logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Hanga: Sistemul bancar are nevoie de o bursă funcțională pentru a-i ajuta creșterea și dezvoltarea

Imagine din galeria Agerpres

Sistemul bancar are nevoie de o bursă funcțională pentru a-i ajuta creșterea și dezvoltarea, bursa și sistemul bancar fiind două părți ale aceluiași întreg, a afirmat, joi, președintele Consiliului de Administrație al Bursei de Valori București (BVB), Radu Hanga, la un eveniment de specialitate.

''Suntem într-un context bun. Ne uităm la Bursa de Valori București, apropo de colaborarea și parteneriatul pe care îl avem cu zona bancară, ca fiind două părți ale aceluiași întreg. Știm că orice companie atunci când are nevoie de finanțare și merge la o bancă și cere un credit prima întrebare pe care o primește este 'cât capital deții?'. Deci, capitalul este înaintea creditului, ai nevoie de capital pentru a accesa un credit. De aceea sistemul bancar are nevoie de o bursă funcțională pentru a-i ajuta creșterea și dezvoltarea. Ne uităm la Bursa de Valori București mai mult decât la un partener și o platformă de finanțare'', a spus Hanga.

El a subliniat importanța pieței de capital naționale și a actorilor economici locali, în condițiile în care capitalizarea companiilor listate la bursă se apropie de 70 de miliarde de euro, iar România ocupă locul 3 la nivel regional, după Polonia și Austria.

''România este dezavantajată dacă ne raportăm la PIB, dar trebuie să ținem cont de faptul că jumătate din acesta este generat de companii cu capital străin, care nu sunt potențiali clienți pentru Bursă'', a precizat Radu Hanga.

În opinia sa, România ar trebui să se uite la companii locale care să opereze cu succes în afara teritoriului său și să crească amprenta economică a firmelor autohtone dincolo de granițele țării.

La rândul său, președintele executiv al Asociației Române a Băncilor (ARB), Florin Dănescu, a vorbit despre intermedierea financiară ca fiind unul dintre pilonii strategici ai industriei bancare.

Loading image ...

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO


''Noi încercăm de aproape 10 ani la Asociația Română a Băncilor să vorbim de unul dintre pilonii strategici ai industriei bancare din România, intermedierea financiară, care a fost privită ca un interes al industriei bancare de a vinde mai mult. Dar intermedierea financiară reprezintă mecanismul prin care sistemul financiar transformă economisirea în investiții productive'', a susținut Dănescu.

Potrivit acestuia, în România percepția este că sunt prea multe bănci și prea multe credite.

''Nu așa spun companiile, dar percepția există. Vă mai aduceți aminte discursul acela 'pe fiecare stradă e o bancă și o farmacie'. Cu băncile s-a rezolvat. Acum avem jocuri de noroc. Nu mai e deranjant deloc subiectul'', a atenționat reprezentantul ARB.

Florin Dănescu a dat asigurări că în România există suficiente bănci care au destul capital încât să depășească cererea bancabilă, acesta fiind ''vestea cea mai bună''. Creditarea a urcat în termeni absoluți, dar este mică raportat la PIB, respectiv 22,7%, a adăugat el.

Loading image ...

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO


În altă ordine de idei, președintele Asociației pentru Studii și Prognoze Economico-Sociale (ASPES), Constantin Boștină, a apreciat că decizia luată miercuri de BNR de a menține dobânda cheie a fost una 'înțeleaptă și prudențială'.

Prezent la eveniment, vicepreședintele ASPES, Bogdan Marius Petru, a ținut să atragă atenția că antreprenorii nu au acces la garanții, fapt care le îngreunează accesul la licitații publice.

Asociația pentru Studii și Prognoze Economico-Sociale (ASPES) a organizat, joi, dezbaterea ''România 2025 -2040. Capitalul bancar și piața de capital din România - surse principale de finanțare pentru economia românească''. AGERPRES/(A - redactor: George Bănciulea, editor: Oana Tilică, editor online: Gabriela Badea) 

Citeşte şi:

Jianu: Opt din zece IMM-uri au declarat că sunt afectate în acest moment de impactul măsurilor fiscale 

Afisari: 499

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 08-07-2026 20:52

Cristian Pistol: Lucrările la Varianta de Ocolire Timișoara Vest au ajuns la un stadiu fizic de 6%

Lucrările la Varianta de Ocolire Timișoara Vest au ajuns la un stadiu fizic de 6%, deși Ordinul de Începere a fost emis în luna mai 2026, a anunțat miercuri directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Se lucrează acum la terasamente, structuri, relocări de utili

Economic Intern 08-07-2026 20:27

Zară (ANPDPD): Am fost revocată pentru că nu l-am informat pe ministru despre acțiune; dacă l-aș fi informat, aș fi săvârșit o infracțiune

Fosta șefă a Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități (ANPDPD), Alexandra Zară, a declarat miercuri că motivul revocării sale din funcție este că nu l-a informat pe ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, în legătură cu acțiunea din 30 iunie din județul Bihor a Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimi

Economic Intern 08-07-2026 20:05

DNSC avertizează asupra unor tentative de fraudă online sub pretextul unor amenzi de circulație false

Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează asupra unor tentative de fraudă online sub pretextul unor amenzi de circulație false. 'Atenție la fraudele online cu 'amenzi de circulație' false! Cum funcționează această tentativă de fraudă? Potențialele victime primesc un SMS care pretinde că provine de la platfo

