logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

CORECTURĂ Parlament-buget 2026/Aviz favorabil pentru bugetul ANSVSA

Imagine din galeria Agerpres

În ştirea cu titlul "Parlament-buget 2026/Aviz favorabil pentru bugetul ANSVSA" difuzată luni, la ora 22:48, pe fluxurile Economic Intern şi Agricultură, în paragraful al treilea se va citi corect vicepreşedintele Autorităţii Naţionale Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), Csutak Nagy Laszlo. 


Reluăm ştirea în forma corectă:

Proiectul de buget al Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) pentru anul 2026 a primit marţi aviz favorabil din partea comisiilor de specialitate din Parlament, cu 28 de voturi pentru şi 13 împotrivă. 

Niciun amendament nu a fost depus la proiectul de buget al ANSVSA.

"Fondurile alocate pe surse şi pe titlu de cheltuieli în cuantum de 1,463 miliarde de lei credite bugetare au fost elaborate în limita de cheltuială stabilită de Ministerul Finanţelor, iar creşterea aparentă de 5% faţă de execuţia anului 2025 este determinată exclusiv de includerea unor proiecte finanţate din fonduri externe nerambursabile, precum vaccinare antirabică la vulpi şi implementarea proiectului de digitalizare intitulat dezvoltarea unui sistem informatic digitalizat în domeniul sanitar-veterinar şi pentru siguranţa alimentelor", a declarat vicepreşedintele Autorităţii Naţionale Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), Csutak Nagy Laszlo, în comisiile de specialitate.

Potrivit sursei citate, alocările pentru instituţiile subordonate au fost diminuate cu 9,78% faţă de execuţia anului 2025, reprezentând aproximativ 65% din necesarul real de finanţare al sistemului sanitar veterinar. 

"Această situaţie generează, pentru al doilea an consecutiv, o subfinanţare semnificativă a sistemul sanitar veterinar, cu impact direct asupra capacităţii instituţiei de a implementa integral programul strategic. În aceste condiţii, chiar şi prin prioritizarea strictă a cheltuielilor, instituţia estimează că va putea realiza aproximativ 44% din acţiunile prevăzute în programul strategic", a mai precizat el.

Marţi, vor avea loc dezbateri generale în cadrul Comisiilor de buget şi până miercuri vor fi dezbateri în Comisiile de buget cu ordonatorii principali de credite şi se vor elabora rapoartele pe proiectul de buget şi pe cel al asigurărilor sociale.

Şedinţa de plen comun pentru dezbaterea celor două proiecte începe miercuri de la ora 16:00 şi continuă joi, când va fi şi votul final. 

Guvernul a adoptat joia trecută proiectul de buget pe anul 2026, construit pe o creştere economică de 1%, un deficit bugetar estimat la 127,7 miliarde lei, reprezentând 6,2% din PIB, şi o inflaţie prognozată la o rată medie anuală de 6,5%. AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Nica, editor: Nicoleta Gherasi, editori online: Andreea Preda, Andreea Lăzăroiu)

Citeşte şi:

LIVE UPDATE Parlament/ Bugetul pe 2026 - în dezbaterea comisiilor de specialitate   

Afisari: 2390

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 18-07-2026 10:52

AEI: Valul de căldură crește factura la energie și ne arată cât de vulnerabil a devenit Sistemul Energetic Național

Valul de căldură crește factura la energie și ne arată, în plus, și cât de vulnerabil a devenit Sistemul Energetic Național (SEN), susține, într-o analiză publicată sâmbătă, președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță. 'De fiecare dată când temperaturile urcă, consumul crește, aparatel

Economic Intern 17-07-2026 18:58

Gheorghiu: Instituții publice plătesc chirie unei companii publice pentru a ocupa o clădire publică

România are o companie de stat, Grup Exploatare și Întreținere Palat C.F.R. S.A, cu 36 de angajați și 4 membri ai consiliului de administrație, al cărei unic obiect de activitate este să închirieze spațiile dintr-o clădire a statului către alte instituții ale statului, afirmă vicepremierul interimar Oana Gheorghiu. 'Caragiale ar fi foarte

Economic Intern 17-07-2026 17:55

Miruță a demis-o pe directoarea CENAFER, Anna-Maria Dudas, în urma controlului de la sediul instituției

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a revocat-o din funcția de director general al Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) pe Anna-Maria Dudas, în urma unui control efectuat la sediul instituției. 'Am semnat astăzi ordinul de revocare din funcția de director general al Centrului Național de Calificare și Ins

Economic Intern 17-07-2026 17:52

Angajații instituțiilor finanțate din venituri proprii vor putea primi sporuri de până la 20%

Personalul autorităților și instituțiilor publice finanțate integral din venituri proprii va putea beneficia de o diferențiere a salariilor, prin acordarea unui spor de până la 20% din salariul de bază, în funcție de specificul activității desfășurate și de calitatea acesteia, conform

Economic Intern 17-07-2026 17:30

Vameșii care lucrează cu surse generatoare de radiații vor beneficia de un spor de până la 10% (proiect)

