Precup: Ne dorim să stăm la masă cu cele mai bogate țări din lume,fiind parte din OECD
Faptul că România a stat la masă cu cele mai bogate țări din Uniunea Europeană a fost un factor foarte pozitiv pentru țara noastră, care acum își dorește să stea la masă cu cele mai bogate țări din lume, fiind parte din OECD, a afirmat, luni, Mihai Precup, secretar de stat în Cancelaria prim-ministrului.
'Un an plin de provocări (2025 - n.r), este clar, dar în același timp și cu optimism, de stabilitate. România, în ciuda tuturor provocărilor, este parte NATO, este parte din Uniunea Europeană și să nu uităm că în ultimii ani am avut o creștere fulminantă. Cu toții știți foarte bine, în 2026 ne așteptăm pe la mijlocul anului ca PIB-ul României să se dubleze față de ce a fost în 2018. Salariul mediu, mă uitam chiar de dimineață peste o statistică, a crescut destul de mult. Adică în București vorbim de 6.500 lei, la nivel național de vreo 5.600 lei. Deci o creștere fulminantă a puterii de cumpărare, suntem undeva pe la 80% din media europeană. Faptul că am stat la masă cu cele mai bogate țări din Uniunea Europeană a fost un factor foarte pozitiv pentru România și ne dorim, Guvernul își dorește să continue pe acest drum. Pentru că ne-am dat seama că peste 70% din exporturile noastre sunt în Uniunea Europeană. Deci a fost bine să stăm la masă cu cele cele mai mai bogate țări din din Uniunea Europeană. Ne dorim să stăm la masă cu cele mai bogate țări din lume, fiind parte din OECD, din Organizația de Cooperare și Dezvoltare Economică. Acesta fiind prioritatea zero, atât a Guvernului României cât și a României în general pe partea de politică externă. Îmi e foarte greu să cred că o țară care va fi parte din OECD va avea provocări pe partea de rating, deși sunt discuții în piață, dar fiind la masă cu cele mai bogate țări din lume, credem că vom avea acces la și un alt tip de investitori care poate nu ar fi venit în România dacă nu suntem parte din Organizația de Cooperare și Dezvoltare Economică', s spus Mihai Precup, la 'Forumul investitorilor - 2025: Provocările și oportunitățile anului', eveniment organizat de Ziarul Bursa.
El a menționat că premierul României a anunțat public obiectivul a de accede la OECD în 2026, dar pentru a fi atins 'anul ăsta va fi un an greu, în sensul că va trebui să închidem mai multe capitole de negociere'.
'Aderarea la OECD presupune alinierea cu cele mai bune practici. Sloganul OECD este 'Better Policies for Better Lives'. Deci înseamnă că ar trebui să avem cele mai bune practici pe partea de guvernanță corporativă, pe partea de piață de capital, fiscalitate, măsuri de anticorupție. Iar în fiecare an se face o evaluare a tuturor acestor practici. Există comitete din care fac parte toate țările membre OECD și România este evaluată în cadrul acelor comitete. Recomandările le-am primit deja în anii trecuți, acum suntem în curs de a le implementa și anul acesta ar trebui să avem comitetele finale, cam pentru toate elementele care au rămas în discuție cu OECD-ul. Iar dacă anul acesta închidem comitetele, 2026 ar putea fi un termen realist, cel anunțat de premier', a declarat Mihai Precup. AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
ANSVSA: Măsuri și recomandări pentru siguranța alimentelor în perioadele cu temperaturi ridicate
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) recomandă populației ca, în perioadele cu temperaturi ridicate, să acorde o atenție deosebită modului de păstrare și preparare a alimentelor, precum și sursei din care acestea sunt achiziționate. Astfel, consumatorii trebuie să cumpere produse alimentare numai din locuri s
Iacubowicz: Fiecare lună de incertitudine politică o plătim în dobânzi, investiții și decizii amânate
Fiecare lună de incertitudine politică o plătim în dobânzi, investiții și decizii amânate, în condițiile în care avem cea mai mare inflație din Uniunea Europeană, aproximativ 11%, unul dintre cele mai mari deficite, iar datoria publică se apropie de 60%, însă, fără o ajustare, urcăm către 67 sau 68%, a afirmat, joi, președintele Asociației
APIA plătește peste 2,9 milioane de lei pentru crescătorii de animale
Crescătorii de animale din România vor primi un sprijin financiar în valoare de peste 2,9 milioane lei, acordat din bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), a anunțat Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), într-un comunicat de presă transmis, joi, AGERPRES. Potrivit sursei citate, suma plătită este d
România, cea mai slabă performanță dintre țările CEE în privința atragerii și păstrării talentelor în 2025 (raport)
Mobilitatea internațională a profesioniștilor de înaltă calificare a scăzut puternic în 2025, iar numărul relocărilor transfrontaliere s-a redus cu 11,6% față de anul precedent, până la 3,3 milioane de persoane, în timp ce România a înregistrat cea mai slabă performanță dintre țările din Europa Centrală și de Est (CEE) în privința at
