logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ASF a lansat în dezbatere publică un proiect de regulament ce vizează simplificarea și standardizarea procedurii de autorizare a OPCVM

Imagine din galeria Agerpres

Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) a aprobat, miercuri, un proiect de regulament ce vizează simplificarea și standardizarea procedurii de autorizare a organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare (OPCVM), prin reducerea timpului necesar întocmirii documentelor de constituire ale fondurilor deschise de investiții (contract de societate, reguli, prospect de emisiune).

Potrivit unui comunicat al ASF, este vorba de proiectul de Regulament pentru modificarea și completarea Regulamentului ASF nr. 9/2014 privind autorizarea și funcționarea societăților de administrare a investițiilor, a organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare și a depozitarilor organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare. Proiectul de act normativ a fost pus în dezbatere publică pe site-ul instituției pentru o perioadă de 15 zile calendaristice.

'Propunerile din cadrul proiectului de regulament vizează simplificarea și standardizarea procedurii de autorizare a organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare (OPCVM), spre exemplu, prin reducerea timpului necesar întocmirii documentelor de constituire ale fondurilor deschise de investiții (contract de societate, reguli, prospect de emisiune). De asemenea, scopul proiectului este acela de a oferi mai multă claritate și predictibilitate actualului cadru legal aplicabil OPCVM creând în același timp premisele stimulării creșterii pieței printr-un proces de autorizare mai eficient, transparent și accesibil. Acest proiect face parte dintr-un demers mai amplu al ASF de recalibrare a întregului cadru legal în materia organismelor de plasament colectiv și a administratorilor acestora având drept deziderat final simplificarea, debirocratizarea și eficientizarea operațiunilor/procedurilor de autorizare/înregistrare a OPCVM/FIA, așa cum au fost stabilite prin obiectivele generale și specifice ale Strategiei naționale privind dezvoltarea pieței de capital din România pentru perioada 2023 - 2026', se arată în comunicat.

În elaborarea proiectului de regulament, ASF a avut în vedere propunerile și observațiile transmise de asociațiile profesionale de profil și de reprezentanții ecosistemului local de fonduri, într-un proces de consultare amplu și deschis. De asemenea, proiectul vizează clarificarea modului de aplicare a unor prevederi legale incidente situațiilor constatate în practica ASF și a entităților reglementate.

Printre modificările esențiale aduse Regulamentului ASF nr. 9/2014 se numără simplificarea autorizării. Astfel, se introduc prevederi în vederea punerii în aplicare a prevederilor nou-introduse în cadrul OUG nr. 32/2012 prin OUG nr. 71/2024, cu privire la înlocuirea obligației de a transmite la ASF regulile și procedurile interne ale societăților de administrare a investițiilor (SAI) atât la momentul autorizării SAI, cât și ulterior, în cazul modificărilor intervenite în cuprinsul acestora, cu obligația de a transmite o declarație pe propria răspundere a reprezentantului/reprezentanților legal(i) ai societății prin care se certifică faptul că regulile și procedurile interne aprobate de organul statutar competent au fost elaborate cu respectarea prevederilor legale incidente în vigoare și că vor fi aplicate în mod consecvent de către SAI și de către personalul SAI.

În același sens au fost modificate și prevederile similare referitoare la documentația necesară autorizării modificărilor în modul de organizare și funcționare a SAI ca urmare a înființării de sedii secundare.

Totodată, se introduc prevederi care să excludă de la obligația de autorizare situația în care se modifică comisioanele de subscriere și răscumpărare de unități de fond sub nivelul maxim prevăzut în prospectul de emisiune al OPCVM.

'Aceste schimbări au scopul de a simplifica cadrul legal aplicabil în domeniul autorizării, organizării și funcționării administratorilor OPCVM', subliniază ASF.

Standardizarea documentației este o altă modificare importantă adusă Regulamentului ASF nr. 9/2014. Practic, se introduc prevederi prin care contractele de societate, regulile și prospectele de emisiune ale fondurilor de investiții vor fi aduse la un format standardizat, cu conținut unitar și clar. Această modificare reduce diferențele de interpretare și facilitează atât activitatea administratorilor de fonduri, care vor avea modele clare de urmat, cât și înțelegerea informațiilor de către investitori.

