logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

APCE: Prosumatorii români nu mai oferă energie pe credit furnizorilor, legea îi pune în sfârșit pe picior de egalitate

Imagine din galeria Agerpres

Prosumatorii români nu mai oferă energie pe credit furnizorilor, iar legea îi pune în sfârșit pe picior de egalitate după ce a fost eliminat termenul de 24 de luni pentru plata energiei electrice injectate în rețea, a anunțat, joi, Asociația Prosumatorilor și Comunităților de Energie (APCE).

'Prosumatorii români nu mai oferă energie pe credit furnizorilor - legea îi pune în sfârșit pe picior de egalitate. APCE salută adoptarea în Parlamentul României a Legii Prosumatorilor, o reglementare mult așteptată de sute de mii de români care produc energie verde și contribuie activ la tranziția energetică. Această lege cu multe carențe și neclarități aduce, în sfârșit, corectitudine într-un domeniu în care, timp de ani de zile, reglementările secundare ale ANRE au dezavantajat prosumatorii în favoarea furnizorilor și distribuitorilor de energie electrică: creditarea furnizorilor', se arată într-un comunicat al organizației, transmis AGERPRES.

Potrivit sursei citate, printre prevederile importante care schimbă fundamental relația dintre prosumatori și furnizori se numără și eliminarea termenului de 24 de luni pentru plata energiei electrice injectate în rețea, astfel încât prosumatorii nu vor mai fi nevoiți să aștepte ani pentru decontarea energiei livrate.

Totodată, actul normativ introduce obligația de facturare lunară, ceea ce aduce transparență și predictibilitate în relația comercială și extinde posibilitatea de compensare între mai multe locuri de consum și producție, inclusiv în cazul în care furnizorul oferă și servicii de gaze naturale.

De asemenea, prosumatorii vor avea posibilitatea de a utiliza suma rezultată din compensarea energiei injectate pentru achitarea obligațiilor de plată aferente contractelor de furnizare de energie electrică pentru toate locurile de consum sau producție din portofoliul aceluiași furnizor.

'În termeni practici, înseamnă că prosumatorii nu mai oferă gratuit o linie de credit furnizorilor de energie prin reportarea energiei injectate. Mai mult, înseamnă că orice prosumator la locul lui de producție și consum poate compensa valoarea totală a facturii lunare care conține taxe de transport, accize, certificate verzi, TVA cu valoarea excedentului de energie aflat în portofoliul furnizorului și cuantificat în bani. Aceasta echivalează cu o recunoaștere deplină a contribuției prosumatorilor la sistemul energetic național', au explicat reprezentanții APCE.

Aceștia subliniază că, deși noua lege nu este lipsită de carențe și neclarități, ea marchează o schimbare de paradigmă și limitează semnificativ posibilitatea ANRE de a reglementa în defavoarea prosumatorilor.

'De peste un deceniu, Legea Energiei și a Gazelor Naturale din 2012 a rămas în urmă față de realitățile din teren - fiind elaborată într-o perioadă în care prosumatorii nici nu existau în România. Ulterior, mai multe ordine și reglementări ANRE au creat neclarități și inechități, favorizând furnizorii în detrimentul micilor producători de energie verde. Noua lege vine, așadar, ca o corectură necesară și aduce o serie de îmbunătățiri esențiale, care nu mai pot fi modificate arbitrar prin legislație secundară', a mai precizat APCE, în comunicat.

Camera Deputaților a adoptat miercuri, în unanimitate, în calitate de for decizional, Legea pentru modificarea și completarea Legii energiei electrice și a gazelor naturale nr.123/2012, reexaminată, la cererea președintelui României, care aduce o serie de modificări regimului juridic aplicabil prosumatorilor. AGERPRES/(AS - redactor: Andreea Marinescu, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 21109

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 28-07-2026 16:50

Debitul Dunării va coborî la 1.500 mc/s, la început de august, de 3 ori mai mic decât media multianuală

București, 28 iul /Agerpres/ - Debitul Dunării se află, marți, la o valoare de 1.650 mc/secundă și va coborî la începutul lunii august în jurul a 1.600 mc/secundă, informează Administrația Națională 'Apele Române' (ANAR), într-un comunicat de presă transmis AGERPRES. Potrivit sursei citate, tendința de scădere a debitului

Economic Intern 28-07-2026 16:35

DNSC a găzduit un curs de comunicare al Fundației Konrad Adenauer

Un grup de comunicatori din instituții publice a participat, marți, la un curs al Fundației Konrad Adenauer dedicat comunicării instituționale și comunicării de criză, organizat la sediul Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC). 'Astăzi, am avut plăcerea de a primi la sediul DNSC un grup de comunicatori din instituții publice, în cad

Economic Intern 28-07-2026 16:25

Petrescu: Numărul conturilor active ale clienților SSIF a crescut de peste 9,4 ori, din 2019

Numărul conturilor active ale clienților societăților de servicii de investiții financiare a crescut de la 15.726, în martie 2019, la 148.491, în martie 2026, de aproape 9,4 ori, arată Alexandru Petrescu, președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF). 'Piața de capital românească își lărgește baza și își consolidea

Economic Intern 28-07-2026 16:03

Tanczos Barna: Cineva trebuie să taie nodul gordian printr-o nominalizare de premier pentru deblocarea situației

