Ministerul Energiei anunță reducerea cu 25% a cheltuielilor salariale și desființarea a 91 de posturi
Cheltuielile salariale din Ministerul Energiei se vor reduce cu 25%, iar numărul posturilor va scădea cu 23%, echivalentul a 91 de poziții, a anunțat Ministerul Energiei într-un comunicat de presă transmis, joi, AGERPRES.
Proiectul de Hotărâre de Guvern privind reorganizarea instituției a fost aprobat în ședința de Guvern de joi, 8 mai, după parcurgerea tuturor pașilor procedurali, și vizează o administrație publică mai suplă, mai eficientă și mai aproape de interesul cetățeanului.
'Am spus că facem reformă și o facem, așa cum am promis. Fără scuze, fără amânări. Reorganizarea Ministerului Energiei este dovada că statul poate să strângă cureaua, exact cum o face fiecare român în vremuri grele. Este o chestiune de bun simț și de respect ca, înainte să cerem cetățenilor și companiilor să facă economii, să dăm acest exemplu dinspre sectorul public. Am redus drastic funcțiile de conducere, cu o treime, am eliminat posturi de execuție și am simplificat structura administrativă. Rezultatul? Un minister mai suplu, mai eficient și mai hotărât să livreze rezultate. Facem economie de peste 10 milioane lei anual și arătăm că performanța în administrație nu înseamnă birocrație, ci responsabilitate. România are nevoie de o administrație publică orientată către performanță și eficiență. Reorganizarea Ministerului Energiei este un angajament respectat și o dovadă că putem face mai mult cu mai puține resurse, dacă există voință politică și curaj administrativ. Prin aceste măsuri, dovedim că reforma este posibilă și că statul poate deveni mai eficient, fără să afecteze funcționarea sa esențială', a declarat, în comunicat, ministrul Energiei, Sebastian Burduja.
Oficialul a adăugat că, și înainte de reorganizare, Ministerul Energiei era unul dintre cele mai suple ministere din arcul guvernamental.
'Am dat ocazia oamenilor performanți să rămână și să fie recunoscuți pentru munca lor. Un funcționar public care nu își face treaba generează frustrare și demotivare în rândul colegilor săi care vor să performeze. De aceea, sunt convins că vom reuși să facem, ca minister, mai mult bine cu mai puține resurse. Menționez și ca Ministerul Energiei era, chiar dinainte de această reorganizare, unul dintre cele mai suple ministere din arcul guvernamental', a subliniat ministrul citat.
Potrivit acestuia, în urma reorganizării, din totalul actual de 393 de posturi, Ministerul Energiei va desființa 91 de poziții, echivalentul unei reduceri de 23% din personal. Aceasta include: un post vacant de demnitar (secretar de stat), două posturi vacante aferente cabinetului acestuia, 72 de posturi vacante, dintre care un post de înalt funcționar public (secretar general adjunct), șase posturi de funcții publice de conducere, 63 de posturi de execuție (funcții publice) și două posturi de personal contractual de execuție.
De asemenea, din 16 posturi ocupate, nouă sunt funcții publice de execuție și șapte posturi de personal contractual.
'De la anunțul reorganizării Ministerului Energiei în luna ianuarie a.c., un număr de alte 24 de persoane au plecat voluntar din cadrul instituției, iar posturile rămase vacante în consecință sunt acum desființate. Reducerea funcțiilor de conducere este de 35%, iar cheltuielile salariale ale instituției vor scădea cu 25% - ceea ce înseamnă economii de peste 10 milioane de lei, anual. Reorganizarea nu vizează doar reducerea de posturi, ci și optimizarea activității interne. Structurile administrative redundante au fost eliminate, iar procesele de lucru au fost revizuite pentru a crește eficiența și transparența', notează ministerul de resort. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Parlament - audieri miniștri/Alexandru Nazare, aviz favorabil pentru funcția de ministru al Finanțelor
Ministrul propus pentru preluarea portofoliului la Ministerul Finanțelor, Alexandru Nazare, a primit luni aviz pozitiv din partea comisiilor de specialitate reunite ale Parlamentului. Membrii comisiilor de specialitate au avizat nominalizarea lui Nazare pentru portofoliul de la Finanțe cu 22 de voturi 'pentru', 16 voturi 'împ
Rețea de evaziune fiscală din domeniul livrărilor la domiciliu, destructurată de ANAF
Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) a identificat și destructurat o rețea de evaziune fiscală din domeniul livrărilor la domiciliu (food delivery) formată din peste 50 de societăți, care a prejudiciat bugetul de stat cu peste 23 de milioane de lei. 'În urma activită
Parlament-audieri miniștri/Pistol: Tunelul de la Margina - Holdea, vă spun realist, nu se finalizează anul acesta
Prima țintă strategică în domeniul rutier este finalizarea legăturii rapide între Marea Neagră și Europa Centrală, pe coridorul pan-european 4, unde mai avem două verigi de închis pe această axă, prima fiind tunelul de la Margina - Holdea, pe autostrada Lugoj-Deva, care, vă spun realist, nu se finalizează anul acesta, a afirmat, luni, ministrul prop
Premiul de 1,487 milioane de lei, la categoria I, la Loto 5/40 a fost câștigat
Premiul de categoria I în valoare de 1,487 milioane de lei a fost câștigat la Loto 5/40, la extragerea de duminică, biletul norocos fiind jucat la o agenție loto din București, sector 3, informează Loteria Română. Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de duminică
Parlament-audieri miniștri/ Ministrul propus al Energiei, Bogdan Ivan, a primit aviz favorabil în comisiile reunite din Parlament
Candidatul la funcția de ministru al Energiei, Bogdan Ivan, propus de către premierul desemnat, Adrian Veștea, a primit, luni, aviz favorabil din partea Comisiilor de specialitate reunite din Parlament. Astfel, din totalul deputaților și senatorilor prezenți în sală și online, 35 au votat 'pentru', 17 'împotrivă', la care s-a adăuga
Parlament - audieri miniștri/ Florin Barbu, aviz favorabil pentru funcția de ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale
Ministrul propus pentru preluarea portofoliului la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a primit luni aviz pozitiv din partea comisiilor de specialitate reunite ale Parlamentului. Înainte de votul final asupra avizului, reprezentanții AUR au părăsit sala. 'Faptul că AUR părăsește sala, nu este altceva decât un vot pentru
Parlament-audieri miniștri/ Bogdan Ivan: O reducere a participației statului în anumite companii strategice din energie nu reprezintă un interes
O reducere a participației statului în anumite companii strategice din energie nu reprezintă un interes și nu consider că o companie va fi mai profitabilă sau că va fi condusă mai bine dacă 10% sau 15% din pachetul de acțiuni nu va mai fi al statului, ci al altor companii, a declarat, luni, în cadrul audierilor din comisiile reunite, de specialitate, din Parlamen
România, singura țară membră UE unde motorina s-a scumpit în luna mai față de luna precedentă
Prețul combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal în Uniunea Europeană a crescut cu 20,7% în luna mai 2026 comparativ cu aceeași perioadă din 2025, după un avans de 20,8% în aprilie și unul de 12,9% în martie, arată datele publicate luni de Eurostat. În ritm anual, în luna mai 2026 prețurile combustibililo
Folcuț (ARB): România se situează la jumătatea mediei europene în privința competențelor digitale de bază
România se află, în prezent, încă la jumătatea mediei Uniunii Europene (UE), în privința competențelor digitale de bază, cu o pondere de 31,8%, dar în creștere de 27,7% comparativ cu datele anterioare disponibile, a declarat, luni, la în cadrul conferinței 'Digitalizare și siguranță cibernetică - amenințările cibernetice în era I
Rus (Senat): România poate fi un exemplu pentru Europa pe zona digitalizării; e important să avem un Minister al Transformării Digitale
România poate fi un exemplu pentru Europa pe zona digitalizării și ar fi un pas important să avem un Minister al Transformării Digitale, pentru că nu putem vorbi în era Inteligenței Artificiale de un minister al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, în care digitalizarea este acolo la 'pe ultima sută', a declarat, luni, în cadrul confer
Bularda (ECCC): Peste 200 de proiecte pe securitatea cibernetică sunr în curs de implementare, multe pe componenta de AI
Peste 200 de proiecte pe securitate cibernetică sunt în curs de implementare, la nivelul Uniunii Europene, multe dintre acestea fiind pe componenta de Inteligență Artificială (AI), a declarat, luni, în cadrul conferinței 'Digitalizare și siguranță cibernetică - amenințările cibernetice în era Inteligenței Artificiale', Daniela Bularda, responsabilă
Dumitrașcu (ARSC): Avem nevoie de o entitate care să gestioneze ce se întâmplă în România reală, nu în România politicilor publice
Anul 2026 va fi un an care poate crea următorul ciclu din punct de vedere al transformării digitale la nivel național și avem nevoie de o entitate care să gestioneze ceea ce se întâmplă în România reală, nu în România politicilor publice sau în România surselor de finanțare, a declarat, luni, în cadrul conferinței 'Di
Scăderea dobânzilor a ieftinit creditele ipotecare în Europa; București intră în top 5 (raport)
Scăderea dobânzilor la creditele ipotecare, înregistrată în ultimele șase luni în statele Uniunii Europene, a dus la îmbunătățirea accesibilității contractării unei finanțări imobiliare, iar România a intrat în top cinci state cu cele mai ieftine astfel de împrumuturi, luând în calcul salariile medii și costurile cu
Program de guvernare/Profitul companiilor din energie, repartizat într-un fond de investiții; legislația ce obligă companiile de stat să emită, anual, dividende se abrogă
Profitul companiilor din energie va fi repartizat într-un fond de investiții în domeniul energetic și va fi abrogată legislația prezentă care obligă companiile de stat să emită dividende anual, conform programului de guvernare propus de prim-ministrul desemnat Adrian Veștea. Potrivit sursei citate, Ministerul Energiei, în colaborare cu alte i
Program de guvernare/Capitalizarea BID va fi majorată în acest an cu cel puțin 100 milioane euro
Banca de Investiții și Dezvoltare va fi consolidată ca principal instrument financiar strategic al statului român pentru mobilizarea capitalului privat, susținerea investițiilor, creșterea absorbției fondurilor europene și dezvoltarea competitivității economiei, iar capitalizarea inițială de 3 miliarde de lei va fi majorată în acest an cu cel puțin 100 mi


