ASFOR: Poziția României nu este una de respingere a obiectivelor de mediu ale EUDR, ci una de corectare și ajustare
Poziția României și a altor state membre nu este una de respingere a obiectivelor de mediu ale Regulamentului UE privind produsele fără defrișare (EUDR), ci una de corectare și ajustare pragmatică a unui cadru legislativ care, în forma actuală, generează haos administrativ, confuzie operațională și riscuri sistemice, susține Asociația Forestierilor din România (ASFOR).
Reacția ASFOR vine în urma recentelor informații transmise de Reuters și preluate de mass-media națională, potrivit cărora România - alături de alte 10 state membre ale Uniunii Europene - ar solicita 'slăbirea' Regulamentului UE privind produsele fără defrișare (EUDR).
Potrivit unui comunicat al organizației, remis luni AGERPRES, EUDR a fost conceput inițial pentru a stopa defrișările provocate de cererea UE de produse din țări terțe. Extinderea sa asupra propriilor state membre, fără o evaluare de impact adaptată fiecărui sector, generează un tratament inechitabil pentru țările care își gestionează responsabil pădurile.
'România nu cere slăbirea regulamentului EUDR, ci claritate, echitate și aplicabilitate reală. Poziția României și a altor state membre nu este una de respingere a obiectivelor de mediu ale EUDR, ci una de corectare și ajustare pragmatică a unui cadru legislativ care, în forma actuală, generează haos administrativ, confuzie operațională și riscuri sistemice. Regulamentul trebuie să devină un instrument eficient pentru combaterea defrișărilor globale, nu un test de rezistență birocratică aplicat IMM-urilor europene. România a fost și rămâne un susținător ferm al tranziției verzi și al utilizării sustenabile a resurselor naturale - dar în forme care pot fi implementate, nu doar redactate frumos', susțin reprezentanții ASFOR.
În opinia acestora, EUDR este un regulament cu obiective nobile, dar cu o implementare dezastruoasă, în condițiile în care clasificările de risc publicate de Comisia Europeană au fost premature și lipsite de transparență, iar țări cu sisteme solide de trasabilitate - cum este România - nu sunt recunoscute corespunzător, în timp ce alte clasificări par ghidate mai degrabă politic decât tehnic.
De asemenea, FAQs-urile (întrebările frecvente) publicate de Comisie generează mai multă confuzie decât claritate. Chiar și autorități competente din state puternice administrativ, precum Italia, nu au reușit să transpună regulamentul, ceea ce spune totul despre gradul actual de pregătire la nivelul UE, spun forestierii.
'Eforturile naționale deja existente sunt ignorate. România are un sistem digital de trasabilitate - SUMAL - care funcționează și este recunoscut internațional. Ignorarea acestuia duce la suprapuneri birocratice și costuri suplimentare complet inutile', se arată în comunicat.
În plus, continuă ASFOR, impactul asupra IMM-urilor este grav, iar zeci de mii de operatori legali riscă să fie eliminați de pe piață, în timp ce mari traderi globali, cu echipe juridice și optimizări fiscale, vor putea ocoli regulile.
'Nici autoritățile naționale nu sunt pregătite. Lipsa de personal, lipsa sistemelor IT integrate și lipsa de proceduri clare fac imposibilă aplicarea regulamentului în termenul actual. A nu face diferența dintre importurile de soia din Brazilia și exporturile de cherestea din România este o eroare de politică publică', transmite ASFOR.
Organizația vine și cu o serie de propuneri pentru 'un drum pragmatic înainte, nu blocaj și penalizări': amânarea aplicării sancțiunilor, nu a regulamentului, pentru a permite o tranziție coerentă; recunoașterea certificărilor existente și a sistemelor naționale, precum SUMAL, ca alternative valide la documentele de diligență impuse de EUDR; simplificarea și digitalizarea procesului; crearea unei categorii 'zero-risc' reale, pentru țările cu risc extrem de scăzut de defrișare; claritate legislativă și sprijin real pentru autoritățile și operatorii din fiecare stat membru.
Conform sursei citate, datele europene și satelitare arată clar că pădurile din UE sunt în creștere, nu în declin. România are una dintre cele mai bune rate de regenerare din Uniune, iar sectorul forestier românesc exportă lemn certificat, cu valoare adăugată, într-o manieră responsabilă și controlată.
'Acest lucru trebuie respectat, nu sancționat. EUDR nu trebuie să fie o piesă de teatru politic cu preț ridicat pentru IMM-uri. Nu mai este timp pentru confuzie și orgolii instituționale. Ori livrăm un regulament clar, echitabil și sprijinit cu măsuri reale de implementare, ori recunoaștem că am irosit șase ani de muncă. Noi alegem prima variantă - una în care pădurile sunt protejate, iar industriile sustenabile din UE nu sunt sacrificate în numele unui ideal gol de conținut practic. ASFOR alege corectarea. Alege colaborarea. Alege pădurile și oamenii care le gestionează cu responsabilitate', subliniază membrii ASFOR. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Spectacol aerian pe cerul Capitalei; F-16, IAR-330 Puma, Spartan și Hercules evoluează sâmbătă în deschiderea BIAS 2026 (FOTO/VIDEO)
Aeroclubul României și Forțele Aeriene Române vor deschide, sâmbătă, Bucharest International Air Show - BIAS 2026, un spectacol aerian ce va reuni, pe aeroportul Băneasa, peste 200 de participanți militari și civili din România și din străinătate. BIAS 2026 este programat să înceapă la ora 9:00 și se va înch
Bolojan: CET Palas din Constanța și CET Hidrocarburi din Arad - racordate la Sistemul Energetic Național
CET Palas din Constanța și CET Hidrocarburi din Arad sunt racordate, de vineri, la Sistemul Energetic Național, a anunțat premierul interimar Ilie Bolojan. ''Transelectrica și Rețele Electrice România au emis astăzi acceptul și notificarea de punere sub tensiune pentru două proiecte importante finanțate prin PNRR: CET Palas din C
Ministerul Energiei a efectuat plăți din PNRR în valoare de 233,07 milioane de euro, până la 28 august 2026
Ministerul Energiei a efectuat, până pe 28 august 2026, plăți către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în valoare de 233,07 milioane de euro, informează vineri instituția. În comparație, plățile efectuate până la finalul anului trecut s-au ridicat la 212,57 milioane de euro, iar tot
Ambasadoarea Germaniei în România: Războiul împotriva Ucrainei ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți capacitățile de securitate și de apărare
Războiul de agresiune pe care Rusia îl poartă în continuare împotriva Ucrainei, împreună cu atacurile hibride continue împotriva democrației noastre occidentale, reprezintă o amenințare constantă la adresa păcii și stabilității în Europa și ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți fundamental capacitățile de securitate și de apărare, a
Ministerul Finanțelor reduce cu 25% acciza la motorină în prima jumătate a lunii septembrie
Ministerul Finanțelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situației de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere. Potrivit unui comunicat al MF, rem
Ministerul Finanțelor a avizat alocarea a 135,6 milioane de lei pentru asigurarea continuității serviciilor ROMATSA
Ministerul Finanțelor a avizat alocarea sumei de 135,622 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului pentru suplimentarea bugetului Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, astfel încât activitatea ROMATSA și serviciile de navigație aeriană să poată continua în condiții de siguranță. Potrivit unui comunicat
Consumatorii care folosesc AI și social media la cumpărături cheltuiesc cu aproape 50% mai mult (analiză)
Consumatorii care folosesc inteligența artificială, motoarele de căutare și rețelele sociale pentru a-și pregăti cumpărăturile ajung să cheltuiască cu aproape 50% mai mult decât cei care utilizează doar motoare de căutare, relevă o analiză a XTB România, dată vineri publicității. 'În goana după optimizarea resurselor, sugestiile din mediu
Avrămescu (ASF), despre Piața de Creștere: Este o decizie importantă;ajută companiile care au nevoie de capital
Aprobarea noului Cod al Bursei de Valori București - Sistem Multilateral de Tranzacționare și înregistrarea Pieței de creștere pentru IMM-uri în Registrul ASF reprezintă o decizie importantă dar nu pentru că mai adăugă un segment într-o structură bursieră, ci pentru că deschide o nouă cale pentru companiile românești care vor să crească, susține Gabri
MADR: Peste 802 milioane de lei pentru Programul pentru școli în anul școlar 2026-2027
Guvernul a aprobat, vineri, un buget de 802,45 milioane de lei pentru implementarea Programului pentru școli al României în anul școlar 2026-2027, de care vor beneficia peste 1,86 milioane de elevi și preșcolari. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), actul normativ asigură continuitatea participării Rom&
Caravana Organizației Femeilor Antreprenor se oprește, în septembrie, în șapte orașe din țară
Organizația Femeilor Antreprenor (OFA), în parteneriat cu Federația pentru Inovare și Competitivitate Sustenabilă în IMM-uri (FICSIMM) și ING Bank România, organizează, în luna septembrie, ediția a V-a a Caravanei OFA, ce va cuprinde o serie de conferințe regionale dedicate mediului antreprenorial, sub tema 'Leadership antreprenorial și inovare pe
ANAF lansează aplicații care îi ajută pe contribuabili să verifice datele raportate prin declarația D406 SAF-T
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) pune la dispoziția contribuabililor două aplicații gratuite, create pentru a face mai simplă verificarea datelor raportate prin declarația D406 SAF-T, conform unui comunicat de presă al instituției. Prin aceste instrumente, contribuabilii pot compara mai ușor informațiile din SAF-T cu cele din decontul de
ANPC: Amenzi de peste 3,5 milioane de lei pentru firme din sectorul alimentar, nealimentar și stații de carburanți
O serie de agenți economici din sectorul alimentar și nealimentar, alimentație publică, dar și stații de carburanți au fost amendați cu peste 3,5 milioane de lei, în această săptămână, informează Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES. Potrivit sursei citate, în urma co
ANSVSA: Peste 355.000 de oi și capre din județul Tulcea vor fi monitorizate, după confirmarea a patru focare de variolă
Peste 100 de medici veterinari au fost mobilizați în județul Tulcea pentru monitorizarea a peste 355.000 de oi și capre, după confirmarea a patru focare de variolă ovină și caprină în localitățile Valea Nucarilor, Peceneaga, Iazurile și Ostrov, a anunțat vineri Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). '
Darău, despre Petrotel Lukoil: Insolvența - o răscruce care poate să ducă la soluții sau scenarii negative
Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, afirmă că insolvența Petrotel Lukoil este 'o răscruce' care, în timp, poate să ducă la foarte multe soluții, dar admite că ea poate conduce și către scenarii negative. 'Și eu cred că, în anumite situații, insolvența poate fi
Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au primit tichetul de energie în luna august
Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au beneficiat, în luna august, de tichetul de energie, suma totală virată de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS) în conturile de mandat poștal ridicându-se la 35,782 milioane de lei, potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES. Conform sursei citate, sumele af









