Chisăliță (AEI): Europa rămâne vulnerabilă la șocurile geopolitice; petrolul continuă să fie un element central al economiei sale
Europa rămâne vulnerabilă la șocurile geopolitice din regiunile îndepărtate și, deși investește în energia regenerabilă, petrolul continuă să fie un element central al economiei europene, consideră președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță.
Într-o analiză transmisă sâmbătă, specialistul în energie a prezentat modul în care protejează celelalte țări UE populația și economia de creșterea prețurilor combustibililor.
''Reacția Europei arată un lucru esențial: continentul rămâne vulnerabil la șocurile geopolitice din regiuni îndepărtate. Deși tranziția energetică și investițiile în energie regenerabilă sunt în plină desfășurare, petrolul continuă să fie un element central al economiei europene. Criza din martie 2026 este, astfel, un nou reminder al acestei dependențe. Măsurile adoptate de guverne pot atenua efectele pe termen scurt, dar nu rezolvă problema structurală. Atâta timp cât transportul și o mare parte din industrie depind de combustibili fosili, fiecare tensiune geopolitică majoră va avea ecou direct în buzunarele europenilor'', a spus Chisăliță.
Potrivit acestuia, primele două săptămâni din luna martie a acestui an ''au readus Europa într-o situație pe care mulți lideri sperau să o fi lăsat în urmă: volatilitatea brutală a pieței energiei''. Astfel, creșterea petrolului până la aproape de 120 de dolari pe baril, alimentată de conflictul din Orientul Mijlociu și de riscurile privind transportul prin Strâmtoarea Ormuz, a obligat guvernele europene să reacționeze rapid pentru a evita o nouă spirală a prețurilor la combustibili.
''Răspunsul Europei a fost unul pragmatic, dar și fragmentat. În lipsa unei intervenții coordonate imediate la nivelul Uniunii Europene, statele au recurs la instrumente naționale clasice: plafonarea prețurilor, reducerea taxelor, controlul pieței și măsuri de securitate pentru transportul petrolului. Prima reacție a venit din partea țărilor din Europa Centrală și de Sud-Est, unde guvernele au ales intervenția directă în piață. Ungaria, Croația și Slovenia au impus plafoane la prețurile carburanților sau au menținut mecanisme de control pentru a limita creșterile rapide. Logica politică este clară: combustibilul nu este doar un produs economic, ci un factor social major. Creșterea abruptă a prețului benzinei sau motorinei se transmite imediat în costul transportului, al alimentelor și al bunurilor de bază'', arată Chisăliță.
El spune că, totuși, plafonarea prețurilor este o sabie cu două tăișuri. Pe termen scurt, protejează populația și transportatorii. Pe termen lung, însă, poate distorsiona piața și poate descuraja aprovizionarea, mai ales dacă diferența dintre prețul real și cel plafonat devine prea mare. Din acest motiv, astfel de măsuri sunt aproape întotdeauna temporare, susține specialistul.
În context, acesta a menționat două măsuri deosebite luate de unele autorități europene: compania petrolieră de stat din Polonia a redus din proprie inițiativă marjele, iar în Danemarca se promovează mersul pe jos, cu bicicleta și cu transportul public.
A doua strategie, mult mai răspândită în Europa de Vest, a fost reducerea taxelor și accizelor, notează Chisăliță. Astfel, Portugalia a oferit discounturi la combustibil, iar Italia a discutat mecanisme de accize variabile sau reduceri temporare. România a analizat și ea reducerea accizelor pentru a preveni depășirea pragului psihologic de 10 lei pe litru.
După părerea specialistului, această soluție are avantajul de a interveni direct asupra prețului final fără a distorsiona complet piața. Dezavantajul este însă fiscal, crede președintele AEI, deoarece combustibilii reprezintă o sursă majoră de venit pentru bugetele statelor. ''Orice reducere de accize înseamnă venituri mai mici pentru stat, într-o perioadă în care multe guverne europene se confruntă deja cu deficite bugetare ridicate'', a explicat specialistul în energie.
