logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Chiriac: Comisia Europeană va prezenta, la finalul lui noiembrie, evaluarea României în procedura de deficit excesiv

Imagine din galeria Agerpres

Comisia Europeană va prezenta, la finalul lunii noiembrie, propria sa evaluare cu privire la acțiunile efective întreprinse de România în cadrul procedurii de deficit excesiv, a precizat, joi, șefa Reprezentanței Comisiei Europene în România, Ramona Chiriac, la cea de-a XXXII-a ediție a Galei Topul Național al Firmelor, organizată de Camera de Comerț și Industrie a României (CCIR).

'Vom ieși la finalul acestei luni cu evaluarea Comisiei Europene cu privire la acțiunile efective întreprinse de România în cadrul procedurii de deficit excesiv. Însă, România nu este singură în acest parcurs. Uniunea Europeană vă este un partener solid. PNRR de care vorbim, fără îndoială, în fiecare zi, fondurile de coeziune, noul instrument SAFE, (...) toate acestea sunt resurse strategice pentru modernizarea economiei românești', a spus șefa Reprezentanței Comisiei Europene.

Potrivit acesteia, România a parcurs o călătorie remarcabilă de la data aderării sale în 2007.

'PIB-ul pe cap de locuitor s-a dublat, România a ajuns la aproximativ 80% din media UE, un semn clar al convergenței. Investițiile străine directe s-au triplat, exporturile s-au triplat, salariile și puterea de cumpărare au crescut substanțial și toate acestea arată cât de profund s-au simțit beneficiile apartenenței României la Uniunea Europeană', a menționat Ramona Chiriac.

Ea a admis că România se confruntă în prezent cu deficite gemene ridicate, iar 'Comisia a semnalat aceste riscuri încă din 2020, odată cu intrarea în procedura de deficit excesiv'.

'Cu siguranță, măsurile recente de consolidare fiscală sunt esențiale pentru a restabili echilibrele macroeconomice și a menține ratingul de țară la nivel investițional, astfel încât România să își poată finanța prioritățile la costuri acceptabile. Aceste măsuri au ajutat România să-și mențină acest rating suveran în categoria 'investment grade', un element vital pentru stabilitatea financiară a țării. Mai mult, economia, credem la nivelul Comisiei Europene, pare să absoarbă relativ bine pachetul de consolidare fiscală. Activitatea economică a încetinit temporar, inflația a crescut pe termen scurt, dar majoritatea indicatorilor arată că economia continuă să crească, iar dezechilibrele externe încep să se corecteze', a declarat reprezentata Comisiei Europene.

Ea spune că IMM-urile au nevoie de reguli mai clare, proceduri mai rapide și un mediu care să stimuleze inovația, digitalizarea și tranziția verde.

'România are potențialul de a integra rapid toate aceste obiective, dacă va continua reformele în inovare, în competențe, în infrastructură și în digitalizare. Spiritul antreprenorial românesc este unul profund european și ancorat în valori, în responsabilitate, în curaj. Într-o lume marcată, fără îndoială, de incertitudine, România are nevoie de lideri economici care să investească în oameni, în sustenabilitate și în viitor. Comisia Europeană, desigur, va continua să vă fie partener, de la competitivitate, la inovație, la infrastructură, energie și reziliență pe Flancul Estic', a încheiat Ramona Chiriac.

Camera de Comerț și Industrie a României a organizat, joi, la Romexpo, cea de-a XXXII-a ediție a Galei Topul Național al Firmelor.

Președintele CCIR, Mihai Daraban a declarat, în deschiderea evenimentului, că dintr-o bază de date de 917.881 de firme pentru Topul Național al Firmelor au fost procesate 356.105 companii, dintre care 13.078 de firme s-au clasat pe primele zece locuri.

Eveniment de referință, Topul reușește an de an să promoveze excelența în afaceri și să îndrepte atenția asupra performanțelor remarcabile ale companiilor din diferite domenii de activitate.

Potrivit organizatorilor, succesul în afaceri vine doar prin enorm de multă muncă, care este, de altfel, și mesajul pe care Camera de Comerț și Industrie a României îl consolidează cu ocazia Topului Național al Firmelor 2025.

Clasamentul companiilor a fost realizat în baza unei metodologii unice, complexe, transparente și unitare, implementată de camerele de comerț și industrie din toate județele țării, luând în calcul șapte domenii de activitate: industrie; comerț; servicii; construcții; agricultură, silvicultură, pescuit; cercetare-dezvoltare și High-Tech; turism. AGERPRES/(A - redactor: Cristian Anghelache, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 739

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 18-08-2026 19:53

Bursa de la București a închis în creștere ședința de tranzacționare de marți

Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere pe aproape toți indicii ședința de marți, iar valoarea totală a tranzacțiilor a depășit 282,56 milioane de lei (53,88 milioane euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii, s-a apreciat cu 0

Economic Intern 18-08-2026 19:31

Transelectrica: Situația energetică națională este stabilă; capacitățile de producție și importurile compensează indisponibilizarea unităților de la Cernavodă

Situația energetică națională este stabilă, iar capacitățile de producție disponibile, împreună cu cele de import, asigură necesarul de energie electrică al României, în contextul indisponibilizării Unităților 1 și 2 de la Cernavodă, a anunțat marți Compania Naționala de Transport al Energiei Electrice Transelectrica SA. Disp

Economic Intern 18-08-2026 18:44

MIPE: Aplicația Achiziții Beneficiari Privați poate fi utilizată din nou

Aplicația Achiziții Beneficiari Privați este disponibilă începând de marți, iar beneficiarii privați își pot relua activitățile derulate prin intermediul acesteia, a anunțat Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE). Aplicația a fost indisponibilă din 15 iulie 2026, ca urmare a unui atac cibernetic, iar MIPE, &i

