logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Parlament-buget2026/Nazare, referitor la amendamentul PSD: Soluția transparentă este să adăugăm acești bani pe sold; mărim anvelopa de deficit la un pic peste 6, 3%

Image

Soluția transparentă pentru asigurarea celor 1,1 miliarde lei ceruți prin amendamentul depus de PSD la bugetul Ministerului Muncii ar fi ca banii să fie adăugați pe sold, însă va fi un risc, pentru că anvelopa de deficit va crește puțin peste 6,3% din PIB, a declarat, miercuri, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, în comisiile reunite de buget-finanțe.

'E adevărat, suma este de 1,1 miliarde, soldul proiectat este de 6,25%. Soluția transparentă este să adăugăm acești bani pe sold. Îi adăugăm pe sold, peste 6,25, și îi finanțăm. E corect, e transparent. Este un risc, e adevărat, pentru că mărim anvelopa de deficit de la 6,25 la un pic peste 6,3%. Dar e o decizie pe care o puteți lua aici. În loc să ne indicăm o sursă în stânga sau o sursă în dreapta. Care, de fapt, nu sunt surse. Pentru că, dacă erau surse, n-ajungeam aici după două luni de discuții în Coaliție', a spus Nazare.

În cadrul dezbaterilor, deputatul UDMR, Miklos Zoltan, a propus întocmirea unui amendament care să prevadă majorarea creditelor de angajament cu 1,1 miliarde lei, iar la rectificarea din toamnă, suma să fie eliberată sub formă de credite bugetare.

'Cred că este evident pentru noi toți că am intrat într-un impas de ore din care cu greu vom putea ieși. Eu insist pe amendamentul nostru depus la bugetul Ministerului Muncii și mai repet o dată: dacă trebuie, depunem același amendament rescris și la textul legii, dar și la ordonatorul Ministerul de Finanțe. Soluția de compromis pe care o propunem este ca în acest buget să majorăm creditele de angajament cu 1,1 miliarde de lei, iar cu ocazia primei rectificări, suma să fie eliberată sub forma creditelor bugetare, pentru că se vor elibera sume. Se va termina PNRR-ul pe 31 august, cu siguranță că în septembrie vor fi sume de redistribuit. Vor fi investiții care din păcate nu vor fi finalizate și vor fi redistribuiri. Va fi spațiu fiscal astfel încât suma pe care am prinde-o acum la creditele de angajament, 1,1 miliarde lei, să o transformăm în credite bugetare. Din punctul nostru de vedere, asta este soluția de compromis', a explicat Miklos Zoltan.

Ministrul Finanțelor a precizat însă că nu poate garanta că la rectificarea din septembrie vor putea fi asigurați acești bani și că totul va depinde de execuția bugetară.

'Am asigurat 1,7 miliarde pe ajutorul on-off în bugetul Ministerului Muncii, față de 2,3 miliarde solicitate prin amendamentul depus de PSD. Deci 1,7 față de 2,3. Acestea sunt sumele care acum există în bugetul Ministerului Muncii. N-am spus că nu vom acoperi la rectificare sau nu vom putea la rectificare acorda un alt ajutor sau un ajutor suplimentar. Dar va depinde foarte mult de execuția bugetară și cum evoluează în acest an. Ca eu să vă garantez astăzi, că în rectificarea din septembrie, în momentul în care trebuie să finalizăm PNRR-ul, acești bani vor fi asigurați, ar însemna că, de fapt, aș introduce credite bugetare în buget. Deci, de fapt și de drept, tot acolo ajungem. Și n-ar mai trebui să ajungem aici. N-ar mai trebui să ajungem în situația în care alegem un capitol bugetar, 1,5 miliarde, nu contează de unde e, îl băgăm în buget acolo și merge tot așa. Nu mai merge tot așa. Că am ajuns astăzi în situația în care suntem cu acest merge tot așa', a precizat Nazare.

Anterior, liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, a anunțat că PSD nu votează cele două anexe la bugetul Ministerului de Finanțe, dacă nu se găsesc 1,1 miliarde de lei pentru amendamentul referitor la ajutoarele sociale.

