Platformele Meta au cumulat, anul trecut, în România, aproape jumătate din totalul escrocheriilor provenite de pe rețelele de socializare (raport)
Circa 20% dintre escrocheriile raportate anul trecut au provenit din Facebook, toate platformele Meta cumulând aproape jumătate din totalul escrocheriilor provenite de pe rețelele de socializare iar Telegram clasându-se pe locul al doilea, cu 19%, conform celei de-a patra ediții a Raportului privind securitatea consumatorilor și criminalitatea financiară, realizat de Revolut.
Potrivit sursei citate, în special, scam-urile de cumpărături s-au dovedit a fi cea mai răspândită amenințare pentru clienții locali, reprezentând 60% din totalul cazurilor raportate. Escrocheriile legate de locurile de muncă au reprezentat 15%, al doilea cel mai mare tip de fraudă, urmate de escrocheriile legate de investiții (7%).
Raportul, lansat joi, dezvăluie că scam-urile sunt omniprezente în aplicațiile de mesagerie privată, la nivel global, Telegram fiind identificată drept sursa cu creșterea cea mai rapidă a numărului de fraude de tipul plăților push autorizate (APP).
'În timp ce platformele Meta reprezintă 44% din escrocheriile raportate către Revolut, la nivel global, cazurile distribuite prin Telegram au crescut cu 233%, deoarece escrocii exploatează platforma pentru a viraliza rapid scenariile de fraude. Datele prezintă o schimbare clară a tendințelor de criminalitate financiară, de la rețelele sociale tradiționale la platformele de mesagerie criptată. Această schimbare întărește nevoia urgentă de responsabilitate intersectorială în cadrul ecosistemelor digitale și de telecomunicații pentru a proteja consumatorii', se menționează într-un comunicat al băncii.
Astfel, raportul semnalează că fraudele provenite de pe Telegram reprezintă acum o cincime din escrocheriile raportate (21%).
'Consumatorii pot crede că aceste platforme sunt sigure datorită naturii lor criptate. Confidențialitatea și criptarea conversațiilor sunt comercializate ca niște caracteristici cheie, dar aplicațiile de mesagerie instant au devenit un instrument principal pentru escrocii care doresc să opereze departe de orice formă de supraveghere autorizată. 58% din totalul escrocheriilor legate de locurile de muncă la nivel global au provenit de pe Telegram, dovedind că acest mediu s-a dovedit deosebit de eficient pentru înșelăciunile complexe', se subliniază în comunicat.
Pe de altă parte, platformele Meta combinate contribuie cu aproape jumătate (44%) dintre cazurile de fraudă raportate către Revolut la nivel global în 2025. Raportul marchează a patra perioadă consecutivă de analiză în care Meta se află pe această poziție.
Deși volumul fraudelor provenite din TikTok rămâne relativ scăzut în comparație cu platformele mai consacrate, s-a observat o creștere de 6 ori de la an la an a procentului de fraude care își au originea în această aplicație.
Escrocheriile legate de achiziții sunt cel mai frecvent tip de înșelătorie, iar fraudele legate de locurile de muncă continuă să crească rapid. În ciuda naturii în continuă schimbare a fraudei, escrocheriile legate de achiziții sunt în mod constant printre formele cel mai des întâlnite. Cu toate acestea, în 2025, s-a înregistrat o evoluție surprinzătoare și a scam-urilor legate de locurile de muncă la nivel global, acestea crescând de aproximativ 3 ori de la an la an și reprezentând acum 22% din totalul cazurilor de fraudă.
Constatările se bazează pe cercetări recente care au evidențiat că platformele de socializare sunt stimulate financiar pentru a găzdui astfel de conținut. Studiul, realizat de Juniper Research, a indicat că platformele de socializare au generat aproximativ 4,4 miliarde de euro venituri din reclamele frauduloase care vizează utilizatorii europeni, numai în 2025.
'Creșterea rapidă a escrocheriilor provenite de pe Telegram arată cât de repede se adaptează tacticile de criminalitate financiară. Revolut procesează miliarde de date pentru a fi în avangarda luptei împotriva fraudelor, dar ecosistemul digital este la fel de puternic precum cea mai slabă verigă a sa. Avem nevoie ca platformele de socializare și de mesagerie să își intensifice activitatea. Protejarea utilizatorilor trebuie să fie o prioritate comună în întreaga industrie, inclusiv pentru platformele unde se nasc aceste fraude', a declarat Woody Malouf, directorul Departamentului de prevenire a fraudelor financiare de la Revolut, citat în comunicat.
