Adrian Negrescu (consultant economic): România se află în fața unei crize fără precedent din punct de vedere valutar
Situația de pe scena politică influențează mai mult ca oricând temerile investitorilor, care încep să vândă din titlurile românești și să iasă din România din perspectivă investițională, susține consultantul economic, Adrian Negrescu.
'România se află în fața unei crize fără precedent din punct de vedere valutar. Situația de pe scena politică influențează mai mult ca oricând temerile investitorilor care, iată, încep să vândă din titlurile românești, încep să iasă din România din perspectivă investițională și, de aceea, cred că este absolut esențial, vital de-a dreptul, ca președintele României, noul premier interimar să iasă în spațiul public și să vorbească despre angajamentele României, să dea asigurări că țara noastră nu va intra în incapacitate de plată, așa cum a spus fostul premier Ciolacu, și că vom respecta toate angajamentele asumate de către statul român. Avem nevoie de niște mesaje de stabilitate, transmise de la înălțimea instituțiilor statului, pentru că temerile investitorilor sunt din ce în ce mai ample. Gândiți-vă că unul dintre candidați promite în spațiul public faptul că va tăia dobânzile la toate creditele românilor, o aberație din punct de vedere economic, care ridică semne de întrebare legate de discernământul acestuia în privința temelor economice. Dincolo de mesajele de stabilitate pe care premierul și președintele interimar trebuie să le transmită, este nevoie ca cei doi candidați la președinție a României, domnul Simion și domnul Nicușor, să iasă în spațiul public și să vorbească despre investițiile în România, să vorbească despre planurile pe care le au din punct de vedere economic, să expună măsurile pe care vor să le ia, odată ajunși în cea mai importantă funcție din stat', a declarat marți, pentru AGERPRES, Adrian Negrescu.
În opinia sa, fenomenul retragerii de capital din România se va accentua dacă nu vor fi clarificate foarte repede semnele de întrebare legate de situația economiei, situația finanțelor publice.
'Dacă noi nu vom clarifica foarte repede aceste semne de întrebare legate de situația economiei, situația finanțelor publice, mi-e teamă că acest fenomen al retragerii de capital din România se va accentua, iar România va pierde, din punct de vedere investițional, toți cei 10-15 ani de creștere economică pe care am avut-o din perspectiva percepției investitorilor', a adăugat consultantul economic.
Potrivit acestuia, Banca Națională a alocat aproape 3 miliarde de euro pentru a menține cursul la 4,97 lei/euro, o măsură care devine inutilă din perspectiva modului în care investitorii privesc România.
'Să ne așteptăm ca, în perioada următoare, cursul de schimb să treacă de 5 lei pentru 1 euro. Deja Banca Națională a alocat aproape 3 miliarde de euro pentru a menține cursul la 4,97 lei/euro, o măsură care a fost salutară pe termen scurt, dar care devine inutilă din perspectiva modului în care investitorii privesc România. Mi-e teamă că, dacă Banca Națională va continua această politică de a susține cursul, nu va face altceva decât să atragă speculatorii în România, să atragă fondurile de investiții speculative și să transformăm tot acest joc al cursului într-un adevărat război financiar din care noi vom avea cel mai mult de pierdut. Sunt sigur că cursul se va deprecia în perioada următoare și e un lucru sănătos din perspectiva modului în care se reglează economia, ca urmare a dinamicii administrative de pe scena politică', a mai spus Adrian Negrescu.
El a subliniat că România are un buffer financiar suficient la Ministerul Finanțelor care permite plata facturilor pe o perioadă de 2-3 luni.
'Din păcate, fostul premier Ciolacu a avut un rol covârșitor în această percepție negativă, atunci când a afirmat, în repetate rânduri, faptul că România riscă să intre în incapacitate de plată. Nu suntem în acest scenariu. România are un buffer financiar suficient la Ministerul Finanțelor care ne permite să ne plătim facturile pe o perioadă de 2-3 luni. Avem o rezervă valutară suficientă la Banca Națională și avem acordul cu Comisia Europeană, cu FMI și cu Banca Mondială care ne permit ca, în cazul în care avem o problemă financiară, să accesăm o linie de finanțare rapidă, în așa fel încât să nu riscăm să intrăm în incapacitate de plată. Deci, politicienii ar trebui să fie mai rezervați în această perioadă în declarații absolut aberante legate de situația economică și să lase specialiștii să vorbească, să dea mesaje de stabilitate, nicidecum să pună gaz pe focul temerii investitorilor', a adăugat consultantul economic.
Bursa de la București a reacționat negativ la rezultatele turului I al alegerilor prezidențiale și la schimbările de pe scena politică, în timp ce dobânzile în funcție de care se calculează costul creditelor s-au majorat, iar cursul leu/euro a depășit marți pragul psihologic de 5 lei. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ivan: România are nevoie de proiecte mari care să intre în execuție cu finanțare solidă și predictibilă
România are nevoie de proiecte mari care să intre în execuție cu finanțare solidă, predictibilă și adaptată dimensiunii lor, susține ministrul Energiei, Bogdan Ivan, într-o postare pe pagina sa de Facebook, dup
Peste 32.600 de locuri de muncă vacante la nivel național; 179 de posturi disponibile în Spațiul Economic European
Angajatorii din România oferă 32.624 de locuri de muncă la nivel național, iar alte 179 de posturi sunt disponibile în Spațiul Economic European (SEE), prin intermediul rețelei Eures România, informează Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Cele mai multe locuri de muncă la nivel național sunt oferite pentru: conducător a
Companiile bucureștene cheltuie mai puțin decât cele din Varșovia și Praga pentru birourile angajaților (analiză)
Companiile din București cheltuie în medie peste 10.000 de euro pentru amenajarea spațiului de lucru alocat unui angajat, cu 15-18% mai puțin decât cele din Varșovia și Praga, potrivit datelor companiei de consultanță imobiliară Cushman & Wakefield Echinox, pe baza raportului EMEA Office Fit Out Cost Guide 2026. Astfel, costul total mediu de am
ANSVSA: Amenzi de 1,54 milioane de lei, după controalele din luna martie
Amenzi totale de 1,54 milioane de lei au fost aplicate de inspectorii sanitari veterinari și pentru siguranța alimentelor în urma unor controale derulate în luna martie, la nivel național, în sectorul produselor alimentare de origine nonanimală. Potrivit unui comunicat al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentel
INS: Câștigul salarial mediu net a crescut la 5.557 lei, în februarie 2026
Câștigul salarial mediu net a fost 5.557 lei în luna februarie 2026, în creștere cu 39 lei (+0,7%) față de luna ianuarie 2026, iar câștigul salarial mediu brut a ajuns la 9.272 lei, cu 52 lei (+0,6%) mai mare decât cel înregistrat în luna ianuarie 2026, conform datelor publicate miercuri de Institutul Național de statistică (INS).
CNAB continuă modernizarea Aeroportului ''Henri Coandă'' și înlocuiește ascensoarele, trotuarele și scările rulante
Trotuarele rulante, lifturile, scările rulante și platformele pentru pasagerii cu mobilitate redusă din Aeroportul 'Henri Coandă' vor fi înlocuite și se va realiza un sistem integrat de monitorizare a noilor instalații și echipamente modernizate, în cadrul unui contract în valoare de 24,39 milioane de lei. 'Compania Națională Aero
INS: Producția industrială a scăzut cu 2,6% în primele două luni
Producția industrială a scăzut, în primele două luni din acest an, față de perioada similară din 2025, atât ca serie brută (-2,6%), cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate (-2,5%), arată datele publicate, miercuri, de Institutul Național de Statistică (INS). Conform sursei citate, în pe
Ministerul Mediului propune un ghid pentru implementarea soluțiilor 'verzi' în vederea reducerii riscului la inundații
Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) supune consultării publice un proiect de ordin pentru aprobarea Ghidului privind promovarea, selecția, evaluarea și integrarea soluțiilor bazate pe natură și a infrastructurii 'verzi' în proiectele de gestionare a riscului la inundații. 'Reducerea riscului în fața inundațiilor trebuie să f
Ivan: Rafinăria Petrotel-Lukoil va putea să funcționeze din nou în 45 de zile
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat că a primit confirmare oficială de la Guvernul Statelor Unite ale Americii pentru derogarea de la sancțiunile împotriva Lukoil, pentru ca România să repornească rafinăria Petrotel-Lukoil, care, prin acest mecanism, în 45 de zile va putea să funcționeze din nou. 'Este o veste extr
Alexandru Nazare, întâlniri la nivel înalt la reuniunile de primăvară ale Grupului BM și FMI
Întâlnirile ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare, în cadrul vizitei în Statele Unite ale Americii, în perioada 14-20 aprilie, vizează consolidarea credibilității României pe piețele internaționale, extinderea parteneriatelor strategice și atragerea de resurse financiare pentru susținerea investițiilor și reformelor structurale,
FMI a revizuit în scădere la 0,7% estimările privind avansul economiei românești în acest an
Fondul Monetar Internațional (FMI) a redus estimările privind creșterea economiei românești în acest an, până la 0,7%, de la 1,4% cât prognoza în octombrie, arată cel mai recent raport 'World Economic Outlook' (WEO), publicat marți de instituția financiară internațională. De asemenea, FMI se așteaptă la un
Buzoianu: Ministerul Mediului a câștigat, în primă instanță, procesul de contestare a raportului Corpului de control referitor la Pădurea Băneasa
Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) a câștigat în primă instanță procesul privind raportul Corpului de control, referitor la drumul din Pădurea Băneasa, document contestat de Regia Națională a Pădurilor (RNP) - Romsilva Ilfov, a anunțat, marți, pe pagina sa de socializare, ministra Diana Buzoianu. 'Astăzi, Ministeru
Denunțarea unilaterală a contractului de peaj din partea Romsilva față de accesul în Greenfield Băneasa este abuzivă (organizație)
Decizia Regiei Naționale a Pădurilor (RNP) - Romsilva de denunțare unilaterală a contractului de peaj, care permite accesul locuitorilor din cartierul rezidențial Greenfield prin drumul forestier din Pădurea Băneasa, este o măsură abuzivă, nejustificată și profund inechitabilă, susține Federația Greenfield Băneasa, într-un comunicat de presă transmis, marți, AG
CNAB a primit trei oferte de la firme internaționale pentru studiul de fezabilitate privind modernizarea Aeroportului Băneasa
Compania Națională Aeroporturi București (CNAB) a primit, din partea unor firme internaționale de proiectare și inginerie, trei oferte de participare la licitația organizată pentru elaborarea studiului de fezabilitate aferent strategiei de dezvoltare pe termen mediu și lung a Aeroportului Internațional București Băneasa 'Aurel Vlaicu'.
Specialiști din industria IT se reunesc la PeakIT, pe 22-23 aprilie, la Brașov
Profesioniști de top din industria românească de software participă la Brașov, pe 22-23 aprilie, la ediția 2026 a evenimentului PeakIT, organizat de AgileHub. Potrivit unui comunicat al organizatorilor, conferința a devenit în ultimii opt ani, principalul punct de întâlnire al specialiștilor tech din centrul țării și un spațiu de discuț




