logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ANAT propune trei mecanisme de protecție pentru turiști

Image

Asociația Națională a Agențiilor de Turism (ANAT) propune trei mecanisme de protecție pentru turiști, respectiv fondul de garantare pentru agenții, fondul pentru biletele de avion și fondul de repatriere în situații de criză, și își exprimă disponibilitatea de a colabora cu autoritățile pentru implementarea lor.

'Într-o perioadă în care siguranța călătorilor devine o preocupare majoră la nivel global, construirea unui sistem modern de protecție pentru turiștii români devine o obligație pentru România. În acest context, ANAT propune trei mecanisme esențiale: fondul de garantare pentru agenții de turism, fondul pentru biletele de avion și fondul de repatriere în situații de criză. ANAT își exprimă disponibilitatea de a lucra împreună cu autoritățile pentru a transforma aceste propuneri în mecanisme funcționale care să ofere cetățenilor români mai multă siguranță atunci când călătoresc', se arată într-un comunicat al ANAT, transmis joi AGERPRES.

În contextul actual, în care numeroși turiști români au rămas blocați în țări din Orientul Mijlociu din cauza conflictului din Iran, agențiile de turism au fost nevoite să intervină pentru a gestiona situația. Astfel, agențiile de turism au suportat primele 3 nopți de cazare, conform obligațiilor legale aplicabile în situații de circumstanțe extraordinare, și au oferit sprijin turiștilor pentru organizarea prelungirii șederii, în așteptarea reluării curselor comerciale. În paralel, agențiile încearcă să identifice soluții de transport acolo unde acestea există, pentru a-și îndeplini obligațiile contractuale de repatriere.

'În astfel de situații însă apare un vid legislativ și operațional: legea prevede repatrierea turiștilor atunci când transportul comercial devine din nou disponibil, însă nu reglementează clar situațiile în care spațiul aerian este blocat pe perioade mai lungi și repatrierea ar presupune organizarea unor curse speciale charter. Aceste operațiuni depășesc posibilitățile industriei turistice și nu constituie o obligație legală automată nici pentru agențiile de turism, nici pentru stat. Situația actuală arată încă o dată că România nu dispune de mecanisme funcționale de protecție pentru turiști în situații de criză majoră', avertizează reprezentanții ANAT.

ANAT încearcă de câțiva ani să promoveze Legea Fondului de Garantare pentru agențiile de turism, inspirat din modelele de fonduri de garantare funcționale din Europa, cu scopul ca nici un turist să nu mai piardă bani în astfel de situații.

'Din păcate, în ultimii ani, această inițiativă nu a fost tratată cu prioritatea necesară de către foștii miniștri ai Economiei și Turismului - Radu Oprea, Bogdan Ivan și Radu Miruță - și nici de către parlamentarii din comisiile de specialitate, deși conceptul proiectului de lege a fost prezentat în repetate rânduri', potrivit organizației.

Reprezentanții ANAT afirmă că în prezent există un dialog constructiv cu actuala conducere a ministerului și speranța ca proiectul Fondului de Garantare pentru agențiile de turism să devină funcțional într-un viitor apropiat, 'cel mai probabil de la 1 ianuarie 2027'.

De asemenea, ANAT a propus și Legea Fondului de Garantare a biletelor de avion, inspirată din modelul danez, care colectează 1 euro pentru fiecare segment de zbor de la pasagerii care călătoresc cu avionul. Falimentul companiei aeriene Blue Air a demonstrat cât de vulnerabili sunt pasagerii: aproximativ 280.000 de persoane au pierdut peste 90 de milioane de euro, subliniază reprezentanții asociației.

În același timp, evenimentele din aceste zile arată că România are nevoie și de un mecanism de intervenție pentru repatrieri în situații de criză, care să permită organizarea rapidă a unor zboruri speciale atunci când transportul aerian comercial este blocat, au mai transmis reprezentanții organizației în comunicat.

'În prezent, autoritățile pot oferi sprijin și coordonare consulară în astfel de situații, însă avem nevoie de un mecanism financiar dedicat pentru organizarea repatrierilor în cazul unor crize majore care afectează transportul aerian. Intervențiile de acest tip depind de decizii politice punctuale și de disponibilitatea unor resurse bugetare extraordinare, de regulă din fondul de rezervă al Guvernului. În ultimele zile, alte state europene au organizat zboruri speciale pentru repatrierea propriilor cetățeni, iar unele dintre aceste operațiuni au fost și finanțate de guvernele respective', transmite ANAT.

