AEI: Analizele de mediu folosite în evaluarea proiectelor hidroenergetice sunt incomplete și limitate
Analizele de mediu folosite în evaluarea proiectelor hidroenergetice sunt incomplete și limitate, concentrându-se aproape exclusiv asupra zonei imediate a barajului și a lucrărilor conexe, consideră președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-un comunicat de presă transmis miercuri, AGERPRES.
'În ultimii ani, mai multe proiecte de hidrocentrale din România au devenit subiect de controversă între autorități, companiile energetice și organizațiile de mediu. Ultima situație a fost determinată de trimiterea Legii care permitea finalizarea unor hidrocentrale care se găsesc în diferite stadii de realizare de către Președintele României la CCR, care echivalează cu o nouă întârziere. Motivele invocate țin în principal de protecția biodiversității și de respectarea legislației europene privind ariile naturale protejate. Totuși, o problemă majoră a dezbaterii actuale este caracterul incomplet și limitat al analizelor de mediu folosite în evaluarea acestor proiecte. Legile trebuie realizate într-un mod corect și respectate fără echivoc. Problema analizelor actuale de mediu este că au o viziune fragmentară. Evaluările de mediu invocate se concentrează aproape exclusiv asupra zonei imediate a barajului și a lucrărilor conexe. Ele măsoară impactul punctual asupra habitatelor, pădurilor sau speciilor de pești, dar nu iau în considerare efectele cumulative asupra mediului din întregul bazin hidrografic și asupra implicit asupra comunităților umane (parte a mediului) dependente de rezervele de apă, ca urmare a scăderii resursei de apă', susține Chisăliță.
Potrivit specialistului, analizele actuale omit faptul că o hidrocentrală nu este doar o construcție energetică, ci și o infrastructură hidrotehnică multifuncțională, cu influențe pozitive la scară regională. 'Limitarea perspectivei la aria barajului conduce la concluzii incomplete și, adesea, la decizii care pot genera consecințe negative pe termen lung asupra mediului dintr-o zonă mai largă, care ar trebui analizată în analizele de mediu', notează președintele AEI.
Analiza de specialitate relevă faptul că o hidrocentrală, realizată în proporție de peste 90%, aduce multiple beneficii socio-ecologice, printre care: securitate hidrică pentru sute de mii de oameni - asigurarea apei potabile, industriale și pentru agricultură; combaterea secetei și reglarea debitelor râurilor, prin reținerea apei în perioadele ploioase și eliberarea controlată în perioadele secetoase; prevenirea inundațiilor și protejarea localităților din aval; susținerea irigațiilor și a producției agricole, în special în zone cu deficit de umiditate; producerea de energie curată, stabilă și cu emisii zero de carbon.
De asemenea, o astfel de construcție creează un microclimat mai umed și mai stabil, benefic pentru păduri și faună, coroborat cu dezvoltarea turismului local, prin apariția lacurilor de acumulare și a zonelor de agrement.
'În conformitate cu directivele europene privind conservarea naturii, studiile de impact se concentrează asupra protejării speciilor și habitatelor. Însă o evaluare sustenabilă trebuie să includă toate dimensiunile ecologice și socio-economice, pentru a evita decizii disproporționate. În multe cazuri, oprirea sau abandonarea lucrărilor la o hidrocentrală realizată în proporție de 90-95% nu restabilește ecosistemul inițial, ci lasă în urmă o zonă instabilă, cu eroziuni, galerii deschise, betoane degradate și risc de poluare secundară. Prin urmare, nefinalizarea poate produce mai mult rău mediului decât finalizarea controlată a lucrărilor, urmată de măsuri compensatorii de refacere a habitatelor. Analiza de mediu a unui proiect hidroenergetic trebuie să țină cont nu doar de impactul punctual, ci și momentul istoric al construirii sale. O hidrocentrală existentă înainte de declararea ariei protejate nu poate fi tratată ca o construcție nouă, ci ca o realitate deja integrată în sistem. Prin urmare, soluția corectă nu este oprirea sau demolarea, ci modernizarea și compatibilizarea ecologică - pentru ca investiția publică, securitatea hidrologică și protecția naturii să poată coexista', consideră Dumitru Chisăliță.
