logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

ANCOM a adoptat planul de acţiuni pentru anul 2023

Image

Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) a adoptat planul de acţiuni pentru anul 2023, supus consultării publice în decembrie 2022, conform unui comunicat al instituţiei.

Principalele proiecte privesc revizuirea pieţelor de terminare a apelurilor la puncte fixe şi mobile, a pieţei serviciilor de acces local la puncte fixe, dar şi actualizarea cadrului de reglementare tehnică şi economică a serviciilor de comunicaţii electronice, în conformitate cu Legea nr. 198/2022, care asigură transpunerea Codului European al Comunicaţiilor Electronice.

Pentru continuarea implementării prevederilor Legii Infrastructurii, Autoritatea va stabili anul acesta tarifele orientative de acces la unele infrastructuri fizice rutiere.

Pentru creşterea gradului de informare atât a furnizorilor, cât şi a utilizatorilor finali, ANCOM va publica o listă a zonelor fără servicii funcţionale de internet în bandă largă, prin intermediul unei conexiuni la punct fix şi un studiu privind determinarea ariei teritoriale de acoperire a reţelelor publice fixe de comunicaţii electronice, capabile să furnizeze servicii de comunicaţii electronice în bandă largă.

În contextul Acordului din 11 februarie 2022 privind reducerea tarifelor de furnizare a serviciilor de roaming internaţional şi a celor de apeluri internaţionale între România şi Republica Moldova, ANCOM va elabora un raport comun împreună cu autoritatea omoloagă din ţara vecină privind evoluţiile înregistrate în 2022.

Autoritatea precizează că va revizui prevederile Deciziei nr.353/2015 privind procedura de acordare a drepturilor de utilizare a frecvenţelor radio pentru a detalia la nivelul legislaţiei secundare prevederile cadrului legislativ naţional.

De asemenea, anul acesta, ANCOM va elabora o decizie privind aprobarea variantei actualizate a Tabelului Naţional de Atribuire a Benzilor de Frecvenţe (TNABF) şi va actualiza interfeţele radio RO-IR din Decizia nr. 311/2016 privind frecvenţele radio ori benzile de frecvenţe radio exceptate de la regimul de licenţiere.

Având în vedere modificările apărute la nivelul legislaţiei primare, a evoluţiei tehnologice şi a contextului naţional şi european, ANCOM va revizui şi actualiza cadrul legal secundar în domeniul securităţii reţelelor şi serviciilor de comunicaţii electronice. Prin această acţiune, vor fi actualizate prevederile deciziei privind stabilirea măsurilor minime de securitate ce trebuie luate de către furnizorii de reţele publice de comunicaţii electronice sau de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului şi raportarea incidentelor cu impact semnificativ asupra furnizării reţelelor şi serviciilor de comunicaţii electronice.

Autoritatea va monitoriza aplicarea Regulamentului nr. 2018/644 privind livrarea coletelor transfrontaliere prin colectarea şi verificarea datelor statistice şi a informaţiilor transmise de către furnizorii de servicii poştale. Aceste date sunt transmise apoi către Comisia Europeană şi puse la dispoziţia celor interesaţi prin aplicaţia care le permite să afle costurile trimiterii unui colet în şi din orice stat din Uniunea Europeană.

Alte proiecte ce vizează piaţa serviciilor poştale se referă la revizuirea regimului de autorizare generală privind furnizarea serviciilor poştale, realizarea unui studiu privind implementarea serviciilor de tip self-service pentru livrarea trimiterilor poştale, a unui raport privind calitatea serviciilor de coletărie şi impactul comerţului electronic asupra pieţei serviciilor poştale în cursul anului 2022, dar şi a raportului privind indicatorii statistici ai sectorului.

