logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Mașinile importate în România au o probabilitate de 1,5 ori mai mare de a avea kilometrajul dat înapoi (specialiști)

Image

Cumpărătorii de mașini rulate din România ar trebui să fie deosebit de precauți pentru că vehiculele importate din străinătate au o probabilitate cu 50% mai ridicată de a avea kilometrajul dat înapoi, relevă un studiu realizat de compania de date auto carVertical.

Conform sursei citate, aceasta subminează încrederea în transparența piețelor din întreaga Europă, afectând și șoferii români - 69,9% dintre aceștia se tem că vor cumpăra o mașină second-hand care are probleme ascunse.

În urma analizării tuturor rapoartelor de istoric auto achiziționate de utilizatorii carVertical din România, între septembrie 2024 și august 2025, s-a constatat că 7,5% dintre toate vehiculele verificate aveau kilometrajul dat înapoi.

Cu toate acestea, statisticile generale nu reflectă pe deplin amploarea reală a fraudelor care implică modificarea odometrului, consideră specialiștii. Astfel, 8,7% dintre mașinile importate aveau kilometrajul manipulat, comparativ cu doar 5,7% dintre mașinile conduse exclusiv în România. Prin urmare, la cumpărarea unui vehicul importat, probabilitatea de a da peste o mașină care are kilometrajul dat înapoi este de aproximativ 1,5 ori mai mare.

Sondajul, realizat pe mai mult de 10.000 de șoferi din Europa (inclusiv o mie de respondenți din România), a arătat că 53,6% dintre cumpărători nu au deloc încredere în vânzătorii de mașini rulate. Mulți cumpărători au fost înșelați în trecut, așa că achiziționarea unui vehicul second-hand este deseori un proces stresant.

Înregistrările kilometrajului, istoricul accidentelor și alte date importante despre vehicule nu însoțesc mașinile atunci când sunt exportate, aceste date rămânând în țara de origine. Prin urmare, este posibil ca unii vânzători și dealeri să nu fie conștienți de faptul că kilometrajul mașinilor pe care le vând a fost modificat sau că acestea au fost implicate în accidente majore.

''Legile diferă de la o țară la alta când vine vorba despre modificarea odometrului, ceea ce îngreunează ținerea sub control a acestui tip de fraudă la nivel internațional. Întrucât țările nu fac schimb de înregistrări de date auto istorice, trecutul unei mașini este resetat odată ce aceasta este exportată. De aceea, riscul de a cumpăra o mașină care are kilometrajul dat înapoi este întotdeauna de câteva ori mai mare atunci când alegeți un model care a fost importat'', explică Matas Buzelis, expert auto din cadrul carVertical, citat în prezentarea studiului.

Amploarea importurilor variază semnificativ în Europa. Cel mai mare număr de mașini importate se găsește în Letonia, Lituania, Ucraina și Serbia. Dintre toate mașinile verificate de compania de date auto în România, 60,7% au fost importate din străinătate, iar 39,3% au fost conduse exclusiv local.

''Mașinile se mută de obicei din Europa de Vest în Europa Centrală și de Est. Adesea, aceste vehicule au fost implicate în accidente sau au kilometrajul dat înapoi. Doar pentru că o mașină provine din Germania, Franța sau o altă țară vestică nu înseamnă automat că este în stare bună. Fiecare mașină are povestea ei și nu toate aceste povești sunt plăcute'', arată Buzelis.

Potrivit cercetării, 81,6% dintre participanții la sondajul din România consideră că persoanele care cumpără ar trebui să aibă acces la datele istorice ale vehiculelor, iar 64,6% dintre respondenți au declarat că susțin distribuirea datelor fără caracter sensibil pentru realizarea acestui lucru.

Studiile mai arată că 36,4% dintre șoferii români au fost înșelați de vânzători necinstiți, aceștia cumpărând în trecut o mașină care avea kilometrajul dat înapoi sau cu defecte ascunse. O mai mare transparență a datelor privind vehiculele ar reduce numărul fraudelor și ar aduce mai multă claritate, atât de necesară pieței europene de mașini second-hand.