În viziunea acestuia, pentru a asigura o decizie echilibrată între protecția naturii și interesul public, România are nevoie de o analiză integrată de mediu care să evalueze efectele la nivel de bazin hidrografic principal, nu doar la nivel local, să includă beneficiile sociale, climatice și economice ale proiectelor, să impună măsuri compensatorii moderne: coridoare ecologice pentru pești, replantări, zone tampon verzi, monitorizare biologică permanentă și să permită modernizarea tehnologică a amenajărilor pentru reducerea impactului ecologic (debit ecologic minim, turbine cu trecere pentru ihtiofaună etc.).
'În contextul schimbărilor climatice, secetei și al nevoii de energie verde, hidrocentralele pot fi parte a soluției - dacă sunt proiectate, finalizate și operate responsabil. Prin adoptarea unei viziuni integrate asupra mediului, România poate echilibra protecția ecosistemelor (a adevăratelor ecosisteme și nu a celor particularizate la suprafețe sau zone extrem de mici) cu dezvoltarea durabilă, siguranța hidrologică a comunităților sale, u asigurarea necesarului de apă într-un viitor presărat cu tot mai multe secete și fenomene extreme', afirmă sursa citată. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinenscu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
A doua aeronavă Boeing 737 MAX din flota TAROM va purta numele 'Ivan Patzaichin'
O nouă aeronavă Boeing 737 MAX care înnoiește flota TAROM va purta numele lui Ivan Patzaichin, campion olimpic și una dintre figurile emblematice ale sportului românesc, a anunțat, miercuri, compania. Potrivit unui comunicat remis AGERPRES, prin această alegere, TAROM continuă inițiativa de a asocia aeronave ale companiei cu numele unor personalită
Consiliul Concurenței a declanșat o investigație pe piața echipamentelor medicale de ultrasonografie și piața dispozitivelor medicale de monitorizare a pacienților
Consiliul Concurenței a efectuat inspecții inopinate la sediul Philips România SRL și la sediile a 10 distribuitori sau revânzători Philips care activează pe piața echipamentelor medicale de ultrasonografie și/sau piața dispozitivelor medicale de monitorizare a pacienților destinate utilizării în spitale și clinici medicale. Conform unui comu
Deși a scăzut semnificativ, inflația din România (8,2%) rămâne cea mai mare din UE
Rata anuală a inflației în Uniunea Europeană (UE) a crescut până la 3%, în luna iulie, de la un nivel de 2,9% în luna iunie, iar România este, din nou, țara cu cea mai ridicată valoare a acestui indicator, cu un avans anual al prețurilor de 8,2%, arată datele publicate, miercuri, de Oficiul de statistică al Uniunii Europene (Eurostat).
ANSVSA: Amenzi de peste 132.000 de lei, în urma unor controale privind siguranța alimentelor comercializate în benzinării
Inspectorii sanitari-veterinari au aplicat amenzi în valoare de 132.400 de lei și au dispus suspendarea activității unui agent economic în urma unor controale ce au vizat siguranța alimentelor comercializate în benzinării. Potrivit unui comunicat al Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), acțiunile
UNSAR: Cele mai mari 5 despăgubiri plătite în primele 3 luni în baza asigurărilor facultative au totalizat 340.000 lei
Cele mai mari cinci despăgubiri plătite în primele trei luni ale acestui an, în baza asigurărilor facultative de locuință, pentru daune provocate de furtuni și inundații, au totalizat circa 340.000 lei, relevă o situație întocmită de Uniunea Națională a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România (UNSAR), dată miercuri publicității.
