logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Românii au cumpărat bilete de avion în valoare de 9 milioane de euro, în ianuarie (tur-operator)

Imagine din galeria Agerpres

Românii au cumpărat bilete de avion în valoare de 9 milioane de euro în luna ianuarie iar cel mai ieftin bilet a costat 10 euro, pentru un zbor Londra - Bucureşti, potrivit datelor publicate de o agenţie de turism online.

"Preferata călătorilor din România, campania Ieftinuarie 2024, derulată pentru al şaselea an de agenţia de turism online Vola.ro, s-a încheiat cu succes şi cu bilete de avion în valoare de 9 milioane de euro cumpărate de români. Pasionaţii de vacanţe au aşteptat din nou ianuarie, cea mai ieftină lună din an, şi au profitat de cele mai mici preţuri la biletele de avion, astfel că, de Ieftinuarie 2024, Vola.ro a vândut cu 33% mai multe bilete decât în aceeaşi perioadă a lui 2023 conform datelor emise de companie", se arată într-un comunicat al tur-operatorului.

Considerată adesea echivalentul Black Friday-ului călătoriilor cu avion, campania Ieftinuarie a fost cea mai bună perioadă pentru cumpărarea biletelor de avion la preţuri mai mici decât in restul anului. Cel mai ieftin bilet vândut de Ieftinuarie a fost de 10 euro, pentru un zbor Londra - Bucureşti, iar cel mai scump bilet a fost 2.508 euro, pentru un zbor Bucureşti - New York.

Preţul mediu pentru un bilet de avion a fost de 158 euro/persoană, în creştere faţă de anul trecut, când tariful mediu a fost de 118 euro/persoană.

"Am încheiat cu succes o nouă campanie Ieftinuarie şi ne bucurăm că am putut da startul călătoriilor din 2024, la cele mai mici preţuri din an. Am avut vânzări în valoare de 9 milioane de euro, iar numărul biletelor achiziţionate de clienţii Vola.ro este semnificativ mai mare faţă de anul trecut, ceea ce înseamnă că oamenii au încredere în noi, în serviciile oferite, dar şi în promoţiile pe care le-am propus de Ieftinuarie. Sunt multe rezervări înregistrate pentru zboruri din perioada imediat apropiată, dar avem şi rezervări în avans pentru zboruri din lunile următoare, inclusiv pentru Revelion, o dovadă în plus a faptului că romanii s-au pregătit din timp şi au vrut să îşi planifice de pe-acum călătoriile din noul an, pentru a profita de tarifele accesibile din Ieftinuarie", a declarat Claudia Tocila, director de marketing Vola.ro.

Potrivite datelor agenţiei de turism online, clienţii care au achiziţionat bilete de avion în timpul campaniei Ieftinuarie 2024 vor zbura în 345 de destinaţii şi vor ateriza pe 377 de aeroporturi din întreaga lume. În ceea ce priveşte topul destinaţiilor preferate, se menţin în fruntea clasamentului oraşe din şi spre care aceştia zboară frecvent: Bucureşti, cu 17,78% din rezervările efectuate pe platformă, Londra, cu 5,17% din rezervări, Iaşi, cu 4,01% din rezervări, Bruxelles, cu 3,7% din rezervări, şi Milano, cu 3,35% din rezervări.

Durata medie de şedere la destinaţie este de 7 zile, semn că planificând în luna ianuarie, românii pot rezerva călătorii mai ieftine, şi mai lungi, încercând să stea mai mult în vacante.

Europa este din nou continentul preferat al românilor, 95% dintre biletele vândute de Ieftinuarie 2024 fiind către ţările europene. Urmează Africa, 3% din rezervările din ianuarie, Asia, cu 1,5%, America de Nord şi America de sud.

Potrivit tur-operatorului, românii vor să călătorească mai mult în acest an, astfel că 56% dintre rezervările de zboruri din ianuarie sunt pentru perioada imediat următoare, respectiv în mai puţin de 30 de zile. Pe de altă parte, călătorii au rezervat cu încredere zboruri în avans, dat fiind că acum există o predictibilitate mai mare a zborurilor în comparaţie cu anii anteriori. A fost realizată chiar o rezervare pentru Revelionul 2025, efectuată pe ruta Bucureşti - Munchen, pentru două persoane.

