logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

APCE: Locatarii blocurilor de locuințe pot utiliza energie produsă de panouri fotovoltaice montate pe acoperișuri

Imagine din galeria Agerpres

Locatarii blocurilor de locuințe pot utiliza, în mod direct, energia regenerabilă produsă de panouri fotovoltaice montate pe acoperișuri, aceasta fiind o soluție inovatoare pentru facturi mai mici, susțin reprezentanții Asociației Prosumatorilor și Comunităților de Energie din România (APCE).

În acest sens, asociația a prezentat Ministerului Energiei o propunere legislativă pentru optimizarea și eficientizarea consumului de energie pentru locatarii blocurilor de locuințe.

'Asociația Prosumatorilor și Comunităților de Energie din România (APCE) a prezentat o propunere legislativă Ministerului Energiei pentru optimizarea și eficientizarea consumului de energie pentru locatarii blocurilor de locuințe. Inițiativa vizează înființarea unui nou tip de prosumator - Prosumatorul de Condominiu (PC) - care va permite locatarilor să utilizeze în mod direct energia regenerabilă produsă de panourile fotovoltaice montate pe acoperișurile blocurilor', se menționează într-un comunicat remis AGERPRES.

În prezent, energia produsă de sistemele fotovoltaice montate pe blocuri este utilizată doar pentru spațiile comune, iar surplusul este injectat în rețea, fără un beneficiu direct pentru locatari, precizează sursa citată.

Astfel, prin propunerea APCE, asociațiile de proprietari vor putea folosi în continuare această energie pentru spațiile comune, iar locatarii vor putea beneficia fracționat de surplusul de energie lunar.

'În acest mod, energia solară este folosită într-un mod mult mai eficient, reducând astfel costurile facturilor de energie și la locatari', se mai spune în comunicat.

Asociațiile de proprietari vor putea instala panouri fotovoltaice pe acoperișuri, cu acordul majorității, devenind astfel, prosumatori de Condominii (PC).

'Energia produsă va fi utilizată astfel: acoperirea prin autoconsum pentru spațiile comune (iluminat, ascensor, camere de supraveghere, etc); distribuirea lunară și proporțională a surplusului de energie provenit de la sistemul fotovoltaic între proprietar sau locatari, membri ai Prosumatorului de Condominiu respectiv, conform unei formule (Cota Parte Indiviză Energetică - CPIE); scăderea valorii facturii lunare prin compensarea directă a energiei active de catre furnizorul de energie comun tuturor membrilor PC', se mai precizează în comunicat.

Printre beneficii, asociația menționează: facturi mai mici la energie, rezultând o reducere semnificativă a costurilor pentru fiecare apartament, precum și utilizarea eficientă a acoperișurilor, în condițiile în care România are peste 4.200 de hectare de acoperișuri disponibile pentru panouri fotovoltaice, cu un potențial de producție de peste 4.000 MW. Potrivit asociației, nu este necesară instalarea de contoare inteligente sau modificarea infrastructurii existente.

Totodată, reprezentanții APCE susțin că milioane de locatari pot beneficia de energie verde. Conform sursei citate, aceasta reprezintă o soluție simplă de contorizare virtuală, ușor de implementat care va face ca toți locatarii care doresc, să poată folosi energia solară generată pe acoperișul blocurilor de locuințe.

Totodată, propunerea APCE facilitează crearea unor Micro-Comunități de Energie, unde proprietarii sau locatarii pot beneficia în mod direct de energia regenerabilă produsă local. Această inițiativă este complementară programelor guvernamentale precum 'Urban Up' și contribuie la atingerea obiectivelor României în materie de eficiență energetică și protecția mediului.

'Un aspect foarte important este ca propunerea APCE elimină discriminarea între cei care locuiesc la casa și cei care locuiesc la bloc, este simplu de implementat, cu costuri minime, dar cu un impact major pentru milioane de români', se mai precizează în comunicat. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 295

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 04-05-2025 15:26

Grindeanu: După ce se vor identifica motivele incidentului de la Constanța, voi dispune măsuri urgente pentru a evita, pe viitor, astfel de situații

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat că inspectorii Autorității de Siguranță Feroviară Română și ai Agenției de Investigare Feroviară Română vor stabili cauza incidentului feroviar din Gara Constanța și, după ce vor fi identificate motivele, va dispune măsuri urgente pentru a evita, pe viitor, astfel de situații. &

Economic 04-05-2025 12:01

Bursa de la București a pierdut aproape 11 miliarde de lei la capitalizare, în această săptămână

Bursa de Valori București (BVB) a pierdut 10,87 miliarde de lei la capitalizare, respectiv 2,97%, în această săptămână, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni s-a diminuat cu 12,37 milioane de lei (7,6%), în comparație cu săptămâna anterioară. Potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES, capi

Economic 04-05-2025 08:15

Reporturi importante la Loto 6/49, Noroc și Joker pentru tragerea de duminică

La Loto 6/49, la categoria I se înregistrează un report în valoare de peste 7,79 milioane de lei (peste 1,56 milioane de euro), la Noroc este un report cumulat de peste 13,65 milioane de lei (peste 2,74 milioane de euro), iar la Joker, la categoria I, un report de peste 17,68 milioane de lei (peste 3,55 milioane de euro), informează Loteria Română.

