logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Previziuni APIA: Segmentul autoturismelor electrificate, în România, va ajunge la 110.000 de unități, în 2026

Image

Piața autoturismelor electrificate (electrice 100%, hibride plug-in și full hybrid) din România va ajunge, în 2026, la 110.000 de unități înmatriculate, în creștere cu 28% față de anul anterior, când au fost înregistrate 85.961 de exemplare, a declarat, joi, într-o conferință de presă, președintele Asociației Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA), Dan Vardie.

'Pe segmentul autoturismelor electrificate, vă rog să remarcați că avem o creștere. Pentru România, este pentru prima dată în istorie când autoturismele electrificate depășesc 100.000 de unități, iar prognoza este de 110.000 de unități, pentru 2026, cu 28% mai mult decât în 2025. Cota de piață a autoturismelor electrificate, estimăm că va fi de 72% din totalul înmatriculărilor de autoturisme, anul acesta, în România', a afirmat Vardie.

Potrivit oficialului APIA, pe piața autohtonă, mașinile hibride vor reprezenta soluția dominantă în acest moment, conform tendințelor din piețele internaționale.

'Prognoza APIA pentru 2026 confirmă impactul turbulențelor economice și politice asupra pieței auto, aceasta urmând să intre pe o pantă descendentă după mai mulți ani de creștere. Vedem o temperare a volumelor, dar și o accelerare clară a electrificării, cu hibridele drept soluție dominantă în acest moment, conform tendințelor din piețele internaționale. Evoluția acestui sector va depinde decisiv de coerența și predictibilitatea măsurilor publice de anul acesta care pot susține sau, dimpotrivă, frâna tranziția spre mobilitate sustenabilă, accesibilă și cu beneficii de siguranță pentru participanții la trafic', a subliniat specialistul.

În același context, principalele direcții ale prognozei APIA pentru piața auto din România, în 2026, evidențiază faptul că piața generală de autovehicule noi înmatriculate nu va mai fi în creștere, ca în ultimii patru ani, și va raporta o scădere de 1,7%, cu un număr de 179.500 de unități comercializate.

De asemenea, sunt preconizate scăderi pe toate cele trei paliere, respectiv autoturisme (-1,8%), LCV+Minibus (-0,35) și HCV+Bus (-1,1%), în comparație cu datele din anul 2025.

Totodată, în cadrul unei analize mai aprofundate, în funcție de tipul de combustibil al autoturismelor înmatriculate, APIA previzionează diminuări semnificative ale înmatriculărilor pe ambele tipuri de motorizări clasice: mașinile pe benzină vor scădea cu 38,4% față de 2025 (reprezentând 23,1% din volumul înmatriculărilor de autoturisme), în timp ce mașinile echipate cu motoare diesel vor avea un declin de 39% și vor deține o cotă de piață de doar 4,9% din total.

'Autoturismele 100% electrice nu vor recupera terenul pierdut în 2024 și 2025 (afectate puternic de diminuarea subvențiilor oferite prin Rabla Auto), urmând o curbă de creștere modestă de doar +7,6%, cu o cotă de aproximativ 8,6% din total înmatriculări mașini 'electrificate' și 6,2% din totalul pieței de autoturisme. Vedetele anului 2026 vor continua să fie full hibridele, cu 40% și ocupând aproape 38,9% din piața de autoturisme 'electrificate' si 28% din totalul pieței de autoturisme', estimează APIA.

Potrivit sursei citate, în funcție de clasă, în 2026 se preconizează un trend descendent pentru majoritatea segmentelor în care sunt încadrate autoturismele, singurele excepții fiind înregistrate la clasa E cu o stagnare de 0,1%, respectiv la SUV - cu o creștere de 2,7%, raportat la anul anterior.

În ceea ce privește cota de piață, segmentul SUV va menține prima poziție, cu o cotă de aproximativ 54,2% (în creștere față de 2025), urmat de Clasa C - cu o cotă de aproximativ 25%, și de Clasa B (14,4%).