Economic Intern 18-08-2026 16:48

Fiscul a identificat un mecanism de fraudă fiscală în comerțul cu autoturisme second-hand; prejudiciul, estimat la peste 26 milioane lei

Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF - DGAF au identificat și au stopat un mecanism de fraudă fiscală în comerțul cu autoturisme second-hand, prejudiciul estimat adus bugetului general consolidat depășind 26 de milioane de lei. Potrivit unui comunicat al ANAF, în urma unor verificări complexe în mai multe județe ale țării (

Economic Intern 18-08-2026 16:34

Metrorex efectuează zilnic plăți către Hidroelectrica; obligațiile de plată, mai mici decât valoarea consumului lunar

Metrorex continuă să efectueze zilnic plăți către furnizorul de energie electrică, Hidroelectrica, în vederea reducerii progresive a obligațiilor de plată restante și a stingerii acestora, se arată într-o precizare a companiei publice de transport ca răspuns la afirmațiile de marți ale ministrului interimar Radu Miruță, care a extins misiunea Corpului de

Economic Intern 18-08-2026 15:34

Parcarea ''Sosiri'' a Aeroportului ''Henri Coandă'' se închide temporar, din 19 august, pentru modernizare și consolidare (GALERIE FOTO)

Parcarea supraetajată "Sosiri" de la Aeroportul Internaţional ''Henri Coandă'' se va închide temporar, începând de miercuri, 19 august, până la începutul anului viitor, iar autovehiculele pasagerilor vor fi redirecţionate către celelalte parcări ale aeroportului, a anunţat, marţi, Compania Naţională Aeroporturi

Economic Intern 18-08-2026 15:25

FPIOR va prezenta zece măsuri pentru revitalizarea sectorului HoReCa, printre care reducerea TVA

Federația Patronatelor din Industria Ospitalității (FPIOR), membră a IMM România, va prezenta, în următoarele zile, zece măsuri pentru revitalizarea sectorului HoReCa, printre care se numără reducerea TVA și voucherele de vacanță, a declarat, marți, într-o conferință, Călin Cozma, președintele executiv al FPIOR. ''Vom

Economic Intern 18-08-2026 15:17

Ministerul Energiei: Situația energetică este sub control; nu sunt anticipate probleme deosebite în aprovizionare

Situația energetică este sub control, capacitățile de producție disponibile funcționează la capacitate maximă și contribuie la compensarea indisponibilizării reactorului 2 al CNE Cernavodă, informează Ministerul Energiei, printr-un comunicat. Potrivit sursei citate, marți, la sediul Dispecerului Energetic Național, a avut loc o reuniune a Coma

Economic Intern 18-08-2026 15:06

Jianu: Lecția învățată din PNRR este că statul ar trebui să țină cont de nevoile reale ale economiei

Lecția principală pe care am învățat-o din Planul de Redresare și Reziliență al României (PNRR) este că statul ar trebui să programeze fondurile europene ținând cont de nevoile reale ale economiei, altfel vom avea iarăși un program eșuat, a declarat, marți, într-o conferință, președintele IMM România, Florin Jianu.

Economic Intern 18-08-2026 14:38

Leul s-a depreciat marți în raport cu euro și dolarul american

Moneda națională s-a depreciat marți în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,2442 lei, în creștere cu 0,23 bani față de cotația precedentă, de 5,2419 lei. De asemenea, leul a pierdut teren în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,5298 lei, în creștere cu 1,03 bani

Economic Intern 18-08-2026 14:09

Ministerul Finanțelor a atras, marți, 30 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni

Ministerul Finanțelor a atras, marți, 30 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni, când a împrumutat 800 milioane lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 47 luni, la un randament mediu de 6,65% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR).

Economic Intern 18-08-2026 14:06

LAPAR cere un control riguros și trasabilitatea completă a cerealelor ucrainene aflate în tranzit

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR) cere autorităților un control riguros și trasabilitatea completă a cerealelor ucrainene aflate în tranzit, în urma informațiilor din spațiul public privind reactivarea culoarelor de solidaritate pentru produsele agricole provenite din Ucraina, a declarat, marți, într-o conferin

Economic Intern 18-08-2026 13:28

Inteligența artificială, tot mai folosită ca armă de atac de către hackeri (studiu)

Aproape șase din zece organizații au fost ținta unor atacuri de inginerie socială asistată de inteligență artificială (AI) în ultimele 12 luni, arată un studiu global realizat de Bitdefender, dat marți publicității. Potrivit datelor, 59% dintre respondenți au trecut printr-un astfel de incident, iar amenințările bazate pe AI se numără acum printre cele m

Economic Intern 18-08-2026 12:42

Federația Silva solicită corectarea proiectului de reorganizare a subunităților Romsilva

Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva solicită corectarea proiectului de reorganizare a subunităților Romsilva, considerând că acest proces trebuie realizat pe baza realității din teren. 'Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva consideră că reorganizarea Romsilva trebuie făcută pe baza realității din teren. Numărul de angajați nu poate

Economic Intern 18-08-2026 12:30

România ocupă ultimul loc în UE la ponderea în PIB a cheltuielilor publice pentru educație

Cheltuielile publice pentru educație (de la grădiniță și până la liceu) în Uniunea Europeană au reprezentat 4,7% din produsul intern brut (PIB) în anul 2023, o cifră care nu a suferit modificări comparativ cu situația din anul 2022, arată datele publicate marți de Eurostat. În rândul statelor membre, cel mai ridicat nivel al chelt