logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

INS: Sporul natural al populaţiei s-a menţinut negativ în luna martie a acestui an

Imagine din galeria Agerpres

Sporul natural al populaţiei României s-a menţinut negativ în luna martie a acestui an, la minus 9.054 de persoane, numărul celor decedaţi fiind de 1,7 ori mai mare decât cel al născuţilor-vii, arată datele publicate, miercuri, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

În martie 2023 s-a înregistrat naşterea a 12.337 de copii, cu 1.021 mai mulţi copii decât în luna februarie 2023.

 



Potrivit INS, numărul deceselor înregistrate în luna martie 2023 a fost de 21391 (11.097 bărbaţi şi 10.294 femei), cu 1.203 decese (745 bărbaţi şi 458 femei) mai multe decât în luna februarie 2023.

Numărul deceselor copiilor cu vârstă sub 1 an, înregistrate în luna martie 2023 a fost de 80 copii, în creştere cu 1 faţă de luna februarie 2023.

"Se remarcă o creştere semnificativă a numărului deceselor în luna octombrie 2021 când, în contextul pandemiei COVID19, s-a înregistrat cea mai ridicată valoare din întreaga perioadă. Un număr semnificativ de decese s-a înregistrat şi în februarie 2022, perioada următoare înregistrând o evoluţie oscilantă fără a mai atinge valorile din lunile anterioare", notează INS.

În acelaşi timp, numărul naşterilor a fost cel mai ridicat în perioada iulie-septembrie, atât în 2021, cât şi în 2022, în condiţiile numărului crescut al deceselor, sporul natural menţinându-se negativ. În primele trei luni din 2023 valorile naşterilor şi deceselor au avut aceeaşi evoluţie, în luna martie înregistrându-se creşteri ale ambelor fenomene faţă de luna anterioară.

În luna martie 2023, 67,6% din totalul numărului de decese s-a înregistrat la persoanele cu vârstă de cel puţin 70 ani (8857 decese, reprezentând 41,4%, la persoanele în vârstă de 80 ani şi peste; 5597 decese, reprezentând 26,2% la persoanele de 70-79 ani) şi 17,9%, reprezentând 3819 decese, la persoanele în vârstă de 60-69 ani. La polul opus, cele mai puţine decese au fost înregistrate la grupele de vârstă 20-29 ani (99 decese), 0-4 ani (90 decese) şi 5-19 ani (41 decese).

 



După cauza principală de deces, cele mai multe persoane decedate în luna martie 2023 au avut drept cauze: bolile aparatului circulator (11.701 persoane, reprezentând 54,7%), tumorile (3.894 persoane, reprezentând 18,2%) şi bolile aparatului respirator (2.098 persoane, reprezentând 9,8%).

Sporul natural s-a menţinut negativ (-9.054) în luna martie 2023, numărul persoanelor decedate fiind de 1,7 ori mai mare decât cel al născuţilor-vii.

În luna martie 2023, la oficiile de stare civilă s-au înregistrat 4.762 căsătorii, cu 337 mai puţine decât în luna februarie 2023. Numărul divorţurilor pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive şi conform Legii nr 202/2010 a fost de 2.140 în luna martie 2023, cu 215 mai multe decât în luna februarie 2023.

Potrivit sursei citate, numărul născuţilor-vii înregistrat în luna martie 2023 a fost mai mic cu 934 comparativ cu aceeaşi lună din 2022. Sporul natural a fost negativ în luna martie 2023 (-9.054 persoane), cât şi în luna martie 2022 (-12.943 persoane).

INS precizează că numărul persoanelor care au decedat în luna martie 2023 a fost cu 4.823 mai mic faţă de luna martie 2022. După primele trei cauze principale de deces, în luna martie 2023 faţă de luna martie 2022, s-au înregistrat cu 3.075 mai puţine decese cauzate de boli ale aparatului circulator, cu 1.554 mai puţine decese cauzate de boli ale aparatului respirator, dar şi cu 139 mai multe decese având cauză principală tumorile.