Studiul menționat a analizat rapoartele de istoric ale vehiculelor achiziționate de utilizatorii companiei în țările UE între septembrie 2024 și august 2025. În plus, studiul se bazează pe un sondaj afișat pe ecranul de încărcare al rapoartelor carVertical, realizat între octombrie și noiembrie 2025. Acest sondaj a avut aproximativ 10.000 de respondenți din 35 de țări, inclusiv peste o mie de respondenți din România. Întrucât sondajul a vizat doar utilizatorii carVertical, eșantionul reprezintă persoane care sunt interesate activ de mașini second-hand.

carVertical operează în 35 de țări și obține informații din peste 900 de baze de date internaționale cum ar fi cele care aparțin organelor de aplicare a legii, registrele naționale/statale, instituțiilor financiare și portalurilor cu anunțuri auto. Prin procesarea anuală a milioane de rapoarte privind istoricul vehiculelor, compania poate observa tendințe și poate oferi previziuni complete și informații unice despre piața mașinilor second-hand. AGERPRES/(AS - redactor: Cristian Anghelache, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 338

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 29-08-2026 00:06

Bolojan: CET Palas din Constanța și CET Hidrocarburi din Arad - racordate la Sistemul Energetic Național

CET Palas din Constanța și CET Hidrocarburi din Arad sunt racordate, de vineri, la Sistemul Energetic Național, a anunțat premierul interimar Ilie Bolojan. ''Transelectrica și Rețele Electrice România au emis astăzi acceptul și notificarea de punere sub tensiune pentru două proiecte importante finanțate prin PNRR: CET Palas din C

Economic Intern 28-08-2026 19:33

Ministerul Energiei a efectuat plăți din PNRR în valoare de 233,07 milioane de euro, până la 28 august 2026

Ministerul Energiei a efectuat, până pe 28 august 2026, plăți către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în valoare de 233,07 milioane de euro, informează vineri instituția. În comparație, plățile efectuate până la finalul anului trecut s-au ridicat la 212,57 milioane de euro, iar tot

Economic Intern 28-08-2026 18:06

Ambasadoarea Germaniei în România: Războiul împotriva Ucrainei ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți capacitățile de securitate și de apărare

Războiul de agresiune pe care Rusia îl poartă în continuare împotriva Ucrainei, împreună cu atacurile hibride continue împotriva democrației noastre occidentale, reprezintă o amenințare constantă la adresa păcii și stabilității în Europa și ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți fundamental capacitățile de securitate și de apărare, a

Economic Intern 28-08-2026 17:58

Ministerul Finanțelor reduce cu 25% acciza la motorină în prima jumătate a lunii septembrie

Ministerul Finanțelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situației de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere. Potrivit unui comunicat al MF, rem

Economic Intern 28-08-2026 16:50

Ministerul Finanțelor a avizat alocarea a 135,6 milioane de lei pentru asigurarea continuității serviciilor ROMATSA

Ministerul Finanțelor a avizat alocarea sumei de 135,622 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului pentru suplimentarea bugetului Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, astfel încât activitatea ROMATSA și serviciile de navigație aeriană să poată continua în condiții de siguranță. Potrivit unui comunicat

Economic Intern 28-08-2026 16:10

Consumatorii care folosesc AI și social media la cumpărături cheltuiesc cu aproape 50% mai mult (analiză)

Consumatorii care folosesc inteligența artificială, motoarele de căutare și rețelele sociale pentru a-și pregăti cumpărăturile ajung să cheltuiască cu aproape 50% mai mult decât cei care utilizează doar motoare de căutare, relevă o analiză a XTB România, dată vineri publicității. 'În goana după optimizarea resurselor, sugestiile din mediu

Economic Intern 28-08-2026 16:02

Avrămescu (ASF), despre Piața de Creștere: Este o decizie importantă;ajută companiile care au nevoie de capital

