Planul de acțiuni al ANCOM pe 2026 prevede reglementarea serviciilor și rețelelor de telecomunicații, dar și aplicarea DSA în România
Reglementarea tehnică și economică a serviciilor și rețelelor de comunicații electronice, administrarea și monitorizarea spectrului radio, precum și unele măsuri pentru aplicarea Regulamentului privind Serviciile Digitale (DSA) în România se vor afla pe agenda de priorități pentru anul 2026 a Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM).
Conform planului de acțiuni al instituției pentru anul viitor, publicat în consultare, în sectorul comunicațiilor electronice se vor actualiza informațiile privind disponibilitatea serviciilor de Internet în bandă largă, prin publicarea listei zonelor în care nu sunt disponibile servicii funcționale la punct fix și prin realizarea unui studiu privind aria de acoperire a rețelelor publice fixe capabile să furnizeze astfel de servicii.
Totodată, Autoritatea va actualiza modalitățile de implementare a serviciului universal, prin revizuirea condițiilor și a procedurii de desemnare a furnizorilor, cu scopul de a asigura disponibilitatea unui pachet minim de servicii de acces la Internet în bandă largă și de comunicații de voce, la un nivel corespunzător de calitate, pentru toți utilizatorii finali.
De asemenea, planul include inițiative privind modificarea formatului și a modalității de transmitere a informațiilor referitoare la dezvoltarea și localizarea geografică a rețelelor publice de comunicații electronice și a infrastructurii fizice asociate, precum și actualizarea cadrului de colectare a datelor statistice.
În domeniul serviciilor poștale, ANCOM își propune să continue monitorizarea respectării obligațiilor stabilite în sarcina furnizorului de serviciu universal prin realizarea unui raport de analiză a respectării cerințelor de calitate aferente anului 2025, monitorizarea obligațiilor privind situațiile financiare separate ale acestuia, actualizarea valorii costului mediu ponderat al capitalului angajat și analizarea costului net asociat furnizării serviciului universal poștal.
În același timp, se intenționează realizarea unor studii și rapoarte privind implementarea serviciilor de tip self-service pentru livrarea trimiterilor poștale, calitatea serviciilor de coletărie, impactul comerțului electronic asupra pieței poștale, precum și indicatorii statistici ai sectorului. În paralel, va continua monitorizarea aplicării Regulamentului (UE) nr. 2018/644 privind livrarea coletelor transfrontaliere, inclusiv prin colectarea și verificarea datelor transmise de furnizorii de servicii poștale.
Potrivit sursei citate, în ceea ce privește administrarea și gestionarea spectrului de frecvențe radio și a resurselor de numerotație, proiectul Planului de acțiuni pentru 2026 prevede revizuirea unor tarife de utilizare a spectrului, precum și modificarea unor prevederi ale procedurii de acordare a drepturilor de utilizare a frecvențelor radio prin încredințare directă. În plus, arbitrul pieței locale de telecomunicații va analiza situațiile în care blocurile de numere returnate conțin numere portate care continuă să fie utilizate în alte rețele și va lua măsurile corespunzătoare.
Pe segmentul monitorizării spectrului de frecvențe radio, va fi continuată activitatea de măsurare a acoperirii cu servicii de comunicații mobile și acțiunile de verificare a respectării obligațiilor impuse furnizorilor de servicii de comunicații electronice și poștale.
Nu în ultimul rând ANCOM anunță că, pentru anul 2026, are în vedere elaborarea procedurii de informare pentru furnizorii de servicii intermediare și a cadrului normativ care stabilește condițiile pentru derularea inspecțiilor de către personalul de control al Autorității. Mai mult, se va urmări verificarea respectării aplicării Regulamentului privind serviciile digitale de către furnizorii de servicii intermediare din România.
Proiectul Planului de acțiuni al ANCOM pentru anul viitor poate fi consultat pe pagina de Internet a instituției, iar persoanele interesate sunt invitate să formuleze și să transmită observații și propuneri până la data de 16 ianuarie 2026. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Mariana Nica, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
ONRC: Aproape 75.000 de persoane fizice și juridice, înmatriculate în primele șase luni din 2026
Numărul înmatriculărilor de persoane fizice și juridice a crescut în primele șase luni din 2026 cu 7,86% comparativ cu aceeași perioadă din 2025, totalizând 74.953 de înmatriculări, din care 41.491 SRL, conform datelor publicate pe site-ul Oficiului Național al Registrului Comerțului (ONRC), consultate de AGERPRES. Cele mai multe î
Debitul Dunării la intrarea în țară va fi în scădere până la 1.650 mc/s; media lunii iulie - 4.700 mc/s
Debitul Dunării la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în scădere în următoarele zile până la valoarea de 1.650 mc/s, de aproape trei ori mai mic decât media multianuală a lunii iulie, de 4.700 mc/s, potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 25 iulie - 1 august 2026.
