logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#SigurantaOnline avertizează asupra a cinci greșeli online care pot costa bani

Image

#SigurantaOnline avertizează, de Ziua Internațională a Siguranței pe Internet, asupra a cinci greșeli online care pot costa bani și explică modul în care acestea pot fi evitate.

Proiectul național de educație digitală #SigurantaOnline este susținut de Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), Poliția Română și Asociația Română a Băncilor (ARB) și are ca obiectiv creșterea nivelului de conștientizare privind riscurile reale din mediul digital.

Una dintre greșelile menționate se referă la oferirea datelor cardului sau a codurilor de securitate, care poate duce la pierderi financiare imediate.

'Tehnologia permite acum crearea de mesaje și pagini web aproape identice cu cele ale unor bănci sau instituții. Soft-uri inteligente și AI pot replica elemente vizuale și lingvistice, făcând frauda greu de detectat. Sfatul #SigurantaOnline: Nu transmite niciodată datele cardului sau codurile de securitate la cerere! Verifică întotdeauna prin aplicația oficială a băncii sau contactează instituția direct. Datele cardului trebuie folosite exclusiv de posesorul cardului pentru plățile online efectuate pe site-uri securizate', atenționează specialiștii în securitate cibernetică.

O altă greșeală vizează plata pe site-uri nesigure sau necunoscute, ofertele 'prea bune ca să fie reale' și magazinele online false fiind folosite pentru a colecta datele cardului și a fura bani.

'Instrumentele bazate pe Inteligența artificială pot genera elemente vizuale, texte și logo-uri care imită perfect site-urile legitime, mărind șansele ca o persoană să introducă detalii personale sau bancare. Sfatul #SigurantaOnline: Verifică cu atenție denumirea (adresa) site-ului, folosește și un antivirus pentru siguranță. Ai grijă să aibă o conexiunea securizată (https) - lacătul închis și caută informații despre comerciant, înainte de a plăti. Poți face o verificare preliminară a securității site-ului și cu soluții disponibile gratis online, precum ScamAdviser.com', arată sursa citată.

În ceea ce privește neactivarea alertelor și autentificarea suplimentară, experții semnalează că, fără notificări și autentificare în doi pași, fraudele pot trece neobservate, până când banii sunt deja pierduți. Sfatul #SigurantaOnline este ce activare a alertelor pentru fiecare tranzacție și autentificarea în doi pași în aplicațiile bancare.

Reacția impulsivă la mesaje care creează panică, este o altă greșeală asupra căreia avertizează #SigurantaOnline, deoarece mesajele care anunță conturi blocate, plăți suspecte sau urgențe sunt folosite pentru a forța decizii impulsive.

'Tot mai des apar apeluri sau mesaje vocale generate cu AI care pot imita vocea copilului sau a unei persoane apropiate, cerând bani 'urgent'. Sfatul #SigurantaOnline: Închide apelul și sună persoana respectivă pe numărul pe care îl cunoști, dar nu din aplicații de mesagerie. Verificarea directă este esențială înainte de a trimite bani. Iți poți stabili o parolă, un cuvânt cheie de siguranță pentru a evita astfel de amenințări', recomandă experții în cybersecurity.

A cincea greșeală menționată se referă la obișnuința de a accesa linkuri primite prin aplicațiile de mesagerie, SMS sau rețele sociale, fără o minimă verificare.

'AI poate crea texte și documente care par extrem de convingătoare (inclusiv contracte sau oferte). Chiar dacă par venite de la cineva cunoscut, acestea pot fi capcane. Sfatul #SigurantaOnline: Nu accesa linkuri direct din mesaje. Sună persoana care ți-a trimis mesajul sau accesează site-ul tastând manual adresa cunoscută', transmite sursa citată.

Platforma sigurantaonline.ro oferă resurse dedicate copiilor și cadrelor didactice, materiale explicative, ghiduri și instrumente practice pentru folosirea responsabilă a tehnologiei și pentru înțelegerea riscurilor din mediul online, inclusiv a celor asociate utilizării inteligenței artificiale.

