logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Nichișoiu (Coface România): Conflictul din Orientul Mijlociu generează efecte de contagiune puternice asupra economiei României

Image

Conflictul din Orientul Mijlociu generează efecte de contagiune puternice asupra economiei României, principalul canal de transmisie fiind vulnerabilitatea pieței energiei, susține Bogdan Nichișoiu, Regional Enhanced Information Manager, Coface România.

''Conflictul din Orientul Mijlociu generează efecte de contagiune puternice asupra economiei României, principalul canal de transmisie fiind vulnerabilitatea pieței energiei. Șocurile se resimt la nivel macroeconomic și sectorial, influențând direct stabilitatea prețurilor, dobânzile, creșterea economică și siguranța aprovizionării. Mediul economic tensionat lovește direct două motoare vitale. Consumul este afectat deoarece aversiunea sporită față de risc și prețurile mari la energie reduc încrederea consumatorilor și erodează sever puterea de cumpărare a gospodăriilor. Industria este, de asemenea, puternic impactată din cauza creșterii costurilor materiilor prime energetice, existând avertismente privind riscul unei scăderi bruște a producției industriale în cazul întreruperii fluxurilor de aprovizionare'', a declarat Bogdan Nichișoiu, Regional Enhanced Information Manager, conform unui comunicat al companiei.

Potrivit unei analize a Coface România, escaladarea conflictului are un efect direct inflaționist. Analiștii Băncii Centrale Europene declarau în cursul lunii decembrie 2025 într-un studiu publicat de către BCE că o creștere de 10% a costului energiei înseamnă un impact direct estimat de +0,3% în inflație, la care se poate adăuga un efect indirect de până la +0,2% dacă șocul persistă. Chiar înaintea izbucnirii recente a conflictului, Banca Națională a României majorase deja prognoza de inflație pentru acest an de la 3,7% la 3,9%. În plus, scumpirea bruscă a gazelor naturale, ale căror cotații s-au dublat față de 1 ianuarie pe piețele europene, prezintă riscuri majore suplimentare pentru creșterea prețurilor.

Conform sursei citate, persistența presiunilor inflaționiste reduce spațiul de manevră pentru relaxarea politicii monetare și amână tăierile de dobânzi. În acest context, randamentele pe termen lung ale obligațiunilor sunt predispuse la creșteri, atingând recent nivelul de 6,75% pentru titlurile pe 10 ani. Aceasta se traduce prin costuri de finanțare mai ridicate pentru Statul român atunci când se împrumută de pe piețe, efect care se va propaga negativ asupra costului capitalului segmentului corporativ.

De asemenea, analiza arată că afectarea consumului, a industriei și menținerea dobânzilor ridicate acționează ca factori inhibitori pentru creșterea pe termen mediu. Economia României a intrat deja într-o nouă recesiune tehnică în a doua jumătate a anului 2025, iar prognoza de creștere economică de 1% pentru 2026 este deja pusă sub semnul întrebării.

''Un conflict limitat la câteva zile sau săptămâni - scenariul cel mai probabil în prezent - ar trebui să aibă un impact limitat. Cu toate acestea, dacă conflictul ar continua, impactul său macroeconomic ar putea fi semnificativ și ar putea depăși problema prețurilor la energie'', susține Ruben Nizard, șef al departamentului de cercetare sectorială, Coface.

Potrivit analizei, atacurile SUA și Israelului în Iran marchează un punct de cotitură major pentru piețele energetice. La deschiderea tranzacțiilor luni dimineață, 2 martie, Brent a înregistrat o creștere de peste 10%, reflectând mai degrabă o creștere a primei de risc geopolitic decât întreruperi imediate și concrete ale aprovizionării.

Înainte de această escaladare, piețele petroliere erau în mare parte excedentare. Oferta abundentă, determinată de producătorii non-OPEC+ și de reaprovizionarea rapidă, a menținut prețurile sub presiune (în medie 68 dolari pe baril în 2025). Conflictul schimbă regulile jocului, reintroducând o incertitudine extremă cu privire la securitatea aprovizionării.

Principalul risc îl reprezintă Strâmtoarea Ormuz, prin care tranzitează aproximativ 20% din petrolul consumat la nivel mondial și aproape 30% din transporturile maritime de țiței. Întreruperile actuale duc deja la creșterea prețurilor. Capacitatea de a ocoli această strâmtoare este limitată și insuficientă pentru a absorbi un șoc major. Întreruperile prelungite sau repetate ar putea împinge prețul petrolului Brent la trei cifre, cu posibilitatea de a depăși maximul din februarie 2022 (122 dolari/baril) sau chiar recordul din 2008 (147 dolari/baril).