În acest context, deputatul PNL, Ionel Bogdan, a acuzat PSD că practică un șantaj, nu doar la adresa premierului Ilie Bolojan și a ministrului de Finanțe, ci la adresa tuturor autorităților publice locale, a ministerelor și agențiilor care trebuie să-și deruleze activitatea în bune condiții.

'În bugetul propus astăzi de Ministerul de Finanțe, există 1,7 miliarde de lei pentru ajutoare. Pentru faptul că Ministerul de Finanțe nu a reușit să vină cu o propunere care să răspundă întocmai dorințelor PSD să practicați acest șantaj, care să știți că nu este la adresa premierului Bolojan sau a ministrului de Finanțe este la adresa tuturor autorităților publice locale din această țară care trebuie să-și finalizeze proiectele pe PNRR și pe fonduri europene. Este la adresa tuturor ministerelor și agențiilor care trebuie să-și deruleze activitatea în bune condiții. Până dimineață, inclusiv astăzi, ați venit aici și ați spus că Ilie Bolojan este de vină pentru că nu avem încă buget. Iată cine este de vină pentru faptul că nu avem încă buget', a transmis Bogdan.

La rândul său, senatoarea PNL, Gabriela Horga, a transmis parlamentarilor PSD că, dacă vor bloca bugetul, o vor face pentru că au 'orgoliul rănit', nu din grijă pentru oameni.

'Faptul că anunțați că nu votați un ordonator și un buget MF-AG, în care avem cheltuielile cu dobânzile, din care sunt finanțate toate amendamentele care au trecut zilele trecute și care nu sunt în sumă mică, au depășit 200 de milioane, nu arată faptul că blocați acest buget pentru oameni și din grijă pentru oameni, ci îl blocați pentru că aveți orgoliul rănit. Că ați avut o propunere și nu a întrunit numărul de voturi. Aveți posibilitatea să o dezbateți în plen. Va trece sau nu va trece la vot. Dar nu puteți bloca bugetul țării pentru că astăzi PSD are orgoliul rănit.
În acest buget avem cheltuieli cu asistența socială în sumă de 249,2 miliarde de lei, respectiv 12,2% din PIB. Avem 1,7 miliarde de lei pentru sprijinirea vârstnicilor prin acordarea de sprijin financiar, acest pachet de solidaritate. Avem o creștere de 40% a bugetului programului Masa Sănătoasă în școli. Avem 15,48 miliarde de lei pentru finanțarea serviciilor sociale pentru copii și persoane cu dizabilități. Avem fonduri pentru compensarea costurilor la energie de 1,75 miliarde de lei. Avem investiții peste nivelul anului trecut de peste 160 miliarde de lei. Pe toate acestea le blocați astăzi doar pentru că aveți orgoliul rănit', a spus Horga.

În replică, Daniel Zamfir a răspuns că nu este vorba despre orgoliu, iar suma cerută în plus reprezintă doar 0,048% din buget.

'Aici nu e vorba de orgoliu. Sub nicio formă nu e vorba de orgoliu. Orgoliu cine are? Cel care insistă, cel care este de o îndărătnicie cum rar mi-a fost dat să văd, să discutăm despre 0,048% din buget că nu putem aloca pentru acești oameni', a afirmat Zamfir.

***

Parlamentarii din Comisiile reunite de buget-finanțe au reluat votul pentru amendamentul depus de PSD la bugetul Ministerului Muncii, precum și pentru bugetul ministerului, după o întrerupere de aproximativ trei ore a ședinței, rezultatul fiind, însă, similar celui anterior, respectiv respingerea amendamentului.

Pentru reluarea votului au fost de acord 38 de parlamentari, 9 împotrivă și doi s-au abținut.

Rezultatul noii sesiuni de vot pentru amendament a fost: 23 de voturi pentru, 19 voturi împotrivă și o abținere. Parlamentarii AUR 'au fost prezenți, dar nu au votat'.

În ceea ce privește bugetul Ministerului Muncii, au fost înregistrate 40 de voturi pentru și 11 voturi împotrivă.

