INS: Peste 74% dintre cei care au folosit intenetul în ultimele 12 luni au comandat/cumpărat bunuri sau servicii
Comerțul electronic a început să ia amploare tot mai mare în ultima perioadă, ponderea persoanelor în vârstă de 16-74 ani care au apelat la serviciile online pentru a comanda sau cumpăra bunuri și servicii fiind în 2025 de 74,3% din totalul persoanelor care au folosit internetul în ultimele 12 luni, cu 1,4 puncte procentuale mai mare față de anul anterior, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică.
Potrivit sursei citate, tendință de creștere se observă atât la persoanele de sex masculin, cât și la cele de sex feminin, aceasta fiind de 0,9 puncte procentuale, respectiv 1,9 puncte procentuale comparativ cu 2024.
În 2025, internetul a fost accesat pentru a comanda sau pentru a cumpăra bunuri sau servicii de aproape trei din patru bărbați (72,8%), în timp ce ponderea femeilor care au accesat internetul pentru a comanda sau pentru a cumpăra bunuri sau servicii a fost cu 3 trei puncte procentuale mai mare față de cea a bărbaților (75,8%).
Din totalul persoanelor în vârstă de 16-74 ani care au utilizat internetul în ultimele 12 luni, 58,9% au efectuat comenzi și cumpărături online în ultimele 3 luni, 26,6% în perioada cuprinsă între 3 luni și un an în urmă și 14,5% cu mai mult de un an în urmă.
Pe medii de rezidență față de anul precedent, ponderea persoanelor care au comandat bunuri sau servicii pe internet a crescut atât în mediul urban, cu 0,5 puncte procentuale, ajungând în 2025, la 77,6%, cât și în mediul rural, cu 3,3 puncte procentuale, la 70,6%. Cu toate acestea, și în anul 2025 s-a menținut o diferență semnificativă între cele două medii de rezidență, de șapte puncte procentuale, în favoarea mediului urban.
Pe grupe de vârstă, persoanele care apelează la serviciile magazinelor online pentru a cumpăra bunuri sau servicii sunt atât tinerii cu vârsta cuprinsă între 16-34 ani (86,4%), persoanele adulte cu vârsta cuprinsă între 35-54 ani (81%), dar nu în ultimul rând persoanele în vârstă de 55-74 ani (55,1%).
INS subliniază că nivelul de educație absolvit de o persoană reprezintă o caracteristică individuală importantă cu influență directă asupra accesării internetului cu scopul achiziționării de produse din magazinele online. Astfel, dintre persoanele în vârstă de 16-74 ani care au accesat internetul în ultimele 12 luni, persoanele cu un nivel de educație superior au cumpărat produse și servicii online în proporție de 93,7%, urmate, la distanță destul de mare, de persoanele cu nivel de educație mediu (74,2%).
După statutul ocupațional, o deschidere mai mare către comerțul online se observă în cazul persoanelor în vârstă de 16-74 ani care au avut statut de elev și student, precum și în rândul salariaților, ponderile acestora înregistrând valori de 85,4%, respectiv 84,9% în totalul persoanelor de 16-74 ani care în ultimele 12 luni au utilizat internetul și care au același statut ocupațional. La polul opus se află pensionarii, ponderea persoanelor care au comandat sau cumpărat bunuri sau servicii online în rândul pensionarilor fiind, în anul 2025, de numai 46,7%.
Din totalul persoanelor în vârstă de 16-74 ani, care au utilizat internetul în ultimele 12 luni, ponderea persoanelor care au comandat sau au cumpărat bunuri sau servicii online a variat, pe regiuni de dezvoltare, de la 68,6% în regiunea Sud-Est la 83,6% în regiunea București-Ilfov.
Anul trecut, 5.884.000 persoane în vârstă de 16-74 de ani au cumpărat bunuri sau servicii în ultimele 3 luni, în creștere cu 794.000 de persoane față de anul precedent, iar 3.405.000 persoane au cumpărat bunuri sau servicii prin intermediul unui site web sau a unei aplicații, pentru uz personal.