În cursul anului 2023, ANCOM va elabora strategia de reglementare în comunicaţii electronice 2026 şi strategia de reglementare în domeniul serviciilor poştale 2025. Planificarea strategică a activităţilor de reglementare în comunicaţii electronice a devenit posibilă odată cu stabilizarea reformei legislative şi configurarea dinamicii competitive, inclusiv în urma licitaţiilor de frecvenţe radio organizate în 2021 şi 2022.

Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) este instituţia care promovează interesele utilizatorilor de servicii prin promovarea concurenţei şi inovaţiei pe pieţele comunicaţiilor electronice şi serviciilor poştale, administrarea pro-competitivă a resurselor limitate (spectru radio, resurse de numerotaţie şi resurse tehnice asociate), încurajarea investiţiilor eficiente în reţele şi infrastructuri şi promovarea conectivităţii ultrarapide. AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Gabriela Badea) 

 

* Sursa foto: ANCOM / Facebook.com 

Afisari: 14

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 16-06-2025 15:37

Ministrul Burduja: Sprijinul statului pentru facturile la energie va merge către românii care au cu adevărat nevoie

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat luni, într-o vizită în județul Buzău, că sprijinul statului pentru facturile la energie electrică după 1 iulie va merge către românii care au cu adevărat nevoie de el, nu otova către toată lumea, indiferent de venitul lunar, cum a fost în cazul plafonării, el precizând și faptul că personal se &i

Economic 16-06-2025 14:23

CFR Călători transmite că nu va intra în faliment, deși reclamă subcompensarea și diminuarea veniturilor

CFR Călători nu va intra în faliment și nici nu se pune problema sistării activității sale, se arată într-un comunicat al companiei remis luni AGERPRES. Potrivit sursei citate, conducerea CFR Călători va avea în cursul zilei de luni mai multe întâlniri cu reprezentanții celorlalte autorități de resort, cu scopul identificării de s

Economic 16-06-2025 13:53

Eurostat: România, Polonia, Bulgaria și Spania, cele mai mici rate ale locurilor de muncă vacante din UE

Rata locurilor de muncă vacante din Uniunea Europeană s-a situat la 2,2% în primul trimestru din 2025, în scădere de la 2,3% în precedentele trei luni și de la 2,6% în perioada similară din 2024, arată datele publicate luni de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat). În perioada ianuarie-martie 2025, cele ma

Economic 16-06-2025 13:52

Rafinăria Vega Ploiești - 120 de ani de existență și activitate neîntreruptă în industria petrolieră

Rafinăria Vega Ploiești, singurul producător român de bitum și hexan, împlinește, în 2025, 120 de ani de existență și activitate neîntreruptă în industria petrolieră, potrivit unui comunicat al Rompetrol Rafinare. Înființată într-o perioadă în care prelucrarea petrolului era o noutate la nivel mo

Economic 16-06-2025 13:32

Ministrul Finanțelor: România a obținut un nou succes important în procedurile de recuperare a tabloului 'Sfântul Sebastian'

România a obținut un nou succes de etapă în recuperarea tabloului 'Sfântul Sebastian' prin suspendarea licitației programate la Christie's New York, prelungită până la finalizarea demersurilor juridice, a anunțat, luni, ministrul Finanțelor, viceprim-ministrul, Tanczos Barna. Astfel, capodopera pictată de El

Economic 16-06-2025 13:19

ANSVSA a deschis oficial Comandamentul Sezon Estival 2025 la Constanța

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a dat startul oficial, la Constanța, la Comandamentul Sezon Estival 2025, o campanie de supraveghere și control care se va desfășura pe litoral pe parcursul verii, prioritare fiind siguranța alimentară și dialogul cu mediul de afaceri. Potrivit unui comunicat al

Economic 16-06-2025 13:12

Eurostat: România, cea mai mare creștere din UE a costului cu mâna de lucru, în primul trimestru din 2025

Costul orar al forței de muncă a crescut cu 3,4% în UE și cu 4,1% în zona euro, în primul trimestru din 2025, comparativ cu perioada similară din 2024, arată datele publicate luni de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat). În perioada ianuarie-martie 2025, comparativ cu primul trimestru din 2024, cel mai semnific

