Reduceri de până la 65% la vacanțe, la Târgul de Turism al României
Vacanțe tradiționale, sejururi la mare și la munte, în țară și străinătate sau city break-uri în marile capitale europene pot fi găsite în aceste zile la Târgul de Turism al României, ediția de primăvară, cu prețuri mai mici chiar și cu 65% pe durata evenimentului.
Un număr de 193 de expozanți, mai mult de jumătate dintre ei veniți de peste hotare, expun oferte care îmbie vizitatorii cu destinații exotice, precum Egipt, Thailanda sau Maldive, dar și cu oferte în stațiunile balneo autohtone.
De asemenea, vizitatorii pot găsi oferte pentru petrecerea Sărbătorilor Pascale, dar și pentru minivacanța de 1 Mai.
Un loc important îl au destinațiile românești, promovate atât de tur-operatori, cât și de consilii județene, prezente la târg. Astfel, nu au lipsit zonele istorice, stațiunile, delta și litoralul românesc, demonstrând că România este o destinație completă, unde găsești o vacanță în orice anotimp.
În noul context Schengen pentru România, Bibi Touroperator mizează în continuare pe turismul național, o direcție pe care și-a asumat-o timp de 38 de ani, și 'pune pe masă' vacanțe prin programul 'Înscrieri Timpurii', cu reduceri consistente care ajung până la 45% din valoarea pachetului standard.
Deoarece printre tendințele anului 2025 se remarcă dorința turiștilor pentru experiențe autentice în acord cu natura și comunitățile locale, tur-operatorul invită românii la CampFest, un festival dedicat familiilor, aflat deja la a 4-a ediție. Acesta se va desfășura în minivacanța de Rusalii, în perioada 6-9 iunie, în Munții Buzăului. Cei 1.500 de participanți au șansa de a evada în natură și a experimenta 15 ateliere de activități outdoor premium, atât pentru cei mari, cât mai ales pentru cei mici, se arată într-un comunicat. Pe perioada târgului, turiștii beneficiază de reduceri care ajung la 45% din tariful standard, un pachet complet putând fi achiziționat cu 310 lei reducere față de prețul standard de 690 lei, respectiv cu 380 de lei pentru un adult. Prețul de ofertă pentru copii este de 190 lei pentru un copil cu vârsta între 6 - 14 ani (reducere 150 lei față de prețul standard de 340 lei) și 85 lei pentru un copil de 2-5 ani (reducere de 65 lei față de prețul standard de 150 lei). Reducerile sunt valabile doar pe perioada de desfășurare a Târgului de Turism.
Începând din acest an, departamentul Adventure lansează 'BIBI Kids Camp', un eveniment pentru cei mai mici exploratori, cu vârste cuprinse între 8 și 12 ani. Cele două sesiuni se vor desfășura la sfârșitul lunii iunie și august în același loc îndrăgit din Munții Buzăului, Vibe Camp.
Delta Dunării rămâne una dintre cele mai tentante destinații de vacanță pentru 2025, datorită ofertelor generoase care cuprind pachete de servicii complete, de la cazare și masă, până la transport pe apă și excursii opționale pentru birdwatching sau pescuit recreativ. În plus, plajele sălbatice din Sfântu Gheorghe și Sulina atrag numeroși vizitatori.
Tarifele pentru Deltă, în prima săptămână din vacanța de vară, pornesc de la 406 lei de persoană/3 nopți, fără servicii de masă la o pensiune de 3* din Sulina și ajung la 1.077 de lei/persoană/3 nopți cu mic dejun și 15% reducere până la sfârșitul lunii aprilie, la un hotel de 5* din Crișan.
Riviera Românească se menține în topul destinațiilor de vacanță preferate, ofertele pentru prima lună de sezon estival plecând de la 182 lei/persoană pentru 5 nopți de cazare, fără servicii de masă, la un hotel de 2* din Eforie Nord, și pot ajunge la 3.264 lei/persoană/5 nopți de cazare cu servicii all inclusive și reducere de 38% până la sfârșitul lunii martie, pentru un hotel de 5* din Mamaia.
Hotelurile all inclusive cu servicii complete de cazare, masă și divertisment devin din ce în ce mai atractive, numărul acestora crescând la 54 de unități în 2025, față de 51 în 2024, cu 12.583 de camere, în hoteluri de 3, 4 și 5 stele.
Pentru zona de munte, în perioada Sărbătorilor Pascale, ofertele încep de la 527 lei/persoană pentru un sejur de 3 nopți cu mic dejun în Predeal și ajung la 1.884 lei/persoană pentru un sejur de 3 nopți în Sinaia, cu demipensiune, meniu tradițional și program artistic live. Cele mai căutate stațiuni sunt cele de pe Valea Prahovei și Poiana Brașov.
