logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Asociația Prosumatorilor acuză Delgaz Grid și Distribuție Energie Oltenia de abuz; operatorii resping acuzațiile

Imagine din galeria Agerpres

Asociația Prosumatorilor și Comunităților de Energie (APCE) acuză de abuz de monopol distribuitorii de energie Delgaz Grid și Distribuție Energie Oltenia, susținând că aceștia vor un control total asupra invertoarelor sistemului fotovoltaic și că va sesiza mai multe instituții pentru încălcarea legii.

'Asociația Prosumatorilor și Comunităților de Energie denunță public un abuz fără precedent comis de doi operatori de distribuție - Delgaz Grid și Distribuție Energie Oltenia (DEO). Începând cu sfârșitul lunii august, aceștia au transmis instalatorilor de sisteme fotovoltaice notificări prin care condiționează abuziv racordarea prosumatorilor la rețea de oferirea accesului cu user și parolă la platformele informatice ale invertoarelor sistemului fotovoltaic', se arată într-un comunicat al APCE transmis, luni, AGERPRES.

Asociația consideră că, astfel, cele două companii vor să intre 'pe ușa din spate' prin intermediul instalatorilor în casele romanilor care doresc să devină prosumatori și astfel să obțină control total asupra echipamentelor private, să poată face modificări sau adăugiri fără acordul proprietarilor și în afara oricărei baze legale.

'Motivul invocat: protecția rețelelor, pe care ei ar fi trebuit să le controleze prin automatizări și îmbunătățiri asumate, pe care nu le-au făcut. Este ca și cum ți s-ar cere cheile de la apartament, dar prin intermediul Asociației de Proprietari, nu direct de la tine și fără acceptul tău. De ce cer operatorii de distribuție acest acces? Care este prejudiciul?', se întreabă Dan Pîrșan, președintele APCE.

Conform asociației, în loc să respecte standardele de calitate în energie impuse prin Ordinul ANRE nr. 83/2021 și să investească în digitalizarea și modernizarea rețelelor, tehnologii 'smart grid' și mai ales digitalizarea stațiilor de transformare sau soluții privind controlul rețelei de la distanță, operatorii preferă să încerce să obțină controlul prosumatorilor de la distanță pentru a evita supra-tensiunile apărute ocazional când producția de energie verde este maximă.

APCE consideră că prin accesul abuziv la invertoarele românilor, operatorii de distribuție ar putea reduce intenționat producția fotovoltaică exact în orele de vârf și ar putea limita injectarea surplusului de energie în rețea. Astfel, prosumatorii ar fi forțați să cumpere energie din rețele, fără ca aceștia să știe.

'Supratensiunile apărute pe anumite rețele de joasă tensiune nu sunt provocate de numărul mare de prosumatori, ci de nepăsarea și lipsa cronică de investiții a operatorilor de distribuție', conchide APCE, care a adăugat că cei doi distribuitori încalcă grav legislația de profil.

Potrivit Asociației, datele cerute de distribuitori (producție, autoconsum, profil de consum, istorice) sunt date cu caracter personal, nefacturabile, iar accesul în platforma informatică a invertoarelor poate fi utilizat abuziv pentru a limita producția și injecția în rețea a prosumatorilor.

În calitate de organizație reprezentativă a prosumatorilor din România, APCE susține că va sesiza mai multe instituții: ANRE, Autoritatea Națională de Supraveghere a Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP), Consiliul Concurenței și Parchetul.

După primirea răspunsurilor, APCE își rezervă dreptul de a iniția acțiuni în instanță împotriva Delgaz Grid și Distribuție Energie Oltenia.

'Românii nu trebuie să plătească pentru lipsa de investiții și nepăsarea distribuitorilor. Cerem autorităților să intervină imediat pentru a proteja drepturile românilor și consumatorilor de energie. Rețelele trebuiau modernizate. APCE va trimite petiții atât clasei politice, cât și entităților statului responsabile cu taxarea acestui abuz', mai arată comunicatul.

La rândul lor, operatorii de distribuție (OD) de energie electrică, Distribuție Energie Oltenia (DEO) și Delgaz Grid, resping acuzațiile APCE, considerând că afirmațiile 'nu reflectă realitatea'.

'Operatorul Distribuție Oltenia subliniază faptul că afirmațiile nu reflectă realitatea. Operatorii de distribuție, inclusiv DEO, nu solicită acces la date personale ale prosumatorilor și nici 'control total' asupra echipamentelor acestora. Accesul vizat privește exclusiv parametrii tehnici ai invertoarelor conectate la rețeaua publică, necesari pentru verificarea conformității cu cerințele tehnice și contractuale', se arată într-un răspuns al Distribuție Energie Oltenia transmis la solicitarea AGERPRES.