Dintre serviciile achiziționate cel mai frecvent online, pe primul loc se situează cele de transport oferite de diverse agenții de transport (autobuz, tren, bilete de avion, călătorie cu taxiul), acestea fiind accesate de 65,4% dintre persoanele cu vârste între 16 și 74 de ani care au folosit comerțul electronic în ultimele trei luni, în scop personal. La o distanță considerabilă, dar tot cu o pondere ridicată, se situează achiziția de bilete pentru evenimente culturale și sportive (la cinema, concerte, competiții sportive, târguri etc.), menționată de 52,2% dintre persoanele de 16-74 ani care au folosit comerțul electronic în ultimele trei luni, în scop personal, urmată de serviciile de cazare, rezervare direct la hotel sau prin agenții de turism (41,6%).
Analiza după categoria de bunuri și servicii cumpărate prin intermediul unui site web sau a unei aplicații, în scop personal, relevă faptul că există diferențe semnificative între persoanele de sex masculin și cele de sex feminin la unele categorii de bunuri sau servicii cumpărate. Diferențe semnificative se întâlnesc la categoriile: descărcarea și actualizarea jocurilor sau a elementelor virtuale asociate acestora, ponderea în rândul bărbaților fiind de 20%, diferența față de ponderea în rândul femeilor fiind de 11,6 puncte procentuale, urmată de cumpărarea de servicii de cazare, ponderea în rândul bărbaților fiind de 45%, în timp ce în rândul femeilor ponderea a fost de doar 38,3%. În schimb, femeile au prezentat o preferință mai pronunțată pentru descărcarea de cărți electronice sau audio, cu o pondere de 22,3%, depășind ponderea în rândul bărbaților cu 4,7 puncte procentuale. Cele mai mari ponderi s-au înregistrat la cumpărarea online a serviciilor de transport oferite de agenții specializate, ponderea înregistrată în rândul femeilor în vârstă de 16-74 ani atingând valoarea de 66,4%, cu 2,1 puncte procentuale mai mare decât cea în rândul bărbaților (64,3%), urmată la o oarecare distanță de cumpărarea de bilete pentru evenimente culturale și sportive, care a înregistrat în rândul femeilor o pondere de 53%, iar în rândul bărbaților o valoare de 51,4%. AGERPRES/(AS-redactor: Nicoleta Gherasi, editor: Mihaela Dicu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Rompetrol Rafinare a afișat o cifră de afaceri în creștere cu 25%, după prima jumătate a anului
Rompetrol Rafinare a înregistrat, în prima jumătate a acestui an, o cifră de afaceri brută consolidată de 3,5 miliarde de dolari, în creștere cu 25% față de perioada similară din 2025, rezultate susținute de condițiile de piață, inclusiv de nivelul cotațiilor internaționale la materii prime, produse petroliere și componenți bio, dar și de o creștere a consu
AAC solicită control și trasabilitate completă a cerealelor ucrainene în tranzit: solidari cu Ucraina, dar nu cu prețul bunăstării fermierilor români
Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC) solicită, într-o scrisoare deschisă adresată președintelui, premierului și președinților celor două Camere ale Parlamentului, controlul riguros și trasabilitatea completă a cerealelor ucrainene aflate în tranzit, precum și măsuri concrete pentru protejarea intereselor economice ale României. '
Pîslaru: 369 de persoane vulnerabile din 14 județe, găzduite de persoane fizice, figurau în evidențele ANPIS
Un număr de 369 de persoane vulnerabile din 14 județe, găzduite de persoane fizice, figurau în evidențele Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS), în urma controalelor efectuate în ultimii ani, iar măsurile dispuse pentru remedierea situațiilor constatate au fost puse în aplicare cel mult parțial, a anunțat, vineri, ministrul inte
Pîslaru spune că a primit de la partide pe e-mail varianta grilei pentru demnitari din proiectul legii salarizării
Ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, a declarat, vineri, că a primit prin e-mail de la Camera Deputaților, de la liderii grupurilor parlamentare politice, grila în care sunt încadrați demnitarii în proiectul legii salarizării din sistemul public. 'Am primit un e-mail de
Romsilva, locul 2 pe țară la atribuirea contractelor prin proceduri de negociere fără publicare în 2025, după Spitalul de Urgență Moinești
Romsilva a derulat anul trecut 371 de proceduri de negociere fără publicare prealabilă, cu o valoare totală atribuită de 28,25 milioane de lei, menținându-se pe locul al doilea la nivel național, iar 82,75% dintre proceduri au fost justificate prin 'extremă urgență', informează, vineri, Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP). Potrivit