Totodată, călătoriile vor fi influenţate de sărbătorile românilor, iar cum de Paste aceştia se vor bucura de o minivacanţă de câteva zile, compania a înregistrat deja rezervări în perioada respectivă: cel mai ieftin bilet de Paşte a costat 75 de euro, pentru un zbor Bucureşti - Bologna.

Pentru un zbor către Campionatul European de Fotbal, cel mai ieftin bilet a costat 120 de euro, pentru ruta Timişoara - Munchen, iar cel mai ieftin zbor în perioada Jocurilor Olimpice de la Paris a costat 110 euro, pe ruta Cluj-Napoca - Paris.

Vola.ro deserveste persoane fizice sau companii, oferind servicii complete de turism: bilete de avion, hoteluri, asigurări medicale de călătorie şi servicii de rent-a-car. AGERPRES/(AS - autor: Andreea Marinescu, editor: Mariana Nica, editor online: Anda Badea)

Afisari: 55

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 04-05-2026 23:14

Guvernul va încheia un memorandum cu Mastercard privind implementarea portofelului european de identitate digitală

Guvernul și Mastercard Europe S.A. vor semna un memorandum de înțelegere pentru dezvoltarea, până în luna decembrie, a unei soluții naționale de portofel pentru identitate digitală. Sistemul va fi interoperabil la nivel european, potrivit unui memorandum adoptat luni de Guvern. 'Inițiativa are în vede

Economic Intern 04-05-2026 22:56

Bursa de la București a închis în scădere prima ședință de tranzacționare a săptămânii

Bursa de Valori București a închis luni în scădere pe aproape toți indicii ședința de tranzacționare, iar valoarea totală a schimburilor a ajuns la 68,84 milioane lei (13,24 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-

Economic Intern 04-05-2026 22:44

Unitatea 2 a CNE Cernavodă s-a deconectat automat de la rețea luni seara

Unitatea 2 a Centralei Nucleare de la Cernavodă s-a deconectat automat de la rețea luni seara, ca urmare a apariției unei disfuncționalități la un separator electric, echipament aflat în partea clasică a acesteia, a anunțat Nuclearelectrica. 'Deconectarea automată a Unității 2 s-a produs în condiții de siguranță, toate sistemel

Economic Intern 04-05-2026 22:31

Decontarea energiei pentru irigații, extinsă până la 31 mai 2026

Guvernul României a adoptat, în ședința de luni, o Hotărâre care permite decontarea cheltuielilor cu energia electrică utilizată pentru irigații aferente anului 2025 până la data de 31 mai 2026. Conform unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, măsura vine în sprijinul fermierilor afectați

Economic Intern 04-05-2026 22:25

MADR asigură resursele finaciare pentru plata sprijinului acordat cultivatorilor de legume în spații protejate în 2026

 Executivul a adoptat proiectul de act normativ prin care se aprobă resursele financiare necesare plății ajutorului de minimis beneficiarilor eligibili ai Programului de susținere a producției de legume cultivate în spații protejate pentru cererile depuse în anul 2026. 'În Ședința de Guvern din 4 mai 2026 a fost adop

Economic Intern 04-05-2026 22:15

Sprijin financiar de peste 137 milioane de lei pentru sectorul zootehnic, în 2026

Executivul a adoptat, luni seara, Hotărârea privind aprobarea sumei alocate schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor pentru anul 2026, aceasta fiind de maximum 137,201 milioane de lei credite de angajament, a anunțat Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). Din valoarea totală, 39,045 milioane de lei

Economic Intern 04-05-2026 22:10

Pîslaru: E un miracol că România a recuperat 350 de milioane de euro din cererea de plată nr. 3

