logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Comisia Europeană sprijină implementarea Strategiilor de Resurse Umane şi de Comunicare ale Curţii de Conturi a României

Image

Curtea de Conturi a României a lansat vineri al treilea proiect derulat cu sprijinul DG Reform, care vizează implementarea unui set de măsuri aferente Strategiilor de Resurse Umane şi de Comunicare şi se va derula pe o perioadă de doi ani.

"Avem deosebita plăcere să anunţăm, astăzi, lansarea celui de-al treilea proiect pe care Curtea de Conturi a României îl derulează cu sprijinul DG Reform, prin Instrumentul de Suport Tehnic. Colaborarea foarte bună pe care am dezvoltat-o cu reprezentanţii Direcţiei Generale, cu prilejul precedentelor iniţiative - realizarea Strategiilor sectoriale de Resurse Umane şi de Comunicare, dar şi a Strategiei de Digitalizare - ne fac încrezători în reuşita prezentului proiect, care ne ajută să punem în practică ambiţiosul nostru plan de reformă şi modernizare instituţională a Curţii de Conturi a României", a declarat Mihai Busuioc, preşedintele Curţii de Conturi.

 



Instituţia a găzduit, la sediul central din Bucureşti, întâlnirea de lansare a proiectului "Suport Tehnic pentru implementarea Strategiilor Curţii de Conturi a României" (Technical support for the implementation of the Romanian Court of Accounts strategies) - 22RO09.

Proiectul este finanţat integral de Comisia Europeană prin Instrumentul de Sprijin Tehnic şi beneficiază de suport tehnic din partea Direcţiei Generale de Sprijin pentru Reforme Structurale - DG REFORM.

La întâlnirea de lansare au participat preşedintele Curţii de Conturi a României, Mihai Busuioc, directorul general al Direcţiei Generale de Sprijin pentru Reforme Structurale din cadrul Comisiei Europene, Mario Nava, şi membrii echipelor implicate în proiect.

Ariile principale ce vor fi acoperite prin implementarea acestor măsuri vizează actualizarea şi operaţionalizarea Cadrului de Competenţe, implementarea Cadrului de Recrutare şi de Evaluare a Performanţei, actualizarea şi operaţionalizarea Cadrului de Pregătire continuă, dar şi reorganizarea funcţiei de comunicare de la nivelul Curţii de Conturi a României şi îmbunătăţirea colaborării şi comunicării atât la nivel intern cât şi extern cu fiecare categorie de factori interesaţi, în parte.

Discuţiile s-au axat pe obiectivele specifice, pe rezultatele aşteptate şi pe modul de organizare şi implementare a activităţilor din proiect.

"Suntem încântaţi să continuăm sprijinul acordat Curţii de Conturi a României în atingerea obiectivelor sale strategice. Reforma susţinută de acest proiect pune accent pe importanţa dezvoltării unui cadru instituţional solid pentru gestionarea politicilor de resurse umane, precum şi a comunicării interne şi externe. Aceste funcţii reprezintă o condiţie prealabilă pentru consolidarea auditului public în România. Proiectul lansat astăzi completează eforturile Curţii de Conturi de transformare digitală a instituţiei, care beneficiază, de asemenea, de sprijin tehnic din partea DG Reform, a precizat Mario Nava. AGERPRES/(AS - autor: Andreea Marinescu, editor: Mariana Nica, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 35

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 25-06-2025 14:01

Ministrul Finanțelor a dispus trimiterea de urgența a Corpului de Control la Vama Constanța

Ministrul Finanțelor a dispus trimiterea de urgență a Corpului de Control la Vama Constanța după apariția în spațiul public a informațiilor referitoare la blocaje și întârzieri nejustificate în procesul de vămuire a mărfurilor, precum și a acuzațiilor aduse unor funcționari vamali, conform unui comunicat al Ministerului Finanțelor.

Economic 25-06-2025 13:52

Adjunct DNSC: O parte din banii alocați unui proiect trebuie să meargă și spre securitatea cibernetică

Adoptarea tehnologiilor emergente pentru managementul instalațiilor de apă este o prioritate suportată atât prin finanțare, cât și prin parteneriate, iar o parte din resursa financiară alocată unui proiect trebuie să meargă și spre securitatea cibernetică, a declarat, miercuri, la un workshop pe teme de securitate cibernetică în industria apei din R

Economic 25-06-2025 12:51

Consiliul Concurenței va realiza un studiu despre cum funcționează piața imobiliară rezidențială din București

Consiliul Concurenței va realiza un studiu cu scopul de a înțelege mai bine cum funcționează piața imobiliară rezidențială din Municipiul București și pentru a identifica eventualele disfuncționalități sau bariere care afectează consumatorii. Potrivit unui comunicat de presă al autorității de concurență, transmis miercuri AGERPRES, perso

Economic 25-06-2025 12:24

Bitdefender: Șase din zece specialiști IT se simt presați să ascundă breșele de securitate

Aproape 60% dintre specialiștii în securitate IT au fost presați să păstreze confidențialitatea unei breșe de securitate, chiar și atunci când credeau că aceasta ar fi trebuit raportată autorităților, în creștere cu 38% față de datele din 2023, arată un studiu global realizat de Bitdefender. Potrivit cercetării publicată mier

