Bursa de la București a câștigat peste 7,5 miliarde de lei la capitalizare, în această săptămână
Bursa de Valori București (BVB) a câștigat peste 7,58 miliarde de lei la capitalizare, respectiv 2,05%, în această săptămână, iar valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a crescut cu 150,59 milioane de lei (84,87%), în comparație cu săptămâna anterioară.
Potrivit datelor publicate de BVB, consultate de AGERPRES, capitalizarea bursieră a ajuns la 376,88 miliarde de lei, în perioada 3 - 7 martie e 2025, în creștere de la 369,29 miliarde de lei, în perioada 24 - 28 februarie 2025.
Tranzacțiile cu acțiuni au generat un rulaj de 328,03 milioane de lei, mai mare decât cel consemnat în săptămâna anterioară, de 177,44 milioane de lei.
Cea mai bună zi de tranzacționare la BVB a fost marți, 4 martie, când s-a înregistrat un rulaj de 107,75 milioane de lei, iar cea mai slabă zi, vineri, 7 martie, cu o valoare a tranzacțiilor de 31,81 milioane de lei.
Indicele principal al Bursei de Valori București - BET - a închis săptămâna la 17.607,29 puncte, în creștere cu 0,49% față de săptămâna precedentă.
Acțiunile Băncii Transilvania au fost și în această săptămână cele mai lichide titluri pe segmentul principal al BVB, cu tranzacții de 81,44 milioane de lei și o creștere a prețului de 1,05%.
În topul tranzacțiilor se mai află titlurile Emergent Investments, cu tranzacții de 65,03 milioane de lei (-0,35%), și cele ale societății Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră, cu 35,60 milioane de lei (-2,21%).
Cele mai importante creșteri ale cotațiilor au fost înregistrate de acțiunile Impact Developer&Contractor (17,39%), Conted (-14,52%) și IAR Brașov (-10,89%).
La polul opus, scăderi importante au fost consemnate de acțiunile Romcab cu un declin de 17%, urmate de cele ale Transilvania Broker de Asigurare (-7,69%) și Societatea Energetică Electrica (-7,56%). AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Apele Române: Cernavodă poate funcționa în condițiile actuale încă aproximativ 4-5 zile
Nivelul Dunării în zona Cernavodă scade cu aproximativ 2-3 centimetri pe zi, iar în condițiile actuale centrala poate funcționa la limită încă patru-cinci zile, a afirmat directorul general adjunct al Administrației Naționale 'Apele Române', Sorin Rîndașu. 'Referitor la ceea ce se întâmplă
AEI: Autoritățile ar trebui să clarifice dacă există un deficit de motorină pe piața din România
Autoritățile ar trebui să comunice dacă există un deficit fizic de motorină pe piața din România și să explice diferențele dintre mesajele transmise de principalii operatori, pentru a evita amplificarea percepției privind o posibilă penurie și noi creșteri de prețuri, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță.
Codirlașu (CFA România), despre decizia Fitch: Eu văd o înrăutățire față de rapoartele anterioare
Raportul Fitch indică o înrăutățire a perspectivelor pentru economia românească, în condițiile în care agenția ar fi avut inițial în vedere o retrogradare, consideră președintele Asociației CFA România, Adrian Codirlașu. 'Ne-a trecut glonțul pe la ureche, poate chiar foarte aproape de ureche. Vedem că de
Pistol: Stadiul lucrărilor la drumul expres Brăila - Galați a depășit 97%
Stadiul fizic al lucrărilor la drumul expres Brăila - Galați (DEx6) a depășit 97%, iar circulația pe noul drum de mare viteză trebuie deschisă până la finalul anului 2026, a anunțat, sâmbătă, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Drumul expres Brăila - Gal
Ministerul Finanțelor intenționează să împrumute cel puțin 7,2 miliarde de lei de la bănci, în august 2026
Ministerul Finanțelor (MF) a planificat, în luna august 2026, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 7,2 miliarde de lei, la care se poate adăuga 15% din valoarea nominală adjudecată la licitațiile de referință, în cadrul sesiunilor suplimentare de oferte necompetitive organizate exclusiv pentru instrumentele de tip benchmark.