Asociația Națională a Agențiilor de Turism consideră că românii au nevoie de 'un mecanism funcțional, permanent și independent', care să permită intervenții rapide în astfel de situații, fără ca ajutorul pentru cetățeni să depindă de decizii ad-hoc sau de contextul politic al momentului, 'adică ajutor real pentru oameni exact atunci când au nevoie'. 'Și totul fără să fie afectat bugetul statului, principala problemă pe care o au autoritățile fiind, mereu, lipsa banilor. Nu cerem bani, cerem cadru legal funcțional și dedicat', au adăugat reprezentanții ANAT.

În acest context, organizația propune crearea unui fond de repatriere pentru situații de urgență, care ar putea fi coordonat de Ministerul Afacerilor Externe și alimentat prin contribuții foarte mici - de exemplu 0,5 euro per pasager aerian și 0,5 euro per turist transportat cu autocarul, pentru cursele care au punct de plecare sau sosire pe teritoriul României.

Potrivit sursei menționate, sumele sunt minime, pot fi încasate pentru o perioadă limitată de timp, până când se ajunge la o sumă care poate acoperi costurile estimate, dar în timp pot crea o rezervă financiară care să permită intervenții rapide atunci când românii se află în dificultate în străinătate.

'Întrebarea este una simplă: ați plăti câțiva lei în plus la biletul de transport pentru a ști că, în cazul unei crize majore, există un mecanism care vă poate aduce acasă în siguranță? Probabil că majoritatea românilor ar răspunde afirmativ. Domnule Prim-ministru, funcția asumată vă obligă ca, în astfel de situații să vedeți dincolo de măsurile de austeritate și să sprijiniți crearea de mecanisme reale de protecție pentru cetățeni. Industria turismului este pregătită să contribuie la construirea acestor soluții', au mai transmis reprezentanții ANAT în comunicat.

Aproximativ 3.000 de cetățeni români aflați în state din Orientul Mijlociu au cerut ajutor pentru repatriere din cauza conflictului din Iran și a închiderii spațiului aerian.AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Nica, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 281

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 30-04-2026 22:08

Bursa de la Bucuresti a închis pe roșu ședința de joi; scăderi de până la 1,49% pe indicii bursieri

Bursa de Valori București a închis în scădere pe aproape toți indicii ultima ședință de tranzacționare a săptămânii, iar valoarea totală a tranzacțiilor a ajuns la 108,86 milioane lei (21,17 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe

Economic Intern 30-04-2026 21:04

Chiriac (CONAF): Economia este mai mult decât un tabel cu indicatori, este respirația unei țări

Economia este mai mult decât un tabel cu indicatori, este respirația unei țări, iar atunci când această respirație devine greoaie, statul are datoria să nu mai complice drumul celor care produc, investesc și țin România în picioare, susține președinta Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), Cristina Chiriac.

Economic Intern 30-04-2026 17:54

Experți din domeniul securității cibernetice, din peste 40 de organizații, au participat la a 2-a ediție a exercițiului cibernetic 'Resilient Trident'

Experți din domeniul securității cibernetice din peste 40 de organizații publice și private au participat la a doua ediție a exercițiului cibernetic 'Resilient Trident', care s-a desfășurat la București, în perioada 27-28 aprilie. Conform unui comunicat al Directoratului Național de Securitatea cibernetică, exercițiul, organizat

Economic Intern 30-04-2026 17:37

Nazare: Cer ordonatorilor de credite rigoare maximă în gestionarea banului public

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, cere ordonatorilor de credite rigoare maximă în gestionarea banului public și o mobilizare totală pentru implementarea proiectelor din PNRR, astfel încât echilibrul bugetar să fie menținut pe tot parcursul anului 2026. 'Rezultatele primului trimestru confirmă faptul că direcția de c

Economic Intern 30-04-2026 17:04

Negrescu: Deprecierea leului la nivel istoric reflectă ieșiri de capital și lipsa de încredere a investitorilor în contextul crizei politice

Deprecierea cursului de schimb al leului până la un nivel istoric este determinată de ieșiri semnificative de capital și de scăderea încrederii investitorilor în contextul crizei politice, iar în lipsa unui guvern stabil și a unor măsuri credibile de reformă, presiunile asupra monedei naționale ar putea continua, a declarat joi, pentru AGERPRE

Economic Intern 30-04-2026 16:31

Suciu (BNR): Am văzut astăzi o zi foarte agitată pe piața valutară; în perioada imediat următoare situația se va calma

