logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Nicoleta Radu (PAID): Modificările la Legea PAD intră în vigoare în 12 noiembrie; impactul acestora poate fi analizat în 2025

Imagine din galeria Agerpres

Modificările la legea privind asigurarea obligatorie a locuinţelor împotriva cutremurelor, alunecărilor de teren şi inundaţiilor (poliţa PAD) vor intra în vigoare în 12 noiembrie, impactul acestora urmând să fie analizat în 2025, când va fi evaluat anul 2024 din punct de vedere financiar şi nu numai, a explicat directorul general al PAID, Nicoleta Radu, la un eveniment de specialitate.

"Aceste modificări vor intra în vigoare începând cu 12 noiembrie, drept pentru care 2023 nu este relevant pentru a analiza impactul acestora. Consider că de-abia în 2025, când se va evalua întregul an 2024 din punct de vedere financiar şi nu numai, vom avea o analiză comprehensivă şi destul de clarificatoare, vom avea claritate asupra acestor modificări", a menţionat Radu, la FIAR 2023.

Potrivit acesteia, în mare parte, creşterea pe asigurările obligatorii de locuinţă a fost organică şi s-a datorat efortului comun al asigurătorilor, distribuitorilor şi al PAID.

"Am încercat să deschidem nenumărate canale de discuţie cu instituţii publice şi autorităţi locale, astfel încât să facem din ce în ce mai obligatorie această lege, care nu s-a putut implementa în forma în care a fost gândită. Din această categorie de obiective a făcut parte şi modificarea legislaţiei pe care noi o urmărim de ceva timp. Anul acesta, probabil şi ca urmare a presiunii pe care cutremurele din Turcia şi ulterior din Gorj au avut-o - şi sprijiniţi foarte puternic şi de către ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară, n.r.) am putut să promovăm câteva modificări legislative care ulterior au fost şi aprobate de Parlament", a precizat directorul general al PAID.

Nicoleta Radu a subliniat că toate aceste modificări au avut în vedere "aducerea în discuţie a unor elemente menite a creşte gradul de cuprindere în asigurare".

"În primul rând, am deschis emiterea acestor poliţe către toţi distribuitorii noştri, inclusiv brokeri, făcând astfel din poliţa PAD o poliţă din ce în ce mai accesibilă pentru populaţie. Această modificare a fost solicitată şi de brokeri şi aşteptăm acum să contribuie la creşterea aceasta. De asemenea, mai există un canal pe care încă nu-l avem reglementat, e vorba de emiterea prin instituţiile publice locale. Nu ştim încă cum va fi reglementată această modificare, dar deocamdată putem să lărgim distribuţia prin brokeri. Ei au competenţele suficiente să vândă aceste poliţe şi poate cu ajutorul lor să creştem un pic acest grad de cuprindere", a adăugat ea.

Potrivit acesteia, o altă modificare importantă şi menită a aduce în portofoliul PAID un număr de poliţe relevant este introducerea poliţei multianuale.

"Până acum poliţa PAD a fost o poliţă anuală. Noi am ţinut cont şi de solicitările băncilor şi am promovat această modificare tocmai în sprijinul reînnoirii continue a portofoliului emis prin bănci pentru credite ipotecare, pentru că acolo există o discontinuitate, există un număr de oameni care nu îşi mai reînnoiesc poliţele PAD de-a lungul creditelor ipotecare. Acum acest lucru este foarte simplu de făcut. Poliţa PAD se poate emite pe durata creditului", a precizat directorul general al PAID.

În opinia sa, un alt element menit a creşte gradul de cuprindere este introducerea unor puncte de verificare a poliţei, care se va face la toate operaţiunile care vor avea loc şi care vor avea ca obiect înregistrarea locuinţelor la Cartea funciară.

"Ori de câte ori vom avea de înregistrat o locuinţă sau orice alte operaţiuni la Cartea funciară care vor avea obiect o locuinţă, va trebui să facem dovada existenţei unei poliţe PAD. De asemenea, o altă modificare prevede ca autorităţile locale să informeze cetăţenii la date foarte exacte. Aici, sigur încă nu ştim cum va fi pusă această modificare în aplicare, pentru că mai avem şi altele care sunt tot în domeniul obligativităţii şi care n-au fost puse în aplicare, dar să sperăm că, uşor-uşor, şi autorităţile vor înţelege utilitatea acestor poliţe", a mai spus Nicoleta Radu.