Economic 03-05-2025 12:00

Chirițoiu, despre eliminarea subvențiilor la energie: Eu recunosc că sunt mai preocupat de firme; trebuie să ajutăm marii consumatori

Marii consumatori de energie trebuie ajutați după eliminarea subvențiilor la energie și cred că trebuie să venim cu ceva ce arată a ajutor de stat, este de părere președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu. 'Toți am vrea să cumpărăm totul foarte ieftin, dar nici n-o să poată statul să subvenționeze. Și energia costă și nu poate să o subvențione

Economic 03-05-2025 10:17

Chirițoiu: O să spunem în iunie care sunt recomandările OECD pe care le preluăm; ne uităm la concentrările sub prag

Pregătirea judecătorilor pe subiecte de concurență și ''ușoare'' modificări la legislație legat de concentrările sub prag sunt două dintre recomandările Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică pe care Consiliul Concurenței le va prelua, a declarat, pentru AGERPRES, președintele instituției, Bogdan Chirițoiu. '

Economic 02-05-2025 19:21

ANCOM: A fost identificată o rețea de site-uri clonate, utilizată pentru promovarea de conținut înșelător

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) avertizează în legătură cu prezența în spațiul autohton online a unei rețele de site-uri de tip Doppelganger. 'A fost identificată o rețea de site-uri clonate, care imită întocmai imaginea paginilor oficiale de internet ale unor institu

Economic 02-05-2025 18:21

Bursa de la București a închis în scădere sesiunea de tranzacționare de vineri

Bursa de Valori București (BVB) a închis vineri în scădere pe aproape indicii, iar valoarea tranzacțiilor a coborât la 35,82 milioane de lei (7,2 milioane de euro), față de de 54,79 milioane de lei (11 milioane de euro) în ședința precedentă. Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai t

Economic 02-05-2025 13:58

Rezervele valutare ale BNR au crescut la 62,414 miliarde euro, în aprilie

Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României (BNR) totalizau 62,414 miliarde de euro la finele lunii aprilie 2025, în creștere cu 0,67% comparativ cu nivelul de 61,993 miliarde de euro înregistrat la 31 martie 2025, se arată într-un comunicat al Băncii Centrale, transmis vineri AGERPRES. În cursul lunii apri

Economic 02-05-2025 10:24

Burduja: Nu sunt probleme în sistemul energetic național; nu există un risc de blackout

Nu sunt probleme în sistemul energetic național, nu anticipăm probleme în sistemul energetic național în zilele următoare, cu atât mai puțin în ziua alegerilor și nu există un risc de blackout în România, a precizat, vineri, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, într-o postare pe Facebook. '

Economic 02-05-2025 10:10

Poșta Română investește patru milioane de euro pentru curierat și transport mai eficiente

Poșta Română a demarat procedura de achiziție a 80 de autoutilitare moderne, pentru un transport mai rapid, mai sigur și mai eficient, investiția totală estimată pentru această achiziție fiind de 18,96 milioane lei, fără TVA. 'Achiziția face parte dintr-un amplu proces de transformare și digitalizare a companiei, alături de investiți

Economic 01-05-2025 11:30

BNS își reafirmă, de 1 Mai, angajamentul de a apăra drepturile celor care prin muncă susțin România

Blocul Național Sindical (BNS) își reafirmă, de 1 Mai - Ziua Internațională a Muncii, angajamentul de a apăra drepturile celor care prin muncă susțin prezentul și viitorul României, potrivit unei postări pe pagina oficială de Facebook a confederației sindicale. 'Munca trebuie să fie fundamentul pe care se construiește respectul

Economic 01-05-2025 11:20

Simona Bucura Oprescu le mulțumește românilor care lucrează și sunt la datorie, de 1 Mai

Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Simona Bucura Oprescu, le-a mulțumit persoanelor care lucrează de 1 Mai, într-o postare publicată, joi, pe pagina oficială de Facebook a ministerului de resort. 'Astăzi e despre voi - despre oamenii care muncesc cu responsabilitate, care pun suflet în ceea ce fac

Economic 01-05-2025 11:15

CNPP: 404.668 beneficiari de pensii și indemnizații prevăzute de legi speciale, în martie 2025

Un număr de 404.668 de persoane beneficiau, în luna martie 2025, de pensii și indemnizații prevăzute de legi speciale, cu 2.531 mai puține față de luna anterioară, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP). Cel mai mare număr de persoane, respectiv 189.482, se înregistra în cazul beneficiarilor d

Economic 01-05-2025 11:09

Boloș, de 1 Mai: Nu sărbătorim doar munca în sine, ci și oamenii care o învață

De 1 Mai, nu sărbătorim doar munca în sine, ci și oamenii care o învață, a afirmat, joi, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, într-o postare pe Facebook. 'Azi serbăm toate mâinile care clădesc, repară, îngrijesc, hrănesc, modelează, rezolvă. Așa ne învață Sfânta Scriptură:

Economic 30-04-2025 19:25

Ajutor de stat pentru investiții în locuri de cazare pentru porcine în valoare de 1,4 miliarde de lei, în 2025 (proiect)

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) va acorda, în 2025, un ajutor de stat pentru investiții în locuri de cazare pentru porcine, în valoare de 1,4 miliarde de lei, proiectul de Ordonanță de Urgență pentru susținerea sectorului suin fiind publicat spre consultare publică pe