Primele oferte ale Romgaz destinate consumatorilor casnici și non-casnici mici ar putea fi disponibile în anul 2025
Romgaz se pregătește să devină furnizor de gaze naturale iar dacă procedurile de achiziție și implementare se vor desfășura conform graficului stabilit, primele oferte destinate consumatorilor casnici și non-casnici mici vor fi disponibile în anul 2025, a anunțat joi Ministerul Energiei.
'Ministerul Energiei salută inițiativa strategică a Romgaz, companie energetică emblematică a României, de a-și extinde activitatea pentru a furniza gaze naturale către clienții casnici și non-casnici. Această decizie vine într-un moment esențial pentru țara noastră, într-un context regional dificil, dar și cu oportunități pe măsură. Publicarea pe platforma SEAP a caietului de sarcini pentru achiziția unui soft modular, dedicat gestionării unui număr mare de clienți, este primul pas dintr-un plan amplu care va susține furnizarea de gaze naturale în România, în condiții de siguranță și la prețuri competitive pentru consumatori', se arată în comunicatul Ministerului Energiei.
Potrivit sursei citate, acest proiect va asigura accesul unui număr cât mai mare de români la gaze naturale furnizate în regim concurențial, consolidând securitatea energetică a României, și va contribui la digitalizarea sectorului energetic, pregătindu-l pentru provocările viitorului.
'Romgaz face un pas curajos spre piața de furnizare, așa cum am anunțat încă de anul trecut. Este o nouă promisiune îndeplinită și felicit managementul companiei pentru asumarea acestui proiect strategic. Prin această inițiativă, compania își extinde orizonturile și reconfirmă că energia țării noastre trebuie să fie sigură și accesibilă pentru toți românii și companiile românești. Romgaz va deveni astfel a doua mare companie din portofoliul Ministerului Energiei care intră pe piața românească de furnizare, după Hidroelectrica', a declarat ministrul Energiei, Sebastian Burduja, în comunicat.
De asemenea, acesta susține că a mandatat cele două companii să își extindă operațiunile din zona de furnizare și pe alte piețe din regiune, pe termen mediu, după validarea unor rezultate pozitive pe piața locală.
'Urmărim ca Romgaz și alte companii de stat să integreze, odată cu operaționalizarea cloudului guvernamental și al CRISCE, soluții de inteligență artificială pentru optimizarea consumului și reducerea pierderilor de gaze naturale. Vom implementa în viitorul apropiat și un sistem complet digitalizat de monitorizare a rețelei, făcând din România un model de inovare și eficiență în Europa Centrală și de Est. Pregătim în paralel și o serie de modificări legislative pentru a încuraja sistemele de tipul demand side management și demand response, inclusiv tarife diferențiate pentru a susține echilibrarea cererii și ofertei de energie la prețurile cele mai bune pentru clienți', a mai precizat Burduja. AGERPRES/(AS - editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
România a semnat, la reuniunea miniștrilor Energiei, acordul tripartit privind stocarea energiei
Secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian Bușoi, a semnat vineri, în Luxemburg, acordul tripartit privind stocarea energiei, la reuniunea miniștrilor Energiei ai Uniunii Europene. 'Am semnat astăzi, alături de miniștrii energiei din statele Uniunii Europene, acordul tripartit privind stocarea energiei. Acest acord sec
Creditarea sectorului real de către IFN a consemnat o creștere și în 2025, de 16%
Creditarea sectorului real de către IFN și-a menținut ritmul susținut de creștere, ajungând la 65,4 miliarde lei (+16%) la sfârșitul anului 2025, conform Raportului anual 2025, publicat vineri de banca centrală. Această evoluție vine după o creștere de 14% atât în 2024, cât și în 2023, și a fost înregi
Buzoianu: Protejarea Dunării înseamnă cooperare între state, instituții, comunități locale, specialiști, ONG-uri și cetățeni
Protejarea fluviului Dunărea cere cooperare între state, între instituții, între comunități locale, specialiști, organizații neguvernamentale și cetățeni, iar asta trebuie să însemne mai mult decât declarații, susține ministra interimară a Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu. 'Dunărea înseamnă
Falsurile de bancnote expertizate de BNR în 2025 au totalizat 1.356 bucăți; bancnota de 100 lei, cea mai falsificată (raport)
Falsurile de bancnote românești expertizate de Banca Națională a României în 2025 au totalizat 1.356 bucăți, în scădere cu 33,79% față de anul anterior, conform Raportului anual 2025, publicat vineri de BNR. Din numărul total de bancnote false, 709 au fost capturate de poliție în cursul unor acțiuni specifice, &ic
