logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

INS: Circa 66.000 de unităţi sanitare au funcţionat, în 2022; unui medic i-au revenit 267 locuitori

Imagine din galeria Agerpres

Activitatea reţelei sanitare şi de ocrotire a sănătăţii s-a desfăşurat, anul trecut, în aproximativ 66.000 de unităţi sanitare (54.000 de unităţi sanitare în mediul urban şi 12.000 în mediul rural), cu peste 700 de unităţi mai multe decât în 2021, conform unui comunicat al Institutului Naţional de Statistică.

Unui medic (inclusiv medic de familie) i-au revenit, anul trecut, în medie, 267 locuitori, faţă de 278 locuitori în 2021.

Pe principalele categorii de unităţi, reţeaua sanitară a dispus, în anul 2022, de 544 spitale (faţă de 543 spitale în 2021), 160 unităţi sanitare (inclusiv unităţi asimilate spitalelor) care oferă numai servicii de internare de zi sau servicii ambulatorii şi internare de zi (la fel ca în anul precedent), aproximativ 14.000 de cabinete medicale independente de specialitate (plus 188 unităţi), peste 16.000 de cabinete stomatologice independente (plus 164 unităţi), peste 10.000 de cabinete de medicină de familie (minus 26 de cabinete).

Dintre cele 704 de spitale şi unităţi spitaliceşti asimilate spitalelor care şi-au desfăşurat activitatea în anul 2022, numai 351 sunt unităţi medicale mari (cu peste 100 de paturi), iar 269 sunt unităţi medicale mici (cu mai puţin de 50 de paturi).

Reţeaua farmaceutică a furnizat servicii printr-un număr de 9.900 de farmacii, drogherii şi puncte farmaceutice, în scădere cu 40 de unităţi faţă de anul 2021, deservind, în medie, 1.926 locuitori.

Medicina primară, asigurată prin reţeaua de cabinete medicale de familie, reprezintă primul contact al populaţiei cu sistemul sanitar, atât pentru diagnosticarea şi tratarea unor boli, cât şi pentru realizarea examenelor medicale preventive. Cele mai multe cabinete de medicină de familie au funcţionat în mediul urban, 6.300 cabinete comparativ cu 4.100 cabinete în mediul rural. Unui cabinet de medicină de familie i-au revenit, în mediul rural, de 1,4 ori mai mulţi locuitori (aparţinând populaţiei rezidente) comparativ cu un cabinet din mediul urban.

Asistenţa medicală ambulatorie de specialitate este asigurată prin unităţi specializate de tipul ambulatoriilor de specialitate, centrelor medicale şi stomatologice, policlinicilor, centrelor de diagnostic şi tratament etc., unităţi care sunt situate, în majoritate, în mediul urban.

Reţeaua cabinetelor medicale independente de specialitate şi cea a cabinetelor stomatologice independente - parte a sistemului de asigurare a asistenţei medicale ambulatorii - este situată, de asemenea, în cea mai mare parte în mediul urban.

"În timp ce, în anul 2022, în mediul urban au funcţionat 13.000 cabinete medicale independente de specialitate, în rural numărul acestora a fost de 18 ori mai mic (numai 728 cabinete), numărul mediu de locuitori care a revenit unui cabinet medical independent de specialitate fiind de 16 ori mai mare în mediul rural, faţă de mediul urban", se menţionează în comunicat.

În anul 2022, la 10.000 locuitori, 13,1 cabinete medicale de specialitate au furnizat, în medie, servicii populaţiei din mediul urban (12,7 cabinete în anul 2021), în timp ce, în mediul rural, asistenţa medicală de specialitate prin cabinete independente este asigurată, în medie, de 1 cabinet de specialitate la peste 10.000 de locuitori.

Cele 704 spitale şi unităţi asimilate spitalelor au dispus, în anul 2022, de 135.900 paturi pentru internare continuă (125.700 de paturi în mediul urban şi 10.200 de paturi în mediul rural) şi de aproximativ 10.000 paturi de spital pentru internare de zi (numai 431 paturi în mediul rural).