Prin amendament PSD a propus alocarea sumei de 1,1 miliarde lei, credite de angajament și credite bugetare, pentru suplimentarea bugetului Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, în vederea acordării unor măsuri de sprijin pentru familiile cu copii și venituri reduse, pentru familiile care au în întreținere copii cu handicap, precum și acordarea unui ajutor financiar pentru aproximativ 2,8 milioane de seniori din sistemul public de pensii, estimat pentru anul 2026 la aproximativ 2,35 miliarde lei. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Gherasi, editor: Mariana Nica, editor online: Irina Giurgiu)

Citeşte şi:

LIVE UPDATE Parlament - buget2026/ Proiectul de buget - în dezbaterea comisiilor reunite de buget-finanţe din Camera Deputaţilor şi Senat

LIVE UPDATE Comisiile reunite de buget-finanţe dezbat bugetul de stat pe anul 2026  

LIVE UPDATE Parlament/ Bugetul pe 2026 - în dezbaterea comisiilor de specialitate

 

Afisari: 281

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 16-05-2026 17:56

Noi tarife pentru rovinietă de la 1 iulie, calculate în funcție de clasa de emisii poluante (proiect)

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a pus în dezbatere un proiect de Ordin privind aprobarea categoriilor de vehicule și nivelul rovinietei care se va aplica începând cu 1 iulie și care va ține cont de norma EURO. 'Rovinieta se stabilește și se aplică în funcție de: categoria vehiculului; clasa de emisii p

Economic Intern 16-05-2026 17:04

Pîslaru: România este prea săracă ca să nu îi plătească bine pe cei care o conduc

România este prea săracă ca să nu îi plătească bine pe cei care o conduc, trebuie să își cultive oameni de stat, iar politica este și trebuie să fie 'cea mai faină' meserie din lume, susține ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. Acesta a făcut, pe pagina sa de Facebook, o serie de 'cla

Economic Intern 16-05-2026 16:53

Producția de gaze a scăzut cu 1,5% în primul trimestru din 2026; importurile s-au majorat cu 53,9% (INS)

Producția de gaze naturale utilizabile a României a fost, în primele trei luni din 2026, de 1,889 milioane tone echivalent petrol, cu 28.900 tep sub cea din perioada similară a anului anterior (minus 1,5%), conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Pe de altă parte, în primul trimestru din 2026, importurile de g

Economic Intern 16-05-2026 14:50

CNPP: 4.682.638 de pensionari, la finele lunii aprilie 2026; pensia medie a fost de 2.783 de lei

Un număr de 4.682.638 de pensionari era înregistrat în aprilie 2026 în România, cu 1.836 mai puțini comparativ cu luna precedentă, iar pensia medie a fost de 2.783 de lei, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP), consultate de AGERPRES. Valoarea totală a drepturilor de pensie cuvenite s-a ridicat la aproa

Economic Intern 16-05-2026 14:25

Mesajele sunt ferme: trebuie să continuăm cu seriozitate consolidarea fiscală, reformele și atragerea fondurilor europene (ministru)

Menținerea ratingului recomandat investițiilor într-un context extern și intern complicat evidențiază încă o dată eficiența măsurilor de consolidare adoptate, dar mesajele sunt ferme că trebuie să continuăm cu seriozitate consolidarea fiscală, reformele și atragerea fondurilor europene, afirmă ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. El

Economic Intern 16-05-2026 14:11

Ședință extraordinară a Comitetului ministerial pentru situații de urgență al MMAP, ca urmare a avertizărilor emise de ANM și INHGA

Ministrul interimar al Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a convocat sâmbătă Comitetul ministerial pentru situații de urgență (CMSU), constituit la nivelul MMAP. Conform unui comunicat al ministerului, ședința extraordinară a CMSU a fost organizată ca urmare a informării și a atenționării meteo, dar și a avertizărilor meteorologice și hidrolo

Economic Intern 16-05-2026 11:47

Nazare: Reconfirmarea ratingului României, într-un context politic incert, atrage atenția asupra impactului deciziilor politice asupra încrederii investitorilor

