logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

România are a cincea suprafață agricolă din UE, dar pierde valoare pe lanțul agroalimentar (analiză)

Imagine din galeria Agerpres

România dispune de resurse agricole considerabile, fiind a cincea suprafață agricolă din UE și unul dintre cei mai mari producători de cereale, dar se confruntă cu pierderi mari de valoare pe lanțul intern, conform unei analize realizate de Deloitte România la solicitarea Confederației Patronale Concordia.

Studiul analizează valoarea adăugată și contribuția a trei sectoare strategice la economia națională: producția agricolă primară, procesarea alimentară și distribuția și comercializarea agroalimentară.

'Gradul scăzut de integrare în lanțurile valorice și capacitatea limitată de procesare duc la pierderi semnificative de valoare adăugată. Blocajele sunt diferite pe cele trei verigi, dar se cumulează în același rezultat: o economie agricolă performantă în volum, dar slab valorificată în valoare adăugată', se arată în analiză.

Astfel, în sectorul producției agricole primare, studiul arată că producția primară este puternic afectată de: fragmentarea excesivă a terenurilor (peste 90% dintre exploatații au sub 5 hectare), vârsta ridicată a fermierilor - peste 44% au peste 65 de ani, cel mai ridicat nivel din UE, infrastructură deficitară: irigații insuficiente, depozitare limitată, dotări tehnice învechite, pierderi mari în horticultură și lapte, unde o parte importantă a producției nu ajunge în procesare. Acești factori limitează posibilitatea României de a valorifica propriile resurse și contribuie la importuri ridicate la carne, lactate, legume și fructe.

Principalele direcții de acțiune recomandate de autorii studiului vizează: investiții rapide în centre de colectare și depozitare pentru horticultură și lapte, accelerarea cadastrului și stimularea contractelor pe termen lung, programe dedicate tinerilor fermieri și formelor asociative și extinderea irigațiilor și a infrastructurii locale (drumuri agricole, depozitare frigorifică).

În ceea ce privește sectorul de procesare alimentară, analiza arată că este veriga cu cel mai mare potențial, dar și cea mai subutilizată.

'Procesarea rămâne segmentul unde România pierde cea mai mare parte a valorii adăugate. Conform studiului: productivitatea este de trei ori mai mică decât media UE, unele unități de procesare funcționează la doar 10-20% din capacitate, în special în sectorul cărnii, modernizarea tehnologică este insuficientă, există dificultăți de acces la finanțare, în special pentru IMM-uri, iar lanțurile valorice sunt incomplete', potrivit sursei citate.

Direcțiile de acțiune recomandate în acest sector fac referire la un program strategic de modernizare tehnologică și eficiență energetic, facilitarea finanțării pentru investiții și capital circulant, stimularea valorificării subproduselor, integrare verticală între fermieri-procesatori-retaileri și dezvoltarea unor politici comerciale proactive pentru export.

Referitor la distribuție și comercializare, analiza confirmă că performanța distribuției depinde de echilibrarea relațiilor pe întreg lanțul. În prezent, infrastructura de colectare, sortare, depozitare este insuficientă, mai ales în zonele rurale, multe produse locale nu pot ajunge în retail din cauza lipsei de standardizare, ambalare adecvată și volume impredictibile, lanțurile scurte sunt slab dezvoltate, iar formele asociative ale producătorilor nu sunt încă funcționale, piața are nevoie de un cadru coerent de certificare dar și de branduri naționale vizibile.

Potrivit analizei, direcțiile de acțiune recomandate sunt orientate către dezvoltarea centrelor regionale de colectare și a piețelor angro moderne, sprijin pentru profesionalizarea producătorilor în marketing, ambalare, etichetare, transparență în standardele de calitate și mecanisme corecte de evaluare la recepție, inițiative comune de promovare a produselor românești, consolidarea colaborării între producători, procesatori și retaileri.

Studiul și direcțiile sale de acțiune pentru perioada următoare își propun să ofere o bază analitică solidă pentru reforme de politică publică: reducerea deficitului comercial, creșterea valorii adăugate, modernizarea lanțurilor agroalimentare și să contribuie la un dialog structurat cu Guvernul României, Parlament și actorii din lanțul agroalimentar asupra unor politici pe termen scurt și mediu.

