logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ministerul Finanțelor propune un credit fiscal pentru cercetare-dezvoltare echivalent cu 10% din cheltuielile eligibile (proiect)

Image

Ministerul Finanțelor propune introducerea un mecanism de credit fiscal pentru cercetare-dezvoltare, care ar permite contribuabililor să beneficieze de un credit echivalent cu 10% din cheltuielile eligibile pentru activitățile de cercetare-dezvoltare, potrivit proiectului de Lege privind instituirea unor măsuri de relansare economică, publicat joi de Ministerul Finanțelor.

'Având în vedere rolul fundamental al activităților de cercetare-dezvoltare, ca sursă de progres, se propune introducerea unui sistem de credit fiscal pentru activitățile de cercetare-dezvoltare care să poată fi accesat prin opțiune, față de facilitatea fiscală actuală prevăzută la art. 20 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, acordată pentru activitățile respective. Lipsa acestui mecanism fiscal ar putea limita și diminua cheltuielile de cercetare-dezvoltare cu consecințe imediate asupra menținerii proiectelor în derulare și demarării de proiecte noi de cercetare-dezvoltare', se menționează în expunerea de motive care însoțește proiectul.

Acest mecanism ar urma să înlocuiască, la opțiunea contribuabilului, deducerea suplimentară existentă pentru aceste activități. Creditul fiscal ar fi tratat ca o creanță fiscală și ar putea fi compensat sau restituit, potrivit Codului de procedură fiscală.

'Măsura fiscală propusă vizează: reglementarea creditului fiscal pentru cheltuielile de cercetare-dezvoltare; aplicarea opțională de către contribuabil a creditului fiscal, caz în care nu se poate aplica, la determinarea rezultatului fiscal, deducerea suplimentară pentru activitățile de cercetare-dezvoltare, prevăzută la art. 20 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal; stabilirea valorii creditului fiscal ca reprezentând suma echivalentă a 10% din valoarea cheltuielilor eligibile pentru activitățile de cercetare-dezvoltare; calificarea creditului fiscal drept creanță fiscală, potrivit Codului de procedură fiscală; efectuarea compensării sau restituirii în condițiile prevăzute la art. 167 și art. 168 din Codul de procedură fiscală', se menționează în proiect.

De asemenea, măsura fiscală mai prevede stabilirea unor reguli pentru determinarea impozitului pe profit care se compară cu IMCA (impozitul minim pe cifra de afaceri, n.r.) prin adăugarea la elementele care nu se scad din IMCA și a creditului fiscal pentru cercetare-dezvoltare, corelație tehnică, pentru efectuarea acestei comparații; stabilirea unui termen special de prescripție, de 4 ani; instituirea unor reguli potrivit cărora diferența de credit fiscal se compensează/restituie, în cazul în care creditul fiscal este scăzut parțial din impozitul pe profit anual/impozitul minim pe cifra de afaceri anual; stabilirea unor reguli specifice pentru grupul fiscal.

Potrivit MF, în conformitate cu reglementările contabile aplicabile, diferența de credit fiscal care se compensează sau se restituie pentru cheltuielile de cercetare-dezvoltare este înregistrată ca venit în evidența contabilă a contribuabilului. 'Se propune ca venitul respectiv să fie considerat neimpozabil la calculul rezultatului fiscal, întrucât reprezintă o restituire a cheltuielii de impozit pe profit care este cheltuială nedeductibilă', se subliniază în proiectul MF.

Totodată, pentru contribuabilii care beneficiază de scutire de impozit a profitului reinvestit se propune, pentru perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2026, respectiv perioada cuprinsă între prima zi a anului fiscal modificat care începe în 2026 și ultima zi a aceluiași an fiscal modificat, după caz, posibilitatea de a aplica concomitent și metoda de amortizare accelerată pentru activele respective, potrivit prevederilor art. 28 alin. (5) lit.b) din Codul fiscal.

Măsura stimulează investițiile în diverse domenii, făcând mai atractivă facilitatea fiscală pentru profitul reinvestit, susțin reprezentanții MF în document.

Pentru susținerea pieței de capital, Ministerul Finanțelor propune acordarea unei deduceri suplimentare de 50% din cheltuielile legate de admiterea și menținerea la tranzacționare a acțiunilor pe o piață reglementată, cheltuieli ce vor fi stabilite prin ordin al ministrului Finanțelor.