Conform acestuia, în paralel, unele state au încercat să transmită un semnal politic clar companiilor energetice. Franța a intensificat controalele la benzinării pentru a identifica eventuale creșteri speculative de prețuri, iar Italia a discutat posibilitatea taxării profiturilor excesive ale companiilor din sectorul energetic. Aceste măsuri au și o dimensiune simbolică pentru că arată opiniei publice că guvernele nu permit ca o criză geopolitică să devină o oportunitate de profit excesiv, adaugă Chisăliță.
La nivel european, reacția a fost mai prudentă, a remarcat analistul. Uniunea Europeană a monitorizat situația și a subliniat că statele membre dispun de aproximativ 85-90 de zile de rezerve strategice de petrol. Deocamdată, Bruxelles-ul nu a decis eliberarea acestor rezerve, considerând că aprovizionarea globală nu este încă în pericol.
''Țările membre IEA trebuie în mod normal să dețină rezerve echivalente cu cel puțin 90 zile de importuri de petrol, tocmai pentru a putea interveni în astfel de crize'', a precizat președintele AEI.
În același timp, unele state europene au acționat și pe plan strategic. Marea Britanie, Germania și Italia au cooperat pentru protejarea transportului comercial de petrol în zona Strâmtorii Ormuz, una dintre cele mai importante rute energetice ale lumii. Aproximativ o cincime din petrolul tranzacționat global trece prin această zonă, iar orice perturbare ar avea efecte imediate asupra piețelor.
''Europa a demonstrat că poate reacționa rapid. Întrebarea care rămâne este dacă poate deveni suficient de independentă energetic încât astfel de crize să nu mai producă șocuri economice și sociale majore'', a încheiat președintele AEI analiza. AGERPRES/(AS - editor: Cristian Anghelache, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Program de guvernare/Rețea de autostrăzi+drumuri expres la cel puțin 2.000 kilometri în 2028; redimensionarea personalului CNAIR/CFR SA/Metrorex
Guvernul Tomac își propune să crească rețeaua de autostrăzi și drumuri expres la cel puțin 2.000 de kilometri în 2028, de la aproximativ 1.650 de kilometri estimați la finalul lui 2026, să aducă Programul Transport 2021-2027 la o absorbție de cel puțin 85% și să redimensioneze personalul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR
Program de Guvernare/ Ghișee energetice și prețuri accesibile pentru cetățeni și industrie
Operaționalizarea unei rețele naționale de ghișee energetice pentru consiliere pentru audit energetic, prețuri accesibile pentru cetățeni și industrie sau valorificarea prosumatorilor se numără printre măsurile prevăzute pe termen scurt la capitolul Energie, în Programul de Guvernare propus de premierul desemnat Eugen Tomac. Astfel, docu
Program de guvernare/Reducerea gap-ului de TVA la media UE ar putea aduce venituri suplimentare de 30-35 miliarde lei anual
Reducerea decalajului de încasare a TVA (gap-ul de TVA), estimat la 29,5%, până la media Uniunii Europene ar putea aduce venituri suplimentare de 30-35 miliarde de lei anual la bugetul de stat, fără introducerea unor taxe noi, potrivit Programul de guvernare al premierului desemnat, Eugen Tomac. 'Punctul de plecare: deficit ESA
CNSP: Producția și furnizarea de energie electrică și termică vor crește anul acesta cu 0,5%
Producția și furnizarea de energie electrică și termică ar urma să înregistreze anul acesta o creștere de 0,5% față de 2025, și vor continua să se majoreze ușor în următorii trei ani, conform Proiecției principalilor indicatori macroeconomici 2026 - 2029, publicate de Comisia Națională de Strategie și Prognoză. Astfel, în 2027 producția și fu
ANPC a aplicat sancțiuni de peste 4,7 milioane lei, la nivel național, în perioada 8 - 12 iunie
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat acțiuni de control la peste 1.500 de operatori economici, la nivel național, în perioada 8 - 12 iunie, iar în urma neregulilor constatate a aplicat amenzi în valoare de peste 4,7 milioane de lei. 'În perioada 8 - 12 iunie 2026, Autoritatea Națională pentru Pro
VIDEO Pistol (CNAIR): Al treilea tunel de pe secțiunea Boița - Cornetu a Autostrăzii Sibiu - Pitești a intrat în lucru