Bursa de la București a câștigat peste 18 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână
Bursa de Valori București (BVB) a câștigat în această săptămână 18,05 miliarde de lei la capitalizare, în creștere cu 2,62% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a scăzut de aproape trei ori, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a ajuns la 70
Doar 29% dintre gospodăriile ce au declarat că le ajung veniturile și-au permis o săptămână de concediu în afara locuinței
Petrecerea unei săptămâni de concediu în afara locuinței a fost accesibilă, în 2025, doar pentru 29,4% din totalul gospodăriilor care au apreciat că pot face față cheltuielilor cu venitul de care dispun, în creștere raportat la 2024 (26,6%), iar vizionarea de spectacole de teatru sau cinema și-au permis doar 14,9% (12,0% în anul 2024), relevă da
Sistemul bancar românesc a raportat printre cei mai solizi indicatori de lichiditate din UE, în 2025 (analiză)
Băncile de retail din Europa au încheiat, anul 2025, cu venituri în creștere cu 3% și cu un profit operațional în urcare cu 6%, timp în care sistemul bancar din România a raportat printre cei mai solizi indicatori de lichiditate din Uniunea Europeană (UE), arată cea mai recentă analiză Retail Banking Monitor, realizată de strategy&, divizia
Chisăliță: România intră nepregătită într-o posibilă furtună petrolieră
România are nevoie de un comandament energetic și logistic permanent - un Dispecerat Național de Securitate Energetică - nu de o ședință după fiecare atac, pentru a nu intra nepregătită într-o posibilă furtună petrolieră, consideră președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză de specialitate publicată duminică.
Sindicatul TAROM solicită verificarea respectării principiilor guvernanței corporative și a utilizării fondurilor publice
Sindicatul Unit TAROM (SUT) solicită public tuturor instituțiilor competente să verifice cu maximă seriozitate legalitatea deciziilor adoptate și modul în care au fost respectate principiile guvernanței corporative și ale utilizării fondurilor publice. Într-o scrisoare deschisă, SUT a informat că în perioada următoare va sesiza instituțiile c
Report de peste 8,61 milioane de euro la Loto 6/49
Un report de peste 45,12 milioane de lei (peste 8,61 milioane de euro) se înregistrează la Loto 6/49, la categoria I, duminică urmând a avea loc noi trageri la Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, informează Loteria Română. La Noroc este în joc un report cumulat care depășește 3,48 milioane de lei (peste 664.80
Cutremur de 3,1 grade în județul Buzău, sâmbătă după-amiază
Un cutremur slab cu magnitudinea 3,1 s-a produs sâmbătă după-amiază, la ora 15:13, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, arată datele publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Seismul a avut loc la adâncimea de 101,3 kilometri și s-a produs în apropierea următoarelor orașe: 41 k
Mînzatu: Au început înscrierile pentru stagiile plătite Blue Book ale Comisiei Europene
Înscrierile pentru stagiile plătite Blue Book ale Comisiei Europene au început, în premieră putând aplica și absolvenții de învățământ profesional și tehnic, nu doar absolvenții de studii universitare, a anunțat, pe Facebook, Roxana Mînzatu, vicepreședintă executivă pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate ș
Ritmurile de creștere, coacere și maturare la speciile de câmp și pomi-viticole, normale în cea mai mare parte a zonelor de cultură (agrometeo)
Ritmurile de creștere, coacere și maturare la speciile de câmp și pomi-viticole vor fi în general normale în cea mai mare parte a zonelor de cultură, îndeosebi pe suprafețele agricole cu o bună aprovizionare cu apă a solului, în timp ce în zonele cu deficit de umiditate în sol evoluția fenologică la speciile de prășitoare va fi &icir
DNSC: Conectarea la rețele Wi-Fi gratuite din aeroporturi, hoteluri, cafenele poate expune datele personale
Conectarea la rețele Wi-Fi gratuite din aeroporturi, hoteluri, cafenele sau alte spații publice poate expune datele personale și financiare unor riscuri semnificative, avertizează, sâmbătă, Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) într-o postare pe
ONRC: Peste 3.850 de firme și PFA au intrat în insolvență în primele șase luni ale acestui an
Numărul societăților comerciale și al persoanelor fizice autorizate (PFA) intrate în insolvență în primele șase luni din acest an a fost de 3.855, în creștere cu 12,36% față de perioada similară din 2025, când au fost înregistrate 3.431 de insolvențe, conform datelor publicate pe site-ul Oficiului Național al Registrului Comerțului (ONRC).
INHGA: Situația hidrologică pe râuri și Dunăre e staționară și în scădere în bazinele Târnavelor, Oltului, Mureșului, Jiului și Argeșului
Debitele au fost relativ staționare în intervalul vineri, ora 7.00 - sâmbătă, ora 7.00, exceptând râurile din bazinele hidrografice ale Târnavelor, Oltului, Vedei, bazinele superioare ale Mureșului și Jiului, bazinul superior și mijlociu al Argeșului, unde au fost, în general, în scădere. Potrivit hidrologilor, pe r&ac
MEDAT: România, promovată timp de două luni la BBC Proms, un prestigios festival britanic de muzică clasică
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) promovează destinația turistică România printr-o pagină dedicată, inclusă în toate cele 85.000 de broșuri oficiale, realizate pentru 63 dintre concertele BBC Proms, cel mai vechi și unul dintre cele mai prestigioase festivaluri de muzică clasică. 'În fiecare var