Economic 25-06-2025 11:56

Audit Curtea de Conturi: Unul din patru români nu are acces la sistemul public de alimentare cu apă

Un român din patru nu are acces la sistemul public de alimentare cu apă, iar aproximativ 40% din populația României nu este racordată la sistemul de canalizare, relevă cel mai recent raport de audit al performanței în sectorul apei, întocmit de Curtea de Conturi, ce conține date de la nivelul anului 2022. Conform docume

Economic 25-06-2025 11:36

AMEPIP: Analiza oportunității acordării remunerațiilor administratorilor companiilor publice este în responsabilitatea conducerii acelei societăți

Atribuțiile Agenției pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP) în materia politicii de remunerare sunt limitate de cadrul legal în vigoare, precizează instituția, în contextul discuțiilor din spațiul public cu privire la indemnizațiile membrilor consiliilor de administrație din companiile de stat.

Economic 25-06-2025 11:30

ANSVSA: Fermierii au obligația să respecte măsurile specifice protejării animalelor în perioadele caniculare

Crescătorii de animale au obligația să respecte anumite măsuri specifice în perioadele caniculare, care să asigure protecția și bunăstarea animalelor, atrage atenția Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), având în vedere temperaturile ridicate prognozate de meteorologi pentru perioada următoare.

Economic 25-06-2025 10:36

Vlaicu (ARA): Dacă România ar avea un proiect de țară, industria apei ar fi în primele 3-5 poziții la nivel internațional

Industria apei din România s-ar situa în primele trei-cinci poziții la nivel internațional dacă România ar avea un proiect de țară în acest sector, a declarat, miercuri, la un workshop de specialitate din cadrul la Forumului Regional al Apei 'Dunăre-Europa de Est', președintele Asociației Române a Apei (ARA), Ilie Vlaicu.

Economic 25-06-2025 10:09

INS: Afacerile din serviciile de piață prestate populației au scăzut cu 1,2%, în primele patru luni

Afacerile rezultate din activitatea de servicii de piață prestate populației au scăzut cu 1,2%, ca serie brută, în primele patru luni ale acestui an, comparativ cu același interval al anului trecut, același trend fiind consemnat și ca serie ajustată (-1,7%), arată datele publicate, miercuri, de Institutul Național de Statistică (INS). Co

Economic 25-06-2025 10:08

INS: Comerțul cu autovehicule și motociclete a crescut cu 1,4%, ca serie brută, în primele patru luni ale anului

Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule și motociclete a crescut, în primele patru luni ale acestui an, față de perioada similară din 2024, atât ca serie brută cu 1,4%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate cu 0,2%, arată datele publicate, miercuri, de Institutul Național de Statist

Economic 25-06-2025 10:07

Călugăreanu (Curtea de Conturi): Sectorul apei are o serie de probleme structurale și nu are un lider instituțional clar definit

Sectorul apei din România are o serie de probleme structurale, de la incoerența între strategiile centrale și modul în care acestea se implementează la nivel local, până la deficiențe în prioritizarea și execuția investițiilor, a declarat, miercuri, la un workshop de specialitate din cadrul la Forumului Regional al Apei 'Dunăre-Europ

Economic 25-06-2025 07:58

ACEA: Piața auto din România a avut cel mai puternic declin din Europa în luna mai

Piața auto din Europa a revenit pe creștere în luna mai, după contracția din aprilie, însă România este țara unde înmatriculările de autoturisme au înregistrat cea mai puternică scădere în ritm anual din Europa, arată datele publicate miercuri de Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA). Aceas

Economic 24-06-2025 23:05

Boloș: Condițiile ferme impuse de CE pentru investițiile din PNRR au evidențiat un risc estimat de pierdere a 7, 8 miliarde euro

Comisia Europeană a impus condiții ferme și riguroase pentru investițiile din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), iar aceste criterii dure au evidențiat un risc estimat de pierdere din PNRR a sumei de 7,8 miliarde euro, a anunțat marți fostul ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș. Acesta a subliniat că

Economic 24-06-2025 20:03

INTERVIU VIDEO Jessika Roswall: ''Apa este viața noastră și n-o putem irosi în drumul ei spre consumator''

Apa nu este un bun de la sine înțeles, iar criza apei reprezintă o problemă ce afectează întreaga Europă. De altfel, ''30% din suprafața Europei se confruntă cu deficitul de apă în fiecare an'', o situație a cărei amploare variază de la o țară la alta și care afectează și România. Iar în condițiile în care atâ

Economic 24-06-2025 19:13

Federația 'Agro-Star 2022' atrage atenția asupra 'măsurilor pompieristice' din programul de guvernare

Federația Sindicatelor din Agricultură, Administrație, Alimentație, Cercetare, Turism și Dezvoltare Rurală 'Agro-Star 2022' atrage atenția asupra 'măsurilor pompieristice' din programul de guvernare care pot pune în pericol securitatea alimentară a României și activitatea fermierilor români. 'Analizând Programul de g