În 2022, în condiţiile relaxării măsurilor de prevenire a pandemiei COVID-19, numărul pacienţilor care au beneficiat de serviciile spitalelor şi unităţilor asimilate a fost de 3,2 milioane pacienţi internaţi în regim de spitalizare continuă şi de 4,5 milioane pacienţi internaţi în regim de spitalizare de zi, cu 1,4 milioane pacienţi mai mulţi comparativ cu anul 2021 când au fost trataţi 6,3 milioane pacienţi, atât cu spitalizare continuă, cât şi de zi.

Din punct de vedere al asigurării cu paturi, în spitalele mari (unităţi cu peste 100 de paturi fiecare) au fost puse la dispoziţia populaţiei 91,4% din totalul paturilor pentru internare continuă şi internare de zi, 5% au fost disponibile în spitalele de dimensiune medie (unităţi cu 50-99 de paturi), iar 3,6% în spitale mici (unităţi cu mai puţin de 50 de paturi).

"Unul dintre indicatorii relevanţi pentru analiza impactului acestei perioade asupra unităţilor spitaliceşti este structura paturilor pe specialităţi. Astfel, din numărul total al paturilor pentru internare continuă, cele mai multe au fost înregistrate la specialităţile psihiatrie (12,1%), chirurgie (10,5%) şi interne (8,4%). Numărul paturilor destinate pacienţilor cu COVID-19, existent la sfârşitul anului 2022, a fost de 6.383, cu 63,8% mai mic decât cel existent la sfârşitul anului 2021", subliniază INS.

În anul 2022, paturile pentru pacienţii internaţi în regim de internare de zi în spitale şi în unităţi asimilate spitalelor au fost alocate, în ponderea cea mai ridicată, specialităţilor interne (13,4%), oncologie (11,4%), chirurgie (9,5%) şi obstetrică-ginecologie (6,4%).

Durata medie de internare a fost, anul trecut, de 7,2 zile/pacient internat în spital. Din totalul spitalelor, un număr de 8 centre de sănătate cu paturi de spital (6 centre în mediul rural) au acordat asistenţă medicală cu internare continuă, în cel puţin două specialităţi, pacienţilor din mai multe localităţi, iar durata medie de internare a fost de 9,2 zile/pacient. Pacienţii cu nevoi medico-sociale au beneficiat de servicii de îngrijire, servicii medicale şi servicii sociale cu internare continuă, în medie, 174,3 zile/pacient în unităţi medico-sociale. Prevenirea şi combaterea tuberculozei, precum şi tratarea bolnavilor stabilizaţi s-a realizat cu internare continuă, în medie, 150,6 zile/pacient în cele două preventorii, iar bolnavii cu TBC au fost trataţi, în medie, 27,4 zile/pacient în cele două sanatorii specializate.

Din punct de vedere al asigurării cu personal medico-sanitar, în anul 2022, şi-au desfăşurat activitatea 71.300 medici, în creştere cu 2.500 faţă de anul 2021, 21.400 medici stomatologi (plus 1.400), 22.700 farmacişti (plus 1.200), 18.900 asistenţi medicali cu studii superioare (plus 1.000), 156.700 personal cu pregătire sanitară medie (plus 1.100) şi de 76.600 personal sanitar auxiliar (plus 500). Structura personalului sanitar este preponderent feminină, ponderea femeilor în rândul medicilor fiind de 70,8%, de 67,2% în rândul medicilor stomatologi şi de 89,2% în rândul farmaciştilor.

În 2022, faţă de anul anterior, numărul de medici (exclusiv medici de familie) a crescut cu 2.518, dintre aceştia, aproximativ jumătate fiind medici rezidenţi. Din totalul specialităţilor în care s-au acordat servicii pacienţilor, cele mai mari creşteri ale numărului de medici, în anul 2022 faţă de anul 2021, s-a înregistrat la specialităţile: alergologie şi imunologie clinică (60,4%), chirurgie orală şi maxilo-facială (38,8%), neurologie pediatrică, oncologie medicală şi radioterapie (cu câte 12%). Specialităţile medicale cu rol important în gestionarea post COVID-19 care au înregistrat creşteri ale numărului de medici faţă de anul 2021 au fost: cardiologie (8,7%), pneumologie (8,1%), recuperare, medicină fizică şi balneologie (6,3%) şi neurologie (5,1%).

