logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Jean Vișan: O decizie privind reorganizarea Romsilva ar trebui luată numai după finalizarea auditului organizațional

Imagine din galeria Agerpres

Reorganizarea Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva ar trebui efectuată numai după finalizarea auditului organizațional, pentru a avea o bază reală de decizie, susține directorul general al regiei, Jean Vișan.

'Aș fi dorit să se finalizeze acest audit, care analizează aspecte sociale, economice și ecologice, pentru a avea o fundamentare. Abia după aceea să luăm o decizie privind reorganizarea Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva. Ne-am exprimat oficial punctul de vedere, pentru că a fost o dezbatere publică, și am transmis în scris către Ministerul Mediului că avem în derulare acest audit organizațional', a declarat, marți, directorul general al Romsilva, într-o conferință de presă.



Acesta a precizat că pentru desemnarea firmei ce realizează auditul a fost organizată o licitație publică, iar contractul a fost semnat luni.

'Vreau să precizez că luni am semnat contractul de audit. Dacă între timp va apărea o Hotărâre de Guvern și auditul nu este finalizat, va trebui să mă adaptez acelei hotărâri și să iau măsurile care se impun. Dacă nu va apărea, vom finaliza auditul și vom transmite mai departe rezultatele, pentru a avea o bază reală de decizie', a explicat el.

În spațiul public au fost vehiculate mai multe variante de reorganizare, însă conducerea Romsilva susține că nu există, deocamdată, o variantă oficială. 'Am auzit variante cu 12 direcții, cu 13, cu 30 sau cu 41. Nu știu care este varianta oficială. Dacă ar fi fost una, cred că ar fi trebuit publicată pe site-ul Ministerului Mediului', a mai spus Vișan.



El a atras atenția că relocarea angajaților trebuie analizată cu atenție, pentru că ar putea avea consecințe sociale importante.

'Este posibil ca unii angajați să nu își dorească să fie relocați sau să lucreze în structuri centrale. De exemplu, dacă vorbim de direcții precum Buzău, Tulcea, Brăila, Constanța sau Galați, nu cred că un angajat din Buzău ar accepta să fie mutat zilnic la Tulcea. Una este să participi lunar sau trimestrial la ședințe și alta este să faci acest drum zilnic. Aici vorbim de familie, de copii, de școli, de părinți', a subliniat Jean Vișan.

Potrivit directorului general adjunct, Daniel Robu, auditul este realizat de asocierea formată din Rovner&Moore și Public Research, iar valoarea contractului este de 924.000 de lei, fără TVA.



'Auditul va fi realizat de un actor extern, independent și obiectiv. Valoarea inițială a contractului a fost de 1,325 milioane de lei, iar acesta a fost atribuit la 75% din valoarea estimată, adică pentru aproximativ 924.000 de lei, fără TVA. Din punctul meu de vedere, valoarea este justificată, pentru că firma trebuie să facă foarte multe lucruri', a explicat acesta.

Analiza auditorului vizează structura organizatorică a Romsilva, modul de funcționare al compartimentelor și relațiile dintre ele, procesele operaționale și fluxurile de informații, atât pe verticală, cât și pe orizontală, structura de personal și legislația aplicabilă.

'Bineînțeles, va analiza structura de personal - și aici e un lucru foarte important - va trebui să facă o radiografie a legislației în vigoare la ora actuală, să vadă care este povara administrativă care este pusă pe umerii angajaților de la Regia Națională a Pădurilor și trebuie să țină cont atât de legislația silvică, cât și de legislația accesorie. De asemenea, am solicitat o analiză comparativă la nivel european, incluzând modele din Austria, Franța, Slovacia și Cehia, pentru a vedea cum sunt organizate alte administrații forestiere de stat', a adăugat Robu.

Durata contractului este de cinci luni, însă primele rezultate sunt așteptate în primul trimestru al anului viitor.



Regia are în prezent aproximativ 14.000 de angajați, din care aproximativ 5.800 sunt pădurari.

Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat luni că a trimis către avizare la ministere proiectul de Hotărâre de Guvern privind reorganizarea Romsilva, care prevede scăderea numărului direcțiilor silvice la 13, de la 41 în prezent.

'Astăzi am trimis oficial Hotărârea de Guvern cu 13 direcții silvice către avizare la ministere. Ministerele avizatoare: MIPE, Ministerul Finanțelor, Ministerul Dezvoltării și Ministerul Justiției. Dacă nu se dorește, cu adevărat, blocarea acestei reforme, zilele acestea poate primi HG-ul avizele și poate fi adoptat în ședință de Guvern', a scris Buzoianu pe pagina sa de Facebook.

Regia Națională a Pădurilor - Romsilva administrează 4,2 milioane hectare de păduri, din care 3,13 milioane hectare sunt păduri proprietate publică a statului, circa 48% din pădurile țării, iar pentru 1 milion hectare de păduri aflate în alte forme de proprietate asigură servicii silvice. De asemenea, Romsilva administrează 22 de parcuri naționale și naturale, precum și 12 herghelii de stat.

Toate pădurile proprietate publică a statului dețin certificarea managementului forestier în standard internațional. AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Nica, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Alexandru Cojocaru)

Foto (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO

Afisari: 3797

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic 15-01-2026 18:01

Consiliul de Administrație Romsilva a lansat procedura de selecție pentru funcția de director general

Consiliul de Administrație al Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva a demarat procedura de recrutare și selecție pentru ocuparea funcției de director general, la solicitarea Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP), în cadrul unui proces care include publicarea candidaților, a punctajelor și a interviurilor, în vederea creșterii transparenței și obiect

Economic 15-01-2026 17:56

ANPC a aplicat amenzi de peste 3,55 milioane de lei în urma controalelor la peste 1.100 de operatori economici

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a aplicat amenzi contravenționale în valoare de peste 3,55 milioane de lei, și a dat 427 avertismente, în urma unor controale efectuate în perioada 12 - 15 ianuarie, la peste 1.100 de operatori economici din sectoare cu impact direct asupra sănătății și siguranței populației. Potriv

Economic 15-01-2026 16:29

ANAF efectuează controale antifraudă privind achizițiile de autoturisme de lux din surse nejustificate

Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) a inițiat, în cadrul unui proiect pilot, mai multe controale pentru identificarea achizițiilor de autoturisme de lux realizate din fonduri a căror proveniență fiscală nu poate fi demonstrată, informează, joi, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF). În cadrul acestui proiect, au fost anal

Economic 15-01-2026 14:29

IMM România: Sistemul drepturilor de autor trebuie simplificat în favoarea mediului de afaceri și a artiștilor

IMM România susține introducerea unui colector unic, a unei licențe și a unei metodologii unitare de remunerare, în observațiile transmise asupra proiectului de lege privind reorganizarea autorităților publice din domeniul culturii și modificarea Legii 8/1996, pentru a reduce birocrația și a maximiza veniturile titularilor de drepturi. Potrivit unu

Economic 15-01-2026 14:18

EPG: În România, capacitatea de reacție la problema deșertificării este limitată, pe fondul lipsei de coordonare instituțională

Schimbările climatice afectează tot mai mult regiunile rurale din România prin deșertificare, secetă și degradarea terenurilor, având impact direct asupra agriculturii, securității alimentare și coeziunii sociale, atrag atenția specialiștii din cadrul Energy Policy Group (EPG), într-o analiză publicată joi. 'Deșertificarea - o consecință

Economic 15-01-2026 11:34

România își modernizează infrastructura energetică și se pregătește pentru un viitor 'verde' (analiză)

România își modernizează infrastructura energetică, își eficientizează clădirile și se pregătește pentru un viitor 'verde', iar rezultatul acestui lucru nu se reflectă doar în scăderea consumului de energie și a emisiilor de carbon, ci și în transformarea mentalităților, în adoptarea unui stil de viață modern, responsabil e