'Estimăm că autovehiculele comerciale ușoare + minibus, în 2026, vor înregistra stagnare, -0,3% față de 2025, cu o cotă de piață, din totalul autovehiculelor înmatriculate, de aproximativ 9,8%, un nivel similar cu cel atins în 2025 (9,6%). Creșterea pentru înmatriculările din categoria LCV + Minibus 'electrificate' va fi mai modestă, de +29,1% față de anul 2025, conform previziunilor APIA, ceea ce ar presupune o încetinire a ritmului avut în anii precedenți. În ceea ce privește vehiculele comerciale grele și bus, această categorie va înregistra o ușoară scădere de -1,1% față de anul 2025, din care segmentul 'electrificatelor' HCV+Bus va fi pe plus cu +13,6% anul acesta', se menționează în prognoza de specialitate.

APIA este o organizație non-profit, înființată în anul 1994, membră a Organizației Mondiale a Constructorilor de Automobile - OICA, din 1996. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 879

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 14-06-2026 14:25

Bursa de la București a câștigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare

Bursa de Valori București (BVB) a câștigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare, în creștere cu 2,66% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a scăzut cu 63,6 de milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a a

Economic Intern 14-06-2026 11:55

DGAF a aplicat amenzi de aproape 472 milioane lei în perioada 2023 - martie 2026;circa 8% au fost contestate

Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) au aplicat amenzi în valoare totală de aproape 472 milioane de lei în perioada 2023 - martie 2026, din care au fost încasate aproximativ 169 milioane de lei, iar circa 8% din procesele-verbale de contravenție întocmite au fost contestate, conform datelor transmise de Agenția Națională de Adminis

Economic Intern 14-06-2026 10:15

ANAF: Obligații fiscale de peste 64,5 miliarde lei, încasate prin măsuri de executare silită în 2023-2025

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a încasat obligații fiscale în valoare totală de peste 64,58 miliarde de lei prin aplicarea măsurilor de executare silită în perioada 2023-2025, potrivit datelor transmise instituției, la solicitarea AGERPRES. Pentru recuperarea creanțelor fiscale de la debitori, persoane fizice și juridice, AN

Economic Intern 14-06-2026 10:07

Datoria guvernamentală a urcat, în martie 2026, la 1.170 miliarde lei, respectiv 60,2% din PIB (minister)

Datoria administrației publice (datoria guvernamentală) a fost, în martie 2026, de 1.170 miliarde lei, în creștere de la 1.132 miliarde de lei în luna precedentă, conform datelor publicate de Ministerul Finanțelor (MF), consultate de AGERPRES. Ca procent din PIB, datoria guvernamentală a crescut până la nivelul de 60,2%, de la 58,2% &ic

Economic Intern 13-06-2026 20:51

Program de guvernare/Plafonul indemnizației de creștere a copilului ar putea fi majorat la 10.000-12.000 lei

Majorarea plafonului indemnizației pentru creșterea copilului de la 8.500 de lei la 10.000-12.000 de lei se numără printre măsurile prevăzute în capitolul privind munca, familia și protecția socială din Programul de guvernare al premierului desemnat, Eugen Tomac. Potrivit documentului, măsura are în vedere actualizarea unui plafon

Economic Intern 13-06-2026 20:50

Program de guvernare/Capital românesc productiv, predictibilitate fiscală, companii de stat curate, printre direcțiile de acțiune

Capital românesc productiv, predictibilitate fiscală, companii de stat curate și materii prime critice sunt principalele direcții de acțiune prevăzute în programul de guvernare propus de premierul desemnat Eugen Tomac, la capitolul 'Economie și Mediul de afaceri'. 'România a încheiat 2025 cu un PIB de 374 mi

Economic Intern 13-06-2026 20:42

Program de guvernare/ Identitate electronică pentru toți românii și reforma Autorității pentru Digitalizarea României

Guvernul Tomac propune în planul său de guvernare identitate electronică și portofel EUDI pentru toți românii, Single Digital Gateway organizat pe evenimente de viață, arhitectură de guvernanță digitală cu mandat transministerial real, cloud guvernamental și interoperabilitate operaționale, precum și inteligență artificială în administrația publică.

