logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

DNSC: Înșelătoriile romantice reprezintă o amenințare importantă în mediul online; multe victime sunt femei

Image

Înșelătoriile romantice - romance scam - reprezintă o amenințare importantă în mediul online, iar multe dintre victimele acestui timp de fraudă sunt femei, avertizează Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC).

'Românii sunt utilizatori fervenți ai rețelelor de socializare, precum și ai aplicațiilor de dating, prin care țin legătura cu prieteni vechi și dezvoltă noi relații online. Totuși, unii dintre aceștia ajung victime ale fraudelor online, dintre care cele pe teme romantice reprezintă o amenințare importantă. Multe victime sunt femei, iar unul dintre modurile de operare folosite frecvent de infractori este romance scam', semnalează DNSC pe pagina sa de Facebook.

Potrivit sursei citate, înșelătoriile romantice - romance scam sunt fraude în care infractorii încearcă să câștige încrederea victimei prin stabilirea unei relații emoționale false, pentru a obține bani sau alte beneficii. 'Aceste fraude pot fi foarte dureroase din punct de vedere emoțional, dar și financiar. Fie că se folosesc de imaginea unor vedete sau a unor falși medici sau militari, răufăcătorii utilizează tehnici manipulative de limbaj și promisiuni romantice false, având drept scop final obținerea datelor personale, a informațiilor financiare și, în final, a banilor victimei', precizează experții DNSC.

Specialiștii arată că odată cu evoluția tehnologică se schimbă și metodele prin care autorii fură bani de la victimele lor, criptomonedele și transferurile bancare fiind cele mai utilizate metode. Alte metode comune de plată includ cardurile cadou și aplicațiile de plăți online. Autorii preferă aceste metode deoarece oferă un anumit nivel de anonimitate, iar odată ce fondurile sunt trimise de victimă, tranzacția nu mai poate fi anulată.

Cu ocazia Zilei de 8 martie, partenerii proiectului #SigurantaOnline (sigurantaonline.ro), Poliția Română, DNSC și Asociația Română a Băncilor (ARB), atrag atenția asupra fraudelor online romantice, pentru a proteja și a oferi recomandări de prevenire femeilor, care sunt cele mai vizate de acest tip de fraudă.

Astfel, femeile pot fi ținta unui 'fraudator romantic' dacă persoana cu care comunică online prezintă unele dintre aceste semne/particularități: pretinde că are o situație materială foarte bună, dar a fost ocupată cu munca și nu și-a găsit fericirea; pretinde că locuiește, lucrează sau călătorește mult în străinătate, în locații exotice unde și-ai dori și ele să ajungă; mărturisește rapid problemele personale ca să provoace compasiune; trimite fotografii generale (de cele mai multe ori false/generate de AI) în care apare călătorind, făcând cumpărături sau luând masa în locuri luxoase; menționează ideea de a se întâlni și de a fi împreună în curând și își mărturisește rapid dragostea.

De asemenea, specialiștii DNSC avertizează că 'fraudatorul romantic' oferă periodic scuze pentru imposibilitatea de a efectua un apel video, solicită ca mesajele/conversațiile să fie mutate într-o aplicație separată (de exemplu, WhatsApp, Telegram), solicită bani, câteodată prin metode netradiționale, cum ar fi criptomonede sau carduri cadou, încearcă să manipuleze și să distragă atenția atunci când îi sunt puse la îndoială intențiile.

Partenerii proiectului #SigurantaOnline oferă și câteva sfaturi pentru ca femeile să nu piardă bani din cauza unei fraude romantice: să fie suspicioase la apelurile telefonice și mesajele text nesolicitate; să nu răspundă la apeluri sau mesaje text de la numere necunoscute; să nu dea niciodată informații personale la telefon sau prin SMS; acestea pot fi blocate sau raportate drept spam; să evite să împărtășească informații personale sensibile pentru că infractorii se pot folosi de detaliile împărtășite postate/dezvăluite pe rețelele de socializare și pe site-urile de întâlniri; transmiterea de fotografii nepotrivite sau de informații financiare ar putea fi folosită ulterior pentru șantaj; să-și asculte instinctul - dacă persoana sau povestea pare prea bună pentru a fi adevărată, sau chiar dramatică, să discute cu cineva de încredere despre aceasta și să lase rațiunea să ia decizii.

