la listarea pe BVB
Randamentul acțiunilor Hidroelectrica, listate pe Bursa de Valori București (BVB) cu simbolul H2O, a ajuns la 141%, după trei ani de la listare, pe fondul unor investiții-record, se arată într-un comunicat de presă al companiei, transmis luni AGERPRES. 'La 3 ani de la listarea pe BVB, în urma celei mai mari oferte publice din Europa și a treia din l
Petrescu (ASF): Inteligența artificială nu poate înlocui judecata profesională și responsabilitatea contabililor
Inteligența artificială poate automatiza procese și analiza volume mari de date, însă nu poate înlocui judecata profesională, discernământul și responsabilitatea umană, a afirmat președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Alexandru Petrescu, cu ocazia celei de-a XXII-a ediții a Zilei Naționale a Contabilului Român.
Cumpărătorii de locuințe sunt mai prudenți, iar puterea de negociere a crescut în primul semestru (analiză)
Piața imobiliară din România a rămas activă în primul semestru al anului, însă cumpărătorii au devenit mai prudenți, procesul de achiziție s-a prelungit, iar oferta mai mare de proprietăți a sporit puterea de negociere a cumpărătorilor, potrivit datelor unei companii imobiliare. Conform Remax, principala tendință observată pe
Jakubowicz (AAFBR): Iunie confirmă începutul unei traiectorii de dezinflație, dar nu și sfârșitul episodului inflaționist
Încetinirea inflației în luna iunie confirmă începutul unei traiectorii de dezinflație, însă nu marchează și sfârșitul episodului inflaționist, iar revenirea către ținta de 2,5% a Băncii Naționale rămâne un proces de durată, consideră Flavius Valentin Jakubowicz, vicepreședinte al Asociației Analiștilor Financiar-Bancari din Rom&ac
Concordia: Inflația a atins vârful în luna mai și a început scăderea spre 6%, până la final de an
Inflația a atins vârful în luna mai și a început scăderea spre 6%, până la final de an, apropiată de ținta de 5,5% asumată de BNR, potrivit unei analize realizate de Confederația Patronală Concordia pe baza datelor Institutului Național de Statistică (INS) privind rata anuală a inflației. 'Inflația din România
ANSVSA a aplicat amenzi de 64.500 lei în urma controalelor la adăposturile de câini
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a aplicat 12 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 64.500 de lei, și a dispus suspendarea sau interzicerea activității în trei cazuri, în urma verificărilor desfășurate în 176 de adăposturi publice și private de câini din România, informea
O familie plătește 1.100-1.300 de euro pentru câteva zile de vacanță la all inclusive în Bulgaria (platformă)
O familie formată din doi adulți și un copil care își dorește o vacanță all inclusive de 5-6 nopți în Bulgaria plătește, în general, 1.100-1.300 de euro, arată o platformă online de turism din România pentru vacanțe în țara vecină. Românii sunt pe primul loc în topul turiștilor în Bulgaria, &icir