Economic 15-01-2026 11:28

Curtea de Conturi a României a participat la dialogul european privind leadershipul feminin și valorile democratice

O delegație a Curții de Conturi a României a participat, în această săptămână, la Reuniunea Președintelor Instituțiilor Supreme de Audit din Uniunea Europeană și Ucraina, de la Madrid, eveniment unde au fost discutate politicile privind egalitatea de șanse, rolul femeilor în poziții de decizie și contribuția auditului public la consolidarea de

Economic 15-01-2026 11:15

Indicele ROBOR la trei luni a coborât joi la 6,01% pe an

Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a scăzut joi la 6,01% pe an, de la 6,03% pe an în ședința precedentă, conform datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). La începutul anului trecut, indicele era de 5,92% pe an.

Economic 15-01-2026 10:35

Chisăliță (AEI): Un român sărac cheltuie peste o treime din tot venitul său doar pe energie

Un român cu venituri minime ajunge să cheltuiască peste o treime din venitul anual pentru gaze și energie electrică, spre deosebire de Grecia, unde sprijinul public acoperă aproape integral costurile consumatorilor vulnerabili, potrivit unei analize realizate de Asociația Energia Inteligentă (AEI). 'În orice țară civilizată exi

Economic 15-01-2026 09:35

INS: Producția industrială a scăzut cu 1,1% în primele 11 luni

Producția industrială a scăzut ca serie brută cu 1,1%, iar ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate cu 0,5%, în primele 11 luni ale anului, comparativ cu intervalul similar din 2024, arată datele publicate, joi, de Institutul Național de Statistică (INS). Astfel, în perioada 1 ianuarie - 3

Economic 14-01-2026 18:06

Anca Dragu consideră că Republica Moldova este pregătită de venirea unei mari bănci străine

Guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei, Anca Dragu, spune că țara se pregătește pentru intrarea unui important creditor internațional în sistemul său bancar, în urma reformelor făcute în acest sector, zguduit în urmă cu un deceniu de un scandal care a plasat țara în pragul falimentului, transmite Bloomberg. 'Sunt sigură că v

Economic 14-01-2026 17:46

IMM România a lansat proiectul 'Lideri pentru Europa', dedicat politicilor UE și pieței muncii

IMM România a demarat proiectul 'IMM România - Lideri pentru Europa', cofinanțat din Fondul Social European Plus, care vizează consolidarea dialogului social și întărirea capacității de reprezentare a IMM-urilor românești la nivel european, prin expertiză, formare și cooperare instituțională. Potrivit unui comunicat remis AGERPR

Economic 14-01-2026 14:32

UniCredit și FEI deblochează până la 890 milioane euro pentru a accelera creșterea IMM-urilor în Europa

UniCredit și Fondul European de Investiții (FEI) au semnat, miercuri, la Viena, una dintre cele mai ample tranzacții de garantare InvestEU, prin care va crește semnificativ sprijinul acordat întreprinderilor mici și mijlocii (IMM-uri) din Europa Centrală și de Est (ECE). Potrivit unui comunicat al Grupului BEI și UniCredit, noile garanții InvestEU î

Economic 14-01-2026 13:44

Ministerul Finanțelor: Prima ediție Fidelis din 2026 oferă dobânzi neimpozabile de până la 7,50%

Prima emisiune de titluri de stat Fidelis din 2026, derulată în perioada 16-23 ianuarie, vine cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% pentru emisiunile în lei și de până la 6,2% pentru cele în euro, a anunțat miercuri Ministerul Finanțelor. Persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18

Economic 14-01-2026 13:29

Consiliul Concurenței a amendat cu 8,29 milioane de lei trei companii pentru trucarea unor licitații CNAIR

Trei companii de pe piața lucrărilor de întreținere a drumurilor au fost sancționate de Consiliul Concurenței cu amenzi totale de 8,29 milioane de lei (1,66 milioane de euro) pentru trucarea unor licitații organizate de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) prin DRDP Constanța. Potrivit unui comunicat de pr