Funcționarii publici din cadrul Autorității Vamale Române (AVR), care își desfășoară activitatea cu surse de radiații sau generatoare de radiații, pot beneficia de un spor pentru condiții periculoase de până la 10% din salariul de bază, diferențiat pe categorii de risc radiologic, potrivit

Economic Intern 17-07-2026 17:27

ANRE, ASF și ANCOM vor beneficia de un indice anual de competitivitate la stabilirea salariilor (proiect)

Personalul din cadrul ANRE, ASF și ANCOM va beneficia de un indice anual de competitivitate utilizat la determinarea salariului de bază, conform proiectului actualizat al noii

Economic Intern 17-07-2026 17:22

Gradațiile corespunzătoare tranșelor de vechime în muncă majorează între 2,5% și 7,5% salariul de bază (proiect)

Proiectul legii salarizării prevede șase gradații pentru vechimea în muncă iar majorările salariului de bază/indemnizației de încadrare vor fi cuprinse între 2,5% pentru cei cu peste 15 ani vechime și 7,5% pentru vechime între 3 și 5 ani, reiese din proiectul actualizat al Legii salarizării pentru personalul plătit din fonduri publice, publicat vineri

Economic Intern 17-07-2026 16:42

Noua variantă a legii salarizării dublează sporul pentru proiectele europene la primari, viceprimari, președinți și vicepreședinți de CJ

Sporul pentru președinții și vicepreședinții consiliilor județene și primarii și viceprimarii care implementează proiecte finanțate din fonduri europene a crescut de la 20% la 40%, conform

Economic Intern 17-07-2026 16:36

Proiectul revizuit al Legii salarizării pentru personalul plătit din fonduri publice a fost publicat

Forma actualizată a proiectului Legii salarizării pentru personalul plătit din fonduri publice a fost publicată pe site-ul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS).

Economic Intern 17-07-2026 15:54

ASF și autoritatea de reglementare financiară din China discută direcții de cooperare în supravegherea financiară

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) și Administrația Națională de Reglementare Financiară (NFRA) din Republica Populară Chineză au discutat, vineri, direcții de cooperare în domeniul reglementării și supravegherii sectorului financiar nebancar, precum și principalele evoluții și provocări din domeniul supravegherii financiare, a anunțat președintele ASF, Alexa

Economic Intern 17-07-2026 15:18

Agenția Domeniilor Statului - reorganizare a parcului auto prin achiziția a 4 autoutilitare de teren

Agenția Domeniilor Statului va achiziționa 4 autoutilitare de teren, echipamente necesare pentru cartografierea și inventarierea terenurilor degradate ale statului ce vor fi transformate în zone de accelerare pentru energie regenerabilă. Guvernul a aprobat, în ședința din această săptămână, o Hotărâre ce modifică anexa nr.3 la HG 30/201

Economic Intern 17-07-2026 15:10

Pîslaru: Valoarea maximală a proiectului legii salarizării este de 7,3% din PIB

Proiectul privind noua Lege a salarizării poate ajunge la o valoare maximală de 7,3% din PIB și o masă salarială de 12,1 miliarde de lei, a declarat, vineri, ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, la finalul dezbaterii de la Palatul Cotroceni pe tema acestei legi. 'Ministerul Muncii, împreună cu echipa Băncii Mondiale, a derulat 14 sesi

Economic Intern 17-07-2026 14:20

VIDEO Pistol: Stadiul lucrărilor pe secțiunea Cornetu-Tigveni a A1 se apropie de 15%

Stadiul fizic al lucrărilor pe secțiunea 3 Cornetu-Tigveni a Autostrăzii Sibiu-Pitești (A1) se apropie de 15%, iar extinderea fronturilor de lucru depinde de obținerea Acordului Revizuit de Mediu, a anunțat, vineri, directorul general al CNAIR, Cristian Pistol. 'Autostrada Sibiu-Pitești (#A1), secțiunea 3 (Cornetu-Tigveni): stadiul fizic se apropie de 15%!

Economic Intern 17-07-2026 13:39

Furnizorii de servicii digitale din UE vor avea noi obligații în legătură cu probele electronice, în procedurile penale (analiză)

Furnizorii de servicii digitale de pe teritoriul Uniunii Europene (UE) vor trebui ca, din 18 august 2026, să răspundă direct ordinelor emise de către autoritățile judiciare ale statelor-membre privind divulgarea sau conservarea de probe electronice, în caz contrar sancțiunile pecuniare ar putea ajunge până la 2% din cifra de afaceri anuală totală la nivel

Economic Intern 17-07-2026 13:20

România, printre țările din Uniunea Europeană cu cei mai mulți judecători

Uniunea Europene (UE) avea, în anul 2024, o medie de 15,7 judecători la 100.000 de locuitori, în scădere de la 17,7 judecători la 100.000 de locuitori, în anul 2014, arată datele publicate, vineri, de Eurostat cu ocazia Zilei justiției penale internaționale. Potrivit statisticii europene, în rândul statelor-membre