Profesorii sunt invitați să integreze aceste materiale în activitățile de la clasă, iar părinții pot găsi recomandări utile pentru discuții despre siguranță, încredere și comportament digital responsabil. Peste 10.000 de români și-au testat deja cunoștințele și abilitățile de siguranță online prin quiz-urile disponibile pe platforma sigurantaonline.ro. Cei interesați sunt invitați să afle dacă sunt pregătiți să evite amenințările din online, accesând secțiunea de testare a cunoștințelor.

Conform Global Cybersecurity Outlook 2026 al World Economic Forum, 87% dintre liderii lumii au observat creșterea vulnerabilităților legate de AI, iar 94% se așteaptă ca inteligența artificială să fie una dintre cele mai importante forțe care conturează peisajul securității digitale în 2026, inclusiv în evoluția tacticilor de fraudă online. Pe de altă parte, statisticile recente arată că phishing-ul și fraudele asistate de tehnologie rămân printre cele mai frecvente cauze ale pierderilor financiare în mediul digital, subliniind importanța educației și a unui comportament responsabil în utilizarea tehnologiei.

Tema din acest an a Zilei Internaționale a Siguranței pe Internet este 'Tehnologie inteligentă, alegeri sigure - Explorarea utilizării sigure și responsabile a inteligenței artificiale' și subliniază cât de importantă este înțelegerea instrumentelor digitale folosite zilnic și cum să fie luate decizii informate, mai ales într-un context în care tehnologiile bazate pe Inteligența artificială (AI) sunt din ce în ce mai prezente inclusiv în fraudele online.

Proiectul național de educație digitală și prevenire a criminalității informatice #SigurantaOnline este menit să ofere cele mai bune practici de securitate cibernetică, prin accesarea platformei sigurantaonline.ro, pentru a evita ca tinerii și copiii să devină victime ale fraudelor informatice, ale pornografiei infantile sau ale atacurilor de tip malware. AGERPRES/(AS-redactor: Nicoleta Gherasi, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 678

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 28-08-2026 19:33

Ministerul Energiei a efectuat plăți din PNRR în valoare de 233,07 milioane de euro, până la 28 august 2026

Ministerul Energiei a efectuat, până pe 28 august 2026, plăți către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în valoare de 233,07 milioane de euro, informează vineri instituția. În comparație, plățile efectuate până la finalul anului trecut s-au ridicat la 212,57 milioane de euro, iar tot

Economic Intern 28-08-2026 18:06

Ambasadoarea Germaniei în România: Războiul împotriva Ucrainei ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți capacitățile de securitate și de apărare

Războiul de agresiune pe care Rusia îl poartă în continuare împotriva Ucrainei, împreună cu atacurile hibride continue împotriva democrației noastre occidentale, reprezintă o amenințare constantă la adresa păcii și stabilității în Europa și ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți fundamental capacitățile de securitate și de apărare, a

Economic Intern 28-08-2026 17:58

Ministerul Finanțelor reduce cu 25% acciza la motorină în prima jumătate a lunii septembrie

Ministerul Finanțelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situației de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere. Potrivit unui comunicat al MF, rem

Economic Intern 28-08-2026 16:50

Ministerul Finanțelor a avizat alocarea a 135,6 milioane de lei pentru asigurarea continuității serviciilor ROMATSA

Ministerul Finanțelor a avizat alocarea sumei de 135,622 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului pentru suplimentarea bugetului Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, astfel încât activitatea ROMATSA și serviciile de navigație aeriană să poată continua în condiții de siguranță. Potrivit unui comunicat

Economic Intern 28-08-2026 16:10

Consumatorii care folosesc AI și social media la cumpărături cheltuiesc cu aproape 50% mai mult (analiză)

Consumatorii care folosesc inteligența artificială, motoarele de căutare și rețelele sociale pentru a-și pregăti cumpărăturile ajung să cheltuiască cu aproape 50% mai mult decât cei care utilizează doar motoare de căutare, relevă o analiză a XTB România, dată vineri publicității. 'În goana după optimizarea resurselor, sugestiile din mediu

Economic Intern 28-08-2026 16:02

Avrămescu (ASF), despre Piața de Creștere: Este o decizie importantă;ajută companiile care au nevoie de capital

