logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Peste 200 de antreprenori, lideri din mediul de business și experți participă la conferința RBL Capitalul românesc

Image

Peste 200 de antreprenori, lideri din mediul de business și experți se vor reuni, miercuri și joi, la cea de-a VI-a ediție a evenimentului RBL Capitalul românesc, organizat de Fundația Romanian Business Leaders (RBL).

Ediția din acest an, 'RBL Capitalul românesc 360°', propune un format complet reconfigurat, care privește România dintr-o perspectivă integrată și explorează cele opt forme de capital care definesc o economie modernă, competitivă și sustenabilă: sportiv, cultural, social, artistic, apărare, simbolic, uman și financiar.

Evenimentul reunește antreprenori, lideri de business, economiști, investitori și experți din diverse domenii, pentru două zile de dezbateri, analize aplicate și conversații despre resursele tangibile și intangibile care definesc prezentul și viitorul României.

'România are nevoie de o privire completă asupra resurselor care îi pot determina viitorul. Nu mai putem vorbi doar despre capital financiar, ci și despre reputație, oameni, inovație, cultură sau încredere. RBL Capitalul românesc este suma tuturor acestor forțe, iar perspectiva 360° este o invitație la dialog, colaborare și acțiune comună, pentru capitalizarea tuturor energiilor cu care putem construi o țară mai bună', a declarat Sergiu Neguț, președintele Romanian Business Leaders.

După cinci ediții axate pe capitalul financiar și instrumente de creștere, RBL Capitalul românesc 2025 aduce o abordare mai amplă, care conectează perspectivele economice, sociale, culturale și umane într-un dialog comun despre sustenabilitatea și competitivitatea României, spun organizatorii. Agenda cuprinde keynote-uri inspiraționale, paneluri de dialog și discuții aplicate cu lideri din mediul public și privat.

Prima zi a evenimentului se deschide cu intervenția președintelui RBL, Sergiu Neguț, despre rolul comunității de lideri și transformarea ideilor în proiecte concrete pentru România. Urmează o dezbatere aplicată despre viitorul buget european, alături de Tanczos Barna, vicepremierul României, Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor, Mihai Jurca, șeful Cancelariei prim-ministrului, și Marius Cara, șeful Băncii Europene de Investiții în România, care vor explica direcțiile strategice de finanțare și oportunitățile pentru antreprenori în domenii precum digitalizare, inteligență artificială și competitivitate.

A doua zi este dedicată capitalurilor care stimulează inovația și competitivitatea. Panelul despre capitalul de apărare îi reunește pe Marian Ivănescu (General Manager Interactive Software), Cristian Herghelegiu (CEO Dendrio), Cătălin Podaru (Fondator & CEO Leviatan Group) și Tudor Grecu (CEE Head of Defence și Head of Advisory in Romania KPMG), într-un dialog despre colaborarea public-privat și accesul la finanțări europene.

Loredana Saru (Strategic Partner Take Five) va aborda tema capitalului simbolic, despre cum reputația și imaginea devin monedă strategică în business.

Discuțiile despre capitalul uman îi aduc împreună pe Dragoș Petrescu (Președinte City Grill Group), Ovidiu Robotin (CFO Qubiz) și Bogdan Ivănel (Fondator & CEO Code for Romania & În Primul Rând România), într-un dialog despre investiția în oameni ca strategie de business și sursă de reziliență socială.

Ediția se încheie cu o privire asupra capitalului financiar și sesiunea 'Puterea capitalului și inversarea puterilor în lume', susținută de James Mazeau, economist UBS Global Wealth Management, care va analiza redistribuirea globală a capitalului și apariția noilor centre de influență economică. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Anda Badea)

 

Sursa foto: Romanian Business Leaders/Facebook

Afisari: 318

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 18-06-2026 09:33

INS: Volumul lucrărilor de construcții, în creștere cu 11,7% în primele patru luni din 2026

Volumul lucrărilor de construcții a crescut, în primele patru luni, ca serie brută, cu 11,7%, iar ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 10,3%, față de perioada 1 ianuarie - 30 aprilie 2025, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS), transmise joi AGERPRES. Astfel, î

Economic Intern 18-06-2026 09:15

Peste 60.000 de persoane angajate prin intermediul ANOFM, în primele cinci luni ale anului

Un număr de 60.034 de persoane au fost încadrate în muncă, în primele cinci luni ale anului, ca urmare a aplicării măsurilor de stimulare a ocupării prevăzute de legislația în vigoare de către agențiile pentru ocuparea forței de muncă județene și a municipiului București, aproape jumătate dintre acestea având peste 45 de ani.

Economic Intern 17-06-2026 21:11

MF : Cele 11 programe, în valoare de peste 1,2 miliarde lei, finanțate prin Contribuția Elvețiană, se află în implementare

Cele 11 programe finanțate prin cea de-a doua Contribuție Elvețiană, în valoare totală de aproximativ 221,5 milioane franci elvețieni (peste 1,2 miliarde lei), sunt în implementare, primele cereri de rambursare, însumând 805.269,17 CHF (peste 4.5 milioane lei), fiind depuse, iar alte cereri se află în proces de certificare, informează Ministerul

Economic Intern 17-06-2026 18:39

Prima etapă a operațiunii de ridicare la suprafață a remorcherului scufundat la Midia, încheiată; a fost găsit trupul unui marinar