În ceea ce privește segmentul balneo, tot pentru perioada Sărbătorilor Pascale tarifele pleacă la Bibi Touroperator de la 395 lei/persoană pentru 3 nopți de cazare cu mic dejun inclus în Călimănești Căciulata și ajung până la 2.530 lei/persoană/3 nopți, cu demipensiune, prânz tradițional de Paște, selecție de băuturi și program artistic pentru un hotel de 5* din Băile Felix. Cele mai solicitate stațiuni pentru acest segment rămân Băile Felix, Călimănești - Căciulata, Băile Herculane și Băile Tușnad, cu peste 60% din totalul rezervărilor.
Oferte de Paște au adus la târg, printre alții, hotelurile din Sovata și Tușnad. Astfel, la Sovata Ensana Health Spa Hotel un pachet pentru 3 nopți cazare cu mic dejun, cină sub formă de bufet suedez și un prânz festiv pleacă de la 1.500 de lei/persoană, în timp ce la Brădet Ensana Health Spa Hotel de la 1.425 lei/persoană.
Cele două hoteluri oferă și pachete medicale care conțin 7 nopți cazare cu demipensiune, o consultație medicală, tratamente, dar și relaxare în centrele spa, iar pe perioada verii intrare la ștrandurile lacul Ursu și lacul Aluniș, la prețuri ce pornesc de la 4.578 lei/persoană la Sovata Ensana Health Spa Hotel și de la 4.403 lei/persoană la Brădet Ensana Health Spa Hotel.
La Ursina Ensana Health Spa Hotel, un pachet de Paște pentru 3 nopți cazare cu mic dejun, cină sub formă de bufet suedez și un prânz festiv pleacă de la 1.310 lei/persoană, iar un pachet medical de la 3.535 lei/persoană.
La Hotelul O3Zone din Tușnad, sejurul de Paște costă 1.785 de lei/persoană, iar pentru '1 Mai la iarbă verde', cu două nopți cazare, mic dejun, cină bufet, plimbare cu căruța și grătar în aer liber turistul trebuie să scoată din buzunar 960 de lei.
Pasionații de călătorii sunt așteptați cu reduceri care ajung și la peste 60% pentru vacanțele de vară în destinații populare precum Egipt, Grecia, Italia, Spania și Turcia. Astfel, Christian Tour are reduceri de 65% pe perioada târgului, iar Paralela 45 de până la 45%.
Cel mai mare discount oferit de Christian Tour, de 65%, este pentru un sejur de șapte nopți, ultra all inclusive în Antalya, Side, la Sunthalia Hotels & Resort 5*, cu zbor din București în 5 aprilie, la 403 euro/persoană sau la 525,5 euro/persoană cu plecare din Timișoara, urmat de o reducere de 58% la același hotel, dar cu plecare din 5 mai. Cel mai ieftin sejur în Antalya este la Hotel Kleopatra 3*, situat în Alanya, la 259 euro/persoană, zbor cu avionul din București sau la 384 euro/persoană cu plecare din Timișoara.
În Zakynthos, reducerile sunt de până la 25%, cel mai ieftin sejur fiind la Merlis Studios Memento, cazare șapte nopți și zbor cu avionul din 5 iunie.
Un discount de 46% este oferit pe destinația Egipt, la Hilton Hurghada Plaza 5*, cu plecare în 2 martie din București. Pachetul costă 653 euro/persoană și include 7 nopți cazare și all inclusive. Cea mai ieftină cazare este la 268 euro/persoană la Sun & Sea Hurghada 3*, all inclusive, cu plecare din 2 martie.
Pentru destinația Mallorca, prețurile pornesc de la 735 de euro/persoană, agenția oferind și sejururi de Paște sau circuite aventură.
În perioada 19 - 24 februarie, Paralela 45 are în derulare un târg de turism online, dar și în agenții, venind cu oferte avantajoase pentru vacanțe de Paște, pentru vacanțele verii pe zbor charter sau pentru circuitele anului 2025. Vacanțele verii în Turcia, Grecia, Spania, Italia, Portugalia, Cipru, Egipt au reduceri de până la 45% și pot fi cumpărate și în rate, cel mult 12, și fără dobândă. Pentru sărbătorile pascale, Paralela 45 propune călătorii în Japonia, Malaezia - Singapore, Thailanda, Vietnam - Cambodgia, Uzbekistan, Mexic, Coreea de Sud și Insula Jeju, Țările Baltice sau pentru descoperirea Franței Medievale, cu prețuri de la 985 de euro/persoană, în funcție de durată și program.
Agenția organizează zboruri charter și pentru vacanța de Paște, în Creta, Hurghada, Antalya, sejururile având prețuri de la 482 de euro/persoană, în funcție de destinație și hotel.
