logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Muncitorii și candidații fără studii superioare, campioni la schimbarea joburilor (platformă de recrutare)

Image

Interesul pentru schimbarea locului de muncă a crescut semnificativ la începutul anului 2026, cele mai multe aplicări fiind generate de candidații fără studii superioare, potrivit datelor furnizate de o platformă de recrutare.

'Anul 2026 a început cu o creștere generală a interesului candidaților pentru locurile de muncă disponibile în piață și cu un comportament concret în direcția unei schimbări de job, numărul de aplicări crescând pe toate palierele și în toate domeniile de activitate', susțin reprezentanții eJobs România.

Campioni au fost însă candidații din segmentul blue collar (fără studii superioare), care au generat cifre record de aplicări atât pe eJobs.ro, cât și pe iajob.ro, platforma de locuri de muncă lansată de eJobs România care se adresează preponderent muncitorilor și candidaților fără studii superioare.

'Am văzut, în primă fază, o creștere exponențială a traficului pe platformă, încă din primele zile ale anului, ceea ce ne-a arătat că există un număr mare de candidați aflați în prospectarea pieței, după care a venit rapid și ecoul resimțit în aplicări. Astfel, dacă traficul a crescut cu aproape aproape 65% comparativ cu luna anterioară (decembrie 2025), aplicările au crescut cu 51%, ceea ce este mult chiar și pentru luna ianuarie, lună care în mod obișnuit abundă în aplicări', a afirmat Bogdan Badea, CEO eJobs, citat în comunicat.

De altfel, și numărul de job-uri disponibile pe iajob.ro a crescut în luna ianuarie, angajatorii având nevoie de candidați pentru pozițiile din eșalonul entry - level, respectiv cele pentru care nu este nevoie de mai mult de doi ani de experiență.

Ca pondere în numărul total de job-uri postate luna aceasta pe iajob.ro, 72% se adresează celor care nu au deloc experiență, 17% celor care au între 0 și 2 ani de experiență, 9,6% celor care au între 3 și 5 ani de experiență și puțin peste 1% celor care au un nivel de senioritate cuprins între 5 și 7 ani.

În funcție de pregătirea pe care o au, cei mai căutați sunt muncitorii necalificați (66,6% din numărul total de joburi), absolvenții de liceu (19%) și muncitorii calificați (12%). Mai puțin căutați sunt studenții și absolvenții de studii universitare și postuniversitare.

'Pentru toate aceste profiluri foarte căutate de angajatori contează trei lucruri importante: să aibă parte de un proces de aplicare cât mai simplu și rapid, lipsit de complicații, să poată lua legătura direct cu angajatorul, tocmai în aceeași idee, de a arde etape și de a se angaja cât mai rapid, și, ideal, să vadă salariul oferit în anunțul de recrutare. Cu cât aceste criterii sunt îndeplinite, cu atât ei se simt stimulați să aplice. Spre exemplu, dacă ne uităm în comportamentul de aplicare de pe iajob.ro, vedem că, în cea mai mare parte, candidații vor să contacteze un potențial angajator în primul rând prin intermediul Whatsapp. Este canalul lor preferat de comunicare. La fel cum vedem și că angajatorii sunt mai dispuși să arate salariul, în condițiile în care 52% dintre job-uri au salariul afișat', a adăugat Bogdan Badea.

Domeniile cu cele mai multe poziții postate pentru acești candidați sunt retail, servicii, industria alimentară, turism și transport logistică. Potrivit datelor Salario, comparatorul salarial marca eJobs, nivelul mediu salarial net pentru job-urile entry level este de 4.000 de lei pe lună.

În prezent sunt aproape 5.000 de locuri de muncă sunt deschise pe iajob.ro. cele mai multe pentru București, Brașov, Timișoara, Cluj - Napoca, Craiova și Iași. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 580

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 28-08-2026 19:33

Ministerul Energiei a efectuat plăți din PNRR în valoare de 233,07 milioane de euro, până la 28 august 2026

Ministerul Energiei a efectuat, până pe 28 august 2026, plăți către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în valoare de 233,07 milioane de euro, informează vineri instituția. În comparație, plățile efectuate până la finalul anului trecut s-au ridicat la 212,57 milioane de euro, iar tot

Economic Intern 28-08-2026 18:06

Ambasadoarea Germaniei în România: Războiul împotriva Ucrainei ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți capacitățile de securitate și de apărare

Războiul de agresiune pe care Rusia îl poartă în continuare împotriva Ucrainei, împreună cu atacurile hibride continue împotriva democrației noastre occidentale, reprezintă o amenințare constantă la adresa păcii și stabilității în Europa și ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți fundamental capacitățile de securitate și de apărare, a

Economic Intern 28-08-2026 17:58

Ministerul Finanțelor reduce cu 25% acciza la motorină în prima jumătate a lunii septembrie

Ministerul Finanțelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situației de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere. Potrivit unui comunicat al MF, rem

Economic Intern 28-08-2026 16:50

Ministerul Finanțelor a avizat alocarea a 135,6 milioane de lei pentru asigurarea continuității serviciilor ROMATSA

