logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Alexandru Nazare: Ne așteaptă minimum 18 luni, dacă nu mai mult, de perioadă dificilă sau foarte dificilă

Imagine din galeria Agerpres

Rezolvarea problemelor de deficit trebuie să fie parte a unui plan de relansare economică a României și ne așteaptă minimum 18 luni, dacă nu mai mult, de perioadă dificilă, ca să nu zic că poate să fie foarte dificilă, a afirmat, joi, fostul ministru al Finanțelor Alexandru Nazare, în prezent membru al Consiliului de Administrație al BNR.

'Ne așteaptă - și nu vorbesc aici în calitate de membru al board-ului Băncii Naționale, vorbesc în calitate de fost ministru de Finanțe, ne așteaptă minimum 18 luni, dacă nu mai mult, de perioadă dificilă, ca să nu zic că poate să fie foarte dificilă, și cred că este un adevăr cu care trebuie să începem orice fel de discuție cu mediul privat din România. De ce ne așteaptă aceste luni, de ce o să fie greu și de ce trebuie să spunem foarte clar acest lucru? Pentru că a ajuns cuțitul la os. O țară cu deficite recurente de 8%, de 9%, o țară care și-a crescut datoria publică în 5 ani de la 467 de miliarde (de lei - n. r.), cât era când am preluat eu, în 2020, la peste 1.000 de miliarde astăzi, deci paralel și datorie publică și deficit, e o țară care are probleme', a spus Nazare, la Forumul Național ''Viitorul Agriculturii''.

El a subliniat că aceste probleme se reflectă în ratingul de țară, iar ratingul de țară se reflectă în dobânda pe care o plătește țara.

'Mediul privat nu poate plăti o dobândă mai bună decât aia pe care o plătește țara. Lucrurile sunt foarte legate aici. Dacă țara performează, scad dobânzile. Cu cât țara performează, ratingul se îmbunătățește, scad dobânzile. Scad dobânzile, scad dobânzile și pentru privat. Nu e nici o prăpastie între privat și public aici. Privat și public suntem împreună, ne numim România, nu suntem separați. Poți să fii nemulțumit, e adevărat, înțeleg nemulțumirile, înțeleg și așteptările legate de sistemul bancar, cum poate și sistemul bancar se uită la sistemul public și ar spune că s-ar fi așteptat ca sistemul public să construiască bugete mai bune, să țină cheltuielile sub control, să cheltuiască mai multe fonduri europene și poate împreună în acest joc de echipă, dacă unul ar fi făcut ceva și altul altceva situația pe total ar fi fost mai bună', a susținut acesta.

În opinia fostului ministru de Finanțe, discuția doar despre deficit nu este potrivită și ar trebui discutat despre relansarea economică.

'Uite că totuși ne aflăm astăzi și discutăm despre deficit și doar despre deficit. Și voiam să încep cu un singur lucru: eu cred că totuși a vorbi azi doar despre deficit nu e calea cea bună. Deși problemele sunt atât de mari, eu cred că noi, astăzi, ar trebui să vorbim despre relansarea economică în ansamblu, nu despre deficit. Rezolvarea de astăzi a problemelor de deficit trebuie să fie parte a unui plan de relansare economică a României. Evident că relansarea economică înseamnă stimulare, înseamnă resurse pe care le cheltuie statul în fel și chip pentru a relansa economia. Și ai nevoie de resurse, dar tu cu resurse trebuie să acoperi găuri. Cum faci acest lucru? Cum faci să și relansezi, să și acoperi găuri? Păi hai să ne dăm un pic înapoi în timp, să ne întoarcem acum 10 ani, 8 ani și să vedem că economia creștea', a susținut Nazare.

Oficialul BNR a subliniat că, în perioada în care România a avut creștere economică, resursele au fost cheltuite, iar economia nu a fost o prioritate pentru guverne și partidele aflate la guvernare.

'Atunci când economia creștea, nu ne-am pus problema că s-ar putea să ajungem într-un moment în care lucrurile se schimbă și să avem nevoie de niște resurse. Am tot cheltuit, am tot cheltuit până am ajuns aici și la nivel profund trebuie să recunoaștem un lucru: economia nu a fost prioritatea statului, nu a fost prioritatea guvernelor. Și nu e vorba de un partid. E vorba de o serie de partide, o serie de guverne și trebuie să spunem adevărul. Da, pentru că dacă ar fi fost economia, dacă noi am fi prioritizat economia, atunci aveam obiective clare, măsurabile, care porneau de sus în jos și așa cum porneau, măsurabile, se reflectau în activitatea fiecărui minister în parte. Și atunci, da, aveam economie. Am avut alte preocupări. Nu a fost economia pe primul loc', a concluzionat Alexandru Nazare.