UPDATE Fitch a menținut ratingul suveran al României la 'BBB minus', cu perspectivă negativă
Fitch a menținut vineri ratingul suveran al României la 'BBB minus', cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenției de evaluare financiară. 'Ratingul României este susținut de apartenența la UE și este asociat cu intrările de capital care sprijină convergența veniturilor și accesul la finanțarea e
Nazare: România rămâne în categoria recomandată investițiilor - un nou test trecut la limită
România rămâne în categoria recomandată investițiilor, iar în spatele acestui rezultat a stat un efort instituțional excepțional, dus până în ultimul moment, de echipa Ministerului Finanțelor, în coordonare cu Banca Națională a României, care au documentat și susținut cu date solide fiecare argument pentru menținerea ca
Bolojan: Autoritățile de stat trebuie să ia măsuri voluntare pentru a reduce consumul de energie la orele de seară
Autoritățile de stat trebuie să ia măsuri voluntare pentru a reduce consumul de energie la orele de seară și există proceduri gestionate de Transelectrica și care vor fi puse în practică astfel încât să fie asigurată funcționarea sistemului, a declarat vineri, într-o conferință de presă, premierul interimar Bolojan.
Bolojan: Ucraina a fost de acord să exporte energie electrică în România, astfel încât să ne echilibreze sistemul energetic național
Ucraina are capacitate de energie electrică în rezervă și a fost de acord să exporte în România, în condiții de piață, astfel încât să ne echilibreze sistemul energetic național, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, premierul interimar Ilie Bolojan, care deține și funcția de ministru interimar al Energiei. <if
Bolojan: Mâine se vor lua deciziile pentru a menține un nivel al apei care să permită funcționarea Grupului 2 de la Cernavodă
Autoritățile de resort studiază soluțiile de intervenție la brațul Bala de pe Dunăre, iar în cursul zilei de sâmbătă specialiștii de la Apele Române și de la Forțele Navale vor lua deciziile posibile pentru a menține un nivel al apei care să permită funcționarea Grupului 2 al Centralei Nucleare de la Cernavodă, a declarat, vineri, premierul Ilie Bolojan, mi
UPDATE Bolojan: Am declarat stare de alertă la nivel național pe perioada lunii august
Autoritățile au declarat stare de alertă la nivel național în România, pe perioada lunii august, ca efect al scăderii producției de energie electrică, a anunțat, vineri, premierul interimar Ilie Bolojan.
APCPR: Adoptarea măsurilor pentru limitarea răspândirii virusului pestei porcine africane, un pas important în consolidarea biosecurității
Votul dat vineri în cadrul sesiunii extraordinare a Plenului Camerei Deputaților pentru adoptarea modificărilor legislative privind combaterea pestei porcine africane (PPA) reprezintă un pas important în consolidarea biosecurității și în protejarea fermelor comerciale de creștere a porcinelor, consideră Asociația Producătorilor de Carne de Porc din Rom&acir
Războiul din Iran a zguduit bursele; românii au devenit mai activi și 'au pus ochii' pe aur și petrol (analiză)
Investitorii români nu s-au retras complet, atunci când s-au prăbușit bursele internaționale, ci au devenit mai activi și s-au orientat în special către instrumente ce reacționează rapid la mișcările pieței, precum indicii americani, aurul și petrolul, relevă o analiză de specialitate, dată vineri publicității. 'Atacul SUA asupra Iranului
DNSC: Hackerii folosesc ClickFix, prin care utilizatorii sunt convinși să ruleze comenzi malițioase pe propriile dispozitive
Atacatorii online apelează, tot mai des, la ClickFix - o tehnică prin care utilizatorii sunt convinși să ruleze comenzi malițioase pentru dispozitivele lor, atrage atenția Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), într-o postare publicată, vineri, pe pagina de socializare a instituției. 'Ai întâlnit vreodată un mesaj pe un s
ANOFM: Blocarea HG 570 pune în pericol investiții europene de 234 milioane euro și afectează piața muncii
Posibila blocare a aplicării Hotărârii Guvernului nr. 570/2026, privind acordarea subvențiilor și a primei de stabilitate, adoptată pe 23 iulie, pune în pericol investiții europene de 234 milioane euro și afectează direct piața muncii din România, arată Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), într-un comunicat transmis vineri.