Aprobarea noului Cod al Bursei de Valori București - Sistem Multilateral de Tranzacționare și înregistrarea Pieței de creștere pentru IMM-uri în Registrul ASF reprezintă o decizie importantă dar nu pentru că mai adăugă un segment într-o structură bursieră, ci pentru că deschide o nouă cale pentru companiile românești care vor să crească, susține Gabri

Economic Intern 28-08-2026 15:52

MADR: Peste 802 milioane de lei pentru Programul pentru școli în anul școlar 2026-2027

Guvernul a aprobat, vineri, un buget de 802,45 milioane de lei pentru implementarea Programului pentru școli al României în anul școlar 2026-2027, de care vor beneficia peste 1,86 milioane de elevi și preșcolari. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), actul normativ asigură continuitatea participării Rom&

Economic Intern 28-08-2026 14:52

Caravana Organizației Femeilor Antreprenor se oprește, în septembrie, în șapte orașe din țară

Organizația Femeilor Antreprenor (OFA), în parteneriat cu Federația pentru Inovare și Competitivitate Sustenabilă în IMM-uri (FICSIMM) și ING Bank România, organizează, în luna septembrie, ediția a V-a a Caravanei OFA, ce va cuprinde o serie de conferințe regionale dedicate mediului antreprenorial, sub tema 'Leadership antreprenorial și inovare pe

Economic Intern 28-08-2026 14:49

ANAF lansează aplicații care îi ajută pe contribuabili să verifice datele raportate prin declarația D406 SAF-T

 Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) pune la dispoziția contribuabililor două aplicații gratuite, create pentru a face mai simplă verificarea datelor raportate prin declarația D406 SAF-T, conform unui comunicat de presă al instituției. Prin aceste instrumente, contribuabilii pot compara mai ușor informațiile din SAF-T cu cele din decontul de

Economic Intern 28-08-2026 14:13

ANPC: Amenzi de peste 3,5 milioane de lei pentru firme din sectorul alimentar, nealimentar și stații de carburanți

O serie de agenți economici din sectorul alimentar și nealimentar, alimentație publică, dar și stații de carburanți au fost amendați cu peste 3,5 milioane de lei, în această săptămână, informează Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES. Potrivit sursei citate, în urma co

Economic Intern 28-08-2026 13:58

ANSVSA: Peste 355.000 de oi și capre din județul Tulcea vor fi monitorizate, după confirmarea a patru focare de variolă

Peste 100 de medici veterinari au fost mobilizați în județul Tulcea pentru monitorizarea a peste 355.000 de oi și capre, după confirmarea a patru focare de variolă ovină și caprină în localitățile Valea Nucarilor, Peceneaga, Iazurile și Ostrov, a anunțat vineri Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). '

Economic Intern 28-08-2026 12:49

Darău, despre Petrotel Lukoil: Insolvența - o răscruce care poate să ducă la soluții sau scenarii negative

Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, afirmă că insolvența Petrotel Lukoil este 'o răscruce' care, în timp, poate să ducă la foarte multe soluții, dar admite că ea poate conduce și către scenarii negative. 'Și eu cred că, în anumite situații, insolvența poate fi

Economic Intern 28-08-2026 12:15

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au primit tichetul de energie în luna august

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au beneficiat, în luna august, de tichetul de energie, suma totală virată de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS) în conturile de mandat poștal ridicându-se la 35,782 milioane de lei, potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES. Conform sursei citate, sumele af

Economic Intern 28-08-2026 12:07

OMV Petrom își extinde capacitatea de producție de hidrogen verde la rafinăria Petrobrazi

OMV Petrom își extinde capacitatea de producție de hidrogen verde la rafinăria Petrobrazi la 55 MW, prin livrarea unui al doilea electrolizor de 35 MW, a anunțat vineri compania. 'Atingerea unei capacități de producție de 55 MW de hidrogen verde de la Petrobrazi este un pas important pentru rafinăria noastră. Hidrogenul verde va fi u