Distribuţia personalului sanitar pe medii de rezidenţă este determinată de repartizarea teritorială a unităţilor sanitare, păstrându-se discrepanţele majore existente. Din totalul medicilor, aproximativ o cincime au fost medici de familie, două treimi dintre aceştia desfăşurându-şi activitatea în mediul urban. În anul 2022, la fel ca în anul precedent, discrepanţele pe medii de rezidenţă privind asigurarea populaţiei cu personal medical sunt evidenţiate de numărul mai mare de locuitori (aparţinând populaţiei rezidente) care au revenit unui cadru medico-sanitar, comparativ cu mediul urban, astfel: în mediul rural au revenit de 11 ori mai mulţi locuitori unui medic (de 1,9 ori unui medic de familie), de 7,7 ori mai mulţi locuitori unui medic stomatolog şi de 5,3 ori mai mulţi locuitori unui farmacist. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Gherasi, editor: Oana Tilică, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 68

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 06-07-2026 19:14

BNR: România rămâne pe ultimul loc în UE la intermediere financiară

România continuă să ocupe ultima poziție în Uniunea Europeană în funcție de ponderea creditului neguvernamental în PIB, indicatorul situându-se la 22%, față de media europeană de 66%, potrivit Raportului asupra stabilității financiare al BNR. 'România continuă să se situeze pe ultima poziție în Uni

Economic Intern 06-07-2026 18:45

BNR: Litigiile generate de amenzile privind ROBOR pot depăși valoarea sancțiunilor aplicate băncilor

Litigiile care ar putea fi inițiate de clienții băncilor în urma amenzilor aplicate de Consiliul Concurenței în cazul ROBOR ar putea genera pierderi semnificativ mai mari decât cuantumul sancțiunilor, avertizează Banca Națională a României în Raportul asupra stabilității financiare publicat luni. Potrivit raportul

Economic Intern 06-07-2026 17:41

MMAP: Programul Rabla 2026 pentru persoane fizice va fi lansat în condiții similare cu cele din 2025

Programul Rabla 2026 pentru persoane fizice va fi lansat în formatul similar cu programul care a funcționat în ultima sesiune dedicată persoanelor fizice din anul 2025, iar bugetul total alocat se ridică la 300 de milioane de lei, a anunțat luni Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor. Astfel, introducerea noilor criterii privind

Economic Intern 06-07-2026 17:20

BNR: Creditele neperformante ale companiilor au urcat la 5,6%, în martie 2026

Calitatea portofoliului de credite acordate companiilor nefinanciare s-a deteriorat, rata creditelor neperformante (NPL) urcând la 5,6% în martie 2026, cu 1,2 puncte procentuale mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut, în timp ce pe segmentul populației aceasta s-a îmbunătățit, arată Raportul asupra stabilității financiare publicat l

Economic Intern 06-07-2026 17:05

BNR: Riscurile la adresa stabilității financiare se mențin ridicate, pe fondul dezechilibrelor interne și al tensiunilor geopolitice

Riscurile la adresa stabilității financiare se mențin la un nivel ridicat, similar evaluărilor din raportul anterior, pe fondul persistenței dezechilibrelor și vulnerabilităților interne, precum și al amplificării tensiunilor geopolitice la nivel global, potrivit Raportului asupra stabilității financiare din iunie 2026, publicat luni de Banca Națională a Români

Economic Intern 06-07-2026 15:30

Transformările din industria auto impun reevaluarea politicilor de prețuri de transfer (opinie)

Tranziția către vehicule electrice, volatilitatea costurilor și reorganizarea lanțurilor de aprovizionare impun reevaluarea periodică a politicilor de prețuri de transfer și a modului în care sunt distribuite funcțiile, riscurile și profiturile în cadrul grupurilor multinaționale, potrivit unui material de opinie publicat de Deloitte România.