Analiza a fost realizată de Deloitte România la solicitarea Confederației Patronale Concordia, în cadrul proiectului 'Consolidarea capacității Concordia pentru dialog social' (cod SMIS 302141), finanțat prin Programul Educație și Ocupare 2021-2027.

Confederația Patronală Concordia reprezintă 20 dintre cele mai importante sectoare ale economiei românești și este un partener de dialog social, reprezentativ la nivel național. Cu o contribuție de 30% din în PIB și peste 450.000 de angajați în 3900 de firme mari și mici, cu capital românesc și străin, Confederația Patronală Concordia este singura organizație din România membră BusinessEurope, Organizația Internațională a Angajatorilor (IOE) și Business at OECD (BIAC). AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 499

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 27-07-2026 21:49

Dobândirea amplasamentului pentru construcția reactoarelor modulare mici a presupus o sumă ce depășește semnificativ prețul de piață (raport)

Dobândirea amplasamentului de la Doicești pentru construcția reactoarelor modulare mici a presupus plata unei sume care depășește semnificativ prețul de piață, prin refacturarea unor costuri pe care evaluatorul le-a exclus, susține raportul Corpului de Control al Prim-Ministrului, publicat luni. Astfel, potrivit documentului citat, pentr

Economic Intern 27-07-2026 20:06

UPDATE Unitatea 1 de la Cernavodă va fi oprită controlat din cauza nivelului foarte scăzut al Dunării

Unitatea 1 a CNE Cernavodă va fi oprită controlat și deconectată de la Sistemul Energetic Național marți dimineața, din cauza nivelului foarte scăzut, fără precedent, al Dunării, a anunțat luni seara Nuclearelectrica. 'Unitatea 1 a CNE Cernavodă va fi oprită controlat și deconectată de la Sistemul Energetic Național în dimineața zilei de 28 iulie 202

Economic Intern 27-07-2026 18:55

Producția de hidrocarburi a Romgaz a scăzut în primul semestru din 2026 cu 3,2%

Romgaz a înregistrat în primul semestru al acestui an o producție totală de hidrocarburi de 15,67 milioane barili echivalent petrol (bep), în scădere cu 3,2% față de cea din perioada similară a anului trecut, conform unui raport preliminar remis, luni, Bursei de Valori București. Cantitatea de gaze naturale extrase, brut, a fost de 15,44 mili

Economic Intern 27-07-2026 18:18

DNSC avertizează asupra unor tentative de fraudă prin sms cu taxe de parcare false

Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează asupra unor tentative de fraudă prin sms cu taxe de parcare false. ''Contul dumneavoastră de parcare prezintă plăți restante'. Potențialele victime primesc un sms care informează despre o presupusă taxă de parcare neachitată. Aceasta este momeala', susține DNSC într-o

Economic Intern 27-07-2026 17:27

ANSVSA: Nu s-a decis vaccinarea în masă a ovinelor; deciziile finale se iau pe baze științifice și cu aprobarea CE

Vaccinarea în masă a ovinelor nu a fost stabilită, iar deciziile finale se iau doar pe baze științifice și cu aprobarea Comisiei Europene, precizează Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), într-un comunicat. 'Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) dorește s

Economic Intern 27-07-2026 17:07

Fermierii solicită continuitatea mecanismului de sprijin pentru plata primelor de asigurare

Forumul Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România (Forumul APPR) solicită lansarea, în regim de urgență, a intervenției DR-31 - Contribuții financiare la plata primelor de asigurare, precum și publicarea fără întârziere a condițiilor și calendarului de accesare a sprijinului. 'Într-un context agricol marcat de

Economic Intern 27-07-2026 16:48

Nazare: Problema nu mai este doar cât costă combustibilul, ci dacă există suficient produs disponibil

Problema pe piața carburanților azi nu mai este doar cât costă combustibilul, ci dacă există suficient produs disponibil, consideră ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. Acesta a precizat că intervenția autorităților în piață nu trebuie să se facă printr-un mecanism rigid, care poate accentua riscul de penurie, iar Ministerul Finanțe