ARAS Salvage a încheiat miercuri, în jurul orei 14:35, prima etapă a operațiunii de ridicare a remorcherului scufundat lângă portul Midia de la o adâncime de 26 de metri, la aproximativ 8 kilometri în largul Mării Negre, informează Midia Marine Terminal. Potrivit unui comunicat al companiei, intervenția continuă cu evacuarea apei

Economic Intern 17-06-2026 17:57

Horațiu Cosma (MTI): Am semnat ordinul de ministru pentru ca drumurile expres să beneficieze de benzi de urgență

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor Horațiu Cosma a semnat ordinul de ministru pentru modificarea normativului tehnic pentru drumurile expres, astfel încât acestea să beneficieze de benzi de urgență similare celor de pe autostrăzi. 'Mai multă siguranță pe drumurile expres din România! Am semnat ordinul de ministru pentr

Economic Intern 17-06-2026 17:31

Indexul de Atractivitate Urbană 2026: Brașov și Cluj-Napoca rămân cele mai atractive orașe pentru locuire

Brașov și Cluj-Napoca se mențin pe primele două poziții în clasamentul celor mai atractive orașe pentru locuire din România, în timp ce Constanța urcă pe locul al treilea, potrivit ediției 2026 a Indexului de Atractivitate Urbană, realizat de Institutul pentru Orașe Vizionare (IOV). Topul primelor zece orașe este completat de Timișoara, Sibiu

Economic Intern 17-06-2026 16:45

Croitoru: Ordinea Occidentului rămâne preponderent o ordine spontană a pieței

Ordinea occidentală rămâne fundamentată preponderent pe ordinea spontană a pieței, în pofida nivelului ridicat de intervenție guvernamentală existent în economiile moderne, a afirmat miercuri Lucian Croitoru, consilier al guvernatorului Băncii Naționale a României (BNR), în cadrul dezbaterii dedicate lucrării sale 'Scrisoare către Augustin -

Economic Intern 17-06-2026 15:16

Stocklosa: Internaționalizarea poate reprezenta o oportunitate reală și pentru IMM-uri, nu doar pentru marile companii

Internaționalizarea nu trebuie privită ca un obiectiv al marilor companii, ci poate reprezenta o oportunitate reală și pentru firmele mici și mijlocii care dețin expertiză, produse competitive sau capacități industriale valoroase, consideră președintele Camerei de Comerț și Industrie a Municipiului București (CCIB), Iuliu Stocklosa. Potrivit unui comunicat tra

Economic Intern 17-06-2026 14:51

Buzoianu: Depunem astăzi proiectul de lege privind mecanismul economic al apei, jalon în PNRR

Proiectul de lege privind mecanismul apei, jalon important în PNRR, va fi depus miercuri, acesta urmând să permită României să investească, în următorii 15 ani, circa 2,5 miliarde de lei în plus în infrastructura pentru prevenirea inundațiilor, a anunțat ministrul Mediului, Diana Buzoianu, în cadrul unei conferințe de presă.

Economic Intern 17-06-2026 13:32

ANSVSA: Sistemul de control respectă standardele europene în domeniul furajelor medicamentoase

Sistemul național de control al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) respectă standardele europene în domeniul furajelor medicamentoase, potrivit concluziilor preliminare ale unui audit al Comisiei Europene, care nu a formulat recomandări de remediere pentru autoritatea română. '

Economic Intern 17-06-2026 13:28

Securitatea cibernetică nu mai poate fi izolată în ''silozul'' tehnic al departamentului IT (expert)

Securitatea cibernetică nu mai poate fi izolată în ''silozul'' tehnic al departamentului IT, ci a fost preluată și aparține guvernanței corporative, se arată într-o analiză de specialitate, dată publicității miercuri. ''Noua frontieră a managementului executiv se numește știința guvernanței cibernetice (cybe

Economic Intern 17-06-2026 13:18

Aproape 33.000 de locuri de muncă vacante la nivel național; 206 posturi disponibile în Spațiul Economic European

Angajatorii din România oferă 32.838 de locuri de muncă la nivel național, iar alte 206 posturi sunt disponibile în Spațiul Economic European (SEE), prin intermediul rețelei EURES România, informează miercuri Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Cele mai multe locuri de muncă sunt oferite pentru: conducă

Economic Intern 17-06-2026 13:06

Bihor: UNCHAIN Festival de la Oradea reunește lideri globali din industria financiară (GALERIE FOTO)

Peste 1.200 de reprezentanți ai instituțiilor financiare, autorităților de reglementare și companiilor de tehnologie din 40 de țări participă, în perioada 17-18 iunie, la ediția cu numărul cinci a UNCHAIN Festival, desfășurată în Cetatea Oradea. În deschiderea summitului, fostul premier al Poloniei, Marek Belka, a subliniat n

Economic Intern 17-06-2026 12:32

Angajații vămilor ar putea declanșa greva generală dacă nu le sunt satisfăcute revendicările (lider de sindicat)

Cei 1.200 de membri ai Sindicatului Național Meridian, angajați ai Autorității Vamale Române (AVR), care au intrat miercuri în grevă de avertisment, ar putea declanșa și greva generală dacă autoritățile nu le vor satisface revendicările privind condițiile de muncă și drepturile profesionale și salariale. ''În funcție

Economic Intern 17-06-2026 12:23

Pistol (CNAIR): Al doilea pod de la Giurgiu peste Dunăre are proiectant desemnat

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a desemnat câștigătorul contractului pentru elaborarea studiului de fezabilitate al noului pod transfrontalier Giurgiu - Ruse peste Dunăre, contract în valoare de 50,04 milioane de lei, fără TVA, a anunțat miercuri directorul general al companiei, Cristian Pistol.