logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ANSVSA participă la apelul EUPAHW 2026 dedicat consolidării sănătății și bunăstării animalelor

Imagine din galeria Agerpres

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) va participa din partea României, în calitate de organizație de finanțare, la apelul EUPAHW 2026 - principalul instrument strategic al Uniunii Europene dedicat consolidării sănătății și bunăstării animalelor, a anunțat marți instituția.

Conform sursei citate, parteneriatul european EUPAHW (European Partnership on Animal Health and Welfare) are un rol esențial în susținerea siguranței alimentare, protejarea sănătății publice, creșterea sustenabilității producției zootehnice și reducerea utilizării antimicrobienelor, în deplină concordanță cu obiectivele Uniunii Europene asumate prin Animal Health Law, strategia Farm to Fork și Pactul Verde European.

'Participarea ANSVSA la EUPAHW reflectă angajamentul nostru ferm de a conecta politicile publice și activitatea de reglementare cu cercetarea științifică aplicată. Este un pas important pentru ca România să fie parte activă în definirea soluțiilor europene privind sănătatea și bunăstarea animalelor, cu impact direct asupra siguranței alimentare și sănătății publice', a declarat președintele ANSVSA, Alexandru Bociu, citat în comunicat.

Apelul EUPAHW 2026 finanțează proiecte transnaționale de cercetare și inovare, cofinanțate de Uniunea Europeană și de organizații naționale de finanțare din 24 de state membre și asociate.

Proiectele pot fi depuse în cadrul a două domenii tematice majore: bunăstarea animalelor (Animal Welfare) - evaluare, transport, sacrificare, metode umane și tehnologii de monitorizare și prevenirea și controlul bolilor (Prevention & Control) - vaccinuri, tratamente, diagnostic, creșterea rezilienței biologice și reducerea utilizării antimicrobienelor, menționează sursa citată.

Procesul de selecție se desfășoară în două etape - pre-propuneri și propuneri complete - iar evaluarea este realizată de un panel internațional de experți, care stabilește clasamente distincte pentru fiecare domeniu tematic.

Conform sursei citate, ANSVSA va aloca fonduri din bugetul național, va aplica regulile naționale de eligibilitate și va respecta clasamentele stabilite la nivel european. În conformitate cu procedurile apelului, ANSVSA poate decide finanțarea proiectelor strict în limita bugetului disponibil și în funcție de prioritățile naționale, fără riscuri juridice sau financiare, păstrând controlul asupra eligibilității naționale.

'Participarea ANSVSA la EUPAHW 2026 consolidează poziția instituției în arhitectura europeană de guvernanță a sănătății și bunăstării animalelor și contribuie la orientarea cercetării științifice către nevoile reale de reglementare, supraveghere și control. Totodată, acest demers facilitează accesul României la consorții europene de cercetare de nivel înalt și susține aplicarea eficientă a legislației europene în domeniu', se mai arată în document.

Apelul EUPAHW 2026 este în prezent deschis, iar mecanismul de selecție a fost clarificat pentru a asigura transparență și conformitate juridică. ANSVSA a transmis documentația națională necesară și se află în etapa de informare a potențialilor aplicanți români, asigurând coerența și eligibilitatea participării României, precum și implicarea activă în procesul decizional la nivel european.

ANSVSA încurajează instituțiile de cercetare, universitățile și actorii relevanți din România să analizeze oportunitățile oferite de apelul EUPAHW 2026 și să se implice activ în dezvoltarea de proiecte cu impact real asupra sănătății și bunăstării animalelor. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 296

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 15-06-2026 15:01

Ministerul Finanțelor a împrumutat luni 975,1 milioane de lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 975,1 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 49 de luni, la un randament mediu de 6,59% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 700 de milioane de

Economic Intern 15-06-2026 15:00

PIFM: Platforma de acreditare și avizare a muncitorilor străini din afara UE este nefuncțională

Platforma digitală prin care trebuia să se desfășoare întregul proces de acreditare și avizare în privința recrutării forței de muncă din afara Uniunii Europene (UE) este nefuncțională din cauza implementării grăbite a noilor reglementări, susține Patronatul Importatorilor de Forță de Muncă (PIFM). 'Implementarea grăbită a noilor reglementări,

Economic Intern 15-06-2026 14:36

Metrorex a raportat pierderi de peste 312 milioane lei în 2025; unul dintre motive, scăderea numărului de călători transportați cu 13 %

Metrorex a închis anul 2025 cu o cifră de afaceri de 1,263 miliarde de lei și pierderi de 312 milioane de lei, în creștere cu 72,27% față de pierderile consemnate la 31 decembrie 2014, de 181 milioane de lei, potrivit situației financiare anuale, publicate de companie. Din total, 203,4 milioane de lei reprezintă pierdere din activitatea de exploata

Economic Intern 15-06-2026 14:13

Șeful ANSVSA: România trebuie să-și protejeze poziția de lider european în exportul de ovine

Trebuie să ne protejăm poziția de lider european în exportul de ovine și apreciez susținerea mediului de afaceri pentru soluții tehnice oneste și ferme pe care le vom prezenta Comisiei Europene (CE), a susținut președintele Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), Alexandru Nicolae Bociu, în cadrul unei întâl

