logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

România a implementat un sistem solid, modern și verificabil de gestionare a deșeurilor (minister)

Image

România a implementat un sistem solid, modern și verificabil de gestionare a deșeurilor, bazat pe digitalizare și politici integrate, precum și pe Responsabilitatea Extinsă a Producătorilor (EPR) și Sistemul Garanție-Returnare (SGR), au transmis reprezentanții Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP), la cea de-a 22-a reuniune a Grupului de Lucru al OCDE pentru Productivitatea Resurselor și Deșeuri (WPRPW), de la Paris.

''Pe 20 noiembrie a avut loc audierea României în procesul de aderare. Evaluarea s-a desfășurat pe baza raportului elaborat de Secretariatul OCDE privind conformitatea legislației, politicilor și practicilor din România cu instrumentele juridice și recomandările organizației în sectorul gestionării deșeurilor. În prezentarea susținută, delegația României a demonstrat alinierea la instrumentele juridice OCDE în domeniul gestionării deșeurilor și progresele realizate în conformitate cu standardele internaționale în domenii precum: controlul transporturilor transfrontaliere de deșeuri destinate operațiunilor de valorificare, consolidarea măsurilor pentru protecția mediului în gestionarea deșeurilor, reciclarea deșeurilor de hârtie, dezvoltarea și implementarea politicilor integrate de gestionare a deșeurilor. Esența mesajului este că România a implementat un sistem solid, modern și verificabil de gestionare a deșeurilor, bazat pe digitalizare, politici integrate, control riguros al transporturilor de deșeuri, extinderea capacității de inspecție, închiderea depozitelor neconforme și instrumente economice precum Responsabilitatea Extinsă a Producătorilor (EPR) și Sistemul Garanție-Returnare (SGR), consolidându-și astfel poziția în procesul de aderare la OCDE'', se arată într-un comunicat de presă al ministerului de resort, transmis vineri AGERPRES.

De asemenea, delegația României, condusă de către Raul Pop, secretar de stat în MMAP, alături de secretarul general Alexandru Avram, coordonator al procesului de aderare la OCDE pe domeniul de Mediu, a reiterat angajamentul de a continua optimizarea instrumentelor naționale de gestionare a deșeurilor, inclusiv prin extinderea și consolidarea SGR, modernizarea capacităților de inspecție și control, precum și prin îmbunătățirea sistemelor de monitorizare, raportare și transparentizare a fluxurilor de deșeuri.

Potrivit sursei citate, secretarul de stat, Raul Pop, a subliniat eforturile susținute ale României pentru modernizarea cadrului normativ și întărirea capacității administrative a instituțiilor competente, menite să asigure o aliniere deplină la standardele OCDE.

La rândul său, secretarul general, Alexandru Avram, a accentuat relevanța tot mai mare a politicilor de mediu și a economiei circulare în structura politicilor publice naționale, precum și rolul acestora în procesul de aderare la OCDE.

''Oficialii statelor membre au apreciat progresele realizate, confirmând că România poate contribui substanțial la bunele practici internaționale privind transportul, controlul și valorificarea deșeurilor ca resurse'', se precizează în comunicat.

În perioada 18-20 noiembrie 2025, România a participat la cea de-a 22-a reuniune a Grupului de Lucru al OCDE pentru Productivitatea Resurselor și Deșeuri (WPRPW), desfășurată la Paris, un evenimentul care a reunit statele-membre și statele candidate pentru a analiza evoluțiile în politicile de gestionare a deșeurilor, economia circulară și alinierea la standardele OCDE în domeniul mediului.

Pe parcursul celor trei zile de eveniment, delegația română a participat la sesiunile tematice ale grupului, dedicate priorităților internaționale privind materialele plastice, reutilizarea ambalajelor, responsabilitatea extinsă a producătorilor, gestionarea materiilor prime critice și implementarea cerințelor legate de transporturile transfrontaliere de deșeuri.

Din delegația României au făcut parte reprezentanți ai MMAP, Administrației Fondului pentru Mediu, Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate, Gărzii Naționale de Mediu și echipei de coordonare din cadrul Ministerului Afacerilor Externe. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Gabriela Badea) 

* Sursa foto: Ministerul Mediului - România / Facebook.com 

Afisari: 289

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 16-06-2026 17:00

BNS invită lucrătorii de pe platformele digitale care activează în România să se alăture Sindicatului Lucrătorilor Europeni

Blocul Național Sindical (BNS) îi invită pe lucrătorii de pe platformele digitale care activează în România să se alăture Sindicatului Lucrătorilor Europeni (SLE), o structură dedicată celor care activează prin aplicații, precum Uber, Bolt, Glovo, Wolt, pentru a beneficia de reprezentare, sprijin și protecție în fața platformelor și a autorităților.

Economic Intern 16-06-2026 16:44

ANSVSA anunță rechemarea unui produse de hrană umede pentru pisici, din cauza contaminării cu fibre de plastic

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat rechemarea voluntară a unui produs de hrană umedă pentru pisici comercializat în magazinele Lidl România, ca măsură preventivă pentru protejarea sănătății animalelor. Potrivit instituției, producătorul Partner in Pet Food NL BV a decis retr

Economic Intern 16-06-2026 14:04

Sondaj: 76% dintre companii văd incertitudinea economică ca pe un risc critic pentru mediul de afaceri

Incertitudinea economică, instabilitatea geopolitică, atacurile cibernetice și dezinformarea sunt riscurile cu cea mai rapidă creștere în importanță pentru companiile europene, în ultimele 12 luni, arată concluziile unui sondaj de specialitate, dat marți publicității. Conform cercetării Crisis Communications Network Europe (CCNE), peste trei sfertu