Economic Intern 13-06-2026 19:55

Program de guvernare/Serviciile publice de mediu, digitalizate; continuarea reformei sectorului public și a sistemului de gospodărire a apelor

Finalizarea reformelor și investițiilor finanțate prin PNRR, digitalizarea serviciilor publice de mediu, continuarea reformei sectorului silvic și a sistemului de gospodărire a apelor și asigurarea finanțărilor necesare tranziției verzi și dezvoltării durabile se numără printre direcțiile de acțiune cuprinse în programul de guvernare propus de premierul desemna

Economic Intern 13-06-2026 19:35

Program de guvernare/Absorbția integrală a granturilor din PNRR până la 31 august 2026

 Absorbția integrală a granturilor din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) până la 31 august 2026 și depunerea ultimei cereri de plată până la 30 septembrie 2026 se numără printre principalele obiective din capitolul privind fondurile europene și investițiile strategice din Programul de guvernare prezentat de premierul desemnat, Eugen T

Economic Intern 13-06-2026 19:33

Program de guvernare/Rețea de autostrăzi+drumuri expres la cel puțin 2.000 kilometri în 2028; redimensionarea personalului CNAIR/CFR SA/Metrorex

Guvernul Tomac își propune să crească rețeaua de autostrăzi și drumuri expres la cel puțin 2.000 de kilometri în 2028, de la aproximativ 1.650 de kilometri estimați la finalul lui 2026, să aducă Programul Transport 2021-2027 la o absorbție de cel puțin 85% și să redimensioneze personalul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR

Economic Intern 13-06-2026 19:14

Program de Guvernare/ Ghișee energetice și prețuri accesibile pentru cetățeni și industrie

Operaționalizarea unei rețele naționale de ghișee energetice pentru consiliere pentru audit energetic, prețuri accesibile pentru cetățeni și industrie sau valorificarea prosumatorilor se numără printre măsurile prevăzute pe termen scurt la capitolul Energie, în Programul de Guvernare propus de premierul desemnat Eugen Tomac. Astfel, docu

Economic Intern 13-06-2026 18:36

Program de guvernare/Reducerea gap-ului de TVA la media UE ar putea aduce venituri suplimentare de 30-35 miliarde lei anual

Reducerea decalajului de încasare a TVA (gap-ul de TVA), estimat la 29,5%, până la media Uniunii Europene ar putea aduce venituri suplimentare de 30-35 miliarde de lei anual la bugetul de stat, fără introducerea unor taxe noi, potrivit Programul de guvernare al premierului desemnat, Eugen Tomac. 'Punctul de plecare: deficit ESA

Economic Intern 13-06-2026 13:21

CNSP: Producția și furnizarea de energie electrică și termică vor crește anul acesta cu 0,5%

Producția și furnizarea de energie electrică și termică ar urma să înregistreze anul acesta o creștere de 0,5% față de 2025, și vor continua să se majoreze ușor în următorii trei ani, conform Proiecției principalilor indicatori macroeconomici 2026 - 2029, publicate de Comisia Națională de Strategie și Prognoză. Astfel, în 2027 producția și fu

Economic Intern 13-06-2026 12:25

ANPC a aplicat sancțiuni de peste 4,7 milioane lei, la nivel național, în perioada 8 - 12 iunie

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat acțiuni de control la peste 1.500 de operatori economici, la nivel național, în perioada 8 - 12 iunie, iar în urma neregulilor constatate a aplicat amenzi în valoare de peste 4,7 milioane de lei. 'În perioada 8 - 12 iunie 2026, Autoritatea Națională pentru Pro

Economic Intern 13-06-2026 10:39

VIDEO Pistol (CNAIR): Al treilea tunel de pe secțiunea Boița - Cornetu a Autostrăzii Sibiu - Pitești a intrat în lucru

Lucrările la cel de-al treilea tunel de pe Secțiunea 2 Boița - Cornetu a Autostrăzii Sibiu - Pitești (A1) au început, în timp ce constructorii lucrează simultan la trei tuneluri din sectorul montan al autostrăzii, a anunțat, sâmbătă, pe pagina sa de Facebook, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristi