logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Nichișoiu (Coface România): Conflictul din Iran ne lovește într-un moment în care deja suntem vulnerabili

Image

Creșterea economică a României în 2026 va depinde de durata conflictului din Orientul Mijlociu, însă probabil că va fi undeva sub 1%, consideră specialiștii Coface România.

'Creșterea economică în 2026 cred că va fi în linie cu ce s-a întâmplat în ultimele două trimestre din 2025. Nu mă aștept la creșteri mari ale Produsului Intern Brut în trimestrele trei și patru din 2026, deci, practic, cred că vom fi la același nivel, undeva sub 1%. Asta este opinia mea', a afirmat, miercuri, Tiberiu Chesoi, Head of Claims Department, în cadrul unei conferințe cu privire la insolvențele din România.

La rândul său, Bogdan Nichișoiu, Regional Enhanced Information Manager, este de părere că trebuie să gândim în termen de scenarii, pentru că întrebarea care se pune este cât va dura conflictul din Iran.

'Eu aș pleca și de la construcția bugetară, adică ce avem pe masă în momentul de față. Avem 1% creștere economică proiectată de Guvernul Bolojan și un deficit fiscal de 6 puncte procentuale. Adevărul este că această arhitectură bugetară a fost construită înainte de weekendul trecut și este rezonabil să credem că în realitate lucrurile se vor schimba în următoarele 10 luni și se vor schimba pentru că este rezonabil să credem că în măsura în care acest conflict este de durată, Doamne ferește, dar dacă este de durată, fac apel la un studiu pe care Banca Centrală Europeană l-a publicat, dacă nu mă înșel, în decembrie anul trecut și în care ei susțineau că la o creștere cu 10% a costului energiei ai în mod direct o creștere a inflației cu 0,3 puncte procentuale și indirect cu încă 0,2 puncte procentuale. Deci, vei avea, practic, o translație în zona de inflație și o scădere practică a PIB-ului, la 10% cost energie, cu 0,1 puncte procentuale. Gândiți-vă, noi în aceste zile, în aceste ore, la ce am asistat? Am asistat la un spike nou al petrolului de la 60 la 83, cred că era dimineață - deci nu 10%, mai mult de 10% - și mai ales în zona de gaz, care este foarte importantă pentru întreaga Europă, și pentru noi, românii, de la un 30-35 euro pe MWh TTF-ul (referința de preț pentru gazele naturale în Europa n.r.) practic ne-am dus în aproape 60. Ieri era la sfârșitul zilei 60 (...) Ok, nu mai avem acel 360 (euro/MWh n.r.) pe care l-am avut în august 2022, dar este rezonabil să credem că orice fel de asumții am făcut până săptămâna trecută cu privire la inflație și creștere economică ar trebui să fim un pic mai rezervați. Întrebarea fundamentală care se pune astăzi este 'Care este durata acestui conflict?'. Dacă durata acestui conflict este de 4 - 6 săptămâni, dacă este un episod 2.0 a ceea ce noi anul trecut, în iunie, am văzut, atunci va fi un efect acut, va fi o pișcătură, poate, de țânțar. Dacă, însă, se cronicizează acest conflict, impactul asupra energiei este unul material', a explicat Nichișoiu.

Potrivit lui Bogdan Nichișoiu, conflictul acesta 'ne lovește într-un moment în care deja suntem vulnerabili', cu o inflație de aproape două cifre, fiind foarte puțin probabil să se mai respecte modelările BNR.

'Pe noi, România, care este țara cu inflația cea mai ridicată din Europa, ne lovește într-un moment în care deja suntem vulnerabili, adică deja suntem pe o inflație vecină cu double digit și unde speram, prin modelările primite de la Banca Națională a României, să închidem anul cu inflație undeva la 4,3 puncte procentuale. Foarte puțin probabil, în contextul în care acest conflict se cronicizează, să păstrăm aceste variabile. Cam așa simțim și noi', a susținut el.

Nichișoiu a subliniat că previziunile Coface indicau o creștere economică în România de 1% în 2026, însă acum trebuie să se lucreze cu scenarii.