Aprobarea noului Cod al Bursei de Valori București - Sistem Multilateral de Tranzacționare și înregistrarea Pieței de creștere pentru IMM-uri în Registrul ASF reprezintă o decizie importantă dar nu pentru că mai adăugă un segment într-o structură bursieră, ci pentru că deschide o nouă cale pentru companiile românești care vor să crească, susține Gabri

Economic Intern 28-08-2026 15:52

MADR: Peste 802 milioane de lei pentru Programul pentru școli în anul școlar 2026-2027

Guvernul a aprobat, vineri, un buget de 802,45 milioane de lei pentru implementarea Programului pentru școli al României în anul școlar 2026-2027, de care vor beneficia peste 1,86 milioane de elevi și preșcolari. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), actul normativ asigură continuitatea participării Rom&

Economic Intern 28-08-2026 14:52

Caravana Organizației Femeilor Antreprenor se oprește, în septembrie, în șapte orașe din țară

Organizația Femeilor Antreprenor (OFA), în parteneriat cu Federația pentru Inovare și Competitivitate Sustenabilă în IMM-uri (FICSIMM) și ING Bank România, organizează, în luna septembrie, ediția a V-a a Caravanei OFA, ce va cuprinde o serie de conferințe regionale dedicate mediului antreprenorial, sub tema 'Leadership antreprenorial și inovare pe

Economic Intern 28-08-2026 14:49

ANAF lansează aplicații care îi ajută pe contribuabili să verifice datele raportate prin declarația D406 SAF-T

 Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) pune la dispoziția contribuabililor două aplicații gratuite, create pentru a face mai simplă verificarea datelor raportate prin declarația D406 SAF-T, conform unui comunicat de presă al instituției. Prin aceste instrumente, contribuabilii pot compara mai ușor informațiile din SAF-T cu cele din decontul de

Economic Intern 28-08-2026 14:13

ANPC: Amenzi de peste 3,5 milioane de lei pentru firme din sectorul alimentar, nealimentar și stații de carburanți

O serie de agenți economici din sectorul alimentar și nealimentar, alimentație publică, dar și stații de carburanți au fost amendați cu peste 3,5 milioane de lei, în această săptămână, informează Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES. Potrivit sursei citate, în urma co

Economic Intern 28-08-2026 13:58

ANSVSA: Peste 355.000 de oi și capre din județul Tulcea vor fi monitorizate, după confirmarea a patru focare de variolă

Peste 100 de medici veterinari au fost mobilizați în județul Tulcea pentru monitorizarea a peste 355.000 de oi și capre, după confirmarea a patru focare de variolă ovină și caprină în localitățile Valea Nucarilor, Peceneaga, Iazurile și Ostrov, a anunțat vineri Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). '

Economic Intern 28-08-2026 12:49

Darău, despre Petrotel Lukoil: Insolvența - o răscruce care poate să ducă la soluții sau scenarii negative

Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, afirmă că insolvența Petrotel Lukoil este 'o răscruce' care, în timp, poate să ducă la foarte multe soluții, dar admite că ea poate conduce și către scenarii negative. 'Și eu cred că, în anumite situații, insolvența poate fi

Economic Intern 28-08-2026 12:15

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au primit tichetul de energie în luna august

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au beneficiat, în luna august, de tichetul de energie, suma totală virată de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS) în conturile de mandat poștal ridicându-se la 35,782 milioane de lei, potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES. Conform sursei citate, sumele af

Economic Intern 28-08-2026 12:07

OMV Petrom își extinde capacitatea de producție de hidrogen verde la rafinăria Petrobrazi

OMV Petrom își extinde capacitatea de producție de hidrogen verde la rafinăria Petrobrazi la 55 MW, prin livrarea unui al doilea electrolizor de 35 MW, a anunțat vineri compania. 'Atingerea unei capacități de producție de 55 MW de hidrogen verde de la Petrobrazi este un pas important pentru rafinăria noastră. Hidrogenul verde va fi u

Economic Intern 28-08-2026 12:00

Peste 82.700 de persoane au fost angajate prin intermediul ANOFM, în primele șapte luni

Un număr de 82.725 de persoane au fost integrate pe piața muncii în primele șapte luni ale acestui an, datorită măsurilor de stimulare a ocupării forței de muncă implementate de structurile teritoriale ale Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES. Conform ANOFM, din totalul