Proiectul de act normativ vine cu raportări mai transparente, în condițiile în care se introduc prevederi privind noi obligații de raportare a societăților de administrare a investițiilor (SAI) către ASF: raport privind activitatea de administrare a riscului (anual), raport privind modificările intervenite în planul de escaladare ca urmare a revizuirii acestuia în cursul anului precedent și situația privind capitalul inițial și a fondurilor proprii în cazul SAI care prestează servicii MiFID. Aceste obligații suplimentare asigură o imagine mai completă și actualizată asupra activității SAI, sporesc transparența față de Autoritate și permit o supraveghere mai eficientă a activității administratorilor OPCVM.

Eliminarea obligației ca investitorii să dețină cel puțin o unitate de fond este o altă modificare, care flexibilizează și facilitează procesul de subscriere inițială a unităților de fond emise de un OPCVM.

Autoritatea de Supraveghere Financiară este autoritatea națională, înființată în anul 2013 prin OUG 93/2012 aprobată prin Legea 113/2013, pentru reglementarea și supravegherea piețelor asigurărilor, a pensiilor private, precum și a pieței de capital. ASF contribuie la consolidarea cadrului integrat de funcționare a celor trei sectoare, care însumează peste 10 milioane de participanți. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 294

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 29-04-2026 22:35

CCIB: Misiune economică în Tunisia pentru extinderea cooperării bilaterale

România și Tunisia își consolidează cooperarea bilaterală în cadrul misiunii economice desfășurate de Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București (CCIB) în această țară, unde companii din sectoare precum energie regenerabilă, agroalimentar, tehnologiile digitale, industria auto, farmaceutică și textilă au discutat oportunități de in

Economic Intern 29-04-2026 20:09

MADR: România are pârghiile necesare pentru a proteja sectorul agricol de volatilitatea prețurilor la inputuri și energie

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) salută adoptarea de către Comisia Europeană a Cadrului temporar privind ajutoarele de stat în contextul crizei din Orientul Mijlociu (METSAF), care oferă României baza legală pentru susținerea fermierilor în actualul context dificil. Potrivit unui comunicat al MADR,

Economic Intern 29-04-2026 19:23

Instanța respinge tentativa de suspendare a reformei Romsilva; Ministerul Mediului câștigă procesul privind HG de reorganizare a Romsilva

Curtea de Apel București a respins miercuri cererea Federației Sindicatelor din Silvicultură 'Silva' de suspendare a executării Hotărârii de Guvern privind reorganizarea Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva, confirmând astfel că reforma instituției poate continua, a anunțat Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).

Economic Intern 29-04-2026 19:04

Munca pe platforme nu mai este un fenomen de nișă în România; 92% dintre români susțin autonomia în muncă (studiu)

Munca pe platforme nu mai este este un fenomen de nișă în România, iar flexibilitatea rămâne esențială pentru 92% dintre români care susțin autonomia în muncă, potrivit unui studiu realizat în 25 de țări, care analizează percepțiile publicului privind munca pe platforme și viitoarele reglementări în domeniu.

Economic Intern 29-04-2026 19:00

Miruță: Am cerut situația și pentru TAROM, neprimind aceste documente, nu mă pronunț doar pe ce mi se spune pe holuri

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a declarat miercuri că va lua o decizie privind TAROM în cursul serii, dacă va primi datele oficiale solicitate, subliniind că nu se va pronunța pe baza unor informații spuse 'pe holuri'. Afirmația a fost făcută în contextul în care 30 aprilie este termenul limită p

Economic Intern 29-04-2026 17:47

Miruță: Astăzi e vremea să mai vină și norocul; am aici ordinul ce întrerupe creșterea biletului de metrou, pe care îl semnez

Ordinul de ministru care amână cu două luni scumpirea biletului de metrou de la 5 lei la 7 lei a fost semnat de ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, care a apreciat că majorarea de tarif va fi chiar anulată prin măsurile ce se vor lua. 'În cele două zile de când am ajuns la Ministerul Tr

Economic Intern 29-04-2026 16:49

Miruţă: Am decis convocarea Consiliului de Administraţie al Metrorex pentru a întrerupe contractul de mandat al doamnei director

Ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, a anunțat, miercuri, că a decis convocarea Consiliului de Administrație al Metrorex pentru a întrerupe contractul de mandat al directorului general al companiei, Mariana Miclăuș. 'Dacă tot am ajuns să ne uităm în interiorul rețelei Metrorex, am decis convoc

Economic Intern 29-04-2026 15:36

Amenzi de peste șase milioane de lei date de Inspecția Muncii într-o săptămână

Inspecția Muncii a efectuat, în perioada 20-24 aprilie, un număr de 2.056 de controale în toată țara și a dat amenzi de peste 6,1 milioane de lei, a transmis, miercuri, instituția. Inspectorii de muncă au aplicat 1.335 de sancțiuni și au dispus 2.932 de măsuri pentru remedierea neregulilor găsite. În privința r

Economic Intern 29-04-2026 15:34

Isărescu: BNR va înainta autorităților un memorandum prin care va propune o nouă strategie în abordarea problemei tezaurului de la Moscova

Banca Națională a României (BNR) va înainta autorităților un memorandum prin care va propune o nouă strategie în abordarea problemei tezaurului nostru de la Moscova, a declarat, miercuri, guvernatorul BNR, Mugur Isărescu. 'Pentru ca eforturile noastre să fie eficiente și durabile, avem nevoie de sprijinul concret al insti

Economic Intern 29-04-2026 14:07

CNAIR a identificat în online un portal neautorizat de vânzare a rovinietei

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a identificat în mediul online portalul https://erovinieta.net/, deținut de SC Nethut Digital SRL, care nu este autorizat pentru încasarea tarifului de utilizare (rovinieta), informează, miercuri, CNAIR. Instituția precizează că, la cumpărarea unei roviniete de pe site-ul respecti

Economic Intern 29-04-2026 13:39

Leul s-a depreciat, miercuri, în raport cu principalele valute

Moneda națională s-a depreciat miercuri, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,1004 lei, în urcare cu 0,67 bani (+0,13%) față de cotația precedentă, de 5,0937 lei. De asemenea, leul a pierdut teren în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,3595 lei, în creștere cu 0,54 bani (+0,1

Economic Intern 29-04-2026 12:57

Daraban (CCIR): România reprezintă poarta de intrare în UE pentru companiile din Turcia

Intrarea companiilor din Turcia pe piața din România înseamnă acces la fonduri europene, participare la licitații publice din toate cele 27 de state-membre, la instrumente financiare și programe de finanțare dedicate companiilor europene, susține președintele Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), Mihai Daraban. 'Înregist

Economic Intern 29-04-2026 12:19

Muncitorii români au la dispoziție 195 de locuri de muncă prin rețeaua Eures România

Lucrătorii români au la dispoziție 195 de locuri de muncă în Spațiul Economic European (SEE), prin intermediul rețelei Eures România, informează Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), într-un comunicat de presă transmis, miercuri, AGERPRES. Potrivit sursei citate, cele mai multe posturi sunt disponibile în Dane

Economic Intern 29-04-2026 12:17

Miruță: România are nevoie de infrastructură rutieră și feroviară ca de aer; s-au făcut pași, dar nu sunt suficienți

România are nevoie de infrastructură rutieră și feroviară ca de aer și, deși s-au făcut pași, aceștia nu sunt suficienți, ci este nevoie de mai multă muncă și de mai multă seriozitate, a transmis ministrul interimar al transporturilor, Radu Miruță. 'Lucrăm intens pentru ca România să nu piardă banii europeni de care avem nevoie ca de aer, dacă

Economic Intern 29-04-2026 12:12

Piața HoReCa din România, estimată la 7,8 miliarde de euro; sectorul, în cea mai dificilă perioadă (specialiști)

Piața HoReCa din România a ajuns, în 2025, la o valoare de aproximativ 7,8 miliarde de euro, în creștere de la 7,3 miliarde de euro, cu un an în urmă, arată estimările prezentate, recent, în cadrul unui eveniment de specialitate, organizat de IMM Club. Potrivit unui comunicat de presă al organizației, transmis mie