Totodată, femeile mai sunt sfătuite să nu trimită bani unei persoane pe care abia a cunoscut-o online, chiar dacă pare să fie o relație specială; autorii încearcă adesea să construiască o legătură emoțională rapid pentru a face cereri financiare; să fie atente la cererile de ajutor financiar, urgente, sau la presiunile emoționale; să caute semne de autenticitate pentru că infractorii cibernetici adesea își ascund identitatea reală sau folosesc fotografii false, etc.

DNSC precizează că partenerii proiectului #SigurantaOnline au împărțit flori și recomandări pentru protecția digitală a doamnelor și domnișoarelor, cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii. Aceștia au oferit doamnelor și domnișoarelor un trandafir roșu, alături de un sfat esențial de protecție online. 'De data aceasta, trandafirul roșu nu a fost simbolul dragostei, ci al unui 'steag roșu' de atenționare, pentru a sublinia importanța protejării împotriva riscurilor cibernetice din viața digitală de zi cu zi', arată sursa citată.

Proiectul național de educație digitală și prevenire a criminalității informatice #SigurantaOnline este o inițiativă a Poliției Române, DNSC și ARB. Acesta are ca obiectiv creșterea gradului de conștientizare cu privire la criminalitatea informatică, dezvoltarea abilităților de prevenire și educația digitală a populației. Una dintre cele mai importante resurse ale proiectului este platforma sigurantaonline.ro, prin accesarea căreia utilizatorii se pot informa și antrena să recunoască principalele forme de manifestare și modalități de prevenire ale pericolelor din mediul digital. AGERPRES/(AS - redactor: Cristian Anghelache, editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Sursa foto: Directoratul Național de Securitate Cibernetică - DNSC/Facebook.com

Afisari: 441

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 30-04-2025 19:25

Ajutor de stat pentru investiții în locuri de cazare pentru porcine în valoare de 1,4 miliarde de lei, în 2025 (proiect)

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) va acorda, în 2025, un ajutor de stat pentru investiții în locuri de cazare pentru porcine, în valoare de 1,4 miliarde de lei, proiectul de Ordonanță de Urgență pentru susținerea sectorului suin fiind publicat spre consultare publică pe

Economic 30-04-2025 18:50

Mihai Barbu va fi de luni noul președinte al Autorității pentru Reformă Feroviară

Mihai Barbu a fost numit în funcția de președinte al Autorității pentru Reformă Feroviară (ARF), potrivit unei decizii a premierului Marcel Ciolacu, publicată miercuri în Monitorul Oficial. ''Având în vedere propunerea ministrului Transporturilor și Infrastructurii formulată prin Adresa nr. 13.661 din 29 aprilie

Economic 30-04-2025 17:37

Burduja: România nu ajunge în beznă; fac un apel public către toți românii să se informeze din surse oficiale

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, afirmă că nu există niciun risc de blackout în România în perioada primului tur al alegerilor pentru Președintele României, iar cei care răspândesc astfel de dezinformări pe rețele de socializare, ''prin care bagă spaima în populație'', trebuie să suporte consecințele.

Economic 30-04-2025 16:40

Inspectorii antifraudă din Oradea au confiscat marfă nedeclarată în valoare de peste 4,88 milioane de lei

Inspectorii antifraudă din cadrul Direcției regionale antifraudă fiscală (DRAF) Oradea au confiscat, în luna aprilie, bunuri în valoare totală de peste 4,88 milioane de lei, de la un operator economic specializat în comerțul cu marochinărie și încălțăminte, se arată într-un comunicat de presă al Agenției Naționale pentru Administrare Fis

Economic 30-04-2025 16:20

Primul tren produs de polonezi se estimează că va ajunge în România pe 31 mai

Prima ramă electrică regională (RE-R) produsă de polonezi se estimează că va sosi în România la sfârșitul lunii viitoare, urmând să fie certificată, omologată, autorizată și pusă în circulație de către Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF). Într-o

Economic 30-04-2025 15:46

PIB-ul global ar putea crește cu încă 15 puncte procentuale până în 2035, datorită inteligenței artificiale (raport)

Inteligența artificială (AI) are potențialul de a crește economia globală cu până la 15 puncte procentuale în următorul deceniu, arată raportul ''Value in Motion'', realizat de PwC la nivel global. Această evoluție ar adăuga efectiv peste un punct procentual la rata anuală de creștere, la egalitate cu creșterea econ