ANPIS a virat sumele aferente lunii mai către beneficiarii de asistență socială
Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS), prin agențiile teritoriale, a virat, în luna iunie, fondurile necesare pentru plata beneficiilor de asistență socială aferente lunii mai, cu cele mai importante alocări, de peste 1,2 miliarde de lei în cazul alocațiilor de stat pentru copii. Potrivit unui comunicat de pre
Un sistem de stocare a energiei în baterii de 220 MWh va fi construit la Drăgănești-Olt
ENEVO Group și Kraftfeld au semnat un contract pentru construcția unui sistem de stocare a energiei în baterii (BESS) cu o putere de 110 MW și o capacitate de 220 MWh, la Drăgănești-Olt, în județul Olt, România. Potrivit unui comunicat, proiectul include și racordarea la rețeaua de înaltă tensiune. Contractul a fost semnat în cadr
DNSC: 1.126 de organizații și-au autoevaluat nivelul de maturitate cibernetică în cadrul unui proiect cu finanțare PNRR
Un număr de 1.126 organizații din România și-au autoevaluat nivelul de maturitate cibernetică în cadrul proiectului 'Crearea de noi competențe de securitate cibernetică pentru societate și economie', iar cu această ocazie obiectivele pentru un nou jalon din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNNR) au fost atinse, a anunțat Directoratul Na
Românii se tem de riscuri, dar amână deciziile care i-ar putea proteja (studiu)
Românii se tem de riscuri, dar amână deciziile care i-ar putea proteja, 60% dintre ei nefiind pregătiți pentru o urgență financiară majoră, relevă un studiu realizat la inițiativa Allianz-Țiriac, prin Centrul de Sociologie Urbană și Regională (CURS), dat joi publicității. 'Românii sunt tot mai conștienți de riscurile care le pot afecta st
Adrian Negrescu: Scăderea deficitului bugetar la 1,75% reprezintă o gură de oxigen în perspectiva discuțiilor cu Moody's și Fitch
Scăderea deficitului bugetar la 1,75%, după primele cinci luni din 2026, reprezintă o gură de oxigen pentru România în perspectiva discuțiilor din luna iulie cu Moody's și Fitch, consideră consultantul economic Adrian Negrescu. 'E o adevărată performanță care are mari șanse să ne securizeze ratingul de țară, într-o perioadă în c
ANOFM: 106 programe de formare profesională vor începe în luna iulie, la nivel național
București, 25 iun /Agerpres/ - Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) va organiza, în luna iulie, 106 programe de formare profesională pentru 1.726 de persoane care beneficiază, conform legii, de servicii de formare profesională gratuite, organizate de agențiile județene pentru ocuparea forței de muncă și a municipiului București. Prog
BNR a lansat volumul 'Sustenabilitatea financiară - De la deficite la convergență nominală'
Prioritățile economice actuale și viitoare ale României, care vizează problematici precum sustenabilitatea finanțelor publice, guvernanța corporativă în sectorul companiilor de stat, disciplina financiară în mediul economic și ajustarea dezechilibrelor externe și gestionarea datoriei publice, sunt teme abordate în cadrul unui volum de analiză lansat,
Aproape 250 de fermieri și antreprenori susținuți prin cursuri gratuite și coaching, în cadrul proiectului 'Afaceri cu rădăcini'
Aproape 250 de fermieri și antreprenori au fost sprijiniți prin cursuri gratuite și coaching în cadrul proiectului 'Afaceri cu rădăcini', iar primele credite deja acordate și noile sesiuni pentru digitalizarea & certificarea fermelor vor avea loc din toamnă. Potrivit unui comunicat, proiectul 'Afaceri cu rădăcini', de
INS: Afacerile din comerțul cu autovehicule și motociclete au crescut cu 1,9% în primele patru luni, ca serie ajustată
Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule și motociclete a crescut, în primele patru luni ale anului, atât ca serie brută cu 0,7%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate cu 1,9%, față de intervalul similar din 2025, arată datele publicate, joi, de Institutul Național de Statistică (INS).
Datoria publică a României va crește la 63,4% din PIB în 2027 și va ajunge la circa 90 % în 2036 (raport de convergență)
Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB în 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 și este proiectată să ajungă la circa 90% din PIB în 2036, conform Raportului de convergență pentru 2026, publicat miercuri de Comisia Europeană. 'Raportul datoriei publice la PIB a crescut de la 54,8% în 2024 l
Pistol (CNAIR): Stadiul fizic al lucrărilor pe secțiunea Nădășelu-Mihăiești a Autostrăzii Transilvania se apropie de 68%
Stadiul fizic total al lucrărilor pe secțiunea Nădășelu-Mihăiești a Autostrăzii Transilvania (A3) se apropie de 68%, în șantier fiind mobilizați 400 de muncitori și 150 de utilaje, potrivit directorului general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, Cristian Pistol. El a anunțat că montarea grinzilor la viaduct