Recapitalizarea economiei românești costă aproape 32 de miliarde de euro; piața de capital, o soluție pentru companiile mijlocii (analiză)
Firmele din România ar avea nevoie de 160,5 miliarde de lei (31,7 miliarde de euro) pentru recapitalizare, echivalentul a aproape patru ani de investiții străine directe la nivelul record atins în 2025, relevă o analiză de specialitate, dată miercuri publicității. Potrivit analiștilor de la Sierra Quadrant, o companie subcapitalizată nu este neapăr
Românii au cheltuit în 2025 peste 42 miliarde de euro în marile lanțuri de magazine (consultanți)
Românii au cheltuit anul trecut peste 42 miliarde de euro în marile lanțuri de retail, o sumă cu 5,6% mai mare comparativ cu 2024 și cu 77% peste nivelul din 2019, potrivit studiului Romania Retail Snapshot 2026, realizat de o companie de consultanță imobiliară, pe baza rezultatelor financiare a 125 companii din 13 domenii diferite. Conform Cushman
Schimburile comerciale dintre România și Germania s-au ridicat la 21,4 miliarde euro, în primele șase luni
Volumul schimburilor comerciale de mărfuri (importuri și exporturi) între România și Germania, în perioada ianuarie - iunie 2026, s-a ridicat la 21,4 miliarde euro, în creștere ușoară de 1,3%, revigorându-se astfel comerțul dintre cele două țări, arată Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană (AHK România), într-un comunica
Nazare: 22,4 miliarde de lei în plus la colectare în prima jumătate de an; este obligatoriu să dublăm rezultatele bune la venituri
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a colectat, în primele șase luni ale anului, 267,6 miliarde de lei, față de 245,2 miliarde în aceeași perioadă din 2025, subliniază ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare, într-o
Bursa de la București a închis în creștere ședința de tranzacționare de marți
Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere pe aproape toți indicii ședința de marți, iar valoarea totală a tranzacțiilor a depășit 282,56 milioane de lei (53,88 milioane euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii, s-a apreciat cu 0
Transelectrica: Situația energetică națională este stabilă; capacitățile de producție și importurile compensează indisponibilizarea unităților de la Cernavodă
Situația energetică națională este stabilă, iar capacitățile de producție disponibile, împreună cu cele de import, asigură necesarul de energie electrică al României, în contextul indisponibilizării Unităților 1 și 2 de la Cernavodă, a anunțat marți Compania Naționala de Transport al Energiei Electrice Transelectrica SA. Disp
MIPE: Aplicația Achiziții Beneficiari Privați poate fi utilizată din nou
Aplicația Achiziții Beneficiari Privați este disponibilă începând de marți, iar beneficiarii privați își pot relua activitățile derulate prin intermediul acesteia, a anunțat Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE). Aplicația a fost indisponibilă din 15 iulie 2026, ca urmare a unui atac cibernetic, iar MIPE, &i
Fiscul a identificat un mecanism de fraudă fiscală în comerțul cu autoturisme second-hand; prejudiciul, estimat la peste 26 milioane lei
Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF - DGAF au identificat și au stopat un mecanism de fraudă fiscală în comerțul cu autoturisme second-hand, prejudiciul estimat adus bugetului general consolidat depășind 26 de milioane de lei. Potrivit unui comunicat al ANAF, în urma unor verificări complexe în mai multe județe ale țării (
Metrorex efectuează zilnic plăți către Hidroelectrica; obligațiile de plată, mai mici decât valoarea consumului lunar
Metrorex continuă să efectueze zilnic plăți către furnizorul de energie electrică, Hidroelectrica, în vederea reducerii progresive a obligațiilor de plată restante și a stingerii acestora, se arată într-o precizare a companiei publice de transport ca răspuns la afirmațiile de marți ale ministrului interimar Radu Miruță, care a extins misiunea Corpului de
Parcarea ''Sosiri'' a Aeroportului ''Henri Coandă'' se închide temporar, din 19 august, pentru modernizare și consolidare (GALERIE FOTO)
Parcarea supraetajată "Sosiri" de la Aeroportul Internaţional ''Henri Coandă'' se va închide temporar, începând de miercuri, 19 august, până la începutul anului viitor, iar autovehiculele pasagerilor vor fi redirecţionate către celelalte parcări ale aeroportului, a anunţat, marţi, Compania Naţională Aeroporturi