Totodată, numărul copiilor cu vârsta sub un an care au decedat a fost cu 7 mai mic în luna martie 2023 decât cel înregistrat în luna martie 2022. În luna martie 2023, în mediul urban s-a înregistrat decesul a 10.677 persoane (5.478 bărbaţi şi 5.199 femei), iar în mediul rural decesul a 10.714 persoane (5.619 bărbaţi şi 5.095 femei).

Faţă de aceeaşi lună din anul 2022, numărul persoanelor care au decedat a scăzut cu 2.061 persoane (1.307 bărbaţi şi 754 femei) în mediul urban şi cu 2.762 persoane (1.400 bărbaţi şi 1.362 femei) în mediul rural.

Numărul căsătoriilor a fost, în luna martie 2023, cu 334 mai mic decât cel înregistrat în aceeaşi lună din anul precedent. Prin hotărâri judecătoreşti definitive şi conform Legii nr 202/2010 în luna martie 2023 s-au pronunţat cu 139 divorţuri mai puţine decât în luna martie 2022. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 7

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 23-05-2025 17:29

Bucura-Oprescu: Ministerul Muncii are ca prioritate consolidarea pieței muncii

Deficitul de forță de muncă afectează atât companiile private, cât și instituțiile publice, motiv pentru care Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale are ca prioritate consolidarea pieței muncii, a declarat, vineri, ministrul de resort, Simona Bucura-Oprescu. Simona Bucura-Oprescu, împreună cu președintele Agenției N

Economic 23-05-2025 15:59

DNSC atenționează asupra unei tentative de fraudă la adresa antreprenorilor din România

Antreprenori din România sunt vizați de o tentativă de fraudă prin care atacatorii cibernetici transmit apeluri false care se folosesc de identitatea Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC), avertizează specialiștii Directoratului, într-o

Economic 23-05-2025 15:37

Mediul de afaceri așteaptă reluarea programelor de tip IMM Invest (organizație)

Reluarea programelor de tip IMM Invest, care au sprijinit zeci de mii de firme, reprezintă una dintre așteptările mediului de afaceri, alături de reducerea cheltuielilor bugetare, investiții în infrastructură și în economia reală și creșterea absorbției fondurilor europene, susține președintele de onoare IMM România, Florin Jianu. Potrivit un

Economic 23-05-2025 15:31

Petrescu: Ingredientul cel mai important atunci când vorbim de piețele financiare este încrederea

Ingredientul cel mai important atunci când vorbim de piețele financiare este încrederea, a declarat, vineri, președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Alexandru Petrescu, la Conferința Dreptul afacerilor. 'Ingredientul cel mai important atunci când vorbim de piețele financiare este încrederea. Ea se câștigă gr

Economic 23-05-2025 15:10

Ministrul Energiei: Gazoductul Tuzla - Podișor va fi recepționat oficial în următoarele 60 de zile

Gazoductul Tuzla - Podișor, magistrala de peste 300 km care va prelua gazele din Marea Neagră, este gata în proporție de peste 99% și va fi recepționat oficial în următoarele 60 de zile, a anunțat vineri ministrul Energiei, Sebastian Burduja. 'România se impune ca nod strategic al noii hărți energetice regionale: investim masiv în i

Economic 23-05-2025 14:08

Concordia: Administrație eficientă, reducerea birocrației și dialog constructiv cu mediul de afaceri, practici pe care le susținem la toate nivelurile

Administrația eficientă, reducerea birocrației și dialogul constructiv cu mediul de afaceri sunt practici pe care le susținem și le considerăm necesare la toate nivelurile decizionale, susțin reprezentanții Confederației Patronale Concordia, într-o scrisoare adresată lui Ilie Bolojan, la finalul mandatului său de președinte interimar al României. &

Economic 23-05-2025 13:01

MIPE: Reorganizarea ministerului se desfășoară cu respectarea strictă a Codului administrativ