Revolut Bank UAB este o bancă europeană autorizată, înființată în Republica Lituania, autorizată și reglementată de Banca Lituaniei și de Banca Centrală Europeană. Lansată în 2015, în Regatul Unit, Revolut a oferit inițial schimburi valutare și transferuri de bani. În prezent, peste 70 de milioane de clienți din lume folosesc zeci de produse Revolut și realizează mai mult de un miliard de tranzacții pe lună, la nivel global. AGERPRES/(AS:redactor: Nicoleta Gherasi, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Producția de gaze a scăzut cu 1% în primele patru luni din 2026; importurile s-au majorat cu 46,8% (INS)
Producția de gaze naturale utilizabile a României a fost, în primele patru luni din 2026, de 2,508 milioane tone echivalent petrol, cu 24.500 tep sub cea din perioada similară a anului anterior (minus 1%), conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Pe de altă parte, în intervalul ianuarie-aprilie
CNPP: 11.970 de beneficiari de pensii de serviciu, în mai 2026
Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în mai 2026, de 11.970 de persoane, cu 13 persoane mai multe comparativ cu luna anterioară, din care 7.922 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP). Cei mai mulți
ANPC a aplicat sancțiuni de peste 4,4 milioane lei, la nivel național, în perioada 15 - 19 iunie
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat acțiuni de control la peste 1.500 de operatori economici, la nivel național, în perioada 15 - 19 iunie, iar în urma neregulilor constatate a aplicat amenzi în valoare de peste 4,4 milioane de lei. 'În perioada 15 - 19 iunie 2026, Autoritatea N
AEI: 70% din consumul orar de energie electrică acoperit de energia solară, vineri la prânz
Din punct de vedere tehnic și al tranziției energetice, faptul că energia solară a acoperit aproximativ 70% din consumul de energie electrică al României la prânzul zilei de 19 iunie 2026 pare o performanță remarcabilă. Însă întrebarea relevantă pentru consumatori este alta: s-a tradus această performanță în energie mai ieftină? Datele p
Pîslaru: Am finalizat pozitiv negocierile tehnice cu Comisia Europeană privind ultima modificare de PNRR
Negocierile cu Comisia Europeană privind ultima modificare a Planului Național de Redresare și Reziliență au fost finalizate pozitiv, iar România păstrează un PNRR cu o valoare de peste 20 de miliarde de euro și menține integral componenta de bani europeni nerambursabili, a anunțat, vineri seara, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș P&ic
Ministerul Energiei: Valoarea plăților efectuate din PNRR a depășit 107 milioane euro, în 2026
Valoarea plăților efectuate către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în 2026 a depășit 107 milioane euro (inclusiv plăți TVA), totalul plăților cumulate de la începutul programului fiind de aproximativ 319 milioane euro, informează Ministerul Energiei printr-un comunicat. Potrivit sursei citate
Curtea de Apel București a hotărât suspendarea deciziei privind retragerea licenței Grenerg; ANRE va depune recurs
Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei a luat act de suspendarea de către Curtea de Apel a deciziei privind retragerea licenței de furnizare energie electrică pentru Grenerg SRL și anunță că va depune recurs la această decizie. 'ANRE a luat act de suspendarea de către Curtea de Apel a deciziei Comitetului de Reglementare de a retr
Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR
Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că poziția Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață riscă să afecteze grav încrederea publică, stabilitatea financiară și credibilitatea investițională a României, conform unei scris
CCIR: Extinderea capacității de depozitare a cerealelor consolidează rolul strategic al Portului Constanța
Extinderea capacității de depozitare a cerealelor din Terminalul Comvex confirmă și consolidează rolul strategic al Portului Constanța pentru fluxurile de marfă din regiune, inclusiv din Ucraina, potrivit unui comunicat al Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR). 'Camera de Comerț și Industrie a României salută inaugur
Miruță, despre o legătură între cazurile Fritz și Ciucu: Eu am fost olimpic la fizică, nu aș putea să vă răspund fără să am o dovadă
Ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, s-a declarat ''un pic surprins'' de ''preocuparea Tribunalului din Ilfov de a clarifica lucrurile într-un timp atât de scurt'', raportat la alte solicitări de ordonanță președințială, însă a evitat să comenteze această decizie, la fel ca și în cazul
ANSVSA anunță retragerea unei lingurițe pentru hrănire vândute în magazinele DM, din motive de siguranță
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat retragerea de pe piață a unei lingurițe pentru hrănirea bebelușilor și copiilor mici comercializată în magazinele DM-Drogerie Markt, din motive de siguranță. 'ANSVSA aduce la cunoștința consumatorilor că DM-Drogerie Markt retrage de pe piață produsul 'bab
CFR SA: Linia Drobeta Turnu Severin - Caransebeș va fi închisă pentru modernizare
Circulația feroviară pe ruta Drobeta Turnu Severin - Caransebeș va fi închisă în perioada februarie 2027 - februarie 2032 pentru lucrări de modernizare a infrastructurii, a anunțat CFR SA. Potrivit unui comunicat remis AGERPRES, măsura vizează linia curentă Drobeta Turnu Severin - Caransebeș, linie simplă electrificată, și are caracter tehnic, plan
Miruță, despre drona din Portul Constanța: Am primit de la ucraineni un răspuns la adresă că răspunsul final va veni pe 23 iunie
Explicațiile Ucrainei cu privire la drona din Portul Constanța vor veni pe 23 iunie, adică peste câteva zile, a declarat, vineri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, care este și ministru al Apărării. Întrebat dacă România a primit vreo explicație de la Ucraina cu privire la drona care a explodat în P
Miruță: La Portul Constanța, situația de securitate este gravă; am cerut un plan care să fie implementat de urgență
Situația de securitate la Portul Constanța este gravă, astfel că am dat o dispoziție Consiliului de Administrație și conducerii portului ca în 15 zile să vină cu un plan care să fie implementat de urgență, măcar pentru cele trei puncte critice care se află la intrarea dinspre mare, a declarat, vineri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, R
Raffel: Aderarea la OECD presupune o funcționare mai bună a autorităților, o eficientizare în ceea ce privește plățile
România a făcut progrese și ar fi foarte bine să le continue, iar aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OECD) presupune o funcționare mai bună a autorităților, o eficientizare în ceea ce privește plățile către sectorul public și privat, a declarat Volker Raffel, președintele AHK România, la un eveniment al organizației.





