logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Camera de Comerţ Elveţia-România: Companiile din domeniul sănătăţii trebuie să colaboreze strâns cu autorităţile

Imagine din galeria Agerpres

Companiile din domeniul sănătăţii trebuie să colaboreze strâns cu autorităţile pentru a transforma România într-un centru de excelenţă pentru cercetare în medicină, susţin reprezentanţii Camerei de Comerţ Elveţia-România (CCE-R).

Conform sursei citate, spaţiul european al datelor privind sănătatea, o iniţiativă a Comisiei Europene, are nevoie de claritate juridică şi de o autoritate de supraveghere înainte să fie creat în România.

"Sectorul de sănătate este responsabil pentru 30% din datele generate la nivel global, însă peste 90% dintre acestea rămân neutilizate", se menţionează în comunicat.

Tratamentele inovatoare se bazează din ce în ce mai mult pe utilizarea datelor, însă pentru a putea beneficia de această oportunitate este necesară identificarea celor mai bune soluţii pentru a asigura protecţia şi confidenţialitatea datelor pacienţilor.

"România are avantajul unei baze largi de profesionişti în sănătate şi specialişti în date care pot conduce transformarea într-un sistem de sănătate european de ultimă generaţie şi un centru de excelenţă pentru cercetare. O colaborare puternică între mediul public şi cel privat poate accelera acest proces şi poate construi infrastructura necesară pentru a creşte eficienţa şi a beneficia de valoarea datelor de sănătate. Mai multe investiţii şi inovaţie în arii precum genomica şi medicina personalizată vor adăuga valoare pentru întreaga societate prin crearea de locuri de muncă şi eliberarea de resurse pentru sectorul medical", a declarat Frank Loeffler, directorul general al Roche România şi membru în board-ul Camerei de Comerţ Elveţia-România (CCE-R).

În luna mai a anului 2022, Comisia Europeană a lansat spaţiul european al datelor privind sănătatea (EHDS), care va permite cetăţenilor să îşi controleze şi să utilizeze datele privind sănătatea în ţara lor de origine sau în alte state membre ale Uniunii Europene.

Astfel, EHDS promovează o piaţă unică pentru serviciile şi produsele digitale de sănătate şi oferă un cadru coerent şi eficient pentru utilizarea datelor privind sănătatea pentru activităţi de cercetare, inovare, elaborare a politicilor şi de reglementare, respectând standardele UE de protecţie a datelor. Cu toate acestea, autorităţile trebuie să colaboreze cu mediul privat pentru realizarea acestui ecosistem, pentru că există încă multe întrebări care vor necesita răspunsuri.

"Accelerarea digitalizării sectorului medical şi construirea aşa-numitului Spaţiu European de Date de Sănătate ridică o serie de provocări de natură bioetică. Autorităţile, companiile private şi organizaţiile non-profit din România care vor lucra împreună pentru digitalizarea sistemului de sănătate trebuie să fie conştiente că trebuie dezvoltată o guvernanţă solidă care va permite ca astfel de proiecte să reuşească. Dincolo de nevoia unei infrastructuri pentru digitalizare şi medicină genomică, există nevoia de claritate juridică şi de autorităţi de supraveghere. Trebuie abordate întrebări privind consimţământul, protecţia vieţii private, reutilizarea datelor şi partajarea beneficiilor. România poate folosi cele mai bune practici care au fost deja testate în străinătate în acest domeniu, dar va trebui totuşi să dezvolte mecanisme clare de ghidare şi de responsabilizare", a declarat Effy Vayena, profesor de Bioetică la Swiss Institute of Technology (ETH).

Mai bine de jumătate din statele membre ale Uniunii Europene nu au o legislaţie pentru refolosirea datelor electronice privind sănătatea şi în scopuri de cercetare, inovare, elaborare a politicilor, siguranţa pacienţilor, statistici sau de reglementare, potrivit Comisiei Europene.

Camera de Comerţ Elveţia - România (CCE-R) este o asociaţie non-profit cu o istorie de 22 de ani în România, care are ca scop facilitarea relaţiilor de afaceri între investitorii elveţieni şi cei români şi de a oferi informaţii economice şi consultanţă companiilor interesate să dezvolte afaceri în cele două ţări.

În aprilie 2023, CCE-R a ajuns la un număr de peste 100 de companii membre care au peste 17.000 de angajaţi în România. Susţinută de Ambasada Elveţiei în România, CCE-R a devenit în ultimele două decenii jucătorul principal al relaţiilor economice româno-elveţiene şi a construit 10 grupuri de lucru menite să vină în sprijinul membrilor Camerei, dar şi a comunităţilor în care aceştia activează. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor online: Anda Badea)

Afisari: 71

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 08-07-2026 11:49

Un produs culinar din Bihor, analizat la Comisia Europeană pentru obținerea calității de Specialitate Tradițională Garantată

Dosarul pentru înregistrarea produsului 'Tocană de unghii de porc De Bihor - produs obținut potrivit tradiției din Bihor' se află în etapa de analiză la nivelul Comisiei Europene, în vederea obținerii sistemului de calitate Specialitate Tradițională Garantată (STG),

Economic Intern 08-07-2026 11:44

ANSVSA instituie carantină națională de 30 de zile pentru ovine și caprine

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a instituit carantina internă de 30 de zile pentru ovine și caprine, ca parte din planul de măsuri urgente și integrate la nivel național pentru izolarea și combaterea Pestei Micilor Rumegătoare (PMR) și Pestei Porcine Africane (PPA). Potrivit unui comunicat de

Economic Intern 08-07-2026 11:15

București, printre cele mai accesibile piețe logistice din Europa, cu o chirie medie de 4,8 euro/mp/lună