Economic Intern 27-07-2026 15:34

Cosma (MTI): Pe cele 4 loturi ale magistralei feroviare Cluj-Oradea-Episcopia Bihor se lucrează la foc continuu, pentru atingerea jaloanelor PNRR

Mobilizarea pe șantierul magistralei feroviare Cluj - Oradea - Episcopia Bihor este foarte bună și se lucrează pe toate cele patru loturi pentru atingerea jaloanelor asumate prin PNRR, a notat, luni, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, Horațiu Cosma, pe pagina sa de Facebook. 'O vară fierbinte pe magistrala feroviară

Economic Intern 27-07-2026 14:50

Directorii generali ai APIA și ANF, suspendați din funcții după ce au fost trimiși în judecată de DNA

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a dispus, prin ordin de ministru, suspendarea de drept a raportului de serviciu a directorului general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Adrian Pintea, și încetarea exercitării temporare a funcției de director general al Autorității Naționale Fitosanitare (ANF), de către Romeo Șoldea, ca urmare

Economic Intern 27-07-2026 14:42

Organizațiile din agricultură cer dezbaterea urgentă a proiectelor de interes pentru sectorul agricol, în sesiunea extraordinară

Douăzeci de organizații profesionale din agricultură și cooperative agricole au adresat, luni, președinților celor două Camere ale Parlamentului, o scrisoare deschisă în care solicită dezbaterea cu prioritate, în sesiunea extraordinară din această săptămână, a unor proiecte de lege aferente Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR) considerate ese

Economic Intern 27-07-2026 14:17

ANPC a aplicat amenzi în valoare de peste un milion de lei pe Litoral, în ultima săptămână

Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), care activează în cadrul echipei 'ANPC Estival 2026', au aplicat, în ultima săptămână, amenzi în valoare de peste un milion de lei, în urma controalelor derulate pe Litoral. Potrivit unui comunicat de presă al instituției, transmis luni AGERPRES, &icir

Economic Intern 27-07-2026 14:02

Modelul economic al României, bazat în ultimii ani în mare măsură pe consum, își arată limitele (consultant)

România se află într-un moment în care nu lipsa resurselor reprezintă problema, ci modelul după care acestea sunt utilizate, este de părere Daniel Anghel, country managing partner în cadrul PwC România. 'În economie există momente în care nu lipsa resurselor reprezintă problema, ci modelul după care acestea sunt ut

Economic Intern 27-07-2026 13:33

OPIA susține extinderea parteneriatului cu Rheinmetall în România pentru consolidarea industriei naționale de apărare

Organizația Patronală a Industriei de Apărare (OPIA) își reafirmă susținerea pentru direcțiile de investiții și dezvoltare asumate de concernul german Rheinmetall pe teritoriul României, se arată într-un comunicat al organizației transmis luni AGERPRES. 'Într-un context de securitate european care impune creșterea a

Economic Intern 27-07-2026 11:47

Trenuri de noapte anulate la sfârșitul lunii iulie între Gara de Nord și aeroport, din cauza lucrărilor la infrastructură

O serie de modificări vor interveni în circulația trenurilor CFR Călători în noaptea de 30/31 iulie 2026, în intervalul orar 00:20 - 03:00, pentru efectuarea unor lucrări la infrastructura feroviară pe linia București Nord - Aeroportul Internațional Henri Coandă, a anunțat, luni, CFR Călători. În vederea asigurării cond

Economic Intern 27-07-2026 11:13

Finanțare de 47 de milioane de euro pentru implementarea proiectul eolian de la Gura Văii - Onești

Proiectul eolian de la Gura Văii (CEE Onești), județul Bacău, parte din portofoliul de circa 1.000 de MW al Electrocentrale Borzești, deținut de OMV Petrom (50%) și Renovatio (50%), obține o finanțare de 47 de milioane de euro pentru implementare. 'OMV Petrom, cel mai mare producător integrat de energie din Europa de Sud-Est, și grupul Ren