Reconfirmarea ratingului suveran al României, într-un context politic incert, deși un aspect îmbucurător, atrage atenția asupra impactului major pe care deciziile politice îl au asupra încrederii investitorilor față de România, consideră ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. Agenția internațională de evaluare financiară S&

Economic Intern 16-05-2026 11:18

Bărhălescu (ANAT): Delta Dunării rămâne sigură pentru turiști; nu avem probleme de securitate

Delta Dunării și principalele zone turistice din județul Tulcea rămân sigure pentru turiști, în pofida atacurilor cu drone din apropierea graniței cu Ucraina, susține președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT), Cristian Bărhălescu. El afirmă că singura soluție pentru sprijinirea operatorilor afectați este promovarea corectă a r

Economic Intern 16-05-2026 11:10

Băhălescu (ANAT): Tichetele de vacanță sunt un stimulent al călătoriilor în România și al fiscalizării traficului turistic

Voucherele de vacanță rămân un instrument important pentru susținerea turismului românesc și stimularea fiscalizării în domeniu, consideră președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT), Cristian Bărhălescu. Acesta afirmă că eliminarea coplății de 800 de lei reprezintă un avantaj pentru angajați și operatorii din indu

Economic Intern 16-05-2026 11:00

Cod galben de averse teorențiale în județele Constanța, Ialomița, Călărași, Ilfov și municipiul București, duminică

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de averse torențiale pentru județele Constanța, Ialomița, Călărași, Ilfov și municipiul București, valabilă duminică, între orele 10:00 și 21:00. Potrivit meteorologilor, în zonele menționate vor fi perioade cu averse torențiale importante cantitativ. În intervale scurte

Economic Intern 16-05-2026 10:56

S &P Global a confirmat ratingul României, dar vede riscul ca dificultățile economice și politice să submineze planul de ajustare fiscală

S&P Global Ratings a confirmat ratingurile pentru datoria pe termen lung și scurt a României, la 'BBB minus/A-3', însă perspectiva asociată rămâne negativă, ceea ce plasează România la un pas de un rating din categoria 'junk' (nerecomandat pentru investiții n.r.), se arată într-un comunicat al agenției de evaluare financiară.

Economic Intern 16-05-2026 10:09

Președintele ANAT: Este nevoie de un organism, la nivel național, care să promoveze real România

România are nevoie de o Organizație de Management al Destinației (OMD) la nivel național, care să asigure o promovare coerentă a turismului, strategii pe termen lung și contorizarea fluxului de turiști, a declarat președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT), Cristian Bărhălescu. 'Este nevoie de un organism care să promoveze real R

Economic Intern 15-05-2026 18:14

MTI avertizează: 'Amenda prin SMS' - O nouă tentativă de înșelătorie

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI) trage un semnal de alarmă cu privire la o campanie de tip fraudă prin SMS care vizează cetățenii români în aceste zile - 'Amenda prin SMS'. 'Cum funcționează capcană? Primești un mesaj alarmist (adesea prin iMessage sau SMS) de la un număr necunoscut (ex: prefix de Fil

Economic Intern 15-05-2026 18:02

Președintele ADR a anulat procedurile de achiziție publică aferente implementării proiectului 'Platforma Națională de Interoperabilitate'

Președintele Autorității pentru Digitalizarea României, Aurel - Cătălin Giulescu, a emis vineri Decizia prin care au fost anulate procedurile de achiziție publică aferente implementării proiectului 'Platforma Națională de Interoperabilitate'. Conform unui comunicat al ADR, decizia anulării achiziției se fundamentează pe identific

Economic Intern 15-05-2026 17:42

Ministerul Mediului a pus în consultare publică proiectul de ordin ce reglementează funcționarea platformei 'Inspectorul Balastierelor'

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) a pus vineri în consultare publică proiectul de Ordin pentru stabilirea procedurii de transmitere și publicare a autorizațiilor de gospodărire a apelor emise pentru activitățile de exploatare a agregatelor minerale din albiile și terasele cursurilor de apă, precum și pentru stațiile de sortare și spălare a agregat