'Înainte de ultimul sfârșit de săptămână, proiecțiile economistului nostru șef al regiunii noastre centrale est-europene erau pentru România de 1 punct procentual, oarecum aliniat cu ceea ce și Guvernul nostru modelase: 1%. Aici trebuie să lucrăm pe scenarii, în special două scenarii de bază. Este acest conflict unul acut, 4-6 săptămâni? Atunci cred că putem să avem o șansă să păstrăm acest punct procentual. În situația în care, însă, se cronicizează, exact cum am văzut în 2022 în cazul Ucrainei, lucrurile se complică. Lucrurile se complică și în special pe zona aceasta de energie, care te lovește imediat în zona industriei, o industrie care înseamnă pentru România 17% din PIB, în zona inflației, care te lovește în zona de consum privat, care deja practic era letargic, am avut un trimestru patru foarte complicat în România. Deci, cu aceste două scenarii cred că trebuie să plecăm la drum pentru 2026. Nu mai suntem în situația în care să avem un singur scenariu. Trebuie să gândim practic în termen de multiscenarii și vectorul geopolitic este cel care-ți modelează practic absolut toate asumțiile', a adăugat Bogdan Nichișoiu.

În opinia lui Tiberiu Chesoi, acest conflict face parte din conflictul comercial SUA - China.

'Eu personal cred că aceste două conflicte militare (Venezuela și Iran - n. r.) fac parte dintr-un conflict general, care e reprezentat de conflictul comercial Statele Unite - China. Tot ce a făcut până acum administrația de la Washington nu a făcut decât să meargă în direcția aceea. Vedem ce s-a întâmplat în Venezuela, ce se întâmplă în Iran. Cumva pare că este aceeași agendă și cred că ăsta e scenariul de bază apropo de conflicte. Se întâmplă asta și cred că ne va afecta destul de mult, de asta cred că este prematur să vorbim de creștere economică sau cel puțin putem să vorbim, dar nu cu exactitate, pentru că așa ceva în contextul actual este aproape imposibil', a spus acesta.

Coface România a lansat, miercuri, Studiul Insolvențelor din România, cu date pentru anul 2025. Studiul arată că anul trecut s-au deschis 7.553 de proceduri noi de insolvență față de 7.274 în 2024. De asemenea, au fost deschise 221 de proceduri de concordat preventiv, comparativ cu 96 de astfel de proceduri deschise în 2024.

Sectorul Comerț cu ridicata și cu amănuntul/repararea autovehiculelor și motocicletelor a raportat cel mai mare număr de insolvențe respectiv 1.844, în scădere cu 4% față de anul precedent. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 654

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 01-06-2026 17:58

Parcul de tractoare și mașini agricole al României depășea 564.000 de unități, la finele lui 2024

Parcul de tractoare și mașini agricole, pe ansamblul agriculturii, se situa la sfârșitul anului 2024 la 564.088 de unități, fiind deținut aproape în totalitate de sectorul privat, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS). Din totalul parcului, 251.727 erau tractoare; 162.640 erau pluguri pentru tractor; 26.471 - c

Economic Intern 01-06-2026 16:04

Daraban (CCIR): Stocarea energiei, un domeniu în care România este interesată activ să colaboreze cu partenerii chinezi

Prețurile ridicate la energie în Europa creează oportunități reale pentru tehnologii noi, inclusiv de stocare a energiei, un domeniu în care România este interesată activ să colaboreze cu partenerii chinezi, a transmis, luni, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), Mihai Daraban, oficialilor chinezi cu care a avut înt&acir

Economic Intern 01-06-2026 12:16

CNAIR lansează un concurs de idei și creativitate pentru creșterea siguranței rutiere prin informarea și educarea elevilor

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere lansează luni concursul de idei și creativitate organizat în cadrul proiectului pilot: 'Campanie națională de creștere a siguranței rutiere prin informarea și educarea elevilor din județele tranzitate de DN 1 și DN 2 pe sectoarele aflate în administrarea CNAIR'. Cu ocazia Zilei In

Economic Intern 31-05-2026 21:27

Pîslaru: Unele grile din proiectul legii salarizării nu sunt așezate corect; vom corecta ceea ce poate fi corectat

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, afirmă că primele consultări privind noua lege a salarizării unitare au scos la iveală probleme reale în proiectul aflat în dezbatere, inclusiv grile care 'nu sunt încă așezate corect', subliniind că toate observațiile primite vor fi analizate și, acolo unde este cazul, vor fi corectate.