Piața logistică și industrială din România se numără printre cele mai competitive din Europa din perspectiva costurilor de ocupare, chiria medie din București, de 4,8 euro/mp/lună, fiind a patra cea mai redusă dintre piețele europene analizate, relevă o analiză dată miercuri publicității. Concluzia reiese din raportul global 'Waypoint: Global Industr

Economic Intern 08-07-2026 10:59

România devine stat fondator al Băncii pentru Apărare, Securitate și Reziliență

România va deveni stat fondator al noii Defense, Security and Resilience Bank (DSRB), instituție financiară internațională dedicată finanțării proiectelor din domeniile apărării, infrastructurii critice și rezilienței, iar Bucureștiul va găzdui biroul regional al băncii pentru flancul sudic, a anunțat miercuri Ministerul Finanțelor. 'România nu

Economic Intern 08-07-2026 10:37

Activele financiare ale administrațiilor publice au crescut la 30,2% din PIB în primul trimestru (BNR)

Activele financiare ale administrațiilor publice au crescut cu 4,6 puncte procentuale în primul trimestru din 2026, comparativ cu perioada similară a anului anterior, ajungând la 30,2% din PIB, conform datelor publicate de Banca Națională a României. Potrivit sursei citate, dinamica indicatorului a fost determinată, în

Economic Intern 08-07-2026 10:25

ANPC a semnat un contract de finanțare de peste 99 milioane lei pentru digitalizarea serviciilor destinate consumatorilor

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a semnat un contract de finanțare de peste 99 de milioane de lei pentru implementarea unui proiect de digitalizare a serviciilor publice destinate consumatorilor și mediului de afaceri, potrivit unui

Economic Intern 08-07-2026 09:44

AVR: Informațiile privind confiscarea de cocaină ambalată în pachete cu fotografia președintelui Ucrainei sunt false

Autoritatea Vamală Română (AVR) avertizează că informațiile distribuite în mediul online, potrivit cărora instituția ar fi confiscat 75 de kilograme de cocaină ambalată în pachete purtând fotografia președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski, sunt false. 'În mediul online circulă o 'știre' potrivit căr

Economic Intern 08-07-2026 09:22

MEDAT: Se va înființa Consiliul Consultativ Strategic pentru Transformare Digitală și Tehnologia Informației

Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, a semnat, miercuri, ordinul prin care se va înființa Consiliul Consultativ Strategic pentru Transformare Digitală și Tehnologia Informației, cu atribuții concrete în digitalizare. 'Tocmai am semnat - cu pixul - ordinul de ministru prin care se va înfi

Economic Intern 07-07-2026 21:24

Pîslaru dispune verificări săptămânale în centrele unde au fost relocate persoanele vulnerabile din județul Bihor

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a dispus ca inspectorii sociali să monitorizeze și să verifice săptămânal situația persoanelor din județul Bihor relocate în 76 de centre sociale din 20 de județe. 'În calitate de ministru interimar, am dispus ca inspectorii sociali să monitorizeze și să verifice săptăm

Economic Intern 07-07-2026 20:18

CFR Călători: Mai multe trenuri vor opri suplimentar la Bonțida, în perioada Festivalului Electric Castle

Mai multe trenuri vor efectua opriri suplimentare la Bonțida în perioada 15-20 iulie 2026, cu ocazia desfășurării Festivalului Electric Castle, a anunțat marți CFR Călători. 'Cu ocazia desfășurării Festivalului Electric Castle, CFR Călători vine în sprijinul participanților și introduce, în perioada 15-20 iulie 2026, opri

Economic Intern 07-07-2026 17:47

România riscă să piardă definitiv 8,7 miliarde de euro din PNRR (consultant)

România mai are la dispoziție puțin peste o lună pentru a îndeplini condițiile necesare accesării ultimelor fonduri din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), iar în joc se află 8,7 miliarde de euro, care riscă să fie pierdute definitiv, avertizează consultantul economic Adrian Negrescu, într-o

Economic Intern 07-07-2026 16:45

DNSC: Identitatea ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare, folosită fraudulos de către infractorii cibernetici

Tentative de impersonare în care este folosită în mod fraudulos identitatea ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare, pentru a contacta cetățeni și reprezentanți ai unor organizații prin intermediul aplicațiilor de mesagerie, au fost semnalate în ultima perioadă în mediul online, avertizează Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNS

Economic Intern 07-07-2026 14:37

ANPC lansează un ghid orientativ și informativ de bune practici privind piața produselor și serviciilor comercializate online

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) lansează ''Ghidul de bune practici privind piața produselor și serviciilor comercializate online'', ediția 2026, elaborat printr-un parteneriat interinstituțional și public-privat, destinat consolidării încrederii în comerțul electronic. Potrivit unui comu

Economic Intern 07-07-2026 13:21

Consiliul Concurenței analizează preluarea Distribuție Energie Oltenia de către Premier Energy PLC

Consiliul Concurenței analizează tranzacția prin care Premier Energy PLC intenționează să preia Evryo Power S.A. și Felix Distribution Holdings S.R.L., care deține Distribuție Energie Oltenia S.A. Grupul Premier Energy activează în România prin intermediul mai multor companii de producere a energiei electrice din surse regenerabile, precum și compa

Economic Intern 07-07-2026 13:04

O firmă de ride-sharing din Capitală a fost amendată cu peste 1,2 milioane de lei pentru muncă nedeclarată

O companie de ride-sharing din Capitală a fost sancționată cu 1,28 milioane de lei de către inspectorii de muncă, după depistarea a 32 de persoane care prestau muncă nedeclarată, a anunțat, marți, Inspecția Muncii. 'Munca nedeclarată nu este doar o abatere de la lege, ci o formă de concurență neloială care vulnerabilizează lucrătorul și prejudiciază bugetu