Ea a menţionat că mai sunt şi alte modificări de natura "a asigura sustenabilitatea companiei".

"În ultimii ani, cel puţin de la începutul activităţii, nu am avut nicio modificare de primă. După cum ştiţi, prima a fost 20 euro începând cu 2008, iar de atunci şi până acum în această poliţă a fost absorbită o inflaţie de aproximativ 60%. Desigur, contextul advers economic cu care toţi ne-am confruntat în ultimii ani ar fi făcut posibilă - fără această modificare de primă, o desustenabilizare a companiei pe care cu greu am construit-o în ultimii ani, aşa încât am explicat acest context nefavorabil şi decidenţii au hotărât că prima trebuie modificată, drept pentru care au şi aprobat modificare acesteia. În primul rând au transformat-o în lei pentru că acesta este venitul în care se câştigă în România", a adăugat Nicoleta Radu.

Potrivit acesteia, din 20 euro a fost transformată în 130 lei, mărită cu aproximativ 30%. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Oana Tilică, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 89

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 06-07-2026 19:14

BNR: România rămâne pe ultimul loc în UE la intermediere financiară

România continuă să ocupe ultima poziție în Uniunea Europeană în funcție de ponderea creditului neguvernamental în PIB, indicatorul situându-se la 22%, față de media europeană de 66%, potrivit Raportului asupra stabilității financiare al BNR. 'România continuă să se situeze pe ultima poziție în Uni

Economic Intern 06-07-2026 18:45

BNR: Litigiile generate de amenzile privind ROBOR pot depăși valoarea sancțiunilor aplicate băncilor

Litigiile care ar putea fi inițiate de clienții băncilor în urma amenzilor aplicate de Consiliul Concurenței în cazul ROBOR ar putea genera pierderi semnificativ mai mari decât cuantumul sancțiunilor, avertizează Banca Națională a României în Raportul asupra stabilității financiare publicat luni. Potrivit raportul

Economic Intern 06-07-2026 17:41

MMAP: Programul Rabla 2026 pentru persoane fizice va fi lansat în condiții similare cu cele din 2025

Programul Rabla 2026 pentru persoane fizice va fi lansat în formatul similar cu programul care a funcționat în ultima sesiune dedicată persoanelor fizice din anul 2025, iar bugetul total alocat se ridică la 300 de milioane de lei, a anunțat luni Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor. Astfel, introducerea noilor criterii privind

Economic Intern 06-07-2026 17:20

BNR: Creditele neperformante ale companiilor au urcat la 5,6%, în martie 2026

Calitatea portofoliului de credite acordate companiilor nefinanciare s-a deteriorat, rata creditelor neperformante (NPL) urcând la 5,6% în martie 2026, cu 1,2 puncte procentuale mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut, în timp ce pe segmentul populației aceasta s-a îmbunătățit, arată Raportul asupra stabilității financiare publicat l

Economic Intern 06-07-2026 17:05

BNR: Riscurile la adresa stabilității financiare se mențin ridicate, pe fondul dezechilibrelor interne și al tensiunilor geopolitice

Riscurile la adresa stabilității financiare se mențin la un nivel ridicat, similar evaluărilor din raportul anterior, pe fondul persistenței dezechilibrelor și vulnerabilităților interne, precum și al amplificării tensiunilor geopolitice la nivel global, potrivit Raportului asupra stabilității financiare din iunie 2026, publicat luni de Banca Națională a Români

Economic Intern 06-07-2026 15:30

Transformările din industria auto impun reevaluarea politicilor de prețuri de transfer (opinie)

Tranziția către vehicule electrice, volatilitatea costurilor și reorganizarea lanțurilor de aprovizionare impun reevaluarea periodică a politicilor de prețuri de transfer și a modului în care sunt distribuite funcțiile, riscurile și profiturile în cadrul grupurilor multinaționale, potrivit unui material de opinie publicat de Deloitte România.