Ministerul Finanțelor a avizat alocarea sumei de 135,622 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului pentru suplimentarea bugetului Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, astfel încât activitatea ROMATSA și serviciile de navigație aeriană să poată continua în condiții de siguranță. Potrivit unui comunicat

Economic Intern 28-08-2026 16:10

Consumatorii care folosesc AI și social media la cumpărături cheltuiesc cu aproape 50% mai mult (analiză)

Consumatorii care folosesc inteligența artificială, motoarele de căutare și rețelele sociale pentru a-și pregăti cumpărăturile ajung să cheltuiască cu aproape 50% mai mult decât cei care utilizează doar motoare de căutare, relevă o analiză a XTB România, dată vineri publicității. 'În goana după optimizarea resurselor, sugestiile din mediu

Economic Intern 28-08-2026 16:02

Avrămescu (ASF), despre Piața de Creștere: Este o decizie importantă;ajută companiile care au nevoie de capital

Aprobarea noului Cod al Bursei de Valori București - Sistem Multilateral de Tranzacționare și înregistrarea Pieței de creștere pentru IMM-uri în Registrul ASF reprezintă o decizie importantă dar nu pentru că mai adăugă un segment într-o structură bursieră, ci pentru că deschide o nouă cale pentru companiile românești care vor să crească, susține Gabri

Economic Intern 28-08-2026 15:52

MADR: Peste 802 milioane de lei pentru Programul pentru școli în anul școlar 2026-2027

Guvernul a aprobat, vineri, un buget de 802,45 milioane de lei pentru implementarea Programului pentru școli al României în anul școlar 2026-2027, de care vor beneficia peste 1,86 milioane de elevi și preșcolari. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), actul normativ asigură continuitatea participării Rom&

Economic Intern 28-08-2026 14:52

Caravana Organizației Femeilor Antreprenor se oprește, în septembrie, în șapte orașe din țară

Organizația Femeilor Antreprenor (OFA), în parteneriat cu Federația pentru Inovare și Competitivitate Sustenabilă în IMM-uri (FICSIMM) și ING Bank România, organizează, în luna septembrie, ediția a V-a a Caravanei OFA, ce va cuprinde o serie de conferințe regionale dedicate mediului antreprenorial, sub tema 'Leadership antreprenorial și inovare pe

Economic Intern 28-08-2026 14:49

ANAF lansează aplicații care îi ajută pe contribuabili să verifice datele raportate prin declarația D406 SAF-T

 Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) pune la dispoziția contribuabililor două aplicații gratuite, create pentru a face mai simplă verificarea datelor raportate prin declarația D406 SAF-T, conform unui comunicat de presă al instituției. Prin aceste instrumente, contribuabilii pot compara mai ușor informațiile din SAF-T cu cele din decontul de

Economic Intern 28-08-2026 14:13

ANPC: Amenzi de peste 3,5 milioane de lei pentru firme din sectorul alimentar, nealimentar și stații de carburanți

O serie de agenți economici din sectorul alimentar și nealimentar, alimentație publică, dar și stații de carburanți au fost amendați cu peste 3,5 milioane de lei, în această săptămână, informează Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES. Potrivit sursei citate, în urma co

Economic Intern 28-08-2026 13:58

ANSVSA: Peste 355.000 de oi și capre din județul Tulcea vor fi monitorizate, după confirmarea a patru focare de variolă

Peste 100 de medici veterinari au fost mobilizați în județul Tulcea pentru monitorizarea a peste 355.000 de oi și capre, după confirmarea a patru focare de variolă ovină și caprină în localitățile Valea Nucarilor, Peceneaga, Iazurile și Ostrov, a anunțat vineri Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). '

Economic Intern 28-08-2026 12:49

Darău, despre Petrotel Lukoil: Insolvența - o răscruce care poate să ducă la soluții sau scenarii negative

Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, afirmă că insolvența Petrotel Lukoil este 'o răscruce' care, în timp, poate să ducă la foarte multe soluții, dar admite că ea poate conduce și către scenarii negative. 'Și eu cred că, în anumite situații, insolvența poate fi

Economic Intern 28-08-2026 12:15

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au primit tichetul de energie în luna august

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au beneficiat, în luna august, de tichetul de energie, suma totală virată de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS) în conturile de mandat poștal ridicându-se la 35,782 milioane de lei, potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES. Conform sursei citate, sumele af

Economic Intern 28-08-2026 12:07

OMV Petrom își extinde capacitatea de producție de hidrogen verde la rafinăria Petrobrazi

OMV Petrom își extinde capacitatea de producție de hidrogen verde la rafinăria Petrobrazi la 55 MW, prin livrarea unui al doilea electrolizor de 35 MW, a anunțat vineri compania. 'Atingerea unei capacități de producție de 55 MW de hidrogen verde de la Petrobrazi este un pas important pentru rafinăria noastră. Hidrogenul verde va fi u

Economic Intern 28-08-2026 12:00

Peste 82.700 de persoane au fost angajate prin intermediul ANOFM, în primele șapte luni

Un număr de 82.725 de persoane au fost integrate pe piața muncii în primele șapte luni ale acestui an, datorită măsurilor de stimulare a ocupării forței de muncă implementate de structurile teritoriale ale Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES. Conform ANOFM, din totalul