Clubul Fermierilor Români a organizat, joi, Forumul Național pentru Viitorul Agriculturii, reuniune dedicată prezentării concluziilor și promovării inițiativelor importante rezultate din seria celor șase forumuri regionale desfășurate în ultimele luni. La deschiderea evenimentului a participat președintele României, Nicușor Dan.

Forumurile regionale pentru ''Viitorul Agriculturii'' au atras lideri din toate sectoarele lanțului valoric agroalimentar și sectoarele conexe agriculturii, asigurând astfel cadrul de dezbatere și platforma pentru noi parteneriate care privesc în egală măsură eliminarea deficitului de balanță comercială pentru produsele agroalimentare, alături de recâștigarea competitivității, orientarea spre producerea de valoare adăugată în agricultură prin procesare și integrare, creșterea atractivității sectorului pentru tineri și asigurarea (re)înnoirii generaționale.

Forumul Național reunește aproximativ 100 de lideri: fermieri - antreprenori performanți din toate cele opt regiuni de dezvoltare ale țării, reprezentanți ai autorităților și ai instituțiilor cheie în dezvoltarea sectorului, precum și lideri din industrii conexe și complementare agriculturii: retail, tehnologie, transport, energie, sustenabilitate și domeniul bancar. AGERPRES/(A - redactor: Oana Tilică, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 402

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 06-06-2025 19:00

România trebuie să acționeze urgent pentru combaterea sărăciei energetice și reducerea volatilității pieței (federații din energie)

O eventuală reducere a TVA la energie este o măsură echitabilă, cu potențialul de a atenua efectele volatilității pieței, iar România trebuie să adopte de urgență mai multe măsuri concrete și echitabile pentru a combate sărăcia energetică, consideră Federația Asociațiilor Companiilor de Utilități din Energie (ACUE) și Federația Patronală a Energiei (FPE).

Economic 06-06-2025 16:54

Tentativă de fraudă folosind identitatea DNSC

Directoratul Național de Securitate Cibernetică atrage atenția asupra unei noi tentative de înșelătorie care circulă online sub forma unei așa-zise citații oficiale. Potrivit unei postări pe pagina de Facebook a in

Economic 06-06-2025 16:37

Consumatorii de energie care depășesc 255 kWh pe lună ar putea beneficia de facturi mai mici, din iulie

Aproximativ 1,45 milioane locuri de consum, 17% din total, au un consum mediu lunar mai mare de 255 kWh, unde prețul final facturat al energiei electrice nu poate depăși 1,3 lei/kWh, iar pentru aceștia, după 1 iulie, facturile ar putea să scadă cu 20%, a precizat vineri ministrul Energiei, Sebastian Burduja. 'Din 8,7 milioane de locuri de consum casnic, pe

Economic 06-06-2025 15:16

Alte 47 de entități publice vor beneficia de finanțare pentru capacități de energie electrică din surse regenerabile

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a semnat vineri noi contracte de finanțare cu alte 47 entități publice pentru investiții în capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile pentru autoconsum, finanțate din Fondul pentru Modernizare, valoarea totală a investițiilor ridicându-se la aproape 325 milioane de lei. Conform unui c

Economic 06-06-2025 15:06

DNSC: Vulnerabilitate critică de securitate cibernetică, descoperită la nivelul Cisco

O vulnerabilitate critică de securitate cibernetică, prin care un atacator neautentificat poate avea acces la rețea, folosind date de autentificare generate identic în anumite versiuni și platforme, a fost identificată la nivelul Cisco, informează Directoratul Național de Securitatea Cibernetică (DNSC), într-un comunicat de presă publicat vineri. &

Economic 06-06-2025 13:22

Eurostat: România a avut în T1 cel mai semnificativ declin al ratei de ocupare a forței de muncă din UE

Rata de ocupare a forței de muncă a crescut cu 0,2% în zona euro și a rămas stabilă în UE, în primul trimestru al acestui an, comparativ cu precedentele trei luni, însă România a fost statul membru UE care a înregistrat cel mai semnificativ declin al ratei de ocupare de la un trimestru la altul, arată datele publicate vineri de Ofi

Economic 06-06-2025 12:39

CONAF: 200 de elevi testați și consiliați vocațional în Gorj vor participa la ateliere de carieră

Aproximativ 200 de elevi testați și consiliați vocațional în Gorj vor participa la atelierele de carieră facilitate de 19 profesori consilieri școlari, potrivit unui comunicat al Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF). Astfel, dintre cei 1.000 de elevi de gimnaziu (clasele a VIII a și a VII a) testați și consiliați

Economic 06-06-2025 11:17

CCIR: Parteneriatul economic România-India depășește 1 miliard de euro

Comerțul dintre România și India a crescut la aproximativ 1 miliard de euro în 2024, țara noastră exportând aproape 155 de milioane de euro către India, dintre care 24 de milioane în servicii IT și software, potrivit secretarului general al Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), Ovidiu Silaghi. Conform

Economic 06-06-2025 10:08

FMI recomandă României renunțarea la cota unică de impozitare a veniturilor, creșterea TVA, a accizelor și a impozitului pe dividende

O echipă de experți de la Fondul Monetar Internațional au publicat vineri un set de recomandări pentru reformarea sistemului de taxe din România și transferului poverii fiscale dinspre taxarea muncii spre taxarea consumului și, într-o mai mică măsură, a capitalului, instituția estimând că, dacă sunt implementate integral, aceste propuneri ar putea g

Economic 06-06-2025 09:25

Afacerile din comerțul cu amănuntul au crescut cu 3,8%, ca serie brută, la patru luni (INS)

Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete) a crescut, ca serie brută, cu 3,8% în primele patru luni ale acestui an, comparativ cu intervalul similar din 2024, conform datelor publicate, vineri, de Institutul Național de Statistică (INS). Astfel, în perioada ianuarie -

Economic 06-06-2025 09:22

Produsul Intern Brut a stagnat în primul trimestru din acest an

Produsul Intern Brut a stagnat în primul trimestru al acestui an, comparativ cu trimestrul precedent, iar față de același trimestru din anul 2024 avansul PIB a fost de 0,3%, potrivit datelor provizorii (1) ale Institutului Național de Statistică, publicate vineri. Conform INS, Produsul Intern Brut - date ajustate sezonier - estimat pentr

Economic 06-06-2025 08:39

O nouă ofertă de titluri de stat Fidelis se derulează, de vineri, la BVB

Ministerul Finanțelor derulează în perioada 6 - 16 iunie o nouă ofertă publică de vânzare de titluri de stat Fidelis dedicată populației, a cincea din acest an derulată prin intermediul Bursei de Valori București (BVB) și a 25-a din momentul reluării programului Fidelis, din iulie 2020. Prin intermediul precedentelor 24 de oferte,

Economic 05-06-2025 20:59

Finanțare de 300 milioane de euro pentru creșterea eficienței energetice pentru 14.800 de gospodării

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a admis la finanțare 28 de proiecte depuse de operatorii economici, în valoare de aproximativ 300 milioane euro, prin care va fi asigurată creșterea eficienței energetice pentru 14.800 de gospodării. 'Vin astăzi cu o veste bună pentru cei care așteaptă voucherele pentru repararea locuințelor: colegii a

Economic 05-06-2025 19:35

ANM vrea să devină hub regional de pregătire profesională în domeniul schimbărilor climatice pentru Europa

Administrația Națională de Meteorologie vrea să devină hub regional de pregătire profesională în domeniul schimbărilor climatice pentru Europa, având deja finalizat Centrul European de Agrometeorologie, care va deveni operațional în această toamnă, a declarat, joi, directorul general al Administrației Naționale de Meteorologie, Elena Mateescu, la Forumul Na

Economic 05-06-2025 18:28

Alexandru Nazare: Autostrăzile se reflectă ca și cheltuială și în datoria publică și în deficit, de aceea sunt blocaje pe Autostrada Moldovei astăzi

Autostrăzile se reflectă ca și cheltuială atât în datoria publică, cât și în deficit, iar dacă erau gestionate prin Banca de Dezvoltare, prin bănci sau prin alte structuri nu mai erau o presiune în plus pentru stat, a afirmat, joi, fostul ministru al Finanțelor Alexandru Nazare, în prezent membru al Consiliului de Administrație al BNR.