DNSC pune accentul pe atragerea și integrarea rapidă a unui grup semnificativ de debutanți și studenți, în 2026
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) va continua operaționalizarea structurilor sale din București și din principalele orașe ale țării, în acest an, prin atragerea resursei umane, cu organizarea de concursuri și examene, iar la fel ca în strategia de recrutare pentru 2025, accentul va fi pus pe atragerea și integrarea rapidă a unui grup semnific
DNSC: Incidentele de compromitere a conturilor au crescut cu 353% în 2025; phishing-ul a avansat cu 70,6%
Numărul incidentelor de phishing a crescut cu 70,6% în 2025, la 4.975, iar cele de compromitere a conturilor au înregistrat un avans de 353%, până la 1.125, potrivit raportului anual de activitate al Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC). Conform raportului, incidentele de fraudă și tentativă de fraudă au crescut cu 91%, de
TPBI: Program prelungit pentru linia 41, sâmbătă și luni, pentru preluarea spectatorilor de la meciurile de fotbal
Linia de tramvai 41 va avea program de circulație prelungit în serile de sâmbătă, 15 august, și luni, 17 august, pentru preluarea spectatorilor care vor asista la meciurile Rapid București - Dinamo București și FCSB - FC Botoșani, informează Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Potrivit sursei ci
ASF: BET a crescut cu 47,1% în 2026, iar randamentul real, după ajustarea cu inflația, este de 41,8%
Bursa de Valori București înregistrează, în 2026, un avans nominal de 47,1% al indicelui BET de la începutul anului, iar după ajustarea cu inflația acumulată randamentul real se menține la 41,8%, România ocupând locul al șaptelea la nivel mondial, potrivit unei analize semnate de președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Alexand
ANPC: Amenzi de peste 2,9 milioane de lei și produse de peste 220.000 de lei, oprite definitiv de la comercializare
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat, la nivel național, acțiuni de control și supraveghere a pieței, în urma cărora a aplicat amenzi de peste 2,9 milioane de lei și a oprit prestarea serviciilor până la remedierea deficiențelor în cazul a 23 de operatori economici. Potrivit unui comunicat al instituției,
Nazare: Economia României intră într-o etapă de reechilibrare; investițiile, principalul motor al activității economice
Datele din prima parte a anului 2026 oferă primele semnale ale procesului de reechilibrare, în condițiile în care contracția economică s-a temperat, investițiile finanțate din fonduri europene au accelerat, contribuția exporturilor nete s-a îmbunătățit, deficitul extern se reduce, iar inflația a reintrat pe o traiectorie descendentă, susține ministrul inter
Contul curent al balanței de plăți a înregistrat un deficit în creștere la 14,2 miliarde euro, în primul semestru
Contul curent al balanței de plăți a înregistrat un deficit de 14,202 miliarde de euro, în perioada ianuarie-iunie 2026, comparativ cu 13,555 miliarde euro în perioada ianuarie-iunie 2025, a anunțat vineri Banca Națională a României (BNR). În structura acestuia, balanța bunurilor a consemnat un deficit mai mare cu 121 milioane eur
Transgaz: Profit și afaceri în scădere, în prima jumătate a anului, la nivel consolidat
Transgaz a raportat la mijlocul anului un profit net de 303,658 milioane de lei, mai mic cu 41,49% față de cel înregistrat în primul semestru din 2025, care a fost de 518,969 milioane de lei, și afaceri în scădere cu aproape 8%, la 1,594 miliarde de lei, potrivit rezultatelor financiare consolidate ale companiei, date vineri publicității. Com
Nuclearelectrica a obținut un profit net de aproape 1,2 miliarde lei în primul semestru, în creștere cu 36,6%
Societatea Națională Nuclearelectrica (SNN) a obținut în primul semestru al acestui an un profit net de 1,184 miliarde lei, în creștere cu 36,6% față de perioada similară a anului trecut, potrivit raportului semestrial transmis, vineri, Bursei de Valori București (BVB). În primele șase luni din 2025, compania a raportat un pr
Alianța Sindicală Drum de Fier: Refuzarea deschiderilor de credite bugetare pentru CFR SA va produce efecte în lanț
Alianța Sindicală Drum de Fier - ELCATEL solicită clasei politice măsuri pentru deblocarea finanțării CFR SA și evitarea intrării sistemului feroviar într-o criză ale cărei consecințe economice, sociale și strategice pot fi majore, în caz contrar existând posibilitatea organizării de proteste și acțiuni publice de amploare. &