Economic Intern 15-06-2026 13:38

BERD oferă o finanțare de 300 de milioane de lei companiei Delgaz Grid

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a anunțat luni acordarea unui împrumut de 300 de milioane de lei (echivalentul a 57 de milioane de euro) companiei de distribuție a energiei electrice și gazelor Delgaz Grid SA, pentru modernizarea rețelei din nord-estul României, informează un comunicat de presă al instituției financiare internați

Economic Intern 15-06-2026 13:15

ANM: Vreme deosebit de caldă și averse pe arii extinse în toate regiunile, în intervalul 15 - 28 iunie

Vremea se va încălzi considerabil pe parcursul următoarelor două săptămâni (15 - 28 iunie), la nivelul întregii țări, inclusiv în zonele montane, însă ploile sub formă de aversă se vor semnala pe aproape întreg intervalul de prognoză, în special la jumătatea acestei săptămâni, precum și în a doua parte a perioadei

Economic Intern 15-06-2026 13:10

Programul RADAR, o inițiativă pilot pentru testarea unui nou model de colaborare între cercetare și fermieri

Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Pomicultură Băneasa (SCDP Băneasa) și Institutul de Cercetare-Dezvoltare pentru Protecția Plantelor București (ICDPP) au lansat Programul RADAR (Realitate - Analiză - Decizie - Aplicare - Rezultate), o inițiativă pilot dezvoltată în parteneriat, care urmărește testarea unui nou model de colaborare între cercetare ș

Economic Intern 15-06-2026 12:47

Consiliul Concurenței analizează preluarea Garanti Bank și Motoractive IFN de către Raiffeisen Bank

Consiliul Concurenței analizează tranzacția prin care Raiffeisen Bank intenționează să preia Garanti Bank și Motoractive IFN, informează luni instituția. Potrivit unui comunicat al autorităii de concurență, Raiffeisen Bank vrea să preia și Motoractive Multiservices, societate deținută de Motoractive IFN. Raiffeisen Bank, filială

Economic Intern 15-06-2026 12:40

Contul curent al balanței de plăți a înregistrat un deficit în scădere la 7,98 miliarde euro, în primele patru luni

Contul curent al balanței de plăți a înregistrat, în primele patru luni, un deficit de 7,980 miliarde euro, comparativ cu 9,101 miliarde euro în perioada ianuarie-aprilie 2025, informează Banca Națională a României (BNR), printr-un comunicat. În structura acestuia, balanța bunurilor a consemnat un deficit mai mic

Economic Intern 15-06-2026 11:23

Ministerul Finanțelor derulează în perioada 15 - 22 iunie a șasea ofertă pentru vânzarea de titluri de stat Fidelis

Ministerul Finanțelor lansează, în perioada 15-22 iunie, a șasea ofertă de titluri de stat Fidelis din acest an, care include opt emisiuni - patru în euro și patru în lei - dintre care două sunt dedicate donatorilor de sânge, potrivit unui anunț al Bursei de Valori București. Conform sursei citate, aceasta este a 37-a o

Economic Intern 15-06-2026 11:19

OMV Petrom investește 300 de milioane de euro într-un proiect de energie solară din Bulgaria

OMV Petrom va investi 300 de milioane de euro într-unul dintre cele mai mari proiecte solare cu stocare în baterii din Bulgaria, Gabare, a anunțat compania într-un comunicat de presă transmis, luni, AGERPRES. Proiectul, situat în regiunea Byala Slatina, include o centrală fotovoltaică cu o capacitate de aproximativ 415

Economic Intern 15-06-2026 11:10

Loteria Română lansează o nouă ediție 'Lozul Mirilor'

Loteria Română lansează o nouă ediție 'Lozul Mirilor', loz care poate fi achiziționat din orice agenție loto cu patru lei. Potrivit unui comunicat al Loteriei Române, cele mai mari premii care pot fi câștigate sunt în valoare de 100.000 de lei fiecare iar valoarea totală a premiilor puse în joc pentru aces

Economic Intern 15-06-2026 10:51

Companiile trebuie să anticipeze și să-și gestioneze integrat riscurile, într-o economie cu presiuni asupra lichidității (analiză)

Companiile trebuie să treacă de la o abordare reactivă la una bazată pe anticiparea și gestionarea integrată a riscurilor, într-un context economic marcat de volatilitate și presiuni tot mai mari asupra lichidității, potrivit unei analize realizate de o companie de management al riscului. Specialiștii companiei au evidențiat, astfel, rol

Economic Intern 15-06-2026 10:45

ANRMPSG acționează pentru reglementarea stocării dioxidului de carbon și îmbunătățirea accesului la date geologice

Consolidarea cadrului de reglementare pentru stocarea dioxidului de carbon (Carbon Capture, Utilization, and Storage - CCUS), precum și îmbunătățirea accesului la date geologice reprezintă direcțiile de acțiune ale Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon (ANRMPSG).

Economic Intern 15-06-2026 10:40

Bursa de la București a deschis în scădere prima ședință de tranzacționare a săptămânii

Bursa de Valori București a deschis în scădere ședința de luni, iar rulajul se cifra la 14,38 milioane de lei (2,7 milioane euro), după 30 de minute de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 0,54%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluția