INS: Produsul intern brut a crescut în 2024 cu 0,8% față de anul anterior

Produsul intern brut estimat pentru anul 2024 a fost de 1.760,11 miliarde de lei prețuri curente, în creștere, în termeni reali, cu 0,8% față de anul 2023, informează joi Institutul Național de Statistică (INS).
În trimestrul IV din 2024, PIB a fost, în termeni reali, mai mare cu 0,6%, comparativ cu trimestrul III 2024, iar față de același trimestru din anul 2023 a înregistrat o creștere cu 0,5%, atât pe seria brută cât și pe seria ajustată sezonier.
'Seria ajustată sezonier a Produsului intern brut trimestrial a fost recalculată ca urmare a revizuirii estimărilor pentru trimestrele I-IV 2024, fiind înregistrate modificări față de varianta publicată în data 7 martie 2025', se menționează în comunicatul transmis de INS.
Produsul Intern Brut, date ajustate sezonier, estimat pentru trimestrul IV 2024 a fost de 451,39 miliarde de lei prețuri curente, în creștere, în termeni reali, cu 0,6% față de trimestrul III 2024 și în creștere cu 0,5% față de trimestrul IV 2023.
Ca serie brută, PIB-ul estimat pentru trimestrul IV 2024 a fost de 521,02 miliarde de lei prețuri curente, în creștere, în termeni reali, cu 0,5% față de trimestrul IV 2023.
În privința contribuțiilor la creșterea PIB pe categorii de resurse, pentru anul 2024, INS precizează că nu s-au înregistrat, în general, modificări față de varianta publicată în 7 martie 2025.
Astfel, sectorul agricultură, silvicultură și pescuit a consemnat o contribuție de -0,2%, de la -0,4% anterior, ca urmare a modificării volumului de activitate cu +4,6 puncte procentuale (de la 89,5% la 94,1%).
Industria nu a contribuit la creșterea PIB (+0,0%) în cele două estimări, iar volumul de activitate s-a modificat cu -0,2 puncte procentuale (de la 100,0% la 99,8%). Construcțiile au înregistrat aceeași contribuție la modificarea PIB (-0,2%) între cele două estimări, iar volumul de activitate s-a modificat față de estimarea anterioară cu -0,2 puncte procentuale (de la 97,6% la 97,4%).
În ceea ce privește comerțul cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și motocicletelor; transportul și depozitarea; hoteluri și restaurante a fost ajustată contribuția de la +0,4% la +0,3%, ca urmare a modificării volumului de activitate cu -0,4 puncte procentuale (de la 102,1% la 101,7%).
Potrivit datelor INS, informațiile și comunicațiile nu au contribuit la creșterea PIB (+0,0%) în cele două estimări, iar volumul de activitate nu s-a modificat față de estimarea anterioară (100,3%).
De asemenea, intermedierile financiare și asigurările nu au contribuit la creșterea PIB (+0,0%) în cele două estimări, iar volumul de activitate nu s-a modificat față de estimarea anterioară (99,7%). Tranzacțiile imobiliare au înregistrat aceeași contribuție la modificarea PIB (-0,1%) între cele două estimări, iar volumul de activitate nu s-a modificat față de estimarea anterioară (98,7%). Activitățile profesionale, științifice și tehnice; activitățile de servicii administrative și activități de servicii suport nu au contribuit la creșterea PIB (+0,0%) în cele două estimări, iar volumul de activitate nu s-a modificat față de estimarea anterioară (100,1%).
Potrivit datelor INS, în ceea ce privește administrația publică și apărarea; asigurările sociale din sistemul public; învățământul; sănătatea și asistența socială, nu s-au înregistrat modificări ale contribuției între cele două estimări (+0,1%), iar volumul de activitate a scăzut față de estimarea anterioară cu 0,1 puncte procentuale (de la 100,6% la 100,5%).
Activitățile de spectacole, culturale și recreative; reparațiile de produse de uz casnic și alte servicii au înregistrat aceeași contribuție la creșterea PIB (+0,2%) între cele două estimări, iar volumul de activitate nu s-a modificat față de estimarea anterioară (106,8%).
În anul 2024, dinamica PIB s-a modificat în varianta provizorie actuală (2), comparativ cu varianta anterioară (1), cu -0,1 punct procentual (de la 100,9% la 100,8%).
Volumul impozitelor nete pe produs a scăzut cu un punct procentual în actuala varianta provizorie (2) comparativ cu varianta anterioară (1), de la 109,6% la 108,6%.
Din punctul de vedere al utilizării PIB, modificări ale contribuției la creșterea PIB în anul 2024, între cele două estimări, au înregistrat: cheltuiala pentru consumul final al gospodăriilor populației, de la +3,6% la +3,7%, ca urmare a creșterii volumului său cu 0,1 puncte procentuale de la 105,9% la 106,0%; cheltuiala pentru consumul final individual al administrațiilor publice, de la -0,2% la +0,1%, ca urmare a creșterii volumului său cu 5,0 puncte procentuale de la 97,0% la 102,0%; consumul final colectiv efectiv al administrațiilor publice, de la -0,2% la 0,0%, ca urmare a creșterii volumului său cu 2,1 puncte procentuale de la 97,6% la 99,7% și formarea brută de capital fix, de la -0,4% la -0,9%, ca urmare a scăderii volumului său cu 1,6 puncte procentuale de la 98,3% la 96,7%. AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Nica, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
FPIOR: Orice creștere de TVA va închide multe afaceri din industria ospitalității din România
Orice creștere de TVA, chiar și de 1%, va închide foarte multe business-uri de dimensiuni mici și medii din industria ospitalității din România și va îngreuna activitatea tuturor celor care vor rămâne pe piață, se menționează într-un comunicat al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR).
Burduja: După 1 iulie, continuăm cu sprijin pentru consumatorii vulnerabili; nimeni nu va fi lăsat în urmă
Consumatorii vulnerabili vor primi sprijin pentru facturile la energie după 1 iulie, odată cu liberalizarea pieței, mecanismul general de plafonare a prețurilor la energie urmând să fie înlocuit cu o abordare mai direcționată, mai eficientă și mai corectă social, menționează ministrul Energiei, într-un raport publicat, duminică, pe pagina sa de Face
Hidroelectrica alocă peste 4,6 milioane lei pentru servicii de dezvoltare software
Hidroelectrica alocă, din surse proprii, 4,61 milioane lei, fără TVA, pentru servicii de dezvoltare software, contractul urmând să fie încheiat pentru o perioadă de 37 de luni, potrivit unui anunț de participare postat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP). Conform sursei citate, obiectul achiziției implică, în principal, s
Bursa de la București a pierdut peste 9 miliarde lei la capitalizare, în această săptămână
Bursa de Valori București (BVB) a pierdut 9,02 miliarde de lei la capitalizare, respectiv 2,27%, în această săptămână, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a scăzut cu 187,8 milioane de lei (-43,78%), în comparație cu săptămâna anterioară. Potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES, capitalizarea bursieră
Fondurile de pensii facultative, creștere cu 17%, la nivelul lunii aprilie
Fondurile de pensii facultative aveau active în valoare de 5,88 miliarde de lei, la finalul lunii aprilie 2025, în creștere cu 17% comparativ cu nivelul înregistrat la aceeași dată a anului anterior, conform unui raport al Autorității de Supraveghere Financiară (ASF). 'Cele mai multe investiții au fost efectuate local (95%), majoritatea f
Aprovizionarea cu apă în cultura de porumb, în limite satisfăcătoare în cea mai mare parte a țării (agrometeo)
Aprovizionarea cu apă în cultura de porumb se va situa în limite satisfăcătoare pe parcursul următoarelor zile, apropiate de optim și optime, în cea mai mare parte a țării, potrivit prognozei agrometeorologice emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) valabilă până pe 20 iunie. 'În cultura de porumb, aprovizionare
Producția de gaze a scăzut cu 1,4% în primele patru luni din 2025; importurile s-au majorat cu 72,5% (INS)
Producția de gaze naturale utilizabile a României a fost, în primele patru luni din 2025, de peste 2,532 milioane tone echivalent petrol, cu 36.800 tep sub cea din perioada similară a anului trecut (minus 1,4%), conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Pe de altă parte, în perioada ianuarie-aprilie 2025, import
Reportul la Joker a ajuns la peste 4,35 milioane de euro
Reportul la Loto 6/49, la categoria I, este de peste 6,44 milioane de lei (peste 1,28 milioane de euro), în timp ce reportul la Joker, la categoria I, a ajuns la peste 21,91 milioane de lei (peste 4,35 milioane de euro), informează Loteria Română. Duminică, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după
CNAIR: Lucrările pe lotul 1 al A0 Nord se află într-un stadiu avansat
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) susține, într-o postare pe Facebook, că lucrările pe lotul 1 al A0 Nord se află într-un stadiu avansat. Astfel, pe acest lot, în lungime de 17,5 km, cei doi antreprenori din Asocierea rom
CFR Călători reclamă subcompensarea și diminuarea veniturilor sale pe 2025 care pun în pericol transportul public
CFR Călători reclamă subcompensarea și diminuarea veniturilor prognozate pentru anul 2025 care pun în pericol transportul public de călători. 'Situația prezentată în adresa conducerii CFR Călători către autoritățile în domeniu reprezintă o radiografie a situației financiare existente în acest moment prezentând, în acelaș
Cristian Popescu Piedone: ANPC nu emite autorizații de funcționare sau autorizații de construire
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) nu emite autorizații de funcționare sau autorizații de construire, a precizat Cristian Popescu Piedone, președintele ANPC, într-o postare pe Facebook, în contextul începerii Comandamentului Litoral și Delta Dunării 2025 al instituției. ANPC informează, astfel, publicul și operatorii
INS: Producția de țiței a României a scăzut cu 7,1% în primele patru luni; importurile s-au majorat cu aproape 37%
România a produs, în primele patru luni din 2025, o cantitate de țiței de 840.000 tone echivalent petrol (tep), cu 63.900 tep mai mică (-7,1%) față de cea din perioada similară a anului anterior, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Importurile de țiței au totalizat, în ianuarie-aprilie 2025, peste 2,98 mil
AmCham: România nu mai are luxul de a amâna deciziile dificile și de a tergiversa asumarea unor politici
Întârzierea unui acord politic pentru formarea unui Guvern stabil care să-și asume măsurile economice și fiscale de care România are nevoie crește îngrijorarea în rândul comunității de afaceri, tensiunea în societate și transmite semnale negative către partenerii instituționali, finanțatori și agențiile de rating, avertizează
USLM: Metroul este la un pas să cadă; solicităm aprobarea bugetului Metrorex pe 2025
Uniunea Sindicatului Liber din Metrou (USLM) solicită aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli pe anul 2025 al societății Metrorex, aflată sub autoritatea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, pentru a putea achiziționa materialele necesare unei bune funcționări a metroului bucureștean. ''Noi, cei din metrou, nu cerem d
Ministerul Finanțelor a atras, vineri, 90 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitațiile de joi
Ministerul Finanțelor a atras, vineri, 90 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitațiile de joi, când a împrumutat 1,11 miliarde de lei, la dobânzi de 7,52% pe an, respectiv 7,46% pe an, prin două emisiuni de obligațiuni de stat de tip benchmark. Valoarea nominală a celor două emisiuni suplimentare a fost de 75 de mi