Procesul de reorganizare din Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) se desfășoară cu respectarea strictă a Codului administrativ, iar toți funcționarii publici vizați își vor continua activitatea în cadrul instituției, în noile structuri reorganizate, în condiții de stabilitate juridică și funcțională, fără a le fi afectate dr

Economic 23-05-2025 13:01

Apartamentele și garsonierele decomandate din București sunt cele mai valoroase, în această perioadă (analiză)

Apartamentele și garsonierele decomandate din București sunt cele mai valoroase, prețul mediu al unei garsoniere, de exemplu, fiind de peste 60.000 de euro, arată un studiu publicat, vineri, de o platformă imobiliară. Potrivit datelor Imobiliare.NET, graficul 'Preț mediu Euro în funcție de compartimentare' relevă faptul că, &icir

Economic 23-05-2025 12:36

Pistol (CNAIR): Stadiul fizic al lucrărilor pe cei aproximativ 10 km dintre Tigveni și Curtea de Argeș a ajuns la 73,75%

Stadiul fizic al lucrărilor pe cei aproximativ 10 km dintre Tigveni și Curtea de Argeș a ajuns la 73,75%, cea mai dificilă structură din acest șantier fiind tunelul Momâia, a anunțat, vineri, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, pe pagina sa de Facebook. 'Constr

Economic 23-05-2025 12:09

Consiliul Concurenței a autorizat preluarea de către Medicover Investment a companiilor din România ale Synlab International

Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care Medicover Investment BV intenționează să preia companiile, din România, care aparțin Synlab International GmbH. Potrivit unui comunicat de presă al instituției, transmis vineri AGERPRES, companiile care aparțin Synlab International GmbH sunt: Synlab West SRL, Laboratoarele Synlab SRL

Economic 23-05-2025 12:03

Indicele ROBOR la trei luni a crescut ușor, vineri, la 7,29%

Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a urcat vineri la 7,29%, de la 7,28% pe an în ședința precedentă, conform datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). La începutul acestui an, indicele era de 5,92% pe an, dar a &

Economic 23-05-2025 11:14

UNSAR: 60.000 de euro, cea mai mare despăgubire achitată în 2024 în baza unei asigurări de călătorie

Cea mai mare despăgubire achitată, anul trecut, în baza unei asigurări de călătorie, de către o companie-membră a Uniunii Naționale a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România (UNSAR) a fost de circa 60.000 de euro, mai mare cu peste 33% față de recordul din 2023. Potrivit unui comunicat de presă transmis, vineri, AGERPR

Economic 23-05-2025 10:45

Peste 30 de milioane de euro din PNRR, investite de orașele mari, în insule 'smart' de colectare a deșeurilor (analiză)

Orașe mari din România, precum Brașov, Iași și Cluj-Napoca, investesc, în total, peste 30 milioane de euro în insule 'smart' de colectare separată a deșeurilor, arată o analiză de specialitate, dată publicității vineri, Potrivit datelor centralizate de Clean Recycle, unele dintre investiții au fost începute &ici

Economic 23-05-2025 09:57

INS: Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule și motociclete a crescut cu 4,3%, ca serie brută, în T1

Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule și motociclete a crescut, în primele trei luni din acest an, față de perioada similară din 2024, atât ca serie brută, cu 4,3%, cât și ca serie ajustată, în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 1,1%, arată datele publicate, vineri, de Institutul Național de Statistic

Economic 23-05-2025 09:22

Afacerile din serviciile de piață prestate populației au scăzut cu 2,6%, ca serie brută, în primul trimestru (statistică)

Activitatea de servicii de piață prestate populației a înregistrat o cifră de afaceri în scădere cu 2,6%, ca serie brută, în primele trei luni din acest an, față de aceeași perioadă din 2024, reiese din datele publicate, vineri, de Institutul Național de Statistică (INS). Conform statisticii oficiale, în perioada ianuar