Proiectul mai prevede și modificarea regimului rezervelor constituite din profit reinvestit. 'Se propune ca, începând cu anul fiscal 2026/anul fiscal modificat care începe în anul 2026, contribuabilii să poată utiliza rezervele fiscale constituite pentru profitul reinvestit potrivit art. 22 alin. (5), după o perioadă de 5 ani care începe cu anul următor celui pentru care s-a constituit rezerva, impozitarea/neimpozitarea ca elemente similare veniturilor în perioada fiscală în care rezervele sunt utilizate, potrivit legii, să se efectueze, în mod diferit față de impozitarea valorii totale a rezervelor din facilitatea fiscală, așa cum este reglementat, în prezent, după cum urmează: în perioada celor 5 ani, impozitare integrală a valorii la utilizarea rezervelor; după 5 ani, impozitarea a 50% din valoarea rezervelor la distribuția acestora; după 5 ani, neimpozitarea utilizării rezervelor pentru majorarea capitalului social, respectiv pentru acoperirea pierderilor contabile', se menționează în proiect.

Alte măsuri propuse includ majorarea valorii de intrare a mijloacelor fixe de la 2.500 lei la 5.000 lei, în scopul recuperării prin amortizare. Valoarea reflectă actualizarea cu indicele prețurilor de consum din perioada scursă de la ultima modificare a valorii mijloacelor fixe.

'În vederea susținerii relansării economice, prin încurajarea modernizării activelor, se propune pentru activele noi, achiziționate/ produse care au fost puse în funcțiune în anul fiscal 2026/anul fiscal modificat care începe în anul 2026, din subgrupa 2.1 Echipamente tehnologice, respectiv al mașini, unelte și instalații de lucru și subgrupa 2.4 Animale și plantații aplicarea metodei de amortizare superaccelerată pentru anul fiscal 2026/ anul fiscal modificat care începe în 2026, care prevede: pentru primul an de utilizare, amortizarea nu poate depăși 65% din valoarea fiscală a activului, la data intrării acestuia în patrimoniul contribuabilului; pentru următorii ani de utilizare, amortizarea se calculează prin raportarea valorii rămase de amortizare a activului la durata normală de utilizare rămasă a acestuia', se arată în expunerea de motive care însoțește proiectul.

Alte măsuri din proiect vizează stabilirea unitară a termenului de depunere a declarației anuale până la data de 25 iunie inclusiv a anului următor/ până la data de 25 a celei de-a șasea luni inclusiv de la închiderea anului fiscal modificat pentru toți contribuabilii, cu excepția celor care se găsesc în situații speciale (fuziuni, lichidare etc) și care depun declarația anuală privind impozitul pe profit până la termenele specifice.

În contextul acestei modificări se propune și corelarea termenului de depunere a declarației anuale de impozit pe profit de către persoana juridică responsabilă a grupului fiscal.

'Stabilirea unitară a termenului de depunere a declarației anuale privind impozitul pe profit este aplicabilă începând cu anul 2026/anul fiscal modificat care începe în anul 2026', arată MF. AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Nica, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 847

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 28-08-2026 19:33

Ministerul Energiei a efectuat plăți din PNRR în valoare de 233,07 milioane de euro, până la 28 august 2026

Ministerul Energiei a efectuat, până pe 28 august 2026, plăți către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în valoare de 233,07 milioane de euro, informează vineri instituția. În comparație, plățile efectuate până la finalul anului trecut s-au ridicat la 212,57 milioane de euro, iar tot

Economic Intern 28-08-2026 18:06

Ambasadoarea Germaniei în România: Războiul împotriva Ucrainei ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți capacitățile de securitate și de apărare

Războiul de agresiune pe care Rusia îl poartă în continuare împotriva Ucrainei, împreună cu atacurile hibride continue împotriva democrației noastre occidentale, reprezintă o amenințare constantă la adresa păcii și stabilității în Europa și ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți fundamental capacitățile de securitate și de apărare, a

Economic Intern 28-08-2026 17:58

Ministerul Finanțelor reduce cu 25% acciza la motorină în prima jumătate a lunii septembrie

Ministerul Finanțelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situației de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere. Potrivit unui comunicat al MF, rem

Economic Intern 28-08-2026 16:50

Ministerul Finanțelor a avizat alocarea a 135,6 milioane de lei pentru asigurarea continuității serviciilor ROMATSA

Ministerul Finanțelor a avizat alocarea sumei de 135,622 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului pentru suplimentarea bugetului Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, astfel încât activitatea ROMATSA și serviciile de navigație aeriană să poată continua în condiții de siguranță. Potrivit unui comunicat

Economic Intern 28-08-2026 16:10

Consumatorii care folosesc AI și social media la cumpărături cheltuiesc cu aproape 50% mai mult (analiză)

Consumatorii care folosesc inteligența artificială, motoarele de căutare și rețelele sociale pentru a-și pregăti cumpărăturile ajung să cheltuiască cu aproape 50% mai mult decât cei care utilizează doar motoare de căutare, relevă o analiză a XTB România, dată vineri publicității. 'În goana după optimizarea resurselor, sugestiile din mediu