În analiză se menționează că, deși Iranul nu este principalul producător din regiune, o întrerupere a aprovizionării sale ar avea un impact imediat asupra piețelor deja fragile. Cu o producție de peste 3 milioane de barili pe zi și aproape 1,5 milioane exportate - în principal către China - o întrerupere ar obliga cumpărătorii, în special din Asia, să se orienteze către alternative mai scumpe, crescând presiunea ascendentă asupra prețurilor petrolului.

Dincolo de aprovizionarea iraniană sau de o posibilă închidere a Strâmtorii Ormuz, Iranul ar putea viza și infrastructura petrolieră din alte țări din Golf. Impactul ar depinde atunci de amploarea pagubelor și de durata întreruperii, într-un context în care capacitatea de rezervă a OPEC+ - aproximativ 4-5 milioane de barili pe zi - rămâne limitată și concentrată, în special în Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite, unde fluxurile comerciale logistice ar putea fi perturbate.

Miza depășește cu mult piața petrolului. Strâmtoarea Ormuz este, de asemenea, crucială pentru transportul gazelor naturale lichefiate (GNL), îngrășămintelor, metalelor industriale (aluminiu) și produselor petrochimice. În plus, alte puncte strategice, precum Bab el-Mandeb sau Canalul Suez, ar putea fi, de asemenea, afectate în cazul unei escaladări regionale. Acest lucru ar putea duce la creșterea costurilor de transport și a primelor de asigurare pentru transportul maritim. Această perturbare treptată a lanțurilor de aprovizionare prezintă un risc crescut de penurie și presiuni inflaționiste, în special pentru economiile care depind cel mai mult de importurile de energie.

Un scenariu extrem în care prețurile petrolului ar rămâne peste 100 dolari pe baril ar declanșa o nouă creștere a inflației globale și ar obliga probabil băncile centrale să își inverseze strategia, trecând de la relaxarea monetară la o înăsprire generalizată. O creștere prelungită de 15 dolari a prețurilor petrolului Brent ar putea astfel reduce creșterea globală cu aproximativ 0,2 puncte procentuale și ar putea adăuga aproape 0,5 puncte procentuale la inflație. Într-un astfel de context, riscul de stagflație - o combinație de creștere slabă și inflație ridicată - ar deveni din nou o amenințare credibilă pentru economia globală, cu consecințe grave pentru întreprinderi și comerțul internațional. AGERPRES/(AS - redactor: George Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea) 

* Sursa foto: Bogdan Nichisoiu / Linkedin.com 

Afisari: 338

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 19-04-2026 17:19

INHGA: Debitul Dunării la intrarea în țară, în scădere până la 4.400 mc/s în următoarele zile

Debitul Dunării la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în scădere în următoarele zile până la valoarea de 4.400 mc/s, situându-se sub media multianuală a lunii aprilie (7.400 mc/s), potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 18 - 25 aprilie 2026. În a

Economic Intern 19-04-2026 15:14

Regimul hidrotermic, favorabil parcurgerii proceselor vegetative ale speciilor de câmp și pomi-viticole în aproape toată țara

Regimul hidrotermic din aer și sol va fi favorabil parcurgerii proceselor vegetative ale speciilor de câmp și pomi-viticole în aproape toată țara, în următoarele zile, iar în zonele de câmpie, procesele de creștere și dezvoltare ale plantelor vor fi intensificate, îndeosebi pe suprafețele agricole cu o bună aprovizionare cu apă a solului,

Economic Intern 19-04-2026 13:11

Bursa de la București a câștigat peste 28 de miliarde de lei la capitalizare în această săptămână

Bursa de Valori București (BVB) a câștigat peste 28,3 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână, în creștere cu aproape 5% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea schimburilor a urcat cu 37,3 milioane de lei, respectiv 9%, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. În ambele perio

Economic Intern 19-04-2026 11:31

Manole: Schimbăm legislația, închidem robinetul băieților deștepți care folosesc unitățile protejate ca să profite de facilitățile fiscale

Am semnat un ordin prin care echipe mixte de control sunt deja în teren pentru a verifica unitățile protejate autorizate, pentru că până recent nu exista niciun control real al acestor unități ('zero controale'), a anunțat, duminică, Florin Manole, ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS), într-o postare pe

Economic Intern 18-04-2026 20:59

Ministrul Energiei: Nu sunt probleme în aprovizionarea cu carburant, în momentul de față

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a declarat, sâmbătă, cu prilejul unei vizite efectuate la centrala electrică Mintia, că, în acest moment, nu sunt probleme în ceea ce privește piața de carburanți din România, precizând că, prin măsurile luate, țara noastră se poziționează mult mai bine decât alte state din Uniunea Europeană.