Economic 16-06-2025 12:45

Ministrul Energiei anunță semnarea a două investiții de producere locală de energie verde

Două contracte de finanțare în valoare totală de 233 de milioane de lei, prin care se va produce, local, energie verde au fost semnate, luni, a anunțat ministrul Energiei, Sebastian Burduja, pe pagina sa de Facebook. 'Astăzi am semnat două noi contracte de finanțare prin Fondul pentru Modernizare, două investiții majore în ener

Economic 16-06-2025 12:10

TAROM prelungește câteva zile suspendarea temporară a zborurilor către Tel Aviv, Beirut și Amman

Operatorul aerian național TAROM a anunțat luni că prelungește suspendarea temporară a zborurilor comerciale către și dinspre Tel Aviv (TLV), Beirut (BEY) și Amman (AMM), având situația tensionată din regiune, informează compania. Astfel, TAROM prelungește suspendarea zborurilor comerciale către Tel Aviv până pe 23 iunie, inclusiv,

Economic 16-06-2025 11:33

Delegația BNS, la întâlnirea cu Nicușor Dan: Nu putem accepta reduceri de personal generalizate în sectorul bugetar

Blocul Național Sindical i-a transmis președintelui Nicușor Dan că nu va accepta reduceri de personal generalizate în sectorul bugetar, în condițiile în care, în ultimii patru ani, angajările s-au concentrat exclusiv în instituțiile cu puternic control politic și a solicitat demararea de urgență a unui audit al instituțiilor publice, &ic

Economic 16-06-2025 11:29

APIA: 708.012 cereri de plată pentru 9,875 milioane hectare au fost depuse de fermieri în 2025

Un număr de 708.012 cereri de plată pentru o suprafață de 9.875.710,11 hectare au fost depuse în perioada 3 martie - 13 iunie, precizează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) la finalul campaniei de depunere a cererilor de plată pentru anul 2025, care s-a încheiat vineri. Potrivit unui comunicat transmis luni A

Economic 16-06-2025 11:11

ADR a parafat noi protocoale de colaborare pentru accelerarea digitalizării în administrația publică și în mediul privat

Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR) a semnat protocoale de colaborare cu Trans Sped și Asociația Furnizorilor de Servicii de Certificare în vederea cooperării în domeniul transformării digitale, obiectivul principal al acestor parteneriate fiind accelerarea digitalizării în administrația publică, dar și în mediul privat.

Economic 16-06-2025 11:03

ANSVSA: Amenzi de 340.000 de lei aplicate în urma controalelor la 13 supermarketuri și un hypermarket din București

Inspectorii sanitar-veterinari și pentru siguranța alimentelor au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare de 340.000 de lei, în urma derulării unor acțiuni de control la un hypermarket și la 13 supermarketuri din București. Potrivit unei postări publicate, luni, pe pagina oficială de Facebook a Autorității Naționale Sanitară

Economic 16-06-2025 10:50

Stocklosa (CCIB): România are ocazia să-și redefinească rolul în Europa, dar și în alte regiuni ale lumii

România are ocazia să-și redefinească rolul, atât în Europa, cât și în raport cu alte regiuni ale lumii, în contextul transformărilor globale actuale, a declarat președintele Camerei de Comerț și Industrie a Municipiului București (CCIB), Iuliu Stocklosa, la evenimentul de lansare a Departamentului de Studii Latino-Americane, &icir

Economic 16-06-2025 10:16

Delegație a BNS, la discuții cu președintele Nicușor Dan pe tema măsurilor fiscale

Reprezentanții Blocului Național Sindical participă, luni, la o întâlnire oficială cu președintele României, Nicușor Dan, la Administrația Prezidențială a României, tema principală a discuțiilor fiind măsurile fiscale propuse de partide și impactul acestora asupra salariaților și a sectoarelor esențiale din economie, potrivit unei postări pe p