Economic Intern 28-08-2026 16:02

Avrămescu (ASF), despre Piața de Creștere: Este o decizie importantă;ajută companiile care au nevoie de capital

Aprobarea noului Cod al Bursei de Valori București - Sistem Multilateral de Tranzacționare și înregistrarea Pieței de creștere pentru IMM-uri în Registrul ASF reprezintă o decizie importantă dar nu pentru că mai adăugă un segment într-o structură bursieră, ci pentru că deschide o nouă cale pentru companiile românești care vor să crească, susține Gabri

Economic Intern 28-08-2026 15:52

MADR: Peste 802 milioane de lei pentru Programul pentru școli în anul școlar 2026-2027

Guvernul a aprobat, vineri, un buget de 802,45 milioane de lei pentru implementarea Programului pentru școli al României în anul școlar 2026-2027, de care vor beneficia peste 1,86 milioane de elevi și preșcolari. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), actul normativ asigură continuitatea participării Rom&

Economic Intern 28-08-2026 14:52

Caravana Organizației Femeilor Antreprenor se oprește, în septembrie, în șapte orașe din țară

Organizația Femeilor Antreprenor (OFA), în parteneriat cu Federația pentru Inovare și Competitivitate Sustenabilă în IMM-uri (FICSIMM) și ING Bank România, organizează, în luna septembrie, ediția a V-a a Caravanei OFA, ce va cuprinde o serie de conferințe regionale dedicate mediului antreprenorial, sub tema 'Leadership antreprenorial și inovare pe

Economic Intern 28-08-2026 14:49

ANAF lansează aplicații care îi ajută pe contribuabili să verifice datele raportate prin declarația D406 SAF-T

 Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) pune la dispoziția contribuabililor două aplicații gratuite, create pentru a face mai simplă verificarea datelor raportate prin declarația D406 SAF-T, conform unui comunicat de presă al instituției. Prin aceste instrumente, contribuabilii pot compara mai ușor informațiile din SAF-T cu cele din decontul de

Economic Intern 28-08-2026 14:13

ANPC: Amenzi de peste 3,5 milioane de lei pentru firme din sectorul alimentar, nealimentar și stații de carburanți

O serie de agenți economici din sectorul alimentar și nealimentar, alimentație publică, dar și stații de carburanți au fost amendați cu peste 3,5 milioane de lei, în această săptămână, informează Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES. Potrivit sursei citate, în urma co

Economic Intern 28-08-2026 13:58

ANSVSA: Peste 355.000 de oi și capre din județul Tulcea vor fi monitorizate, după confirmarea a patru focare de variolă

Peste 100 de medici veterinari au fost mobilizați în județul Tulcea pentru monitorizarea a peste 355.000 de oi și capre, după confirmarea a patru focare de variolă ovină și caprină în localitățile Valea Nucarilor, Peceneaga, Iazurile și Ostrov, a anunțat vineri Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). '

Economic Intern 28-08-2026 12:49

Darău, despre Petrotel Lukoil: Insolvența - o răscruce care poate să ducă la soluții sau scenarii negative

Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, afirmă că insolvența Petrotel Lukoil este 'o răscruce' care, în timp, poate să ducă la foarte multe soluții, dar admite că ea poate conduce și către scenarii negative. 'Și eu cred că, în anumite situații, insolvența poate fi

Economic Intern 28-08-2026 12:15

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au primit tichetul de energie în luna august

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au beneficiat, în luna august, de tichetul de energie, suma totală virată de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS) în conturile de mandat poștal ridicându-se la 35,782 milioane de lei, potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES. Conform sursei citate, sumele af

Economic Intern 28-08-2026 12:07

OMV Petrom își extinde capacitatea de producție de hidrogen verde la rafinăria Petrobrazi

OMV Petrom își extinde capacitatea de producție de hidrogen verde la rafinăria Petrobrazi la 55 MW, prin livrarea unui al doilea electrolizor de 35 MW, a anunțat vineri compania. 'Atingerea unei capacități de producție de 55 MW de hidrogen verde de la Petrobrazi este un pas important pentru rafinăria noastră. Hidrogenul verde va fi u

Economic Intern 28-08-2026 12:00

Peste 82.700 de persoane au fost angajate prin intermediul ANOFM, în primele șapte luni

Un număr de 82.725 de persoane au fost integrate pe piața muncii în primele șapte luni ale acestui an, datorită măsurilor de stimulare a ocupării forței de muncă implementate de structurile teritoriale ale Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES. Conform ANOFM, din totalul