Economic Intern 08-07-2026 19:18

Gheorghiu: Selecția Consiliului de Administrație al Portului Constanța a durat peste patru ani, mai mult decât mandatul

Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu susține că procedura de selecție a Consiliului de Administrație al Administrației Porturilor Maritime Constanța a durat peste patru ani, depășind chiar durata mandatului pentru care au fost desemnați administratorii, și acuză fostele conduceri ale Ministerului Transporturilor de lipsă de transparență în derularea procesulu

Economic Intern 08-07-2026 18:42

Dragoș Pîslaru a numit-o pe Ana Rădulescu în funcția de președinte al ANPDPD

Noul președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități (ANPDPD) este Ana Rădulescu, a anunțat, miercuri, ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru. 'Am decis astăzi numirea doamnei conferențiar universitar doctor Ana Rădulescu în funcția de președinte al Autorității Naționale pentr

Economic Intern 08-07-2026 17:09

CNIR a semnat miercuri contractul pentru supervizarea lucrărilor pe lotul 1C al Autostrăzii 'Unirii'-A8, primul semnat electronic

Compania Națională de Investiții Rutiere a semnat, miercuri, contractul pentru supervizarea lucrărilor pe lotul 1C Sărățeni-Joseni al Autostrăzii 'Unirii'-A8, primul contract pentru un drum de mare viteză semnat exclusiv electronic. Conform unui comunicat al CNIR, acest ultim contract, încheiat cu Asocierea Activ Proiectare Infra

Economic Intern 08-07-2026 16:11

ANCOM: Peste 90% dintre telefoanele mobile din România permit localizarea rapidă a apelanților la 112

Peste 90% dintre telefoanele mobile active în România sunt echipate cu tehnologii care permit transmiterea rapidă și mai precisă a localizării către serviciul de urgență 112, arată primul studiu realizat de Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) privind capabilitățile tehnice ale terminalelor utilizate &icir

Economic Intern 08-07-2026 16:05

Președinta Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități a fost demisă

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a anunțat miercuri că a demis-o din funcție pe președinta Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități (ANPDPD), Alexandra Zară, și a solicitat sancționarea conducerii unor instituții din județul Bihor, în urma modului în care acestea au gestionat intervenția DIICOT din

Economic Intern 08-07-2026 15:55

BNR: Rata anuală a inflației se reduce ușor în luna iunie; în trimestrul III 2026 va consemna o scădere substanțială

Rata anuală a inflației se reduce ușor în luna iunie, potrivit actualelor evaluări ale băncii centrale, iar în trimestrul III 2026 va consemna o scădere substanțială, așa cum s-a anticipat anterior, pe fondul epuizării efectelor directe ale eliminării plafonului la prețul energiei electrice și ale majorării cotelor de TVA și a accizelor, conform unui comu

Economic Intern 08-07-2026 15:50

ANES: Numărul apelurilor la linia pentru victimele violenței domestice a crescut cu aproape 40% în primul semestru

Linia telefonică națională destinată victimelor violenței domestice, discriminării pe criteriul de sex și traficului de persoane a înregistrat 5.437 de apeluri în primele șase luni din 2026, cu aproape 40% mai multe față de aceeași perioadă a anului trecut, a anunțat miercuri Agenția Națională pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați (ANES)

Economic Intern 08-07-2026 15:34

Pîrcălăbescu: Industria națională de apărare trebuie să producă valoare adăugată, să fie competitivă și sustenabilă

Industria națională de apărare trebuie să producă valoare adăugată, să fie competitivă și sustenabilă din punct de vedere economic, a declarat directorul general al Romarm, Răzvan Pîrcălăbescu, la Ankara, în marja summitului NATO, la forumul 'From Fragmented Procurement to a Regional Production Hub', organizat de The Aspen Institute.

Economic Intern 08-07-2026 15:24

Aproape 30.500 de locuri de muncă vacante la nivel național; 205 posturi disponibile în Spațiul Economic European

Angajatorii din România oferă 30.426 de locuri de muncă la nivel național, iar alte 205 posturi sunt disponibile în Spațiul Economic European (SEE), prin intermediul rețelei EURES România, informează miercuri Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Cele mai multe locuri de muncă sunt oferite pentru: conducă

Economic Intern 08-07-2026 15:11

Banca centrală a menținut dobânda cheie la 6,50% pe an

Consiliul de Administrație (CA) al Băncii Naționale a României (BNR) a decis, miercuri, menținerea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 6,50% pe an, a anunțat banca centrală într-un comunicat transmis AGERPRES. Potrivit sursei citate, membrii Consiliului au decis păstrarea ratei dobânzii pentru facilitatea

Economic Intern 08-07-2026 14:44

AFM a aprobat finanțare de 20 milioane de lei pentru Programul FOTE Brașov 2027

Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) a aprobat șase dosare de finanțare în valoare totală de 20 de milioane de lei, depuse în cadrul Programului integrat de dezvoltare a infrastructurii sportive durabile pentru Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2027, de la Brașov, în vederea creșterii eficienței energetice a domeniului schiabil din Rom&

Economic Intern 08-07-2026 14:17

APIA: Programul Rabla trebuie să rămână un instrument de politică de mediu și să nu fie bazat pe criterii geografice

Performanța de mediu, eficiența energetică și nivelul emisiilor trebuie să rămână principalele criterii de eligibilitate ale programului Rabla, iar orice modificare cu impact major asupra pieței trebuie fundamentată prin analize de impact, mecanisme clare de aplicare și un proces real de consultare cu industria, susține Asociația Producătorilor și Importatorilo