Economic Intern 31-05-2026 16:04

Generali România va despăgubi proprietarul apartamentului cel mai grav avariat de explozia dronei din Galați

Generali România a demarat procesul de despăgubire pentru apartamentul cel mai grav afectat de explozia dronei produse în Galați, în noaptea de 29 spre 30 mai, locuința fiind asigur

Economic Intern 31-05-2026 15:35

Bursa de la București a pierdut în această săptămână aproape 383 de milioane de lei la capitalizare

Bursa de Valori București (BVB) a pierdut în această săptămână aproape 383 de milioane de lei la capitalizare, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a înregistrat un declin de peste 72 de milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a ajuns la 607,09 miliarde de lei în

Economic Intern 31-05-2026 13:04

Voican (ANAT): Guvernul și ministerul de resort ar trebui să înțeleagă că atunci când motorul economiei încetinește nu e cazul să pui și frână

Turismul românesc ar trebui să se consolideze în anii mai grei, iar Guvernul și ministerul de resort să înțeleagă faptul că atunci când lucrurile merg anevoios și motorul economiei încetinește nu e cazul să mai pună și frână, este de părere vicepreședintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism din România (ANAT), Adrian Voican

Economic Intern 31-05-2026 12:43

Studiu: Trei din zece români cred că anul 2026 va fi mai dificil decât 2025

Trei din zece români sunt de părere că anul 2026 va fi mai dificil decât 2025, într-un context marcat de presiune economică, tensiuni sociale și incertitudine politică, reiese din rezultatele unui studiu de specialitate, publicat recent. Potrivit cercetării 'Romanians State of Mind', realizată de AHA Moments, oamenii devin mai

Economic Intern 31-05-2026 09:30

Unitatea 2 a CNE Cernavodă a fost resincronizată la Sistemul Energetic Național

Unitatea 2 a CNE Cernavodă a fost resincronizată sâmbătă seara la Sistemul Energetic Național, după finalizarea lucrărilor de înlocuire a transformatorului de evacuare a puterii cu unul de rezervă, a anunțat Nuclearelectrica SA. 'Unitatea 2 CNE Cernavodă s-a deconectat automat de la rețea în seara zilei de 4 mai, ca urmare a apariției une

Economic Intern 31-05-2026 09:01

Report de peste cinci milioane de euro la Loto 6/49

Un report de peste 27,54 milioane de lei, aproximativ 5,24 milioane de euro, se înregistrează la categoria I a jocului Loto 6/49, iar la Noroc depășește 6,57 milioane de lei (peste 1,25 milioane de euro), informează Loteria Română. Duminică, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la t

Economic Intern 30-05-2026 13:15

1 Iunie/ InfoCons: Peste 300 de alerte la produse neconforme de tip jucării, în acest an

Peste 300 de alerte referitoare la produsele neconforme de tip jucării au fost emise de la începutul acestui an, a anunțat, sâmbătă, InfoCons. În Aplicația Europeană de Protecția Consumatorilor InfoCons, aceștia pot verifica în secțiunea 'ALERTE' , în bara de 'Căutare' produsele ce au făcut obiectu

Economic Intern 29-05-2026 22:21

Rompetrol Rafinare a obținut un profit net de 567.036 dolari, în primul trimestru din 2026

Rompetrol Rafinare a înregistrat un profit net de peste 567.036 dolari în primul trimestru din 2026, comparativ cu pierderi de 37,32 milioane de dolari în perioada similară din anul precedent, și o cifră de afaceri brută consolidată de peste 1,43 miliarde de dolari, potrivit datelor anunțate vineri de companie. 'Rompetrol

Economic Intern 29-05-2026 21:56

Transelectrica a pus sub tensiune a doua instalație STATCOM pentru stabilitatea Sistemul Electroenergetic Național

Compania Națională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica a pus sub tensiune în stația electrică de transformare Bradu cea de-a doua instalație STATCOM din Rețeaua Electrică de Transport (RET), aceasta urmând să contribuie la menținerea stabilității tensiunii în Sistemul Electroenergetic Național (SEN) în perioada minivacanței de Ru

Economic Intern 29-05-2026 20:48

Bursa de la București a închis pe roșu ședința de vineri; indicii au consemnat scăderi de până la 1,62%

Bursa de Valori București (BVB) a închis pe roșu ședința de vineri, indicii consemnând scăderi de până la 1,62%, în timp ce rulajul total s-a cifrat la 113,97 milioane de lei (21,71 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de compa

Economic Intern 29-05-2026 20:01

CONAF: România nu poate avea salarii europene într-o economie subfinanțată și cu productivitate scăzută

România nu poate avea salarii europene într-o economie subfinanțată și cu productivitate scăzută, iar majorările salariale decise administrativ riscă să afecteze competitivitatea, investițiile și locurile de muncă, avertizează Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF). 'Majorarea salariului minim reprezintă o