Economic Intern 18-04-2026 18:16

Nazare: România are uși deschise la Washington; stabilitatea politică este esențială pentru menținerea investițiilor

România are 'uși deschise' la Washington pentru atragerea de investiții în energie, infrastructură și tehnologie, însă stabilitatea politică și direcția clară a țării sunt esențiale pentru menținerea încrederii partenerilor americani și evitarea unor costuri mai mari de finanțare, susține ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.

Economic Intern 18-04-2026 17:20

MADR avertizează asupra mesajelor false trimise în numele APIA

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) îi avertizează pe fermieri și pe toți beneficiarii plăților gestionate de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) să manifeste maximă prudență în privința mesajelor primite pe telefon sau online, care pot urmări obținerea ilegală a datelor de acces în conturile personale.

Economic Intern 18-04-2026 13:48

VIDEO UPDATE/Reorganizarea ARBDD trebuie finalizată în cel mult o lună de noul guvernator (ministru)

Noul guvernator al Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD), Florin Stăneață, are la dispoziție maximum o lună pentru a prezenta o propunere de reorganizare a instituției, în timp ce Bogdan Bulete a fost propus pentru înlocuire și din funcția de director, a anunțat, sâmbătă, ministra Mediului, Diana Buzoianu, într-o conferință de pre

Economic Intern 18-04-2026 12:46

VIDEO Buzoianu: Proiect european de 28 milioane lei pentru digitalizarea Deltei Dunării a fost blocat; cazul merge la DNA

Un proiect de 28 de milioane de lei din fonduri europene, destinat digitalizării gestionării permiselor și proceselor-verbale din Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD), a fost blocat după parcurgerea tuturor etapelor administrative, iar situația va fi sesizată Direcției Naționale Anticorupție (DNA), a anunțat, sâmbătă, ministra Mediului, Diana Buzoi

Economic Intern 18-04-2026 12:20

Ivan anunță investiții de 3,5 miliarde de euro în producția și transportul de energie și gaze naturale, negociate la Washington

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, anunță investiții de aproximativ 3,5 miliarde de euro în producția și transportul de energie și gaze naturale, negociate în această săptămână la Washington, în urma unor discuții cu reprezentanții instituțiilor financiare internaționale și oficiali americani de rang înalt. 'În această săp

Economic Intern 17-04-2026 20:17

Gheorghiu: Hidroelectrica, modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile

Hidroelectrica este modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile pentru români, pentru că evoluția companiei demonstrează ce se întâmplă atunci când reprezentanții statului nu mai pot ascunde mizeria sub preș, consideră vicepremierul Oana Gheorghiu.

Economic Intern 17-04-2026 19:54

Bursa de la București a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare a săptămânii

Bursa de Valori București (BVB) a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare din această săptămână, cu un rulaj total care a depășit ușor 134 milioane de lei (aproximativ 26,3 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața

Economic Intern 17-04-2026 19:38

TAROM: Niciunul dintre scenarii nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile pe motivul penuriei de carburant

Niciunul dintre scenariile TAROM nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile, pe motivul penuriei de carburant, în aceste condiții de piață, precizează operatorul aerian național, printr-un comunicat transmis vineri AGERPRES. 'În România nu avem o criză de aprovizionare cu kerosen, impactul resimțit la nive

Economic Intern 17-04-2026 18:58

ElbitSystems reafirmă angajamentul de a livra sistemele WatchkeeperX la jumătatea anului, sub rezerva coordonării între părțile implicate

Elbit Systems își reafirmă angajamentul de a livra sistemele tactice de avioane fără pilot Watchkeeper X la jumătatea anului, sub rezerva coordonării finale între toate părțile implicate, a anunțat compania, printr-un comunicat. Președintele Elbit Systems, Bezhalel Machlis, împreună cu Lior Ben Dor, ambasadorul Statului Israe

Economic Intern 17-04-2026 16:51

Guvernul a aprobat majorarea plafonului pentru finanțările rambursabile ale autorităților locale la 3 miliarde lei

Guvernul a aprobat o Hotărâre pentru majorarea cu un miliard de lei, la 3 miliarde de lei, a plafonului de finanțări rambursabile pentru autoritățile administrației publice locale în anul 2026, a anunțat vineri, Ministerul Finanțelor, inițiatorul proiectului de act normativ. Potrivit comunicatului MF, unitățile administrativ-terito