Dobânda fixă pe 2-3 ani aduce cele mai mici rate la refinanțarea creditelor ipotecare (analiză)
Creditele cu dobândă fixă pe 2-3 ani generează cele mai mici rate lunare în cazul refinanțării, cu un cost cu aproape 20% mai redus față de ofertele cu dobândă variabilă, potrivit unei analize realizate de o platformă financiară.
'Rata lunară la un credit de refinanțare este cu aproape 20% mai mică la ofertele cu dobândă fixă pe 2-3 ani, comparativ cu ofertele cu dobândă variabilă. Creditele cu dobânzi fixe pe 2-3 ani sunt oferite la o rată medie a dobânzii de sub 6%, față de 8,5% în cazul creditelor cu dobândă variabilă', susțin autorii analizei.
FinRadar a analizat aproape 100 de oferte de refinanțare a unui credit ipotecar pentru a determina care tip de dobândă asigură cea mai mică rată lunară.
'Pentru a simula rata lunară, a fost luat în calcul un credit de 200.000 lei, refinanțat pe o perioadă de 20 ani, în condițiile unui raport loan-to-value de 66%. În actualul context, cea mai bună opțiune pentru reducerea ratei prin refinanțare o reprezintă creditele cu dobândă introductorie, acele credite în care dobânda este fixă pentru o perioadă inițială de câțiva ani, după care devine variabilă', arată cercetarea.
Potrivit studiului, rata lunară crește pe măsură ce perioada cu dobândă fixă se extinde.
'Cea mai mică rată lunară se obține în cazul creditelor cu dobânzi fixe pe 2-3 ani, suma de plată fiind de aproximativ 1.400 de lei pe lună în exemplul analizat. În medie, diferența medie dintre o dobândă fixă pe 2 ani și una pe 3 ani este redusă (de aproape 20 lei la nivelul ratei lunare din exemplu)', mai arată analiza.
Pe locul următor se situează creditele cu dobândă fixă pe 5 ani, cu o rată lunară medie de 1.535 lei. Față de un credit cu dobândă fixă pe 3 ani, costul suplimentar este de aproape 100 lei pe lună, însă rata este înghețată pentru încă 2 ani, menționează sursa citată.
'Avantajul unei perioade cu dobândă fixă mai extinsă este că asigură protecție pentru o perioadă mai lungă față de fluctuațiile de pe piața monetară. La sfârșitul perioadei cu dobândă introductorie, rata lunară urmează să suporte un salt, cuprins între 15% și 25%, dacă se ține cont de nivelul actual al IRCC', se precizează în document.
Pe de altă parte, cele mai puțin atractive credite sunt cele cu dobânzi fixe pe 10 ani.
'În cazul lor, rata medie lunară a ofertelor este chiar mai mare decât cea de la creditele cu dobândă fixă pe toată durata împrumutului. Rata medie a dobânzii la ofertele de credite cu dobânzi fixe pe 2-3 ani este de sub 6%, în timp ce la creditele cu dobândă fixă pe 5 ani, dobânda medie urcă la 6,5%. În schimb, creditele cu dobândă variabilă au o rată medie a dobânzii de aproape 8,5%', susțin autorii cercetării.
Din punct de vedere al ofertei, băncile și-au concentrat atenția pe 3 tipuri de dobânzi: variabilă, fixă pe 3 ani și fixă pe 5 ani. Împreună, ele ocupă 90% din ofertele de refinanțare. Oferta pentru credite cu dobândă fixă pe toate perioada creditului are o prezentă simbolică pe piață, cu o pondere de numai 2%, se mai arată în comunicat.
FinRadar.ro este platformă financiară independentă lansată în 2022, care oferă consumatorilor posibilitatea de a compara rapid diverse produse financiare - credite, depozite, conturi de economii, carduri de credit și fonduri de pensii. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hidroelectrica alocă peste 4 milioane lei pentru mentenanța sistemelor de automatizare de la Porțile de Fier
Hidroelectrica alocă, din fonduri proprii, 4,088 milioane lei, fără TVA, pentru servicii de mentenanță a sistemelor de automatizare, monitorizare și control de la hidrocentralele Porțile de Fier, potrivit unui anunț de participare postat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP). Conform sursei citate, ofertantul trebuie să facă
Darău: Consolidăm parteneriatul digital cu Ucraina; ne inspirăm din modelele de succes privind digitalizarea
România și Ucraina își consolidează parteneriatul în domeniul digitalizării, al inteligenței artificiale și al securității cibernetice, în contextul în care autoritățile române analizează preluarea unor modele de succes dezvoltate de partea ucraineană pentru transformarea digitală a serviciilor publice, a transmis duminică ministru
Tanczos: Combaterea pestei porcine africane este o prioritate strategică și necesită o abordare mai eficientă
Măsurile adoptate până în prezent pentru combaterea pestei porcine africane trebuie reevaluate înaintea adoptării unor noi reglementări, în condițiile în care acestea nu au produs efectele așteptate, a transmis, duminică, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.