Potrivit companiei, scopul intervenției nu este unul de supraveghere sau de limitare a producției, ci de siguranță și stabilitate a rețelei electrice. Accesul se solicită numai punctual și justificat, în situații precum: verificarea unor valori tehnice atunci când există semnale privind respectarea parametrilor, analizarea unor reclamații primite, confirmarea conformității cu obligațiile din contractul de racordare.

'Mai mult, prin acțiunea de verificare a setărilor invertoarelor, DEO a urmărit strict implementarea corectă de către instalatori a protecțiilor specificate în ordinul ANRE nr. 132/2020. În urma verificării unui număr de 460 de invertoare, s-a constatat că 276 dintre acestea (60%) nu aveau corect implementate protecțiile obligatorii menționate în ordinul specificat anterior. Neconformitățile au fost transmise prin notificări către instalatori pentru a le parametriza corespunzător, DEO nemodificând reglaje în invertoare cu ocazia verificărilor', precizează DEO.

DEO susține că scopul intervenției este strict tehnic și legal, derivat din obligațiile pe care atât operatorul de distribuție, cât și prosumatorii le au pentru buna funcționare a rețelei. Mai exact, intervenția în invertoare are ca scop respectarea normelor tehnice și protejarea rețelei, în beneficiul tuturor utilizatorilor, nu monitorizarea sau limitarea producției prosumatorilor.

Și Delgaz Grid menționează că asigură, în condiții nediscriminatorii, acces la rețea și servicii de distribuție tuturor categoriilor de utilizatori: consumatori, producători, prosumatori.

'Atât accesul la rețea, cât și serviciile de distribuție sunt reglementate prin norme precizate atât în legislația primară (Legea energiei 123/2012), cât și în cea secundară (Ordine etc.) emisă de ANRE. Pentru asigurarea funcționării sistemului de distribuție în siguranță și garantarea securității alimentării cu energie electrică, OD are drepturi și obligații ce rezultă din reglementările în vigoare. Accesul OD la setările invertoarelor prosumatorilor se face în temeiul ordinului ANRE 2028/2018 și are ca scop verificarea conformității acestora în vederea asigurării stabilității și siguranței în funcționare a rețelei și în nici un caz colectarea de informații cu caracter personal sau limitarea capacității de producție, ori 'controlul total' asupra instalațiilor', se arată într-un punct de vedere transmis la solicitarea AGERPRES.

Delgaz Grid precizează că nu a condiționat niciodată accesul la rețea de primirea accesului la setările invertorului și nu a avut niciun fel de cerințe care să depășească cadrul legal existent. AGERPRES/(AS - redactor: Cristian Anghelache, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 555

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 28-07-2026 19:23

ANRE a aprobat marți licențe de exploatare comercială pentru peste 325 MW de noi capacități energetice

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a aprobat marți licențe de exploatare comercială pentru peste 325 MW de noi capacități energetice, din care circa 177 MW reprezintă capacități de stocare a energiei electrice și aproximativ 149 MW reprezintă capacități de producere din surse regenerabile. 'Într-un moment delicat

Economic Intern 28-07-2026 19:04

Bursa de Valori București a închis în creștere ședința de marți

Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere ședința de marți, iar valoarea totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 130,9 milioane de lei (25 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii, s-a apreciat cu 0,87%, până la 36.384,62 puncte. I

Economic Intern 28-07-2026 16:50

Debitul Dunării va coborî la 1.500 mc/s, la început de august, de 3 ori mai mic decât media multianuală

București, 28 iul /Agerpres/ - Debitul Dunării se află, marți, la o valoare de 1.650 mc/secundă și va coborî la începutul lunii august în jurul a 1.600 mc/secundă, informează Administrația Națională 'Apele Române' (ANAR), într-un comunicat de presă transmis AGERPRES. Potrivit sursei citate, tendința de scădere a debitului

Economic Intern 28-07-2026 16:35

DNSC a găzduit un curs de comunicare al Fundației Konrad Adenauer

Un grup de comunicatori din instituții publice a participat, marți, la un curs al Fundației Konrad Adenauer dedicat comunicării instituționale și comunicării de criză, organizat la sediul Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC). 'Astăzi, am avut plăcerea de a primi la sediul DNSC un grup de comunicatori din instituții publice, în cad

Economic Intern 28-07-2026 16:25

Petrescu: Numărul conturilor active ale clienților SSIF a crescut de peste 9,4 ori, din 2019

Numărul conturilor active ale clienților societăților de servicii de investiții financiare a crescut de la 15.726, în martie 2019, la 148.491, în martie 2026, de aproape 9,4 ori, arată Alexandru Petrescu, președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF). 'Piața de capital românească își lărgește baza și își consolidea

Economic Intern 28-07-2026 16:03

Tanczos Barna: Cineva trebuie să taie nodul gordian printr-o nominalizare de premier pentru deblocarea situației

Cineva trebuie să taie nodul gordian printr-o nominalizare de premier pentru a debloca această situație și exclud ca această țară să ajungă într-o situație în care AUR să fie cel care conduce și cel care formează Guvernul, a afirmat, marți, într-o conferință de presă, viceprim-ministrul Tanczos Barna, ministru interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale

Economic Intern 28-07-2026 15:06

Dacă TAROM nu demonstrează viabilitate până în decembrie, Comisia Europeană retrage ajutorul pentru restructurare (ministru)

Comisia Europeană va retrage ajutorul de stat pentru TAROM dacă la finalul lunii decembrie 2026 compania nu reușește să demonstreze viabilitate, a declarat, marți, ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, într-o conferință de presă. 'Astăzi suntem în situația în care un plan de restructurare nu a fost gestionat corespunzător.

Economic Intern 28-07-2026 14:58

ANSVSA: PROFI a inițiat retragerea de la comercializare și rechemarea unui lot de stafide, ca urmare a depășirii limitei de pesticide

Rețeaua de magazine PROFI a inițiat retragerea de la comercializare și rechemarea de la consumatori a unui lot de stafide, ca urmare a identificării unei depășiri a limitei legale admise pentru reziduuri de pesticide, conform unui anunțat postat pe pagina de Facebook a Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor. Potrivit sursei c

Economic Intern 28-07-2026 14:51

Termenul de achiziție a locuințelor cu TVA redus, prelungit pentru a evita costuri suplimentare în urma blocajului ANCPI (ministru)

Ministerul Finanțelor a susținut prelungirea, până la 30 septembrie, a unei cote reduse de TVA de 9% pentru locuințe în vederea finalizării tranzacțiilor deja eligibile, astfel încât românii afectați de blocajul ANCPI să nu suporte costuri suplimentare din motive care nu le sunt imputabile, a precizat marți ministrul interimar al Finanțelor, Ale

Economic Intern 28-07-2026 14:49

Nuclearelectrica: Proiectul SMR de la Doicești a fost dezvoltat cu respectarea prevederilor legale

Proiectul reactoarelor modulare mici (SMR) de la Doicești a fost dezvoltat cu respectarea prevederilor legale, din considerente care au ținut de dezvoltarea unui proiect strategic pentru România, susțin reprezentații companiei Nuclearelectrica, într-un comunicat transmis în urma publicării sintezei Raportului Corpului de Control al prim-ministrului.

Economic Intern 28-07-2026 14:37

ANSVSA a dat amenzi de 134.800 de lei unor operatori care prepară și comercializează alimente în incinta benzinăriilor

Inspectorii sanitari veterinari au aplicat amenzi în valoare totală de 134.800 de lei unor operatori care prepară și comercializează alimente în incinta benzinăriilor de pe teritoriul României, în urma controalelor realizate în perioada 13 - 26 iulie 2026. Potrivit unui comunicat al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pen

Economic Intern 28-07-2026 14:10

Ministerul Finanțelor a atras, marți, 105 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni

Ministerul Finanțelor a atras, marți, 105 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni, când a împrumutat 700 milioane lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 60 luni, la un randament mediu de 6,64% pe an. Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 105 milioane de l

Economic Intern 28-07-2026 14:00

Sindicaliștii de la metrou susțin greva generală din Sănătate

Unitatea Sindicatului Liber Metrorex (USLM) își exprimă susținerea pentru sindicatele din Sănătate, care au decis declanșarea grevei generale pentru menținerea drepturilor lor. 'Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) nu este un program de susținere a poporului român, anumite prevederi au fost negociate prost, total nepotrivite cetățe

Economic Intern 28-07-2026 13:59

Mai mult de jumătate dintre mașinile noi înmatriculate în România sunt în București (analiză)

Peste jumătate dintre mașinile noi din România sunt înmatriculate în București, dar în același timp aproape șapte din zece autoturisme înregistrate pe plan național rămân second-hand, reiese dintr-o analiză de specialitate, bazată pe datele oficiale ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI).

Economic Intern 28-07-2026 13:19

CNSLR - Frăția: Problemele semnalate de colegii din Sănătate reflectă efectele politicilor ce afectează sistemul public și dialogul social

CNSLR - Frăția își exprimă solidaritatea față de Federația Sanitas și semnalează că problemele semnalate de angajații din Sănătate reflectă efectele unor politici care afectează întregul sistem public și dialogul social. ''În contextul declanșării grevei generale din sistemul sanitar, începând cu 28 iulie,