Lucrările la cel de-al treilea tunel de pe Secțiunea 2 Boița - Cornetu a Autostrăzii Sibiu - Pitești (A1) au început, în timp ce constructorii lucrează simultan la trei tuneluri din sectorul montan al autostrăzii, a anunțat, sâmbătă, pe pagina sa de Facebook, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristi
ONRC: 51.273 de persoane fizice și juridice, înmatriculate în primele patru luni din 2026
Numărul înmatriculărilor de persoane fizice și juridice a crescut în primele patru luni din 2026 cu 14,28% comparativ cu aceeași perioadă din 2025, totalizând 51.273 de înmatriculări, din care 28.294 SRL, conform datelor centralizate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC), consultate de AGERPRES. Cele mai multe înmat
Codirlașu (CFA România): Deficitul bugetar persistent ridicat este principalul generator al inflației
Deficitul bugetar persistent ridicat reprezintă principalul factor care alimentează inflația în România, în timp ce scumpirea combustibililor și deprecierea leului au avut un efect suplimentar asupra creșterii prețurilor, a declarat, pentru AGERPRES, președintele CFA România, Adrian Codirlașu. În opinia sa, reduce
Inflația menține România într-o zonă de stagflație, cu creștere economică aproape de zero (consultant)
Inflația rămâne principala problemă economică a României și principalul factor care menține economia într-o zonă de stagflație, caracterizată prin creștere economică aproape de zero și majorări persistente de prețuri, a declarat, pentru AGERPRES, consultantul economic Adrian Negrescu. Potrivit acestuia, energia, gazele și car
Pîslaru: Rata de ocupare a forței de muncă în România este o catastrofă
Rata de ocupare a forței de muncă în România este o catastrofă iar presiunea va crește după ce generația decrețeilor se va pensiona în perioada 2032 - 2034, consideră ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, care asigură și interimatul la Ministerul Muncii. 'Rata de ocupare a for
Costin: BNS dezvoltă un parteneriat cu ANOFM pentru implementarea proiectului SMART SPO
Blocul Național Sindical (BNS) dezvoltă un parteneriat cu Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) și implementează proiectul SMART SPO pentru circa 275.000 de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă, proiect care va fi operațional la 1 iulie, a declarat, vineri, Dumitru Costin, președintele confederației sindicale, la un eveniment de spe
Pistol (CNAIR): Tariful de traversare a Podului Giurgiu-Ruse va putea fi plătit online din 15 iunie
Șoferii de autoturisme și cei ai vehiculelor de transport persoane cu cel mult 8+1 locuri vor putea achita online, începând de luni, 15 iunie, tariful de traversare a Podului Giurgiu-Ruse, prin intermediul unei platforme web și al unei aplicații mobile, a anunțat vineri directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, C
BEI, partener strategic pentru România; finanțări pentru infrastructură și energie în pregătire (ministru)
Banca Europeană de Investiții (BEI) rămâne un partener strategic pentru dezvoltarea României, iar în perioada următoare țara noastră are în pregătire mai multe finanțări importante, susține ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Banca Europeană de Investiții/ European Investment Bank, un partener strategic pentru
Via Transilvanica devine oficial traseu pedestru de interes național
Traseul Via Transilvanica a fost declarat oficial traseu pedestru de interes național, printr-un ordin semnat de ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău. 'Am semnat ordinul prin care Via Transilvanica devine oficial traseu pedestru de interes național! Cu peste 1.630 de kilometri care leagă Bucovina,
Oneț (AFIR): Săptămâna viitoare, ieșim cu a treia schemă de energie pentru autoconsum, cu o sumă majorată de 265 de milioane de euro
Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) va veni săptămâna viitoare cu a treia schemă de energie pentru autoconsum, cu o sumă majorată de 265 de milioane de euro, întrucât sunt rezultate considerabile în reducerea costurilor beneficiarilor, a declarat, vineri, directorul general adjunct al instituției Ioan Oneț, la un eveniment de profil.