Cel mai mic preț pentru vacanța de Paște pe zbor charter în Creta, din 17 aprilie, este de 482 de euro/persoană, la un hotel de trei stele. Sejurul de Paște în Hurghada, cu zbor charter din 17 aprilie, costă de la 750 de euro/persoană, iar cel mai ieftin circuit din sezonul 2025 ajunge la 199 de euro/persoană pentru o vacanță de trei nopți la Istanbul, cu autocarul.
Cel mai mic preț pentru un pachet pe cursă charter în sezonul 2025 se ridică la 325 de euro/persoană și vizează o vacanță de o săptămână în Heraklion/Creta, la un hotel de trei stele, pe cursa de la Brașov, din 3 iunie.
Cu reducere pot fi cumpărate, în perioada târgului de turism, și vacanțele cu zbor direct în Algarve, Madeira, Sardinia, Sicilia, Cipru ori Egipt.
Tot online, Litoralulromanesc.ro oferă vacanțe pe litoralul românesc cu reduceri de până la 52%, cu prețuri ce pornesc de la 43 de lei de persoană pe noapte.
Astfel, până pe 23 februarie, 260 de unități de cazare din toate stațiunile de la Marea Neagră, acoperind diverse categorii de confort, se află la 'dispoziția turiștilor', cu tarife ce pleacă de la 43 de lei de persoană pe noapte la hoteluri de 2 și 3 stele din sudul litoralului.
Pe durata târgului, turiștii pot alege dintr-o gamă variată de pachete turistice la prețuri reduse. Cel mai mic preț pentru o cameră dublă este valabil la un hotel de două stele din Eforie Nord și la un hotel de trei stele din Saturn, unde o noapte de cazare fără mic dejun costă de la 85 de lei. La o unitate de trei stele din Mamaia, tarifele sunt de la 106 lei/noapte/camera dublă. Cei care preferă să se cazeze în zona Mamaia Nord trebuie să achite de la 585 de lei pe noapte, cazare în suită cu demipensiune.
În sudul litoralului, la un hotel de trei stele în regim all inclusive, o noapte de cazare achiziționată pe durata Târgului de Turism Online costă de la 388 de lei, în timp ce la patru stele, tot regim all inclusive, tariful pe noapte este de la 626 de lei pentru două persoane.
Ca o noutate, la ediția din 2025 a Târgului de Turism Online, la unele hoteluri, plata poate fi făcută și în rate. AGERPRES/(AS - autor: Oana Tilică, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Linia N106, deviată în următoarele două nopți pentru lucrări la pasajul rutier de la intersecția Șoseaua Berceni-Turnu Măgurele
Linia N106 va funcționa pe un traseu modificat în nopțile de joi spre vineri și vineri spre sâmbătă pentru a permite desfășurarea lucrărilor de construire a pasajului rutier din intersecția Str. Sergent Ion Iriceanu/Șos. Berceni/Str. Turnu Măgurele, a anunțat joi Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI).
Productivitatea muncii în sectorul IT&C, cu 16% peste media națională; România ocupă, însă, ultimul loc în UE la inovație (studiu)
Industria IT&C generează aproximativ 14% din PIB-ul României, iar productivitatea muncii în sector este cu 16% peste media națională, însă ocupăm ultimul loc în Uniunea Europeană (UE) la inovație în European Innovation Scoreboard 2025, arată concluziile unui studiu publicat, joi, de Asociația Patronală a Industriei de Software și Servicii (A
Boardul BEI a aprobat acordarea unui împrumut de 800 milioane euro pentru Proiectul Retehnologizarii Unității 1
Boardul Băncii Europene de Investiții (BEI) a aprobat acordarea unui împrumut de 800 milioane de euro pentru Proiectul Retehnologizării Unității 1 CNE Cernavodă, conform unui comunicat al Nuclearelectrica. În conformitate cu prevederile legale aplicabile, Nuclearelectrica va supune aprobării acționarilor săi, într-o AGA viitoare, contractarea, de
Nazare: România poate deveni un furnizor strategic de produse agroalimentare pentru regiune și pentru Europa
România poate deveni un furnizor strategic de produse agroalimentare pentru regiune și pentru Europa, însă pentru valorificarea acestui potențial sunt necesare ferme mai competitive, asociere, investiții, tehnologie și o industrie de procesare mult mai puternică, consideră ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'AgriConnect: Infuz
Cristian Pistol (CNAIR): Stadiul fizic al lucrărilor pe lotul 1 al Autostrăzii A0 Nord se apropie de 68%
Stadiul fizic al lucrărilor pe lotul 1 al Autostrăzii A0 Nord (Joița - Corbeanca) a ajuns la aproape 68%, însă este necesară accelerarea execuției pe sectoarele rămase în urmă pentru respectarea termenului contractual de finalizare, aprilie 2027, a anunțat, joi, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian
Peste 64.000 de țigarete și 28.000 euro nedeclarați, descoperiți în acțiuni ale Autorității Vamale Române și Poliției de Frontieră
Inspectorii vamali și lucrătorii Poliției de Frontieră au descoperit, în trei zile, peste 64.000 de țigarete și 28.000 euro nedeclarați, a anunțat joi Autoritatea Vamală Română, printr-un comunicat. În data de 13 iulie 2026, la BVF Otopeni Călători, doi pasageri care călătoreau pe ruta Istanbul-Otopeni, încadrați pe culoarul verde '
Hanga: Bursa de Valori București ar putea încheia anul cu 2,5 milioane de tranzacții, un nou record
Bursa de Valori București (BVB) ar putea încheia anul cu aproximativ 2,5 milioane de tranzacții pe piața principală de acțiuni, cu 20-30% peste precedentul record anual, a declarat, joi, președintele BVB, Radu Hanga. 'Ultima cifră, la sfârșitul trimestrului I, este de peste 300.000 de conturi deschise. La ritmul pe care îl avem acum, prob
Petrescu (ASF): O piață de capital puternică este un indicator al maturității unei economii
O piață de capital puternică este un indicator al maturității unei economii și una dintre marile sale surse de încredere, finanțare și dezvoltare pe termen lung, a afirmat joi președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Alexandru Petrescu, cu prilejul întâlnirii Comitetului de Piețe de Capital și Servicii Financiare al AmCham Rom&acir
Programul de reasigurare PADROM ajunge la două miliarde de euro și consolidează capacitatea de despăgubire
Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale (PADROM) a majorat la două miliarde de euro programul de reasigurare care susține plata despăgubirilor pentru locuințele asigurate împotriva dezastrelor naturale, potrivit unui comunicat de presă. Programul de reasigurare reprezintă mecanismul prin care PADROM transferă o parte di
Pîslaru: Cel puțin o treime din finanțarea pentru dezvoltarea României, în perioada 2028-2034, trebuie alocată sectorului privat
Cel puțin o treime din finanțarea destinată dezvoltării României în perioada de programare europeană 2028-2034 trebuie alocată sectorului privat, prin instrumente financiare și acces la capital, nu predominant prin granturi, a declarat, joi, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'Am
Circulația unor trenuri internaționale Regio Expres va fi modificată între 31 iulie și 3 august
Circulația mai multor trenuri internaționale Regio Expres va fi modificată în perioada 31 iulie - 3 august, ca urmare a unor lucrări la infrastructura feroviară din Ungaria, iar pe anumite tronsoane transportul călătorilor va fi asigurat cu autobuze, a anunțat, joi, CFR Călători. 'Urmare a comunicării administrației feroviare ungare
Durata vieții profesionale a crescut în România, dar rămâne cea mai scurtă din UE
România ocupă ultimul loc în Uniunea Europeană în ceea ce privește durata vieții profesionale, cu o perioadă de 32,7 ani estimată în 2025, în creștere de la 32,2 ani în 2023, arată datele publicate joi de Eurostat. 'Indicatorul privind durata vieții profesionale este o estimare a numărului de ani pe care
Vreme caniculară în București, până sâmbătă seara; joi sunt așteptate furtuni și ploi torențiale (prognoză)
Municipiul București se va afla sub o informare de caniculă și disconfort termic ridicat până sâmbătă seara, în timp ce pe parcursul acestei zile, Capitala este vizată de un Cod galben de instabilitate atmosferică, cu averse torențiale, vijelii și grindină, potrivit prognozei speciale emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
Ginavar (MDLAP): Centrele de Aport Voluntar sunt o primă verigă a lanțului de valorificare a deșeurilor provenite din construcții
Centrele de Aport Voluntar sunt o primă verigă a lanțului de valorificare pentru deșeurile provenite din renovări și lucrări de construcții realizate de populație, dar acestea ar trebui mai departe să poată să fie preluate și valorificate, a declarat, joi, într-o conferință de specialitate, Anca Ginavar, directoarea Direcției Generale Dezvoltare Teritorială din
Pop (MMAP):Avem 262 de Centre de Aport Voluntar la care s-au terminat toate achizițiile, până la nivel de recepție
Un număr de 262 de Centre de Aport Voluntar (CAV) se află în stadiul în care au fost finalizate toate achizițiile până la nivel de recepție, iar un astfel de sistem naște un nou mic ecosistem în România, a declarat, joi, într-o conferință de specialitate, secretarul de stat în Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP),