Economic Intern 16-06-2026 13:02

Joburile care necesită competențe AI au crescut cu 69% în ultimii cinci ani (raport)

Locurile de muncă pentru care sunt solicitate competențe de inteligență artificială au crescut cu 69% în ultimii cinci ani, comparativ cu un avans de 9% al pieței totale a muncii, ceea ce înseamnă un ritm de creștere de aproape opt ori mai rapid, relevă studiul PwC AI Jobs Barometer 2026, publicat marți. Potrivit analizei bazată pe

Economic Intern 16-06-2026 12:41

România are nevoie de o arhitectură națională și de o regândire a proceselor legislative și administrative (senator)

România are nevoie de o arhitectură națională și de o regândire a tot ce înseamnă procese legislative și administrative, pentru că totul durează foarte mult, a declarat, marți, președintele Comisiei pentru comunicații, tehnologia informației și inteligență artificială din Senat, Ciprian Rus, la un eveniment de specialitate. &

Economic Intern 16-06-2026 12:26

APIA: Apicultorii pot depune cererile de plată pentru intervențiile din sectorul apicol până la 31 iulie

Apicultorii și formele asociative din sectorul apicol pot depune până la 31 iulie 2026 cererile de plată pentru intervențiile finanțate prin Planul Strategic 2023 - 2027, valoarea totală a sprijinului alocat pentru acest an fiind de peste 12,16 milioane de euro, a anunțat, marți, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA).

Economic Intern 16-06-2026 11:56

Popescu (ANCOM): România va deveni cea mai relevantă țară din Europa din punct de vedere al infrastructurii SpaceX

România va deveni cea mai relevantă țară din Europa din punct de vedere al infrastructurii SpaceX, a declarat, marți, vicepreședintele Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), Pavel Popescu, la Forumul România Digitală. 'SpaceX a investit, deja, câteva zeci de milioane - cred

Economic Intern 16-06-2026 10:41

Cîmpean (DNSC): Noile tehnologii vin la pachet cu probleme și cu o mulțime de vulnerabilități

Noile tehnologii, inclusiv Inteligența Artificială (AI), vin la pachet cu probleme și cu o mulțime de vulnerabilități, a declarat, marți, directorul Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC), Dan Cîmpean, la Forumul România Digitală. 'Observăm o transformare digitală, o transformare în ceea ce privește util

Economic Intern 16-06-2026 07:50

Cea de-a opta ediție a evenimentului Forumul România Digitală, organizată marți la București

Dezvoltarea industriei în contextul Revoluției tehnologice și competitivitatea companiilor românești în era digitală sunt două dintre subiectele ce vor fi abordate, marți, la cea de-a opta ediție a evenimentului Forumul România Digitală, organizat de publicația Financial Intelligence Potrivit organizatorului, la dezbate

Economic Intern 15-06-2026 19:00

Evoluție mixtă a indicilor BVB, în ședința de luni

Indicii Bursei de Valori București (BVB) au avut o evoluție mixtă în ședința de luni, iar rulajul total s-a cifrat la 109,286 milioane de lei (20,86 milioane de euro). Principalul indice al Bursei, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a depreciat cu 0,64%, până la 30.169,88 puncte, în timp

Economic Intern 15-06-2026 17:00

BNS cere și propune măsuri urgente în contextul noii Strategii Europene privind echitatea între generații

Blocul Național Sindical (BNS) consideră că actualul model economic românesc este bazat pe mai multe inegalități și trage un semnal de alarmă pe baza datelor Eurostat și INS, care demonstrează această realitate. Potrivit unui comunicat, BNS aduce în atenția opiniei publice și a decidenților politici lansarea de către Comisia Europeană a Strategiei

Economic Intern 15-06-2026 16:51

Monitorul Social: Veniturile reale ale românilor au crescut cu 160% în ultimii 15 ani, cel mai rapid din UE

Veniturile reale ale românilor au înregistrat cea mai rapidă creștere din Uniunea Europeană în ultimii 15 ani, avansând cu 160% în perioada 2010-2025, însă România rămâne în continuare sub media europeană și cu inegalități de venit relativ ridicate, potrivit unei analize realizate de Monitorul Social, proiect al Friedrich

Economic Intern 15-06-2026 16:28

Andrei (INS): În România, într-un orizont mediu de timp, populația rezidentă va fi sub pragul de 19 milioane și mai îmbătrânită decât în prezent

România ar putea înregistra, într-un orizont mediu de timp, o populație rezidentă sub pragul de 19 milioane și mai îmbătrânită decât în prezent, arată președintele Institutului Național de Statistică (INS), Tudorel Andrei, în analiza 'Ce devoalează trecutul despre viitorul economic al țării?'. 'Evoluț

Economic Intern 15-06-2026 16:03

CNAIR prelungește perioada de înscriere la concursul dedicat siguranței rutiere pentru elevi

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) prelungește, până pe 30 iunie, perioada de înscriere la concursul dedicat siguranței rutiere pentru elevi, în urma interesului mare din partea elevilor și a unităților de învățământ, informează luni compania de drumuri. 'În urma interesului ridicat mani

Economic Intern 15-06-2026 15:57

ANSVSA a deschis oficial Comandamentul Estival Regional 2026 la Constanța

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a deschis oficial, luni, Comandamentul Estival Regional 2026 la Constanța, marcând debutul campaniei de supraveghere și control oficial pe litoralul românesc și în zonele turistice din Delta Dunării. Potrivit unui comunicat al Autorității, evenimentul a reunit