Nazare: Companiile care se listează la bursă pot beneficia de o deducere suplimentară de 50 % din cheltuielile aferente acestui proces
Companiile care se listează la bursă pot beneficia de o deducere suplimentară de 50% pentru cheltuielile aferente acestui proces, a anunțat ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare, într-o postare publicată vineri pe pagina sa de Facebook. 'Așa cum am subliniat în numeroase rânduri, România nu poate ieși
BNR: Valoarea numerarului aflat în afara sistemului bancar s- a majorat cu 9, 5%, în 2025, la aproape 144 miliarde lei
Valoarea numerarului aflat în afara sistemului bancar s-a majorat în 2025 cu 9,5%, până la 143,931 miliarde lei, ritmul de creștere fiind inferior cu 4,7 puncte procentuale celui înregistrat în 2024, fiecărui locuitor revenindu-i 105 bancnote și 321 monede, conform Raportului anual 2025, publicat vineri de Banca Națională a Românie
ANRE a aprobat noi capacități energetice care însumează peste 537 MW
Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a aprobat, joi, în ședința Comitetului de Reglementare, noi capacități energetice care însumează peste 537 MW, dintre care aproape jumătate reprezintă capacități de stocare a energiei (253,561 MW), informează, vineri, instituția. 'ANRE a aprobat documente c
Petrescu: Piața de capital a cunoscut, în primul trimestru, o accelerare vizibilă a activității
Piața de capital din România a cunoscut, în primul trimestru al anului, o accelerare vizibilă a activității, într-un context în care dinamica prețurilor, intensificarea tranzacțiilor și evoluția capitalizării indică o etapă de aprofundare a rolului pieței în finanțarea economiei reale, potrivit președintelui Autorității de Supraveghere F
BNR a obținut în 2025 un profit de 2,34 miliarde lei
Banca Națională a României a înregistrat în 2025 un profit de 2,346 miliarde lei, din care 1,877 miliarde lei (80%) a fost repartizat către bugetul de stat și 281,58 milioane lei pentru majorarea rezervelor statutare, conform Raportului anual 2025, publicat vineri de banca centrală. Profitul obținut de BNR în 2025 a fos
(P)Cutremurul din Venezuela și lecția pentru București: de ce PAD-ul nu este suficient și ce acoperă cu adevărat o asigurare completă de locuință
Cutremurul devastator din Venezuela a readus în atenția publică un subiect pe care mulți români îl amână an de an: asigurarea locuinței. București se află pe una dintre cele mai active zone seismice din Europa — iar experiența orașelor lovite de cutremure majore arată că
Fondurile de pensii facultative aveau în conturi active totale de 7,86 miliarde lei, la sfârșitul lui martie
Valoarea totală a activelor fondurilor de pensii facultative (Pilon III) se ridica la 7,86 miliarde lei la finalul lunii martie 2026, în creștere cu aproximativ 34% comparativ cu aceeași perioadă a anului anterior, în timp ce valoarea activelor nete se situa la 7,85 miliarde de lei, potrivit raportului privind evoluția sistemului de pensii private î
Bușoi: O infrastructură energetică mai bine conectată e esențială pentru securitatea energetică și tranziția verde
O infrastructură energetică mai bine conectată este esențială pentru securitatea energetică, stabilitatea pieței și tranziția verde, a transmis Cristian Bușoi, secretar de stat în Ministerul Energiei, la reuniunea miniștrilor Energiei ai Uniunii Europene, care are loc vineri la Luxemburg. 'Mesajul pe care l-am transmis astăzi î
CNAIR impune restricții temporare de circulație autovehiculelor de peste 7,5 tone în 16 județe, duminică
Autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 de tone vor avea restricții de circulație, duminică, între orele 12:00 - 20:00, pe sectoarele de drum național, drumuri expres și autostrăzi din 16 județe, unde va fi în vigoare o atenționare Cod roșu de caniculă, informează Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR)
CFR Călători: Temperaturile extreme pot afecta desfășurarea circulației feroviare; sunt posibile întârzieri ale trenurilor
Temperaturile extreme anunțate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru următoarele zile pot afecta desfășurarea circulației feroviare, fiind posibilă înregistrarea unor întârzieri ale trenurilor, după ce administratorul infrastructurii feroviare - CFR SA - va aplica restricții de viteză, informează vineri CFR Călători. '&I
Executivul a dat undă verde la exproprieri pentru construirea Drumului Expres Focșani - Brăila
Proiectul de Hotărâre a Guvernului pentru exproprierea suprafețelor de teren necesare realizării obiectivului de investiții 'Drum Expres Focșani - Brăila', județele Vrancea și Brăila, a fost aprobat vineri, în ședința Executivului, valoarea totală a despăgubirilor fiind de 36 milioane lei, de conform raportului de evaluare, a anunțat Compania Națională de