Economic 30-04-2025 15:25

ANAR: O nouă licitație pentru închirierea a 77 de suprafețe de plajă pe următorii zece ani

Un număr de 187 de oferte au fost depuse în cea de-a doua procedură de licitație publică pentru închirierea a 77 de suprafețe de plajă în sezoanele estivale 2025 - 2034, a anunțat Administrația Națională ''Apele Române'' (ANAR), într-un comunicat de presă transmis, miercuri, AGERPRES. Subsectoarele

Economic 30-04-2025 14:49

TPBI prelungește programul mai multor linii, pentru transportul spectatorilor meciului FCSB - Dinamo

Liniile 10, 55, 86, 90, 104 și 311 vor avea un program de circulație prelungit în seara zilei de luni, 5 mai, pentru a asigura transportul spectatorilor ce vor asista la meciul de fotbal FCSB - Dinamo București, programat de la ora 20:30, pe ''Arena Națională'', iar parcul liniilor de noapte N1 și N10 va fi suplimentat în intervalul orar 2

Economic 30-04-2025 14:41

Angajamentele pentru beneficiarii Pachetului 4 ''Culturi verzi'' - Intervenția DR-02, adaptate la PAC 2023-2027

Angajamentele de plată aflate în derulare din Campania 2024 pentru beneficiarii Intervenției DR-02: Agro-mediu și climă pe terenuri arabile - Pachet 4 ''Culturi verzi'' se adaptează în anul 2025 la condițiile prevăzute de Planul strategic PAC 2023-2027, informează miercuri Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA).

Economic 30-04-2025 14:35

Activele nete ale fondurilor de investiții au crescut în luna martie cu 0,9%

Activele nete ale celor 246 de fonduri deschise și închise, locale și străine, au crescut în luna martie cu 0,9% până la nivelul de 49,5 miliarde lei (9,9 miliarde euro), iar intrările nete ale lunii au totalizat 452 milioane lei (90,8 milioane euro), conform unui comunicat al Asociației Administratorilor de Fonduri (AAF), transmis, miercuri, AGERPR

Economic 30-04-2025 14:33

MIPE finanțează dotarea spitalelor care tratează AVC; un nou apel de proiecte în valoare de 58 de milioane de euro

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) deschide un nou apel de proiecte prin Programul Sănătate 2021-2027, în valoare de 58,496 milioane de euro, destinat unităților sanitare publice care tratează pacienți critici cu patologie vasculară cerebrală acută, potrivit unui comunicat remis miercuri AGERPRES. ''Acest ape

Economic 30-04-2025 14:00

Prețurile la biletele de avion pentru minivacanța de 1 Mai, mai mici cu 20%; Londra, Paris și Roma, în topul preferințelor

Prețurile la biletele de avion pentru minivacanța de 1 Mai au fost cu 20% mai mici, raportat la 2024, românii optând în principal pentru orașele Londra, Paris sau Roma, relevă datele Vola.ro. ''Minivacanța de 1 Mai rămâne și în acest an un reper important î

Economic 30-04-2025 12:48

Aproape 33.000 de locuri de muncă vacante în România; 267 de joburi disponibile în țările UE

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) are în evidențe 32.888 de locuri de muncă, iar în rețeaua EURES se află 267 de joburi în spațiul european, cele mai multe în Norvegia, Italia și Germania, informează miercuri instituția. Potrivit datelor furnizate de agenții economici privind locurile de muncă va

Economic 30-04-2025 12:32

PIB-ul nominal al României ar putea depăși 700 miliarde de euro în 2034 (raport)

PIB-ul nominal al României ar putea depăși 700 miliarde de euro în 2034 și se poate apropia de 800 de miliarde de euro în 2035, la un ritm de creștere reală de aproximativ 3% anual și o inflație medie similară, potrivit macroeconomiștilor din ING Bank. Aceste estimări ar poziționa România în competiție cu țări precum Austria și Su

Economic 30-04-2025 11:17

AFM a semnat contractul de finanțare pentru realizarea a 26 de fabrici de reciclare, cu bani din PNRR

Contractul de finanțare pentru construirea a 26 de fabrici de reciclare, în valoare de aproape 674,75 milioane de lei, a fost semnat miercuri, a anunțat președintele Administrației Fondului pentru Mediu (AFM), Florin Bănică, într-un comunicat de presă transmis AGERPRES. 'Am semnat cele 26 de contracte de finanțare care reprezintă ținta asumată