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, consideră că este 'un miracol' faptul că România a recuperat 350 de milioane de euro din sumele inițial suspendate aferente cererii de plată nr. 3 din PNRR. 'Este un miracol că România a recuperat 350 de milioane de euro, din care cele 166 pe pensiil

Economic Intern 04-05-2026 22:08

Executivul a adoptat Hotărârea de Guvern pentru continuarea programului 'Noua Casă' și în 2026; plafon de garantare de 500 de milioane de lei

Executivul a adoptat luni Hotărârea de Guvern inițiată de Ministerul Finanțelor pentru continuarea programului 'Noua Casă' și în anul 2026, cu un plafon de garantare în valoare de 500 de milioane de lei. Conform unui comunicat al Ministerului de Finanțe, măsura este menită să asigure accesul în continuare la fin

Economic Intern 04-05-2026 19:53

Miruță: Doar într-o lună, printr-un singur punct, au fost transportate peste limita legală 70,69 milioane de kg de marfă

Aproximativ 71 de milioane de kilograme de marfă au fost transportate peste limita legală doar în luna martie printr-un singur punct, situat lângă Constanța, iar aproape 40% din totalul de camioane care au trecut pe acolo au încălcat legea, susține ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, într-o postare pe pagina sa de F

Economic Intern 04-05-2026 17:17

Modificările la Regulamentul de Racordare pot genera creșteri ale prețurilor la energie și efecte economice în lanț (asociații)

Modificările propuse la Regulamentul de racordare pot genera creșteri ale prețurilor la energie și efecte economice în lanț, precum reducerea numărului de locuri de muncă din sector și scăderea veniturilor la bugetele locale, pe fondul încetinirii investițiilor în noi capacități de producție, avertizează Asociația Română pentru Energie Eoliană (RWEA)

Economic Intern 04-05-2026 16:26

Industria ospitalității din România crește doar în statistici; piața intră într-o zonă de risc major (analiză)

Industria ospitalității din România înregistrează creșteri doar în statisticile oficiale, care nu reflectă efectul scumpirilor, în timp ce piața intră într-o zonă de risc major, susțin reprezentanții Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR). 'Industria ospitalității din România traver

Economic Intern 04-05-2026 15:31

Bende (Camera Deputaților): România are nevoie de o resetare a economiei și să ofere mai mult sprijin pentru investitori

România are nevoie de o resetare a economiei și a industriei, de reducerea exportului de materii prime, iar Guvernul trebuie să ofere mai mult sprijin investitorilor și întreprinzătorilor, în condiții de predictibilitate, a declarat luni Sandor Bende, președintele Comisiei pentru industrii și servicii din Camera Deputaților. 'Atunci c&aci

Economic Intern 04-05-2026 15:27

Bursa locală rămâne rezilientă înaintea votului pe moțiunea de cenzură, în pofida volatilității geopolitice și politice (brokeri)

Piața bursieră locală se situează cu circa 4,5% sub maximele atinse la finalul lunii februarie, în contextul tensiunilor geopolitice și al incertitudinilor politice interne, însă investitorii evită reacțiile de panică înaintea votului asupra moțiunii de cenzură, adoptând în schimb strategii mixte de reducere a expunerii sau de acumulare pe scăde

Economic Intern 04-05-2026 15:19

Au început lucrările de instalare a conductei de gaze în Marea Neagră

Lucrările la conducta offshore care va prelua gazele din largul Mării Negre și le va aduce la țărm au început, marcând un progres important în cadrul proiectului Neptun Deep, iar primul dintre vasele care instalează conducta de 160 de kilometri, Castoro, a sosit în România.

Economic Intern 04-05-2026 14:47

Anca Dragu: Moldova a economisit aproape șapte milioane de euro în șase luni după aderarea la SEPA

Republica Moldova a economisit aproape șapte milioane de euro în șase luni după aderarea la zona de plăți în euro (SEPA), în condițiile în care costurile transferurilor au fost reduse la 0-3 euro, a declarat, luni, guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei, Anca Dragu. 'București este un oraș care pentru Chișinău reprezintă un parten