logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

România riscă să nu atingă pe deplin țintele de reciclare pentru 2025 (raport)

Image

România riscă să nu atingă pe deplin țintele de reciclare pentru deșeurile municipale și de ambalaje pentru 2025 iar în unele zone, resursele de apă și sistemele hidrologice sunt supuse stresului, mai ales în perioade de secetă și variabilitate climatică, arată raportul 'Starea mediului în Europa 2025', publicat luni de Agenția Europeană de Mediu.

Potrivit Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, presiunea asupra biodiversității și sănătatea ecosistemelor rămân teme sensibile, din cauza agriculturii intensive, fragmentării habitatelor și utilizării terenurilor. În plus, dezvoltarea economică necesită investiții majore în tehnologii curate, tranziție energetică și adaptare la schimbările climatice - transformarea clădirilor, modernizarea infrastructurii, electrificarea transporturilor.

Raportul citat în comunicatul Ministerului Mediului menționează și progresele realizate de România, unul dintre aceste puncte pozitive fiind că țara a adoptat o strategie pe termen lung care urmărește reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și tranziția către o economie neutră climatic până în 2050.

Tot la capitolul plusuri este și faptul că Planul național integrat energie-mediu (NECP 2021-2030) este în curs de actualizare, în vederea alinierii cu ambițiile europene și cu strategia pe termen lung și în multe orașe reședință de județ, prin utilizarea datelor de teledetecție, s-au estimat suprafețe considerabile acoperite de vegetație urbană, reflectând preocuparea pentru spații verzi urbane.

România a înregistrat îmbunătățiri la nivel de management al deșeurilor și reciclare, sub influența legislației UE și a mecanismelor de avertizare timpurie legate de țintele de reciclare municipală și pentru ambalaje, precizează Ministerul Mediului.

'Acest raport ne arată, încă o dată, că natura nu mai poate aștepta. România are obligația să accelereze măsurile de refacere a biodiversității, de gestionare sustenabilă a resurselor de apă și de sprijinire a comunităților în fața schimbărilor climatice. Protejarea mediului nu este o cheltuială, ci o investiție în sănătatea oamenilor, în competitivitatea economiei și în siguranța generațiilor viitoare', a declarat ministra de resort, Diana Buzoianu, în comunicat.

Potrivit raportului privind starea mediului, Uniunea Europeană a înregistrat progrese semnificative în reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, în îmbunătățirea calității aerului și în creșterea ponderii energiilor regenerabile, însă starea generală a mediului rămâne îngrijorătoare.

Documentul arată că natura este în continuare supusă degradării, exploatării excesive și pierderii biodiversității, iar schimbările climatice se intensifică într-un ritm alarmant, cu efecte directe asupra sănătății, securității și economiei europene. Europa este continentul cu cea mai rapidă creștere a temperaturilor la nivel global, iar evenimentele meteorologice extreme din ultimii ani - inundații, incendii forestiere, secete - demonstrează vulnerabilitatea ecosistemelor și a comunităților noastre.

Totodată, raportul subliniază că atingerea obiectivului de neutralitate climatică până în 2050 depinde de o gestionare mai responsabilă a resurselor de apă, a terenurilor și a biodiversității, precum și de accelerarea implementării Pactului verde european.

AEM publică un raport privind starea mediului o dată la cinci ani, astfel cum se prevede în regulamentul său. Mediul european 2025 este al șaptelea raport de acest tip publicat de AEM din 1995. Acesta furnizează informații științifice solide referitoare la modul de răspuns în fața provocărilor majore și complexe cum ar fi schimbările climatice, pierderea biodiversității și poluarea aerului și a apei.

Raportul a fost elaborat în colaborare cu Rețeaua europeană de informare și observare a mediului (Eionet) din cadrul AEM. AGERPRES/(AS - editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 606

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 19-06-2026 21:03

Pîslaru: Am finalizat pozitiv negocierile tehnice cu Comisia Europeană privind ultima modificare de PNRR

Negocierile cu Comisia Europeană privind ultima modificare a Planului Național de Redresare și Reziliență au fost finalizate pozitiv, iar România păstrează un PNRR cu o valoare de peste 20 de miliarde de euro și menține integral componenta de bani europeni nerambursabili, a anunțat, vineri seara, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș P&ic

Economic Intern 19-06-2026 20:15

Ministerul Energiei: Valoarea plăților efectuate din PNRR a depășit 107 milioane euro, în 2026

Valoarea plăților efectuate către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în 2026 a depășit 107 milioane euro (inclusiv plăți TVA), totalul plăților cumulate de la începutul programului fiind de aproximativ 319 milioane euro, informează Ministerul Energiei printr-un comunicat. Potrivit sursei citate

Economic Intern 19-06-2026 20:01

Curtea de Apel București a hotărât suspendarea deciziei privind retragerea licenței Grenerg; ANRE va depune recurs

Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei a luat act de suspendarea de către Curtea de Apel a deciziei privind retragerea licenței de furnizare energie electrică pentru Grenerg SRL și anunță că va depune recurs la această decizie. 'ANRE a luat act de suspendarea de către Curtea de Apel a deciziei Comitetului de Reglementare de a retr

Economic Intern 19-06-2026 17:54

Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR

Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că poziția Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață riscă să afecteze grav încrederea publică, stabilitatea financiară și credibilitatea investițională a României, conform unei scris

Economic Intern 19-06-2026 17:17

CCIR: Extinderea capacității de depozitare a cerealelor consolidează rolul strategic al Portului Constanța

Extinderea capacității de depozitare a cerealelor din Terminalul Comvex confirmă și consolidează rolul strategic al Portului Constanța pentru fluxurile de marfă din regiune, inclusiv din Ucraina, potrivit unui comunicat al Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR). 'Camera de Comerț și Industrie a României salută inaugur

Economic Intern 19-06-2026 16:35

Miruță, despre o legătură între cazurile Fritz și Ciucu: Eu am fost olimpic la fizică, nu aș putea să vă răspund fără să am o dovadă

Ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, s-a declarat ''un pic surprins'' de ''preocuparea Tribunalului din Ilfov de a clarifica lucrurile într-un timp atât de scurt'', raportat la alte solicitări de ordonanță președințială, însă a evitat să comenteze această decizie, la fel ca și în cazul

Economic Intern 19-06-2026 15:53

ANSVSA anunță retragerea unei lingurițe pentru hrănire vândute în magazinele DM, din motive de siguranță

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat retragerea de pe piață a unei lingurițe pentru hrănirea bebelușilor și copiilor mici comercializată în magazinele DM-Drogerie Markt, din motive de siguranță. 'ANSVSA aduce la cunoștința consumatorilor că DM-Drogerie Markt retrage de pe piață produsul 'bab

Economic Intern 19-06-2026 15:06

CFR SA: Linia Drobeta Turnu Severin - Caransebeș va fi închisă pentru modernizare

Circulația feroviară pe ruta Drobeta Turnu Severin - Caransebeș va fi închisă în perioada februarie 2027 - februarie 2032 pentru lucrări de modernizare a infrastructurii, a anunțat CFR SA. Potrivit unui comunicat remis AGERPRES, măsura vizează linia curentă Drobeta Turnu Severin - Caransebeș, linie simplă electrificată, și are caracter tehnic, plan

Economic Intern 19-06-2026 15:04

Miruță, despre drona din Portul Constanța: Am primit de la ucraineni un răspuns la adresă că răspunsul final va veni pe 23 iunie

Explicațiile Ucrainei cu privire la drona din Portul Constanța vor veni pe 23 iunie, adică peste câteva zile, a declarat, vineri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, care este și ministru al Apărării. Întrebat dacă România a primit vreo explicație de la Ucraina cu privire la drona care a explodat în P

Economic Intern 19-06-2026 13:20

Miruță: La Portul Constanța, situația de securitate este gravă; am cerut un plan care să fie implementat de urgență

Situația de securitate la Portul Constanța este gravă, astfel că am dat o dispoziție Consiliului de Administrație și conducerii portului ca în 15 zile să vină cu un plan care să fie implementat de urgență, măcar pentru cele trei puncte critice care se află la intrarea dinspre mare, a declarat, vineri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, R

Economic Intern 19-06-2026 13:12

Raffel: Aderarea la OECD presupune o funcționare mai bună a autorităților, o eficientizare în ceea ce privește plățile

România a făcut progrese și ar fi foarte bine să le continue, iar aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OECD) presupune o funcționare mai bună a autorităților, o eficientizare în ceea ce privește plățile către sectorul public și privat, a declarat Volker Raffel, președintele AHK România, la un eveniment al organizației.

Economic Intern 19-06-2026 12:45

Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă; prețul la licitația de vineri a fost de 463 milioane de euro (consorțiu)

Runda de licitație pentru Combinatul Siderurgic Galați și secția Tubular s-a finalizat, vineri, fără vreun rezultat, iar prețul de pornire a fost de 463 de milioane de euro, informează administratorii concordatari, consorțiul Euro Insol și CITR, într-un comunicat transmis AGERPRES. 'Vom continua dialogul cu investitorii care și-au ar

Economic Intern 19-06-2026 12:08

Miruță: Am decis anularea creșterii biletului la metrou de la 5 la 7 lei; nu va crește prețul la metrou

Tariful la titlurile de călătorie la metrou nu va crește de la 1 iulie și nici în perioada următoare, întrucât am decis anularea ordinului care prevedea majorarea biletului de la 5 lei la 7 lei, a declarat, vineri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță. 'Am suspendat două luni această creș

Economic Intern 19-06-2026 11:39

Arbitrajul în contractele de achiziții publice este o alternativă modernă și eficientă de soluționare a litigiilor (director CCIB)

Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București consideră că arbitrajul trebuie să rămână pe agenda publică a decidenților ca o alternativă modernă și eficientă de soluționare a litigiilor, a declarat Gabriela Iftene, director executiv al CCIB, la un eveniment de profil. Potrivit unui comunicat transmis, vineri, AGERPRES, CCIB a g

Economic Intern 19-06-2026 10:46

Bozankaya a livrat înainte de termen 18 tramvaie pentru municipiul Iași

Bozankaya, companie specializată în dezvoltarea și producția de vehicule electrice pentru transport public, a anunțat livrarea celor 18 tramvaie de 20 de metri, cu trei module, destinate Municipiului Iași, în conformitate cu obligațiile contractuale și înainte de termenul stabilit. Potrivit unui comunicat, contractul de furni