Piața valutară a avut joi o zi foarte agitată, așa cum se întâmplă în perioadele de incertitudine, dar, pe baza datelor pe care le avem în acest moment, putem spune că în perioada imediat următoare piața se va calma, a declarat purtătorul de cuvânt al Băncii Naționale a României, Dan Suciu. 'Î

Economic Intern 30-04-2026 16:01

Codirlașu (CFA România): Ceea ce vedem acum este o volatilitate a activelor românești în contextul evoluției politice

Volatilitatea recentă a activelor românești este determinată de evoluțiile din plan politic, fenomen vizibil atât pe piața de capital și pe cea a titlurilor de stat, cât și pe cursul valutar, susține președintele CFA România, Adrian Codirlașu. 'Ceea ce vedem acum este o volatilitate ridicată a prețurilor activelor r

Economic Intern 30-04-2026 15:29

Buzoianu: Proiecte de peste 10 miliarde de lei, finanțate prin PNRR, se vor finaliza în 2026, cel târziu anul viitor

Șapte milioane de români vor fi deserviți de cele peste 2.232 de proiecte, în valoare de zece miliarde de lei, ce urmează să fie finalizate anul acesta, cel târziu anul viitor, a declarat, joi, într-o conferință de presă, ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu. 'Dacă vă uitați pe harta care este deja

Economic Intern 30-04-2026 14:26

Pensia specială non-contributivă va fi redusă cu 85%, dacă se optează pentru rămânerea în activitate; proiectul vizează doar sectorul public (ministru)

Pensia specială non-contributivă va fi redusă cu 85% pentru pensionarii care vor dori să rămână în activitate, a anunțat, joi, ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, care a subliniat, totodată, că proiectul de lege privind cumulul pensiilor speciale cu salariile vizează doar sectorul public.

Economic Intern 30-04-2026 14:18

Jakubowicz (AAFBR): Evoluția cursului EUR/RON trebuie citită prin prisma riscului politic intern

Evoluția recentă a cursului EUR/RON, care a atins noi maxime, trebuie citită în primul rând prin prisma riscului politic intern și a incertitudinilor legate de stabilitatea guvernamentală, pe fondul unor dezechilibre economice existente, susține președintele Asociației Analiștilor Financiar-Bancari din România (AAFBR), Flavius Jakubowicz.

Economic Intern 30-04-2026 13:45

Depreciere semnificativă a monedei naționale, joi; euro a înregistrat un nou maxim istoric: 5,1417 lei

Moneda națională s-a depreciat joi, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,1417 lei, în creștere cu 4,13 bani (0,8%) față de cotația precedentă, de 5,1004 lei, înregistrând un nou maxim istoric. De asemenea, leul a pierdut teren în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,3965

Economic Intern 30-04-2026 13:38

ANAF: Aproape 5 milioane de vizite pe platforma eLicitații în prima lună

Platforma de licitații online eLicitațiiANAF a înregistrat aproape 5 milioane de vizite în prima lună de la lansare, perioadă în care au fost publicate 1.300 de licitații și au fost tranzacționate primele bunuri de mare valoare, între care un apartament, un ceas elvețian și un teren agricol, potrivit datelor Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

Economic Intern 30-04-2026 13:18

Bulgarii, grecii și românii au fost europenii cei mai expuși riscului de sărăcie și excluziune socială în 2025

Anul trecut, 92,7 milioane de persoane din Uniunea Europeană (20,9% din populația blocului comunitar) erau expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială, o scădere cu 600.000 de persoane comparativ cu situația din 2024, când 93,3 milioane de persoane, sau 21% din populația UE, erau expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială, arată datele publicate joi de Eur

Economic Intern 30-04-2026 13:05

Rompetrol Rafinare: Stocurile de carburanți sunt peste medie; producția de motorină este la nivel maxim

Rafinăria Petromidia Năvodari funcționează în prezent la capacitate optimă, stocurile de carburanți sunt peste medie, producția de motorină este la nivel maxim și nu există probleme de aprovizionare sau întârzieri în vânzările către clienți, informează Rompetrol Rafinare, printr-un comunicat. 'În prezent, rafinăria Petro

Economic Intern 30-04-2026 12:45

AMOFM București va organiza Bursa Locurilor de Muncă pe 12 mai, la Palatul Național al Copiilor

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă (AMOFM) București va organiza, pe 12 mai, Bursa Locurilor de Muncă, în intervalul orar 8:00 - 13:00, informează instituția. Evenimentul va avea loc la Palatul Național al Copiilor din București. 'Obiectivul principal al acestui eveniment îl constituie creșterea gradului de ocupar