Economic Intern 06-07-2026 15:21

Ministerul Finanțelor a împrumutat luni peste 1,575 miliarde lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 1,575 miliarde lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Astfel, MF a atras 463,3 milioane de lei printr-o emisiune de obligațiuni cu o maturitate reziduală la 106 luni, la un randament mediu de 6,65% pe an.

Economic Intern 06-07-2026 15:05

Dăianu: Nu modelul de creștere este vinovat pentru dezechilibre, ci erorile de politici macroeconomice și calitatea instituțiilor

Dezechilibrele macroeconomice ale României sunt cauzate de erori de politici macroeconomice și de slăbiciunea instituțiilor, nu de modelul de creștere economică, iar aderarea la zona euro nu este posibilă atât timp cât România înregistrează deficite mari, afirmă președintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu, într-un material de op

Economic Intern 06-07-2026 14:56

Sindicaliști feroviari, despre măsura de colectare a sesizărilor online: Investițiile au fost amânate ani la rând, iar subfinanțarea a devenit o constantă

Problemele din sistemul feroviar sunt cauzate de lipsa investițiilor și de subfinanțarea cronică, nu de activitatea salariaților, iar realitatea căii ferate nu poate fi înțeleasă doar prin sesizările transmise online de călători, susțin reprezentanții Federației Naționale Feroviare Mișcare Comercial Vagoane. Luni, ministrul interimar al

Economic Intern 06-07-2026 13:09

Bulgaria și România, țările UE cu cele mai mari creșteri ale prețurilor producției industriale în luna mai

Prețurile produselor care ies pe porțile fabricilor au crescut atât în zona euro cât și în Uniunea Europeană (UE) în luna mai, însă România se numără printre statele membre cu cele mai mari creșteri ale prețurilor producției industriale în ritm anual, arată datele publicate luni de Eurostat. Conform acestor date,

Economic Intern 06-07-2026 12:26

Loteria Română: A fost câștigat premiul de categoria I de 4,074 milioane de lei la tragerea Noroc de duminică

Premiul de categoria I în valoare de 4,074 milioane de lei la tragerea Noroc de duminică a fost câștigat, a anunțat, luni, Loteria Română. Biletul norocos a fost jucat la o agenție loto din Covasna. Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de duminică

Economic Intern 06-07-2026 12:24

România a avut cel mai puternic declin al vânzărilor cu amănuntul din UE, în luna mai

Vânzările cu amănuntul au crescut în zona euro și în Uniunea Europeană în luna mai, însă România a avut cea mai puternică scădere a vânzărilor din blocul comunitar, în ritm anual, arată datele publicate luni de Eurostat. Conform oficiului european, vânzările cu amănuntul au crescut cu 1,6% în zona eur

Economic Intern 06-07-2026 12:20

Digitalizarea fiscală ar putea extinde controalele în zona salarizării (analiză)

Companiile ar trebui să acorde o atenție sporită proceselor de salarizare, în condițiile în care digitalizarea fiscală ar putea extinde cerințele de raportare și verificare și în această zonă, potrivit unei analize realizate de EY România. 'După SAF-T, e-Factura și e-Transport, companiile ar trebui să privească mai atent zona de sal

Economic Intern 06-07-2026 12:03

Petrescu: Listarea Electrica, un exemplu despre ce poate însemna o piață de capital funcțională pentru economia reală

Listarea companiei Electrica rămâne un exemplu despre ce poate însemna o piață de capital funcțională pentru economia reală și când statul, piața și reglementatorii lucrează în aceeași direcție, bursa poate deveni o formă de modernizare economică, consideră președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Alexandru Petrescu. &

Economic Intern 06-07-2026 11:21

Piața de fuziuni și achiziții din România a crescut la 5,2 miliarde euro în primul semestru (analiză)

Piața de fuziuni și achiziții din România a înregistrat, în primul semestru al acestui an, 162 de tranzacții anunțate, cu o valoare de 5,2 miliarde de euro, în creștere cu 89% față de primul semestru din 2025, potrivit unei analize realizate de PwC România. Conform unui comunicat remis, joi, AGERPRES, numărul tranzacțiilor a spori