Economic Intern 06-07-2026 15:21

Ministerul Finanțelor a împrumutat luni peste 1,575 miliarde lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 1,575 miliarde lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Astfel, MF a atras 463,3 milioane de lei printr-o emisiune de obligațiuni cu o maturitate reziduală la 106 luni, la un randament mediu de 6,65% pe an.

Economic Intern 06-07-2026 15:05

Dăianu: Nu modelul de creștere este vinovat pentru dezechilibre, ci erorile de politici macroeconomice și calitatea instituțiilor

Dezechilibrele macroeconomice ale României sunt cauzate de erori de politici macroeconomice și de slăbiciunea instituțiilor, nu de modelul de creștere economică, iar aderarea la zona euro nu este posibilă atât timp cât România înregistrează deficite mari, afirmă președintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu, într-un material de op

Economic Intern 06-07-2026 14:56

Sindicaliști feroviari, despre măsura de colectare a sesizărilor online: Investițiile au fost amânate ani la rând, iar subfinanțarea a devenit o constantă

Problemele din sistemul feroviar sunt cauzate de lipsa investițiilor și de subfinanțarea cronică, nu de activitatea salariaților, iar realitatea căii ferate nu poate fi înțeleasă doar prin sesizările transmise online de călători, susțin reprezentanții Federației Naționale Feroviare Mișcare Comercial Vagoane. Luni, ministrul interimar al

Economic Intern 06-07-2026 13:09

Bulgaria și România, țările UE cu cele mai mari creșteri ale prețurilor producției industriale în luna mai

Prețurile produselor care ies pe porțile fabricilor au crescut atât în zona euro cât și în Uniunea Europeană (UE) în luna mai, însă România se numără printre statele membre cu cele mai mari creșteri ale prețurilor producției industriale în ritm anual, arată datele publicate luni de Eurostat. Conform acestor date,

Economic Intern 06-07-2026 12:26

Loteria Română: A fost câștigat premiul de categoria I de 4,074 milioane de lei la tragerea Noroc de duminică

Premiul de categoria I în valoare de 4,074 milioane de lei la tragerea Noroc de duminică a fost câștigat, a anunțat, luni, Loteria Română. Biletul norocos a fost jucat la o agenție loto din Covasna. Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de duminică

Economic Intern 06-07-2026 12:24

România a avut cel mai puternic declin al vânzărilor cu amănuntul din UE, în luna mai

Vânzările cu amănuntul au crescut în zona euro și în Uniunea Europeană în luna mai, însă România a avut cea mai puternică scădere a vânzărilor din blocul comunitar, în ritm anual, arată datele publicate luni de Eurostat. Conform oficiului european, vânzările cu amănuntul au crescut cu 1,6% în zona eur

Economic Intern 06-07-2026 12:20

Digitalizarea fiscală ar putea extinde controalele în zona salarizării (analiză)

Companiile ar trebui să acorde o atenție sporită proceselor de salarizare, în condițiile în care digitalizarea fiscală ar putea extinde cerințele de raportare și verificare și în această zonă, potrivit unei analize realizate de EY România. 'După SAF-T, e-Factura și e-Transport, companiile ar trebui să privească mai atent zona de sal

Economic Intern 06-07-2026 12:03

Petrescu: Listarea Electrica, un exemplu despre ce poate însemna o piață de capital funcțională pentru economia reală

Listarea companiei Electrica rămâne un exemplu despre ce poate însemna o piață de capital funcțională pentru economia reală și când statul, piața și reglementatorii lucrează în aceeași direcție, bursa poate deveni o formă de modernizare economică, consideră președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Alexandru Petrescu. &

Economic Intern 06-07-2026 11:21

Piața de fuziuni și achiziții din România a crescut la 5,2 miliarde euro în primul semestru (analiză)

Piața de fuziuni și achiziții din România a înregistrat, în primul semestru al acestui an, 162 de tranzacții anunțate, cu o valoare de 5,2 miliarde de euro, în creștere cu 89% față de primul semestru din 2025, potrivit unei analize realizate de PwC România. Conform unui comunicat remis, joi, AGERPRES, numărul tranzacțiilor a spori