Cineva trebuie să taie nodul gordian printr-o nominalizare de premier pentru a debloca această situație și exclud ca această țară să ajungă într-o situație în care AUR să fie cel care conduce și cel care formează Guvernul, a afirmat, marți, într-o conferință de presă, viceprim-ministrul Tanczos Barna, ministru interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale

Economic Intern 28-07-2026 15:06

Dacă TAROM nu demonstrează viabilitate până în decembrie, Comisia Europeană retrage ajutorul pentru restructurare (ministru)

Comisia Europeană va retrage ajutorul de stat pentru TAROM dacă la finalul lunii decembrie 2026 compania nu reușește să demonstreze viabilitate, a declarat, marți, ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, într-o conferință de presă. 'Astăzi suntem în situația în care un plan de restructurare nu a fost gestionat corespunzător.

Economic Intern 28-07-2026 14:58

ANSVSA: PROFI a inițiat retragerea de la comercializare și rechemarea unui lot de stafide, ca urmare a depășirii limitei de pesticide

Rețeaua de magazine PROFI a inițiat retragerea de la comercializare și rechemarea de la consumatori a unui lot de stafide, ca urmare a identificării unei depășiri a limitei legale admise pentru reziduuri de pesticide, conform unui anunțat postat pe pagina de Facebook a Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor. Potrivit sursei c

Economic Intern 28-07-2026 14:51

Termenul de achiziție a locuințelor cu TVA redus, prelungit pentru a evita costuri suplimentare în urma blocajului ANCPI (ministru)

Ministerul Finanțelor a susținut prelungirea, până la 30 septembrie, a unei cote reduse de TVA de 9% pentru locuințe în vederea finalizării tranzacțiilor deja eligibile, astfel încât românii afectați de blocajul ANCPI să nu suporte costuri suplimentare din motive care nu le sunt imputabile, a precizat marți ministrul interimar al Finanțelor, Ale

Economic Intern 28-07-2026 14:49

Nuclearelectrica: Proiectul SMR de la Doicești a fost dezvoltat cu respectarea prevederilor legale

Proiectul reactoarelor modulare mici (SMR) de la Doicești a fost dezvoltat cu respectarea prevederilor legale, din considerente care au ținut de dezvoltarea unui proiect strategic pentru România, susțin reprezentații companiei Nuclearelectrica, într-un comunicat transmis în urma publicării sintezei Raportului Corpului de Control al prim-ministrului.

Economic Intern 28-07-2026 14:37

ANSVSA a dat amenzi de 134.800 de lei unor operatori care prepară și comercializează alimente în incinta benzinăriilor

Inspectorii sanitari veterinari au aplicat amenzi în valoare totală de 134.800 de lei unor operatori care prepară și comercializează alimente în incinta benzinăriilor de pe teritoriul României, în urma controalelor realizate în perioada 13 - 26 iulie 2026. Potrivit unui comunicat al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pen

Economic Intern 28-07-2026 14:10

Ministerul Finanțelor a atras, marți, 105 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni

Ministerul Finanțelor a atras, marți, 105 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni, când a împrumutat 700 milioane lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 60 luni, la un randament mediu de 6,64% pe an. Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 105 milioane de l

Economic Intern 28-07-2026 14:00

Sindicaliștii de la metrou susțin greva generală din Sănătate

Unitatea Sindicatului Liber Metrorex (USLM) își exprimă susținerea pentru sindicatele din Sănătate, care au decis declanșarea grevei generale pentru menținerea drepturilor lor. 'Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) nu este un program de susținere a poporului român, anumite prevederi au fost negociate prost, total nepotrivite cetățe

Economic Intern 28-07-2026 13:59

Mai mult de jumătate dintre mașinile noi înmatriculate în România sunt în București (analiză)

Peste jumătate dintre mașinile noi din România sunt înmatriculate în București, dar în același timp aproape șapte din zece autoturisme înregistrate pe plan național rămân second-hand, reiese dintr-o analiză de specialitate, bazată pe datele oficiale ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI).

Economic Intern 28-07-2026 13:19

CNSLR - Frăția: Problemele semnalate de colegii din Sănătate reflectă efectele politicilor ce afectează sistemul public și dialogul social

CNSLR - Frăția își exprimă solidaritatea față de Federația Sanitas și semnalează că problemele semnalate de angajații din Sănătate reflectă efectele unor politici care afectează întregul sistem public și dialogul social. ''În contextul declanșării grevei generale din sistemul sanitar, începând cu 28 iulie,

Economic Intern 28-07-2026 13:17

Poșta Română a investit peste două milioane de euro într-o divizie digitală de tipărire a cărților (GALERIE FOTO)

Compania Națională ''Poșta Română'' a lansat, marți, o divizie modernă de tipărire a cărților, digitală, după o investiție de peste două milioane de euro. Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO Potrivi

Economic Intern 28-07-2026 13:12

AMOFM: 5.512 de șomeri în București, în iunie; rata șomajului a ajuns la 0,42%

Numărul șomerilor înregistrați la nivelul Capitalei, în luna iunie, era de 5.512 persoane, astfel încât rata șomajului a ajuns la 0,42%, informează Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă (AMOFM) București, într-un comunicat de presă transmis, marți, AGERPRES. Potrivit sursei citate, comparativ cu luna