Debitul Dunării la intrarea țara va ajunge la 2.900 mc/s în zilele următoare; media lunii mai - 6.600 mc/s
Debitul Dunării la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în creștere ușoară până la valoarea de 2.900 mc/s, situându-se la mai puțin de jumătate față de media multianuală a lunii mai (6.600 mc/s), potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 10 - 17 mai 2026.
Bursa de la București a câștigat în această săptămână peste 27,35 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori București (BVB) a câștigat peste 27,35 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână, în creștere cu 4,83% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea schimburilor a urcat cu aproape 76 milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Potrivit datelor
AEI: România riscă să rămână captivă unui model economic bazat pe exportul de gaze și importul de fertilizanți
România riscă să rămână captivă unui model economic periferic, bazat pe exportul de resurse brute și importul de produse finite, în lipsa unei strategii privind dezvoltarea industriilor strategice și valorificarea internă a gazelor naturale, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză publicată
Ritmuri normale de creștere și dezvoltare la culturile de câmp și la speciile pomi-viticole, pe majoritatea suprafețelor agricole (agrometeo)
Regimul hidro-termic din aer și sol va imprima ritmuri normale de creștere și dezvoltare în următoarele zile, atât la culturile de câmp, cât și la speciile pomi-viticole pe majoritatea suprafețelor agricole, îndeosebi pe terenurile cu o bună aprovizionare cu apă a solului, potrivit prognozei agrometeorologice emisă de Administrația Națio
ANPC: Amenzi de peste 3,4 milioane lei în urma controalelor desfășurate în perioada 4-8 mai 2026
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat, în perioada 4-8 mai 2026, acțiuni de control la nivel național pentru verificarea siguranței produselor comercializate și a condițiilor în care sunt prestate serviciile către consumatori, în urma cărora au fost aplicate amenzi de peste 3,4 milioane de lei.
Report de peste 4,14 milioane de euro la Loto 6/49 și de 1,18 milioane de euro la Noroc, la tragerea de duminică
Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 21,8 milioane de lei (peste 4,14 milioane de euro), în timp ce reportul cumulat la Noroc depășește 6,26 milioane de lei (peste 1,18 milioane de euro), informează Loteria Română. Duminică, 10 mai, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto
Proprietățile rezidențiale din România se vând, în medie, în 60-90 de zile (analiză)
Proprietățile rezidențiale din România se vând, în medie, în 60-90 de zile de la punerea pe piață, prin comparație cu Germania unde se înregistrează 97 de zile, Bulgaria - cu 96 de zile sau Spania - în 148 de zile, relevă un raport de specialitate, publicat recent. Conform datelor centralizate de către speci
Pîslaru: Cred că vom avea o perioadă mai lungă de interimat; s-ar putea să dureze cel puțin până în iunie
Perioada de interimat ar putea să fie mai lungă decât se crede, s-ar putea să dureze cel puțin până în luna iunie sau chiar mai mult, a declarat, sâmbătă, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'Concluziile referitoare la înțelepciunea clasei politice de a găsi o so
Nazare: Apartenența la UE a însemnat acces la dezvoltare, stabilitate și oportunități pe care astăzi le considerăm firești
Apartenența la Uniunea Europeană a însemnat acces la dezvoltare, stabilitate și oportunități pe care astăzi le considerăm firești, iar România a recuperat, în cele aproape două decenii de la aderarea la UE, decalaje economice importante, potrivit ministrului interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Marcăm astăzi Ziua E
Pîslaru: România a atras 108 miliarde de euro și a contribuit la bugetul comunitar cu 36 de miliarde de euro
România a atras 108 miliarde de euro de la Uniunea Europeană și a contribuit la bugetul comunitar cu 36 de miliarde de euro, a declarat, sâmbătă, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'Se suprapun mai multe lucruri importante. În primul rând, astăzi este Ziua Europei. La
Darău: Lansăm Platforma PMAT - un instrument digital care simplifică relația dintre stat și mediul de afaceri
Ministrul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, a anunțat sâmbătă lansarea platformei PMAT, un instrument digital care simplifică relația dintre stat și mediul de afaceri și aduce mai multă transparență în procesul decizional. 'Știm cu toții că, de multe ori, antreprenorii din România încă inter
AEI: Ordonanța privind ATR-urile din energie nu se mai aplică; reforma împotriva speculei a fost blocată înainte de efecte
Ordonanța prin care Guvernul condus de Ilie Bolojan intenționa să limiteze specula cu avizele tehnice de racordare (ATR) din sectorul energetic nu se mai aplică, iar măsurile destinate eliminării proiectelor speculative au fost blocate înainte de a produce efecte, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză













