logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Aproape 15 % dintre români nu au putut achita la timp, în 2024, unele cheltuieli curente importante (INS)

Image

Aproape 15% dintre gospodăriile din România nu au putut achita la timp, în 2024, în cel puțin o situație, unele cheltuieli curente importante (întreținerea locuinței, rate la împrumuturi, plata utilităților etc.), din cauza situației financiare nesatisfăcătoare, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS).

Dintre plățile pentru care s-au înregistrat restanțe în cursul anului trecut, cele mai frecvente cazuri (94,9%) au fost cele cu întreținerea locuinței (apa, gazul, căldura, energia electrica etc.).

'Plata ratelor la bănci reprezintă o prioritate pentru fiecare gospodărie. Cu toate acestea, 9,8% dintre gospodării au menționat că, din cauza situației financiare precare, au înregistrat restanțe la ratele pentru diverse împrumuturi (altele decât împrumuturile pentru achiziționarea locuinței principale). Ponderea mai mică a acestor restanțe este, în principal, explicabilă prin specificul acestor tipuri de plăți care sancționează mai sever nerespectarea termenelor de plată, precum și prin frecvența redusă a gospodăriilor care au de restituit împrumuturi', conform rezultatelor unei anchete asupra calității vieții, derulate de INS.

Potrivit sursei citate, în anul 2024, ponderea gospodăriilor cu restanțe a scăzut cu 1,2 puncte procentuale față de anul precedent, iar pe medii de rezidență cu 0,8 puncte procentuale în mediul urban și cu 1,7 puncte procentuale în mediul rural.

În mediul rural, 16,5% dintre gospodării au specificat că, în cursul anului trecut, a fost cel puțin o situație în care nu au putut achita la timp unele dintre aceste cheltuieli curente importante, mai mult cu trei puncte procentuale față de gospodăriile din mediul urban. Dacă membrii gospodăriilor din mediul urban au întâmpinat mai frecvent restanțe la achitarea cheltuielilor de întreținere a locuinței (93,1% dintre gospodării), în mediul rural ponderea cea mai mare la restanțe s-a menționat tot pentru achitarea cheltuielilor de întreținere a locuinței (96,8% dintre gospodării).

La fel ca și în anul 2023, fenomenul restanțelor în 2024 este mai răspândit în cazul gospodăriilor cu copii dependenți (17,2%), al gospodăriilor formate dintr-un părinte singur cu cel puțin un copil minor în întreținere (28,7%) și al gospodăriilor formate din doi adulți cu trei sau mai mulți copii minori în întreținere (29,4%).

În funcție de statutul ocupațional al capului gospodăriei se observă că alte categorii de persoane neocupate (elev sau student, casnică și altă persoană inactivă) se regăsesc în situația cea mai dificilă, ponderea gospodăriilor care nu și-au putut plăti la timp sumele datorate fiind de 40,8%, iar dintre acestea 93,3% au înregistrat cel puțin o restanță la plata cheltuielilor de întreținere a locuinței (apa, gazul, căldura, energia electrică etc.).

Aproape un sfert dintre gospodării (24,7%) au afirmat că au suportat cu mare dificultate sau cu dificultate cheltuielile curente ale gospodăriei, iar dacă se iau în considerare și gospodăriile care au declarat că suportă cu oarecare dificultate cheltuielile curente ale gospodăriei (42,6%), peste două treimi din totalul gospodăriilor întâmpină astfel de dificultăți, mai puțin în cazul gospodăriilor din mediul urban (63,5%) și mai mult în cazul gospodăriilor din mediul rural (72,1%).

Datele INS mai arată că ponderile cele mai mari ale gospodăriilor care fac față cu mare dificultate sau cu dificultate cheltuielilor curente se regăsesc în cazul celor al căror cap de gospodărie are vârsta de 75 de ani și peste (34,7%), respectiv al celor cu vârstă de 65-74 ani (28,9%) și în cazul gospodăriilor al căror cap de gospodărie sunt din alte categorii de persoane neocupate (52,4%). Raportat la tipul gospodăriei, dificultăți foarte mari sau mari la plata cheltuielilor curente au întâmpinat gospodăriile formate din doi adulți cu trei și mai mulți copii (43,9%).

Pe regiuni de dezvoltare, cea mai mică pondere a gospodăriilor, în care opinia capului gospodăriei, a fost aceea că face față cheltuielilor 'cu mare dificultate' sau 'cu dificultate', s-a înregistrat în regiunea Nord-Vest (16,5%), iar cea mai mare pondere s-a înregistrat în regiunea Sud-Est (32,9%). AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Gherasi, editor: Daniel Badea, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 15780

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 29-04-2026 22:35

CCIB: Misiune economică în Tunisia pentru extinderea cooperării bilaterale

România și Tunisia își consolidează cooperarea bilaterală în cadrul misiunii economice desfășurate de Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București (CCIB) în această țară, unde companii din sectoare precum energie regenerabilă, agroalimentar, tehnologiile digitale, industria auto, farmaceutică și textilă au discutat oportunități de in

Economic Intern 29-04-2026 20:09

MADR: România are pârghiile necesare pentru a proteja sectorul agricol de volatilitatea prețurilor la inputuri și energie

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) salută adoptarea de către Comisia Europeană a Cadrului temporar privind ajutoarele de stat în contextul crizei din Orientul Mijlociu (METSAF), care oferă României baza legală pentru susținerea fermierilor în actualul context dificil. Potrivit unui comunicat al MADR,

Economic Intern 29-04-2026 19:23

Instanța respinge tentativa de suspendare a reformei Romsilva; Ministerul Mediului câștigă procesul privind HG de reorganizare a Romsilva

Curtea de Apel București a respins miercuri cererea Federației Sindicatelor din Silvicultură 'Silva' de suspendare a executării Hotărârii de Guvern privind reorganizarea Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva, confirmând astfel că reforma instituției poate continua, a anunțat Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).

Economic Intern 29-04-2026 19:04

Munca pe platforme nu mai este un fenomen de nișă în România; 92% dintre români susțin autonomia în muncă (studiu)

Munca pe platforme nu mai este este un fenomen de nișă în România, iar flexibilitatea rămâne esențială pentru 92% dintre români care susțin autonomia în muncă, potrivit unui studiu realizat în 25 de țări, care analizează percepțiile publicului privind munca pe platforme și viitoarele reglementări în domeniu.

Economic Intern 29-04-2026 19:00

Miruță: Am cerut situația și pentru TAROM, neprimind aceste documente, nu mă pronunț doar pe ce mi se spune pe holuri

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a declarat miercuri că va lua o decizie privind TAROM în cursul serii, dacă va primi datele oficiale solicitate, subliniind că nu se va pronunța pe baza unor informații spuse 'pe holuri'. Afirmația a fost făcută în contextul în care 30 aprilie este termenul limită p

Economic Intern 29-04-2026 17:47

Miruță: Astăzi e vremea să mai vină și norocul; am aici ordinul ce întrerupe creșterea biletului de metrou, pe care îl semnez

Ordinul de ministru care amână cu două luni scumpirea biletului de metrou de la 5 lei la 7 lei a fost semnat de ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, care a apreciat că majorarea de tarif va fi chiar anulată prin măsurile ce se vor lua. 'În cele două zile de când am ajuns la Ministerul Tr

Economic Intern 29-04-2026 16:49

Miruţă: Am decis convocarea Consiliului de Administraţie al Metrorex pentru a întrerupe contractul de mandat al doamnei director

Ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, a anunțat, miercuri, că a decis convocarea Consiliului de Administrație al Metrorex pentru a întrerupe contractul de mandat al directorului general al companiei, Mariana Miclăuș. 'Dacă tot am ajuns să ne uităm în interiorul rețelei Metrorex, am decis convoc

Economic Intern 29-04-2026 15:36

Amenzi de peste șase milioane de lei date de Inspecția Muncii într-o săptămână

Inspecția Muncii a efectuat, în perioada 20-24 aprilie, un număr de 2.056 de controale în toată țara și a dat amenzi de peste 6,1 milioane de lei, a transmis, miercuri, instituția. Inspectorii de muncă au aplicat 1.335 de sancțiuni și au dispus 2.932 de măsuri pentru remedierea neregulilor găsite. În privința r

Economic Intern 29-04-2026 15:34

Isărescu: BNR va înainta autorităților un memorandum prin care va propune o nouă strategie în abordarea problemei tezaurului de la Moscova

Banca Națională a României (BNR) va înainta autorităților un memorandum prin care va propune o nouă strategie în abordarea problemei tezaurului nostru de la Moscova, a declarat, miercuri, guvernatorul BNR, Mugur Isărescu. 'Pentru ca eforturile noastre să fie eficiente și durabile, avem nevoie de sprijinul concret al insti

Economic Intern 29-04-2026 14:07

CNAIR a identificat în online un portal neautorizat de vânzare a rovinietei

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a identificat în mediul online portalul https://erovinieta.net/, deținut de SC Nethut Digital SRL, care nu este autorizat pentru încasarea tarifului de utilizare (rovinieta), informează, miercuri, CNAIR. Instituția precizează că, la cumpărarea unei roviniete de pe site-ul respecti

Economic Intern 29-04-2026 13:39

Leul s-a depreciat, miercuri, în raport cu principalele valute

Moneda națională s-a depreciat miercuri, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,1004 lei, în urcare cu 0,67 bani (+0,13%) față de cotația precedentă, de 5,0937 lei. De asemenea, leul a pierdut teren în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,3595 lei, în creștere cu 0,54 bani (+0,1

Economic Intern 29-04-2026 12:57

Daraban (CCIR): România reprezintă poarta de intrare în UE pentru companiile din Turcia

Intrarea companiilor din Turcia pe piața din România înseamnă acces la fonduri europene, participare la licitații publice din toate cele 27 de state-membre, la instrumente financiare și programe de finanțare dedicate companiilor europene, susține președintele Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), Mihai Daraban. 'Înregist

Economic Intern 29-04-2026 12:19

Muncitorii români au la dispoziție 195 de locuri de muncă prin rețeaua Eures România

Lucrătorii români au la dispoziție 195 de locuri de muncă în Spațiul Economic European (SEE), prin intermediul rețelei Eures România, informează Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), într-un comunicat de presă transmis, miercuri, AGERPRES. Potrivit sursei citate, cele mai multe posturi sunt disponibile în Dane

Economic Intern 29-04-2026 12:17

Miruță: România are nevoie de infrastructură rutieră și feroviară ca de aer; s-au făcut pași, dar nu sunt suficienți

România are nevoie de infrastructură rutieră și feroviară ca de aer și, deși s-au făcut pași, aceștia nu sunt suficienți, ci este nevoie de mai multă muncă și de mai multă seriozitate, a transmis ministrul interimar al transporturilor, Radu Miruță. 'Lucrăm intens pentru ca România să nu piardă banii europeni de care avem nevoie ca de aer, dacă

Economic Intern 29-04-2026 12:12

Piața HoReCa din România, estimată la 7,8 miliarde de euro; sectorul, în cea mai dificilă perioadă (specialiști)

Piața HoReCa din România a ajuns, în 2025, la o valoare de aproximativ 7,8 miliarde de euro, în creștere de la 7,3 miliarde de euro, cu un an în urmă, arată estimările prezentate, recent, în cadrul unui eveniment de specialitate, organizat de IMM Club. Potrivit unui comunicat de presă al organizației, transmis mie